20 szybkich sposobów na zajęcie umysłu czymś innym

Ostatnia aktualizacja: 2 października, 2022

Opublikowano:

Czasami przychodzą Ci do głowy niechciane myśli, od których chcesz się uwolnić. Wbijają się one w Twoją głowę, kiedy próbujesz uwolnić się od pętli sprzężenia zwrotnego, która ciągle je przywołuje.

Te myśli mogą być różne – od prozaicznych i nieistotnych po niepokojące i przerażające.

Mogą wynikać z oczekiwania, na przykład z tego, że denerwujesz się ważną rozmową o pracę, która odbędzie się za kilka tygodni. Mogą też wynikać z przeszłych doświadczeń, np. traumatycznych przeżyć.

Niektórzy ludzie zmagają się z natrętnymi, powracającymi myślami z powodu choroby psychicznej, która wtłacza je do naszego umysłu bez względu na to, jak bardzo staramy się je powstrzymać.

Niezależnie od tego, skąd pochodzą te myśli, musisz mieć różne strategie, żeby się od nich uwolnić.

Dobrze jest mieć kilka różnych strategii, kiedy takie myśli się pojawiają. Jest mało prawdopodobne, że tylko jedna strategia będzie działać przez cały czas. A czasem nie będziesz w stanie oderwać od nich myśli. Czasami musisz po prostu płynąć na fali, aż się skończy.

Załóżmy, że jesteś osobą chorą psychicznie, która zmaga się z natrętnymi, utrwalonymi myślami. W takim przypadku najlepiej będzie, jeśli porozmawiasz z certyfikowanym specjalistą od zdrowia psychicznego. Może to być objaw większego problemu, którym należy się zająć i z którym trzeba sobie poradzić, korzystając z profesjonalnej pomocy.

Jeśli jednak jesteś osobą, która po prostu walczy o uwolnienie się od niechcianych myśli, mamy dwadzieścia propozycji, które mogą pomóc.

1. Zaangażuj się w hobby.

Hobby to świetny sposób na odwrócenie uwagi od czegoś. Wybierz czynność, która wymaga od Ciebie skupienia się na tym, co robisz, w trakcie wykonywania tej czynności. W ten sposób pozostawiasz mniej miejsca na błądzenie umysłu i utrwalanie natrętnych myśli.

2. Znajdź trochę śmiechu.

Może to być żartowanie z przyjacielem, oglądanie komedii stand-up lub po prostu uczestniczenie w czynności, która przynosi Ci radość.

Śmiech wytwarza wiele substancji chemicznych poprawiających samopoczucie, które mogą poprawić nastrój i zmienić ogólne środowisko twojego mózgu. Te pozytywne uczucia mogą napędzać inne pozytywne uczucia, przeciwdziałając zmartwieniom, niepokojom i negatywnym emocjom.

3. Napisz o tym.

Pisanie lub prowadzenie dziennika może być terapeutyczne. Istnieje kilka różnych sposobów pisania, które pozwolą Ci oderwać się od uporczywych myśli. Sugerujemy, żeby rzeczywiście usiąść z długopisem i notatnikiem, żeby pisać.

Świadome, staranne zapisywanie swoich myśli i uczuć jest aktem cierpliwości i uważności. Musisz być w chwili obecnej, aby jasno wyrazić siebie.

4. Wykonuj powtarzające się czynności.

Istnieje pewien rodzaj medytacji, który polega na zatraceniu się w powtarzalnych, prozaicznych czynnościach. Skupiasz swój umysł na wykonywanej czynności, aby oczyścić swój umysł.

Rozważ mopowanie podłogi. Wkładasz mopa do wody, a następnie kładziesz go na podłodze. Każde pociągnięcie mopa to czyszczenie powierzchni podłogi. Obserwujesz mopa, gdy nim poruszasz, by upewnić się, że dotarł do każdego centymetra podłogi. Szukasz brudu lub plam, które mogłeś przeoczyć przy pierwszym przejeździe.

Ten rodzaj aktywności to mindfulness w działaniu.

5. Szukaj wdzięczności.

Wdzięczność to potężne narzędzie do zwalczania negatywnych procesów myślowych. Ludzie często mówią ogólnikowo o potędze wdzięczności i o tym, że zmieniła ona ich życie. Nie mówią jednak zbyt wiele o tym, jak to działa.

Sprowadza się to do treningu mózgu, by inaczej postrzegał rzeczywistość. Kiedy jesteś wdzięczny za rzeczy, które masz, kiedy Twoje myśli skupiają się na docenianiu tego, co masz, nie pozostawiają miejsca na rzeczy, których nie masz.

Powtarzanie tego trenuje Twój mózg do szukania pozytywów, co pomoże Ci oderwać się od negatywnych myśli.

6. Porozmawiaj o tym z przyjacielem.

Czasami musimy usiąść z przyjacielem i powiedzieć o tym, co nas trapi. Przyjaciel w potrzebie może pomóc nam pozbyć się zmartwień, przekierować negatywne myśli i zwalczyć samotność, którą czasem odczuwamy w życiu.

Jeśli masz taką możliwość, oprzyj się na przyjacielu lub bliskiej osobie. Jeśli nie, możesz też spróbować skorzystać z internetowej grupy wsparcia, w której zazwyczaj możesz uzyskać natychmiastowe wsparcie. Niektóre z nich są lepsze od innych, więc zanim do nich dołączysz, sprawdź, co o nich sądzą.

7. Posłuchaj czegoś inspirującego.

Inspirujący mówcy starają się być siłą pozytywną w tym trudnym świecie. Możesz nie mieć żadnych osobistych cheerleaderek, ale miło jest posłuchać historii ludzi, którzy pokonali wyzwania, z którymi my się zmagamy, i przypomnieć sobie, że my też możemy je pokonać.

Znajdź osoby, z których przesłaniem się zgadzasz, które sprawiają, że czujesz nadzieję i inspirację, i posłuchaj ich historii.

8. Medytuj, aby oczyścić swój umysł.

Czysty umysł i emocje sprawiają, że życie staje się o wiele wygodniejsze do przetwarzania i zarządzania. Medytacja to cenna umiejętność wykorzystywana od tysięcy lat do akceptowania swoich uczuć i pozwalania im płynąć.

Nauka medytacji może pomóc ci w uzyskaniu większej kontroli nad własnymi myślami, co sprawi, że łatwiej będzie ci nad nimi zapanować. Potrzeba czasu, by stać się w tym dobrym. Ćwicz regularnie.

9. Ćwicz swoje ciało.

Ćwiczenia fizyczne przynoszą wiele korzyści dla Twojego zdrowia fizycznego i psychicznego. Nie tylko wzmacnia mięśnie i pomaga zachować sprawność fizyczną, ale także ułatwia produkcję energetyzujących substancji chemicznych, które pomagają wzmocnić umysł.

Ćwiczenia można też włączyć do aktywności mindfulness, skupiając myśli na swoich działaniach i ruchach. Wiele ćwiczeń wymaga dobrej formy, żeby się nie zranić, co wymaga koncentracji.

10. Przeczytaj coś.

Chcesz się czymś zająć? Czytanie jest fantastycznym sposobem na zajęcie i przekierowanie myśli na to, co czytasz.

Sugerujemy, żeby nie czytać rzeczy niepokojących lub stresujących, takich jak wiadomości lub artykuły z opiniami. Zamiast tego przeczytaj coś, co jest zabawne lub skłoni Cię do myślenia. W ten sposób możesz rozjaśnić atmosferę w swoim umyśle i, miejmy nadzieję, skierować swoje myśli na inny tor.

11. Zrób krok w kierunku osiągnięcia celu.

Zrób coś! Niewątpliwie jest coś, co możesz zrobić, a co pomoże Ci przybliżyć się do celu, który sobie wyznaczyłeś. Zrób jedną z tych mniejszych rzeczy, które musisz zrobić, aby pomóc sobie w osiągnięciu sukcesu.

Jeśli nie masz jeszcze żadnych celów, może nadszedł czas, by usiąść i ustalić, do czego naprawdę chcesz dążyć.

12. Zmień swój sposób myślenia.

Spróbuj przeformułować myśli, które masz, na coś bardziej pozytywnego. Zamiast skupiać się na tym, co może pójść źle lub na swoich obawach, skup się na tym, co może pójść dobrze.

W jaki sposób te okoliczności mogą przynieść Ci korzyści? Co dobrego może z tego wszystkiego wyniknąć? Co dobrego możesz z tego wszystkiego stworzyć dla siebie i swojego życia?

13. Zaplanuj czas na przemyślenia.

Czasami mamy niechciane myśli, ponieważ nie poświęcamy im odpowiedniego czasu. Wdzierają się, bo potrzebują uwagi, ale my jesteśmy zbyt zajęci próbami odwrócenia swojej uwagi.

Pomocne może być zaplanowanie konkretnego czasu, by usiąść i zastanowić się nad dręczącymi nas myślami. Poświęć około pół godziny, kiedy masz trochę czasu dla siebie, aby usiąść i przemyśleć pewne sprawy.

A kiedy minie pół godziny, może łatwiej będzie ci oderwać myśli, robiąc coś innego z tej listy.

14. Zabierz siebie na randkę.

Potrzebujesz odmiany? Zabierz siebie na randkę. Zjedz obiad, obejrzyj film, przejdź się po parku, a nawet wybierz się na małe wakacje do sąsiedniego miasta. Weekend w pokoju hotelowym to miła zmiana scenerii i tempa codziennego życia.

Taka zmiana może dać ci trochę wytchnienia od myśli, które roztrząsasz, a które mogą być spowodowane stresem w twoim życiu.

15. Spędzaj trochę czasu na marzeniach.

Dorośli mogą korzystać z marzeń tak samo jak dzieci. Dobrze jest raz na jakiś czas pozwolić swojemu umysłowi i wyobraźni błądzić samodzielnie. Pomaga to ćwiczyć te części mózgu, które sprzyjają kreatywnemu myśleniu.

Pomaga to również w kreatywnym rozwiązywaniu problemów. Odrobina marzycielstwa może być miłym odskocznią od regularnych cyklów i prozaicznej natury codziennego życia.

Nie rób tego jednak tak często, żeby przeszkadzało Ci to w prowadzeniu życia.

16. Naucz się czegoś nowego.

Internet jest naprawdę fantastycznym miejscem, w którym możesz nauczyć się różnych nowych i ekscytujących rzeczy. Oderwij się od swoich bieżących problemów, ucząc się czegoś nowego.

Istnieją strony internetowe, na których można znaleźć darmowe, usystematyzowane lekcje na różne tematy, które pomogą ci nauczyć się czegoś nowego. To świetny sposób na spędzenie czasu, zamiast ślęczenia nad swoimi myślami.

17. Posłuchaj muzyki.

Pośpiech przy ulubionej muzyce może pomóc Ci odciągnąć umysł od tych niechcianych myśli. Włącz kilka swoich ulubionych utworów i skup się na nich.

Skup się na różnych elementach piosenki, wsłuchaj się głęboko w słowa artysty i po prostu pozwól sobie przez chwilę płynąć z melodią. Pozwól, by zabrała Cię gdzieś indziej.

18. Ćwicz przebaczenie.

Przebaczenie może być trudnym tematem. Wiele osób myśli o przebaczeniu wyłącznie w sensie przeprosin, które przyjmujesz od innej osoby, aby uwolnić ją od popełnionych błędów. Ale to nie jest jedyny rodzaj przebaczenia.

Chodzi też o zaakceptowanie rzeczy, które się wydarzyły, czasem ohydnych rzeczy, których nie chcesz już mieć pod kontrolą w swoim życiu.

Czasami chodzi o wybaczenie sobie dokonywania złych wyborów i podjęcie decyzji o wyleczeniu się z nich. Życie nie stoi w miejscu. Toczy się dalej z nami lub bez nas. Pozostawanie w tyle i pogrążanie się w tych złych uczuciach i działaniach nikomu nie wychodzi na dobre.

19. Poczuj swoje uczucia, a potem pozwól im odejść.

Jesteś zajęty! Nie masz czasu na odczuwanie swoich uczuć! Praca musi być wykonana, dzieci muszą być nakarmione, dom musi być posprzątany, jest kolejna sterta prania do zrobienia. To się nigdy nie kończy!

Jednak znalezienie czasu na to, by poczuć swoje uczucia i pozwolić im odejść, jest czymś, co może uspokoić twój umysł.

Być może nie jesteś w stanie usiąść z nimi teraz, bo masz coś do zrobienia, ale może uda Ci się tego wieczoru w gorącej kąpieli z bąbelkami i kilkoma świeczkami dla poprawy nastroju.

20. Przypomnij sobie, że wszystko będzie dobrze.

Siedzisz tu i czytasz ten artykuł, prawda? Przetrwałeś wszystko, co życie rzuciło na Ciebie do tej pory, prawda?

Spójrz na siebie! Może się tak nie czujesz, ale świetnie sobie radzisz. Świetnie radzisz sobie z samym poszerzaniem swojej wiedzy i szukaniem sposobów radzenia sobie z trudnymi sprawami, które dzieją się w twoim umyśle.

To oznacza, że jesteś na drodze do sukcesu. Próbujesz. Wykonujesz ruchy. Pracujesz nad tym, by znaleźć sposoby na poprawę sytuacji – co oznacza, że jest nadzieja.

Przerwij te myśli tym przypomnieniem. Będzie dobrze. Te myśli nie będą trwały wiecznie i poradzisz sobie z nimi. Pomyśl o rzeczach, przez które już przeszedłeś i wiedz, że przez to też przejdziesz.

Będzie dobrze.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.