Czym jest autorefleksja i dlaczego jest tak ważna?

Ostatnia aktualizacja: 1 października, 2022

Opublikowano:

Autorefleksja jest bramą do wolności.

– Dzigar Kongtrul Rinpocze

Prawdopodobnie przez większość dnia patrzysz w lustro i znasz swój wygląd tak dobrze, jak prawie każdy inny widok.

Ale jak często spoglądasz do wewnątrz, żeby lepiej poznać swoje wnętrze?

To jest właśnie sedno autorefleksji: poznać swoje wnętrze tak dobrze, jak znasz swoją zewnętrzną formę.

Autorefleksja jest procesem, dzięki któremu wzrasta twoje zrozumienie tego, kim jesteś, jakie są twoje wartości i dlaczego myślisz i działasz w taki sposób, w jaki to robisz.

Jest to forma analizy osobistej, która pozwala ci dostosować swoje życie do tego, co chcesz, żeby było.

Przyjrzyjmy się bliżej temu ważnemu narzędziu, zaczynając od tego, dlaczego powinieneś to robić.

Znaczenie autorefleksji

Podróż w kierunku miłości do siebie i samoakceptacji musi rozpocząć się od samobadania. Dopóki nie podejmiesz się autorefleksji, rozwój i nauka w życiu są prawie niemożliwe.

– Iyanla Vanzant

Autorefleksja – zwana też introspekcją – jest sposobem obserwowania i analizowania siebie w celu rozwoju jako osoby.

Ten wzrost jest powodem, dla którego tak ważne jest spędzanie czasu na osobistej refleksji.

Rozumiejąc, kim jesteś teraz i kim chciałbyś się stać, pomagasz określić kroki, które musisz podjąć na tej drodze.

Refleksja nad tym, jak się zachowujesz i jakie myśli przychodzą ci do głowy w odpowiedzi na wydarzenia w otaczającym cię świecie, pozwala ci dostrzec, nad czym musisz popracować.

Być może byłeś trochę spięty i rozdrażniony w stosunku do kolegi z pracy.

Patrząc wstecz, możesz uświadomić sobie, że nie tak chciałbyś być traktowany, a tym samym nie tak chciałbyś traktować innych.

Możesz wtedy postarać się w przyszłości zająć tym zachowaniem i być może przeprosić kolegę, jeśli byłeś szczególnie niegrzeczny lub niemiły.

Może to doprowadzić do polepszenia relacji z tą osobą i sprawić, że dzień pracy będzie przyjemniejszy.

Aby podkreślić znaczenie autorefleksji, wystarczy zastanowić się nad alternatywą.

Jeśli nie potrafisz zidentyfikować miejsca, w którym mogłeś zachować się w sposób godny pożałowania, najprawdopodobniej znów zachowasz się w ten sam sposób.

W naszym przykładzie przedłuża to tylko złe samopoczucie, którego możesz doświadczyć w wyniku napięć w miejscu pracy i potencjalnych negatywnych konsekwencji w dłuższej perspektywie.

Czas poświęcony na osobistą refleksję to także okazja do zmierzenia swoich postępów w pozytywny sposób.

Możesz określić momenty, w których zareagowałeś na sytuację zdrowszymi myślami i zachowaniami.

Może to dać ci poczucie osiągnięcia i utrzymać motywację do dążenia do poprawy siebie – niezależnie od tego, jak to wygląda w twoim przypadku.

Zasadniczo autorefleksja jest sposobem na dokonanie wielu małych korekt kursu, polegających na odejściu od mniej pożądanych myśli i zachowań na rzecz tych, które sprzyjają dobremu samopoczuciu.

Korzyści z autorefleksji

Teraz, kiedy już wiemy, dlaczego refleksja nad swoimi myślami i działaniami jest tak ważna, jakie są potencjalne praktyczne korzyści z takiego postępowania?

Poprawa relacji

Podobnie jak w powyższym przykładzie z miejsca pracy, zastanawiając się nad tym, jak traktujesz innych i jakie myśli o nich masz, możesz dokonać zmian, które doprowadzą do bardziej harmonijnych relacji.

Jeśli w związku – czy to romantycznym, czy platonicznym – pojawiają się trudności, możesz ocenić sytuację, zapytać, jaką rolę odgrywasz w tych trudnościach, i znaleźć sposób na ich przezwyciężenie.

Autorefleksja daje ci możliwość sprawdzenia, co naprawdę czujesz do drugiej osoby i zastanowienia się nad wartością, jaką niesie ze sobą związek.

To może sprawić, że będziesz bardziej doceniać tę osobę, co z kolei wpłynie na sposób, w jaki z nią współdziałasz.

Większa jasność myślenia

Introspekcja daje możliwość myślenia o czymś w oderwaniu od samej rzeczy.

Zamiast zamglenia umysłu przez emocje, których doświadczasz w kontakcie z daną rzeczą, możesz spojrzeć na nią w bardziej racjonalny sposób.

Możesz spojrzeć na nią z większą wyrazistością i pomyśleć o niej z zaokrąglonej perspektywy, z uwzględnieniem zalet, wad i innych ważnych szczegółów, które pomogą Ci dojść do rozsądnego wniosku, jak chcesz się zmienić w odniesieniu do niej (lub czy w ogóle chcesz się zmienić).

Być może tą rzeczą jest wybór, na przykład praca, którą podejmujesz. Jeśli w obecnej pracy nie lubisz długich dojazdów do pracy, możesz nie być w stanie dostrzec korzyści, jakie przynosi ona podczas samego dojazdu.

Ale jeśli się cofniesz i pomyślisz o tym w wolny dzień, możesz zdać sobie sprawę, że mimo iż nie jest to przyjemne, zalety pracy, która cię pasjonuje, lub zarobki, które z niej czerpiesz, sprawiają, że dojazdy są w sumie opłacalne.

Może to nawet zmienić twoje nastawienie do dojazdów lub sposób, w jaki decydujesz się spędzać ten czas.

Poznanie swoich prawdziwych wartości

Trudno jest naprawdę poznać siebie, dopóki nie poświęcisz czasu na zastanowienie się, co naprawdę jest dla Ciebie ważne.

Kiedy zastanawiasz się nad sobą, możesz zauważyć rzeczy, które robisz lub myślisz, a które są sprzeczne z tym, kim naprawdę chcesz być.

Możesz zastanowić się nad ważnymi kwestiami, z którymi stykamy się w życiu, i wyrobić sobie na ich temat solidne stanowisko.

Czasami, dopóki nie usiądziesz i nie zastanowisz się nad czymś, nie możesz zdecydować, jakie jest twoje stanowisko w tej sprawie.

Może to dotyczyć różnego rodzaju kwestii moralnych, takich jak prawo do zakończenia własnego życia czy ochrona środowiska.

Może też po prostu pomóc ci określić zasady, którymi chciałbyś się kierować w życiu.

Autorefleksja jest środkiem, dzięki któremu twój kompas moralny może się kształtować i doskonalić, tak byś był w stanie postępować zgodnie z nim we wszystkim, co robisz.

Dzięki niej możesz poczuć się mniej zagubiony w życiu i mieć więcej możliwości tworzenia przyszłości, która będzie odzwierciedlać twoje podstawowe przekonania

Lepsze podejmowanie decyzji

Codziennie dokonujemy setek wyborów, ale większość z nich jest nieistotna i może być pozostawiona naszemu nieświadomemu umysłowi.

Jednak kiedy chodzi o ważniejsze decyzje życiowe, odrobina osobistej refleksji jest nieoceniona.

Wiąże się to z jasnością myślenia i świadomością swoich prawdziwych wartości.

Mając te dwie rzeczy, możesz podejmować decyzje, które prowadzą Cię na najbardziej optymalną ścieżkę do lepszego samopoczucia.

Oznacza to mniej żalu i niewykorzystanych szans oraz większy spokój umysłu dzięki świadomości, że dokonałeś właściwego wyboru.

Lepszy sen

Kiedy każdego dnia poświęcasz trochę czasu, by spojrzeć wstecz na wydarzenia i na to, jak na nie zareagowałeś, możesz zamknąć wszelkie nierozwiązane uczucia.

To może pomóc Ci nie tylko szybciej zasnąć, ale też ogólnie mieć bardziej spokojny sen.

Jedynym zastrzeżeniem jest to, że nie możesz pozwolić, by refleksja przerodziła się w ruminację.

Myśl o swoim dniu, ale potem odwróć kartkę i pozwól swojemu umysłowi zacząć od nowa następnego dnia. Nie zatrzymuj się na jednej myśli zbyt długo.

Mniej stresu i niepokoju

Jednym z kluczowych efektów autorefleksji i lepszego poznania siebie jest to, że stajesz się bardziej pewny siebie i swoich działań.

Znajdujesz więcej pewności w tym niepewnym świecie, ponieważ jesteś ugruntowany w swoim poczuciu własnej wartości.

Wraz z większą pewnością przychodzi mniejszy stres i niepokój.

Mniej martwisz się tym, co będzie, a bardziej skupiasz się na tym, co możesz zrobić, żeby jak najlepiej dostosować swoje działania do zasad przewodnich, o których mówiliśmy powyżej.

Mniej też przejmujesz się tym, co inni ludzie mogą myśleć o tobie i twoich wyborach, bo wiesz, że robisz to, co jest dla ciebie dobre.

Jak zastanowić się nad sobą

Teraz, kiedy już wiesz, dlaczego praktyka autorefleksji jest ważna i jakie korzyści może przynieść, sprawdźmy, jak możesz ją przeprowadzić.

Znajdź spokojną samotność

Aby móc jasno myśleć, powinieneś przebywać w cichym i spokojnym otoczeniu.

Oznacza to samotność, choć nie musi to być całkowita samotność w sensie fizycznym, ale raczej miejsce, w którym nie będą ci przeszkadzać ludzie i rzeczy wokół ciebie.

Idealne jest wygodne miejsce w domu, np. ciepła kąpiel lub leżenie na łóżku, ale możesz też usiąść w ogrodzie lub w parku, jeśli to pomoże Ci zainspirować Twoje myśli.

Zapytaj „Dlaczego?

pytanie „Dlaczego” jest pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć.

Dlaczego postępujesz tak, jak postępujesz?

Dlaczego myślisz tak, jak myślisz?

Może to być związane z konkretnym wydarzeniem tego dnia lub może być bardziej ogólnym poszukiwaniem przyczyn pewnych myśli lub zachowań, które zauważyłeś jako powszechne.

Na niektóre „dlaczego” łatwo odpowiedzieć. Być może nakrzyczałeś na swoje dziecko, bo krótko wcześniej pokłóciłeś się z partnerem.

Niektóre „dlaczego” są trudniejsze do wyjaśnienia. Nie zawsze łatwo jest wskazać powody, dla których tak zdecydowanie opowiadasz się za lub przeciw bardziej rygorystycznym przepisom dotyczącym broni.

Zapytaj: „Co?”, „Gdzie?” I kto?

Kolejne pytania, które będziesz chciał zadać i na które będziesz musiał odpowiedzieć po pierwszym pytaniu „dlaczego”, to te, które określają sposób, w jaki chciałbyś myśleć lub działać w przyszłości.

Obracają się one wokół tych trzech podstawowych pytań:

Co zrobiłbym inaczej?

Dokąd chcę dotrzeć?

Kim chcę być?

Na tych pytaniach opierają się szersze, bardziej szczegółowe pytania, które będziesz chciał zadać w zależności od tego, nad jakim aspektem siebie się zastanawiasz.

Oto kilka przykładów:

– Co powinienem był zrobić, kiedy mój szef skrytykował mnie przed rówieśnikami?

– Gdzie chcę być pod względem mojego związku w ciągu najbliższych kilku lat?

– Na kim się wzoruję?

– Jak powinienem zareagować na osobę, która traktuje mnie źle ze względu na moją rasę?

– Ile godzin chcę pracować? (to jest pytanie „gdzie”, mimo że zaczyna się od „jak”)

– Czy moja obecna dieta odzwierciedla moje poglądy na temat okrucieństwa wobec zwierząt? (to jest pytanie z kategorii „kto”)

Pytaj „Jak?

Kiedy już zidentyfikujesz coś, co chciałbyś zmienić, zastanowisz się, dlaczego obecnie to robisz, i zastanowisz się nad idealnym punktem końcowym, musisz zadać sobie pytanie, jak zamierzasz to osiągnąć.

Jakie rzeczy musisz zacząć robić lub przestać robić, aby osiągnąć etap, na którym twoje myśli lub zachowania zmienią się w sposób, który byś chciał?

Innymi słowy, jaka jest mapa drogowa, która doprowadzi Cię z punktu A (gdzie jesteś teraz) do punktu B (gdzie chciałbyś być)?

Daj sobie czas, ale wiedz, kiedy przestać

Jak już wspomniano, proces autorefleksji może wiązać się z ryzykiem wystąpienia niezbyt zdrowego stanu, jakim jest ruminacja lub nadmierne myślenie.

Kiedy pozwalamy, by jakaś myśl krążyła po naszym umyśle raz za razem, bez widocznego sposobu jej rozwiązania, tracimy wszystkie korzyści płynące z wewnętrznej refleksji i możemy w końcu zaszkodzić naszemu dobremu samopoczuciu.

Dlatego ważne jest, by ustalić limit czasu, przez jaki siedzisz w cichej kontemplacji.

Możesz wyznaczyć sobie konkretną ilość czasu lub po prostu powiedzieć, że czas się zatrzymać, kiedy utkniesz w myślach.

A kiedy nadejdzie czas zatrzymania się, najlepiej jest przenieść się w inne miejsce.

Dlatego też zazwyczaj nie jest dobrym pomysłem dokonywanie autorefleksji w łóżku przed snem.

Możesz położyć się na łóżku, ale rób to na długo przed końcem dnia lub w innym czasie, kiedy sen nie jest na horyzoncie.

Aby oderwać się od wewnętrznych rozważań, spróbuj zanurzyć siebie i swoją uwagę na czymś innym niż to, nad czym się zastanawiałeś.

Wszystko, co może odwrócić uwagę od tego, o czym myślisz.

Rozważ zapisanie swoich myśli

Niektórym osobom może się przydać zapisywanie swoich myśli w trakcie refleksji nad sobą.

Pisanie w dzienniku jest popularnym sposobem, ponieważ pozwala zachować wszystko w jednym miejscu i spojrzeć wstecz na to, co myślałeś wcześniej, aby utrzymać się na właściwej ścieżce.

Może to być również pomocne, gdy trudno ci się uwolnić od konkretnej myśli. Kiedy myśl zostanie zapisana i bezpiecznie przechowana, może się okazać, że łatwiej będzie Ci się z nią rozstać bez ryzyka jej zapomnienia.

Rozmowa z terapeutą

Choć większość ludzi prawdopodobnie nie musi podejmować tego kroku, inni mogą uznać, że rozmowa z terapeutą jest najskuteczniejszym sposobem uporządkowania myśli i uczuć.

Terapeuta, jako wykwalifikowany profesjonalista, może pomóc ukierunkować twój proces myślowy na najważniejsze elementy twojego życia i problemy, z którymi się zmagasz.

Może też pomóc ci zastanowić się nad krokami, które musisz podjąć, aby dokonać pozytywnych zmian, które chcesz wprowadzić.

Może się okazać, że rozmowa z kimś innym, zamiast samodzielnego radzenia sobie z problemami, odciąży cię.

A jeśli nie będzie mi się to podobać?

Zdrowy poziom autorefleksji zazwyczaj wzmacnia i energetyzuje osobę, która widzi sposoby na poprawienie siebie.

Jednak nie u każdego tak będzie.

Jeśli naprawdę trudno jest Ci się uporać z tym procesem lub uważasz, że porusza on trudne kwestie z przeszłości, najlepszym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie rozmowa z terapeutą.

Nie poniosłeś porażki, jeśli musisz poprosić o pomoc. Udało Ci się uświadomić sobie, że tego potrzebujesz.

Mężczyzna musi znaleźć czas dla siebie. Czas jest tym, czemu poświęcamy nasze życie. Jeśli nie jesteśmy ostrożni, inni spędzają go za nas.

Od czasu do czasu człowiek musi odejść sam i doświadczyć samotności, usiąść na kamieniu w lesie i zapytać samego siebie: „Kim jestem, gdzie byłem i dokąd zmierzam?”

Jeśli ktoś nie jest ostrożny, pozwala, by rozrywki zajęły jego czas – to, co jest treścią życia.

– Carl Sandburg
Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.