16 prostych sposobów na to, by czas płynął szybciej

Ostatnia aktualizacja: 2 października, 2022

Opublikowano:

Czasami wydaje się, że czas płynie wolniej niż zwykle.

Może to ciężki dzień w pracy, który nie chce się skończyć.

Może jest to oczekiwanie na wiadomość o rozmowie kwalifikacyjnej lub jakąś ważną wiadomość, która ma nadejść.

Czasami chcesz po prostu sprawić, żeby czas płynął szybciej, żebyś mógł przestać czekać!

Jak sprawić, żeby czas szybciej mijał… z psychologicznego punktu widzenia?

1. Przestań patrzeć na zegar i liczyć minuty.

Najskuteczniejszym sposobem na to, by czas płynął szybciej, jest zaprzestanie monitorowania zegara i skupienie się na czymś innym.

Może to być praca bez rozpraszania uwagi, oglądanie przez jakiś czas dobrej rozrywki lub po prostu przebrnięcie przez to, co masz przed sobą.

Jeśli nie masz czegoś do zrobienia, poszukaj czegoś!

Zapytaj ludzi (lub swojego szefa), czy jest coś, co możesz zrobić lub w czym możesz pomóc.

Popracuj nad projektem pobocznym, jeśli wykonałeś już całą normalną pracę.

Rozwiń nową umiejętność lub wybierz hobby, które da ci coś, na czym będziesz mógł skupić swój czas i energię.

Niezależnie od wszystkiego, najważniejsze jest to, żebyś przestał zwracać uwagę na zegar. Im więcej będziesz na niego patrzył, tym dłużej będziesz miał wrażenie, że czas się przeciąga.

Po prostu zrób coś – cokolwiek innego niż patrzenie na zegar!

2. Podziel swój czas na bloki.

Dzień może się dłużyć, godzina może się dłużyć, nawet minuta może wydawać się zbyt długa.

Ale jeśli stworzysz krótkie bloki czasu, na których będziesz mógł się skupić, może to przyspieszyć upływ całego okresu.

Podziel swój czas na pięcio- lub dziesięciominutowe bloki. Na przemian poświęcaj te bloki albo na pełne zaangażowanie się w zadanie, albo na pracę w spokojniejszym tempie.

Kiedy jesteś w pełni skoncentrowany na czymś, czas płynie szybko.

Trudno jest jednak utrzymać koncentrację przez dłuższy czas, zwłaszcza jeśli zadanie, które wykonujesz, nie jest zbyt ciekawe ani trudne.

Jednak dając sobie czas na przerwę, w którym możesz się nieco rozproszyć, pozwalasz swojej zdolności koncentracji „naładować się” i być gotowym do działania.

3. Rozdziel obowiązki.

Monotonia pracy, którą musimy powtarzać, może być przytłaczająca.

Opierając się na poprzednim punkcie, przerwij tę pracę innymi zajęciami, czymś, na co warto zwrócić uwagę.

Aktywność fizyczna, ćwiczenia i przebywanie na świeżym powietrzu to dobre sposoby na ożywienie umysłu podczas wykonywania żmudnej pracy.

Aktywność nie musi być długa ani forsowna.

Nawet pięciominutowy trening w biurze lub zaczerpnięcie świeżego powietrza może pomóc w odzyskaniu energii, ponieważ krew zaczyna płynąć, do mózgu dociera więcej tlenu, a mózg otrzymuje krótki przypływ endorfin.

Jest to szczególnie pomocne dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia lub pracę.

Powszechnie wiadomo, że brak aktywności może napędzać depresję i senność, co znacznie utrudnia przetrwanie trudnego okresu.

4. Zanurz się w dobrej książce.

Kiedy ostatni raz usiadłeś z dobrą książką i zatraciłeś się w słowach autora?

Sztuka czytania książek podupadła od czasu pojawienia się telewizji, a w erze cyfrowej tylko się pogarsza.

Uwaga, jaką ludzie poświęcali czytaniu, jest teraz jeszcze bardziej rozdrobniona dzięki transmisji strumieniowej i mediom społecznościowym.

Odłożenie sprzętu elektronicznego i poświęcenie czasu i uwagi dobrej książce przynosi inne korzyści poza szybkim upływem czasu..

…czytanie pomaga w zapamiętywaniu i koncentracji, wzmacnia te części mózgu, które ułatwiają uczenie się i rozumienie, poszerza zasób słownictwa i łagodzi stres.

5. Opracuj listę rzeczy do zrobienia dla swoich procesów i celów.

Czas płynie wolniej, kiedy nie czujemy, że robimy rozsądny postęp w kierunku celów, które sobie stawiamy.

Lista rzeczy do zrobienia lub ogólny plan wykonania zadań na dany dzień może dać ci niewielki zastrzyk satysfakcji, jaki płynie z zaznaczenia osiągniętego celu na liście.

Zamiast spędzać czas na zastanawianiu się, co zrobić dalej, możesz od razu przejść do następnego celu i dalej go realizować.

Przemyślany plan działania zapewnia strukturę, która pomoże Ci łatwiej poruszać się w ciągu dnia i pozwoli Ci śledzić postępy.

Zaczniesz też orientować się, ile czasu zajmują pewne czynności, kiedy będziesz je śledzić, co pomoże Ci w przyszłych prognozach i mądrym zarządzaniu czasem, w tym w efektywnym wykorzystywaniu czasu.

6. Podczas pracy słuchaj muzyki, filmów lub podcastów.

Dźwięk może pomóc w szybszym upływie czasu, kiedy jesteś zaangażowany w pracę, która nie wymaga dużej uwagi lub energii umysłowej.

Sprzątanie i prace domowe są o wiele mniej nużące, gdy towarzyszy im energiczna muzyka.

Muzyka instrumentalna może również pomóc Ci się skupić i skoncentrować, ponieważ eliminuje zewnętrzne bodźce dźwiękowe, kiedy jesteś zaangażowany w pracę wymagającą skupienia, taką jak nauka czy odrabianie lekcji.

Książki audio i podcasty to świetny sposób na spędzenie czasu, naukę lub rozrywkę podczas dojazdów do pracy lub wykonywania powtarzalnych, bezmyślnych czynności.

Rozproszenie uwagi pozwala ci zatopić się w dźwięku, a ty odpływasz i wczuwasz się w tok zadania, które masz przed sobą, co ułatwia pracę i sprawia, że czas mija szybciej.

7. Zajmij się niepożądanymi obowiązkami, które odkładałeś na później.

W naszym życiu osobistym i zawodowym jest tak wiele obowiązków, które są po prostu nudne i denerwujące.

Tak wiele rzeczy, na które nie chcemy znaleźć czasu ani ich wykonać.

Wykonanie tych niepożądanych obowiązków jest dobrym sposobem na spędzenie czasu i jednocześnie na zrobienie postępu w swoim życiu.

Niewiele osób ma ochotę na gruntowne sprzątanie domu czy ponowne segregowanie wszystkich dokumentów, które zostały źle ułożone, ale tak czy inaczej trzeba to zrobić.

Zajmij się tymi obowiązkami! Zanurz się w nich i poszukaj szybkiego, skutecznego sposobu na uporanie się z nimi, abyś mógł przejść do innych spraw.

Najlepszą częścią pozbycia się niepożądanych obowiązków jest to, że nie masz już nad głową dodatkowego stresu i niepokoju związanego z koniecznością ich wykonania.

Możesz odetchnąć z ulgą, że są już wykonane i przejść do bardziej interesujących rzeczy.

8. Szukaj zabawy wszędzie tam, gdzie możesz ją znaleźć.

Czas leci, gdy się dobrze bawisz!

To stare powiedzenie odzwierciedla przekonanie, że czas płynie szybciej, gdy bierzemy udział w zabawach.

Oczywiście wiele czynności, które musisz wykonać, nie musi być zabawą. Ale jeśli znajdziesz sposób na stworzenie dla siebie zabawy w danej chwili, pomoże to przyspieszyć upływ czasu.

Może to być coś prostego, jak ściganie się, by skończyć pracę w bardziej efektywny sposób niż dotychczas.

Uspołecznienie może dodać element zabawy do działań, które w innym przypadku nie byłyby zabawne.

Nawet jeśli niekoniecznie znasz lub lubisz ludzi wokół siebie, pewien stopień uprzejmej socjalizacji i interakcji może pomóc w szybszym upływie czasu.

Ponadto nigdy nie jest złym pomysłem rozwijanie pozytywnych relacji z osobami, z którymi masz zamiar spędzić dużo czasu. Dzięki temu wszystko przebiega sprawniej.

9. Stawiaj wyzwania swojemu umysłowi poprzez działania umysłowe.

Czasami nie masz możliwości poczytania książki, posłuchania muzyki, wyjścia na zewnątrz czy zrobienia czegoś innego niż bezczynne siedzenie/stoszenie.

Istnieje wiele naprawdę nużących prac, choć są one bardzo ważne. Może jesteś ochroniarzem w sklepie spożywczym. A może siedzisz cały dzień w punkcie poboru opłat.

Chociaż musisz zachować pewien poziom koncentracji, przez większość czasu nie robisz nic lub wykonujesz zadania, które możesz wykonać na autopilocie.

Daj więc swojemu umysłowi coś do zrobienia. Weź umiarkowanie długie słowo (np. „umiarkowanie”) i spróbuj przeliterować je wspak (jest to zaskakująco trudne).

Albo zagraj w grę od A do Z, w której podajesz sobie temat – na przykład imiona chłopców – i musisz wymyślić odpowiedź na każdą literę alfabetu.

Albo pomnożyć 23 przez 42 (lub inne przypadkowe liczby).

Albo wymień nazwiska byłych i obecnych zawodników swojej ulubionej drużyny sportowej lub wszystkie filmy, w których wystąpił pewien aktor.

Istnieje nieskończenie wiele sposobów na zajęcie pustego umysłu, nawet jeśli chodzi tylko o zabicie pięciu minut tu i tam.

10. Naucz się czegoś.

Uczenie się czegoś nowego angażuje Twój mózg w sposób, z którym niewiele innych rzeczy może się równać. A piękno nauki polega na tym, że istnieje praktycznie nieograniczona ilość rzeczy, których można się nauczyć.

Pomyśl o czymś, co Cię interesuje. Następnie znajdź sposób, by dowiedzieć się o tym więcej. Może to być czytanie książek, oglądanie filmów, korzystanie z aplikacji do nauki, zapisywanie się na kursy online (istnieją darmowe i płatne kursy dotyczące różnych rzeczy).

Nawet jeśli szukasz sposobu na spędzenie czasu w pracy, w której nie możesz używać telefonu ani czytać książek, zawsze możesz zapisać na kartce dziesięć zwrotów w języku obcym i od czasu do czasu do niej zaglądać, próbując zapamiętać te zwroty.

Uczenie się jest wyzwaniem. Pomaga wejść w stan koncentracji, w którym czas płynie jak po maśle.

11. Pisz.

Co powinieneś napisać? Cóż, tak naprawdę wszystko. Oto kilka sposobów, które możesz rozważyć.

Artykuły.

Podziel się swoją wiedzą ze światem, pisząc artykuły do opublikowania na stronie internetowej. W dzisiejszych czasach założenie strony internetowej jest bardzo proste i zajmuje zaledwie kilka minut(Medium.com to dobre miejsce, by zacząć).

Możesz pisać o czym tylko chcesz. Pisz o swojej pasji – może o sporcie, polityce, ogrodnictwie. Napisz instrukcję, jak coś zrobić. Dziel się swoimi opiniami na temat różnych rzeczy. Nie skupiaj się na tym, ile osób czyta artykuły; pisz je dla siebie, a czytelników traktuj jako bonus.

Dziennik.

Jeśli chcesz pisać o rzeczach bardziej osobistych – na przykład o swoich myślach i uczuciach – powinieneś zaopatrzyć się w fizyczny dziennik, w którym będziesz pisał. Nikt nie musi widzieć tego, co piszesz, więc możesz pisać o czym tylko chcesz.

Pisanie w dzienniku jest też dobrym sposobem na oderwanie myśli od tego, co cię martwi, i pomaga uporządkować myśli, aby nadać im lepszy sens.

Wiersze.

Nawet jeśli nigdy w życiu nie czytałeś wiersza, zdziwiłbyś się, jak zabawne, interesujące i wymagające może być połączenie odpowiednich słów we właściwy sposób, by stworzyć wiersz, który płynie. Spróbuj i zobacz, czy ci się to spodoba.

Krótkie opowiadania.

Jeśli masz trochę więcej czasu, zawsze możesz napisać własne opowiadanie. Pomyśl o fabule, wymyśl kilka postaci, wymyśl, co mogą do siebie powiedzieć lub jakie mają osobowości. Jeśli masz dzieci, możesz napisać dla nich krótkie opowiadania – nie muszą być długie ani skomplikowane.

Żarty.

Niezależnie od tego, czy uważasz, że masz dobre poczucie humoru, możesz spróbować swoich sił w pisaniu dowcipów lub skeczy komediowych. Nie ma większego znaczenia, czy będziesz pisał krótkie dowcipy, czy bardziej rozbudowane scenariusze z historiami, które prowadzą do puenty. Dodatkowo możesz wypróbować je na swoich znajomych.

Piosenki.

Jeśli uwielbiasz słuchać muzyki, to na pewno znasz moc dobrych tekstów, które przenoszą cię mentalnie i emocjonalnie w inne miejsce. Możesz oderwać się od nudnej czynności, którą właśnie wykonujesz, pisząc własne wersy i refreny.

12. Rysuj/maluj.

Innym twórczym zajęciem, które może pomóc w odreagowaniu czasu, jest rysowanie lub malowanie. Może już lubisz bazgrać, ale możesz pójść dalej i spróbować doskonalić swoje umiejętności i przekraczać artystyczne granice.

Wypróbuj różne media: ołówki, akwarele, oleje. Spróbuj różnych stylów: martwa natura, kubizm, surrealizm, portrety, pejzaże. Wypróbuj różne materiały do rysowania lub malowania: płótno, papier, ceramika.

13. Zrób coś z rękami.

Poza malowaniem lub rysowaniem jest wiele sposobów na zajęcie rąk i jednoczesne umilenie sobie czasu. Możesz piec, pracować w ogrodzie, rzeźbić w glinie, budować z drewna lub innego materiału, robić na drutach, szyć lub wykonywać inne prace, które wymagają użycia rąk.

Praca ręczna nad kreatywnym projektem, by mieć zajęcie, to coś, co ludzie robią od tak dawna, jak długo mają ręce!

14. Skup się na rozwoju osobistym.

Kiedy masz czas – albo dlatego, że nie masz nic do zrobienia, albo dlatego, że twoja praca nie wymaga od ciebie świadomego skupienia – masz okazję zająć się odrobiną administracji. Nie chodzi o zwykłe czynności administracyjne, takie jak płacenie rachunków czy planowanie posiłków, ale o czynności administracyjne związane z rozwojem osobistym.

Kluczowym zadaniem, w które możesz się zaangażować, jest odrobina autorefleksji. Możesz zająć swój umysł i sprawić, że minuty i godziny będą mijać, kiedy lepiej poznasz siebie i dowiesz się, w jakim kierunku powinieneś się rozwijać.

Jakie są twoje mocne i słabe strony? Jakie są twoje dobre i złe strony jako osoby? Nad jakimi umiejętnościami, cechami psychicznymi lub zachowaniami chciałbyś popracować? Jaką osobą chcesz być?

Co z twoim życiem? Co idzie dobrze? Nad czym mógłbyś popracować? A co chciałbyś zmienić? Czy podoba Ci się miejsce, w którym mieszkasz? Czy twoja praca/kariera jest czymś, co chciałbyś zmienić? Które relacje ci służą, a które musisz przyciąć?

Odpowiedzi na tego typu pytania nie zawsze są proste, ale to właśnie sprawia, że tak wspaniale pochłaniają czas. Możesz spędzić wiele godzin, myśląc o tych sprawach, rozważając wszystkie aspekty, decydując, jakie powinny być Twoje priorytety.

15. Myśl jak przedsiębiorca.

Rozwijanie myślenia biznesowego może prowadzić do różnego rodzaju ciekawych, a nawet ekscytujących możliwości. Dlaczego? Ponieważ często mamy do czynienia z wieloma różnymi wyzwaniami, co oznacza zajęcie dla twojego umysłu i możliwość osiągnięcia wyników.

Jeśli masz pracę, możesz poszukać sposobów na wykazanie się inicjatywą. Czy istnieją procesy, które mogłyby przebiegać sprawniej? Czy masz sposoby na obniżenie kosztów lub zwiększenie sprzedaży? A co z dużymi pomysłami, które mogłyby pchnąć firmę do przodu? Zgłaszanie sugestii przełożonym może oznaczać, że będziesz brał udział w ich realizacji, co może oznaczać bardziej ekscytujący dzień pracy.

Czy zastanawiałeś się nad rozpoczęciem działalności gospodarczej na boku? To nie jest dla każdego i nie powinieneś się zbytnio forsować, bo grozi ci wypalenie. Ale mały biznes na boku może dać Ci coś, o czym będziesz mógł myśleć, kiedy będziesz pracował na etacie, i coś, na co będziesz mógł czekać.

A może masz pomysł na biznes, który chciałbyś przekształcić w pełnoetatową działalność? Jeśli masz czas na myślenie i czas na nudę, masz też czas na pracę nad podstawami tego biznesu, aby w przyszłości przekształcić go w rzeczywistość.

16. Medytuj.

Medytacja jest nie tylko przydatna do uspokojenia ciała i umysłu, ale może też pomóc w zabraniu czasu.

Kiedy medytujesz, skupiasz się na czymś – na oddechu, zmysłach, jakimś przedmiocie, mantrze – a to pomaga oderwać się od wszystkich innych myśli. Nowe myśli mogą się pojawić, ale powinny zniknąć bez większych problemów, gdy wrócisz do tego, na czym się skupiasz.

Kiedy nie myślisz o tym, jak wolno mija czas lub jak bardzo się nudzisz, zdziwisz się, jak szybko mijają minuty.

Jeżeli nie możesz usiąść i zamknąć oczu, aby medytować, istnieje coś takiego jak medytacja z otwartymi oczami. Możesz ją wykonywać w pozycji siedzącej, stojącej, a nawet podczas spaceru. Gdziekolwiek więc jesteś, powinieneś móc nauczyć się medytować. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli masz nużącą pracę, która nie pozwala ci na używanie telefonu, słuchanie muzyki czy robienie czegokolwiek innego niż siedzenie lub stanie.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.