Jak powiedzieć komuś, że go lubisz (i nie zrujnować przyjaźni)

Ostatnia aktualizacja: 1 października, 2022

Opublikowano:

Czy podkochujesz się w kimś?

Zakochałeś się w tej osobie, podczas gdy ona, o ile wiesz, nadal jest całkowicie nieświadoma twoich uczuć.

Wielu z nas waha się przed powiedzeniem osobie, którą darzymy uczuciem, co do niej czujemy, ponieważ nie jesteśmy pewni jak jak się za to zabrać.

Przekonujemy samych siebie, że ta osoba sama się zorientuje albo że jest już w pełni świadoma, ale po prostu nie jest zainteresowana.

W dobie mediów społecznościowych i randek internetowych wielu z nas jeszcze bardziej niechętnie mówi o tym, co czuje.

Niestety, takie podejście może często oznaczać, że niesamowici ludzie przechodzą obok nas, a podchwytują ich ci, którzy gotowi szczerze mówić o swoich uczuciach.

Choć to banał, życie jest zbyt krótkie, a jeśli zawsze czekasz, aż coś przyjdzie do ciebie, zamiast wyjść i złapać to dla siebie, to prawie na pewno tracisz.

Jeśli zdecydowałeś się wziąć byka za rogi i spróbować, być może zastanawiasz się, jak to zrobić właściwa droga jak to zrobić.

Jeśli obawiasz się, że będzie to niezręczne, albo jesteś przekonany, że wyjdziesz na dziwaka, nie musisz się martwić.

Przeczytaj kilka prostych wskazówek, jak sprawić, by twoje uczucia do kogoś stały się jasne.

1. Nie rób z tego wielkiej sprawy.

Każda sytuacja jest inna i jest wiele powodów, dla których możesz myśleć, że ujawnienie swoich uczuć jest skomplikowane.

Możesz się obawiać, że zrujnujesz ważną przyjaźń, w grę mogą wchodzić byli, możecie razem pracować… te sprawy rzadko są proste.

Ale jeśli będziesz budował to w swojej głowie i skupiał się na tym, co może pójść źle , to prawdopodobnie coś pójdzie źle.

Pamiętaj, że jeśli podejdziesz do tego we właściwy sposób i nie będziesz robił z tego dramatu, to albo będziecie kontynuować to, co było, jako przyjaciele, albo umówicie się na randkę.

Jeśli za bardzo to rozbudujesz, to przygotujesz się na upadek. O ile w ogóle będziesz miał odwagę, by to zrobić, po tym, jak się tym przestraszysz.

Przypomnij sobie, że cokolwiek się stanie, świat będzie się kręcił, a twoje życie będzie toczyło się dalej z tą osobą lub bez niej.

2. Zdecyduj, czy chcesz to zrobić osobiście, czy przez SMS.

To, czy zrobisz to osobiście, czy wyślesz im wiadomość, zależy wyłącznie od Ciebie, bo oba sposoby mają swoje zalety.

Jeśli sama myśl o umówieniu się z nią przeraża Cię i spotkanie twarzą w twarz jest dla Ciebie zbyt daleko idącym krokiem, to zrobienie tego przez SMS jest jak najbardziej w porządku.

Może wydawać się, że jest to wymówka, ale zaletą tego podejścia jest to, że nie musisz odpowiadać natychmiast.

Jeśli Twoje uczucia są dla nich całkowitym zaskoczeniem, otrzymanie wiadomości oznacza, że mają trochę czasu do namysłu, co może zwiększasz swoje szanse na „tak”.

Z drugiej strony, jeśli wiesz, że wysłanie wiadomości spowoduje, że będziesz przyklejony do telefonu i lekko oszalejesz, aż w końcu otrzymasz odpowiedź… nie narażaj się na to!

Jest też silny argument za tym, by robić to osobiście. Kiedy chodzi o sprawy sercowe, ważne jest, by umieć odczytać czyjąś reakcję i język ciała, a także by ta osoba umiała odczytać Twoją.

Powiedzenie komuś tego prosto w twarz oznacza również, że kiedy już zbierzesz się na odwagę, aby to zrobić, będziesz wiedział, czy jest tak, czy inaczej.

Będziesz wiedział w głębi duszy, która droga jest dla Ciebie najlepsza.

3. Wybierz swój moment.

Jeśli zdecydujesz się wysłać sms-a, to (nie chcąc być zbyt prześladowanym) upewnij się, że zrobisz to w momencie, w którym prawdopodobnie będzie wolny, a nie w podróży.

Najpierw zapytaj, co u nich słychać, a jeśli odpowiedzą, że są bardzo zestresowani lub zmęczeni, zostaw to na inny raz.

Jeśli robisz to osobiście, rób to, gdy jesteście tylko we dwoje i siedzicie lub spacerujecie w jakimś spokojnym miejscu. Idealna jest kawiarnia lub park.

4. Zrób to jak najszybciej.

Być może już od dłuższego czasu zadurzyłeś się w tej osobie. Jeśli jednak jest to coś nowego, zrób sobie przysługę i zakończ swoje cierpienie!

Jeśli osoba ta nie odwzajemni twoich uczuć, będziesz mógł je zdusić w zarodku, zanim się rozwiną.

A jeśli ona się zgodzi, to znaczy, że będziesz mógł cieszyć się jej towarzystwem raczej wcześniej niż później.

Nigdy nie wiesz, co los ma dla ciebie w zanadrzu, więc nie pozwól, by cenny czas uciekł ci przez palce.

5. Zachowaj uczucie dla siebie.

Możesz mieć lekką obsesję, ale postaraj się zrobić wszystko, co w Twojej mocy, by zachować ją dla siebie.

Ze wszech miar powiedz o tym najbliższym przyjaciołom, ale może unikaj mówienia o wspólnych znajomych, których masz z tą osobą.

Zamiast mówić każdemu, kto będzie słuchał, jak bardzo podoba Ci się ta osoba, powiedz jej o tym!

6. Dodaj sobie pewności siebie.

Jeżeli nadal niechętnie wyrażasz swoje uczucia, być może potrzebujesz małego zastrzyku energii dla swojego ego.

Wszyscy jesteśmy zazwyczaj bardziej krytyczni wobec siebie niż wobec innych ludzi, więc dlaczego nie powiedzieć swoim najlepszym przyjaciołom, że twoja pewność siebie trochę spada i poprosić ich, żeby powiedzieli ci wszystko, co w tobie kochają.

Przypomnij sobie, że niezależnie od tego, czy ta konkretna osoba jest w tobie zakochana, jesteś niesamowitą osobą, która jest warta miłości i ją znajdzie.

7. Po prostu najpierw zaproś ją na randkę.

O ile sytuacja między wami nie jest bardzo skomplikowana, dobra wiadomość jest taka, że prawdopodobnie nie ma potrzeby, abyś wylewał swoje serce na zewnątrz, składając romantyczną deklarację.

Mówienie o tym, co czujesz, może ich odstraszyć, zwłaszcza jeśli jest to dla nich zupełnie nieoczekiwane.

Randka jest jednak o wiele mniej przerażająca.

Pamiętaj, że już od jakiegoś czasu rozwijasz te uczucia, ale oni mogli nigdy nie myśleć o tobie w ten sposób, aż do momentu, kiedy zaproponujesz im wyjście na drinka.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, będzie wystarczająco dużo czasu, żebyś mógł wyznać jej miłość w późniejszym czasie, kiedy ona będzie na to bardziej przygotowana, otwarta na to, a nawet odwzajemni to uczucie.

Na tym etapie wszystko, czego od nich oczekujesz, to proste „tak” lub „nie”.

Wystarczy luźne zaproszenie, w którym wyraźnie zaznaczysz, że zapraszasz ją na randkę – być może po wcześniejszej rozmowie.

Coś w stylu: „Czy masz ochotę na kolację, jako coś więcej niż przyjaciele?”

To w zupełności wystarczy, żeby zakomunikować, że lubisz daną osobę, bez konieczności wypowiadania tego wprost.

Oznacza to również, że osoba ta może łatwo i swobodnie powiedzieć „nie” i wyśmiać to, jeśli woli, a wy oboje możecie iść dalej i pozostać przyjaciółmi bez żadnych niezręczności.

8. Postaw sprawę jasno, ale nie obsesyjnie dbaj o precyzję słów.

Należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, upewnij się, że język, który wybierzesz, da jasno do zrozumienia, że nie zapraszasz ich na kawę w celu przyjacielskiej pogawędki. Chcesz uniknąć sytuacji, w której osoba przyjmująca Twoje zaproszenie będzie miała mylne wrażenie.

Jeśli źle zrozumieją Twoje intencje, zrobi się niezręcznie, kiedy w końcu zrozumieją, że jesteście po zupełnie innej stronie. Użycie słowa „randka” zawsze pomaga.

Z drugiej strony, nie zastanawiaj się obsesyjnie nad tym, co chcesz powiedzieć, i nie wymyślaj jakiejś wymyślnej kwestii. To, co dobrze brzmi w filmach, rzadko sprawdza się w życiu. Im prostsze, tym lepsze.

9. Wyznacz sobie termin.

Jeśli już od dłuższego czasu odkładasz zaproszenie na randkę i ciągle robisz sobie wymówki, daj sobie bodziec, wyznaczając termin.

Bądźmy szczerzy, ten „idealny” moment, na który czekałeś, prawdopodobnie nigdy się nie pojawi, więc musisz wybrać swój moment i go zrealizować.

Niezależnie od tego, czy jest to koniec tygodnia, koniec miesiąca czy dzień przed urodzinami, nie pozwól sobie na marnowanie czasu.

10. Następnie daj im trochę przestrzeni.

Jeśli powiedzieli „tak” i umówiliście się na randkę, daj im trochę czasu na przetrawienie tego, co się stało.

Oczywiście wyślij im SMS-a, żeby doprecyzować szczegóły randki, ale pozwól im przeanalizować fakt, że powiedziałeś im, że ich lubisz, i daj im szansę na podekscytowanie się waszym spotkaniem!

11. Przygotuj się na odrzucenie.

Chociaż zawsze dobrze jest być optymistą, to w takich sytuacjach zawsze warto być przygotowanym na odrzucenie.

Jeśli jesteś z nimi zaprzyjaźniony, powiedz jasno, że wasza przyjaźń ma dla ciebie duże znaczenie i że ostatnią rzeczą, jaką chcesz zrobić, jest uczynienie tego niezręcznym.

W ciągu następnych tygodni sprawy mogą być nieco napięte, jeśli odmówią, ale jeśli będziesz uważał, żeby nie zmienić swojego zachowania, to wkrótce oboje powinniście powrócić do poprzedniego związku.

Postaraj się upewnić, że to nie ty sprawiasz kłopoty, nawet jeśli robisz to nieświadomie.

W końcu jest jeszcze wiele ryb w morzu i wiele wspaniałych miłości, które dopiero poznacie, a przyjaźń należy pielęgnować.

Odrzucenie nie jest końcem świata, choć może się tak wydawać, kiedy jesteś w środku, więc postaraj się zachować odpowiednią perspektywę.

FAQs

Jak powiedzieć komuś, że go lubisz, nie mówiąc tego?

Chociaż powiedzenie tego wprost jest prawdopodobnie najlepszym podejściem, zawsze możesz użyć innego sformułowania, aby zasugerować drugiej osobie, że naprawdę lubisz jej towarzystwo. Dobrym początkiem jest powiedzenie po prostu: „Bardzo lubię twoje towarzystwo”.

Inne zdania, które możesz wypróbować, to: „Lubię spędzać z tobą czas”, „Zawsze dobrze się bawię, kiedy jesteś w pobliżu”, „Dobrze się bawię w twoim towarzystwie” i „Czuję się przy tobie swobodnie”

W jaki sposób możesz zasugerować, że kogoś lubisz?

Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy, by powiedzieć, co czujesz, są inne sposoby, by dać tej osobie wskazówki, że ją lubisz. Jednym z najlepszych sposobów jest dawanie jej szczerych komplementów. Może to być tak proste, jak powiedzenie, że ładnie dziś wygląda.

Możesz też skupić się na czymś konkretnym, na przykład na nowych butach lub sposobie ułożenia włosów. Po prostu wrzuć to do rozmowy i nie rób z tego wielkiej sprawy.

Czy powinieneś powiedzieć komuś, że go lubisz, kiedy jest w związku?

Jeśli podkochujesz się w kimś, kto jest już w związku, generalnie lepiej nie ujawniać swoich uczuć. Jest mało prawdopodobne, że to do czegoś doprowadzi i naprawdę ryzykujesz utratę tej osoby jako przyjaciela, ponieważ może ona czuć się bardzo niekomfortowo, przebywając w Twoim towarzystwie, wiedząc, co czujesz, a jednocześnie mając partnera. Może się to czuć jak zdrada lub jakby ktoś cię zwodził.

Jak powiedzieć komuś, że go lubisz, nie narażając się na odrzucenie?

Przykro mi, ale odrzucenie jest możliwe zawsze, gdy mówisz komuś, co do niego czujesz. Jasne, możesz próbować czekać, aż będziesz prawie pewien, że ta osoba Cię lubi, ale ten dzień może nigdy nie nadejść, bo nie odczytujesz znaków lub wątpisz w swój instynkt.

Najlepiej jest po prostu powiedzieć to, nawet jeśli oznacza to odrzucenie, bo wtedy przynajmniej będziesz mógł ruszyć dalej.

Jak powiedzieć ukochanej osobie, że się jej podobasz przez SMS?

Jedną z opcji jest otwarcie się i powiedzenie, co czujesz – i to dobrą. W przeciwnym razie możesz zawsze pośrednio powiedzieć, jak bardzo nie możesz się doczekać spotkania z nim lub jak dobrze się ostatnio bawiłeś.

Rozmowy tekstowe nigdy nie są tak jasne jak rozmowy twarzą w twarz, więc znaczenie Twoich wiadomości może zostać źle zrozumiane przez drugą osobę.

Jak w tajemnicy powiedzieć komuś, że go lubisz?

Musisz zadać sobie pytanie, dlaczego w ogóle chciałbyś w tajemnicy powiedzieć komuś, że go lubisz. Jak myślisz, co byś dzięki temu zyskał? Jasne, możesz wysłać bukiet kwiatów z kartką, na której będzie napisane, że to od „tajemniczego wielbiciela”, ale jeśli ta osoba nie wie, kto to jest, nie będzie wiedziała, jak się poczuć.

Nawet jeśli podejrzewają, że im się podobasz, to jeśli nie wiedzą na pewno, kto przysłał im prezent, nie będą w stanie się do niego zastosować, jeśli właśnie na to liczysz.

Jak zapytać kogoś, czy cię lubi, nie będąc oczywistym?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co ktoś czuje do Ciebie, zanim powiesz mu, co czujesz, możesz zawsze spróbować powiedzieć coś w stylu: „Miło jest spędzać czas tylko we dwoje, prawda?”

Prawdopodobnie odpowiedzą tak czy inaczej, bo nie chcą Cię zdenerwować, ale to sposób, w jaki to mówią i wyraz ich twarzy mówi Ci, co naprawdę czują.

Jeśli na ich twarzach pojawia się szeroki uśmiech, a ich oczy są jasne, to dobry znak, że choć trochę cię lubią. Jeśli się rumieni, to jeszcze lepszy znak, że cię lubi.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.