„Czy kiedykolwiek znajdę miłość?” – Najprawdopodobniej tak!

Ostatnia aktualizacja: 2 października, 2022

Opublikowano:

Nie sądzę, by wiele osób w wieku od dwudziestu lat wzwyż, niezależnie od płci, mogło położyć rękę na sercu i szczerze powiedzieć, że nigdy nie pomyślało, że może skończyć jako samotnik do końca życia.

Skłamaliby, gdyby powiedzieli, że nigdy nie doświadczyli chwili niepokoju, że mogą nigdy nie znaleźć miłości.

Dla niektórych szczęśliwców może to być tylko ulotna chwila, która ich ominie.

Jednak dla niektórych z nas ten temat może być bardzo ważny, zwłaszcza gdy czas płynie, a na horyzoncie nie widać idealnego partnera.

Pytamy: „Dlaczego nie mogę znaleźć miłości?”, „Dlaczego nikt mnie nie kocha?”, „Czy kiedykolwiek znajdę prawdziwą miłość?”.

Albo myślimy/mówimy rzeczy typu: „Nie mogę znaleźć randki, nieważne jak bardzo się staram” i „Nie mogę mieć chłopaka/dziewczyny”.

Te myśli są naturalne, biorąc pod uwagę społeczeństwo, w którym żyjemy. W większości kultur oczekuje się od nas tworzenia długotrwałych, monogamicznych związków. Od pierwszego dnia życia jesteśmy przyzwyczajani do tego, że naszym jedynym celem w życiu powinien być związek partnerski i ustatkowanie się.

Ale w głębi duszy wiemy też, że romantyczna miłość nie jest i nie powinna być wszystkim i wszystkim w życiu.

Jest tak wiele powodów, by być optymistą. Optymistyczny, że ktoś się pojawi, gdy nadejdzie właściwy czas; optymistyczny, że będziesz się świetnie bawić, dopóki on nie nadejdzie; i optymistyczny, że jeśli nie nadejdzie, to wszystko będzie dobrze.

Wszystkie te powody już znasz, ale przypomnienie ich sobie od czasu do czasu nie zaszkodzi. Oto kilka powodów, dla których warto wierzyć, że Twoja szklanka jest do połowy pełna.

1. Wiek nie ma znaczenia.

Możesz przewrócić oczami na to stwierdzenie, ale to prawda! Wiek to tylko liczba i nie ma absolutnie żadnego wpływu na Twoją zdolność do poznania kogoś. To proste. Idąc dalej.

2. Szukaj dalej.

Jestem głęboko przekonany, że istnienie tylko jednej osoby na świecie, z którą moglibyśmy być szczęśliwi, to kompletny mit, stworzony po to, byśmy wszyscy wpadli w panikę i dostosowali się do norm społecznych.

Jeśli kiedykolwiek byłeś zakochany, wiesz, że łatwo jest mieć wrażenie, że obiekt twoich uczuć jest jedyną osobą na świecie dla ciebie i że nie masz szans na bycie szczęśliwym z nikim innym.

Dzieje się tak głównie dzięki hormonom, które szaleją w tobie, kiedy jesteś zakochany, a jak wszyscy dobrze wiecie, hormony mogą doprowadzić cię do szaleństwa.

Pomyśl jednak o tym logicznie. Na świecie żyje ponad siedem miliardów ludzi. Jasne, że (prawdopodobnie) nie pociąga Cię jedna z płci, a wiek oznacza, że spora część tych ludzi jest albo za stara, albo za młoda. Mimo to wciąż masz do wyboru co najmniej pół miliarda opcji.

Nie ma jednej osoby, z którą mógłbyś być szczęśliwy. Ludzie nie są tak wyjątkowi i tak indywidualni.

Przestań myśleć o szukaniu miłości jak o szukaniu igły w stogu siana, a będziesz bardziej otwarty na znalezienie jej tam, gdzie najmniej byś się tego spodziewał.

3. Będziesz wiedział, czego chcesz.

Ogromnym powodem do optymizmu jest to, że z każdym dniem bycia singlem poznajesz siebie trochę lepiej. Daje Ci to czas na zaakceptowanie siebie i określenie, jakie życie naprawdę chcesz wieść.

Oznacza to, że masz większe szanse na znalezienie partnera, który będzie dla Ciebie odpowiedni w dłuższej perspektywie, jeśli taki się pojawi.

Każdy dzień, w którym jesteś w stanie się rozwijać, zmniejsza szanse na to, że rzucisz los na szalę z niewłaściwą osobą i wplączesz się w związek, w który nie dałbyś się wciągnąć ani uwieść, gdybyś był tylko trochę starszy i mądrzejszy.

W końcu lepiej samemu niż w kiepskim towarzystwie.

4. Masz wysokie wymagania.

Jeśli martwisz się, że nigdy nie znajdziesz miłości, to prawdopodobnie twoje wysokie wymagania mają coś wspólnego z twoim statusem singla.

Nigdy ich nie obniżaj. Zbyt wiele osób decyduje się na coś, czego nie są pewni, tylko dlatego, że nie chcą być sami.

Znajomość swojej wartości i niestawianie się na nic mniej niż to, co najlepsze, jest podstawą spełnionego życia, niezależnie od tego, czy pojawia się w nim partner, czy nie.

5. Jesteś wolny.

Przyjrzyj się swoim znajomym, którzy są w związkach. Czy wszyscy są szczęśliwi? Myślisz, że nie.

Trawa jest zawsze bardziej zielona i choć osoby samotne spędzają czas, marząc o tym, by być w związku, to ci, którzy są w nim, często tęsknią za wolnością, jaką daje życie w pojedynkę, więc ciesz się tym.

To jest Twój czas. Czas, kiedy jesz dokładnie to, co chcesz, chodzisz gdzie chcesz i z kim chcesz i nie musisz brać pod uwagę nikogo innego.

Jasne, możesz mieć inne zobowiązania w postaci dzieci, zwierząt domowych lub firmy, ale jeśli nie masz żadnych zobowiązań, to wykorzystaj ten czas jak najlepiej. Rozwiń skrzydła, zmień pracę, wybierz się w podróż.

Kto wie, może właśnie szukasz miłości w złym miejscu.

6. To nie koniec.

To nie jest koniec. To nie jest miejsce, w którym kończysz.

Przed Tobą przyjaciele, których jeszcze nie poznałeś, miejsca, które jeszcze zobaczysz, i doświadczenia zmieniające życie, których teraz nie możesz sobie nawet wyobrazić.

Brak przywiązania do romantycznego partnera oznacza, że możliwości są nieskończone.

W Twoim życiu pojawią się wielkie miłości, zarówno romantyczne, jak i platoniczne. Możesz nawet nauczyć się być miłością swojego życia.

7. Już jesteś kompletny.

Wyrażenie „druga połówka” powinno zostać zamknięte w leksykalnym śmietniku.

Pomysł, że jesteś tylko połową osoby, dopóki nie pojawi się ktoś, kto cię „dopełni”, jest całkowicie niedorzeczny, a uświadomienie sobie tego może być całkiem rewolucyjne.

Już jesteś kompletną osobą i jeśli w twoim życiu jest jakaś luka, to tylko ty możesz ją wypełnić. Nikt inny.

8. Każdy zasługuje na miłość – tak, dotyczy to także Ciebie!

Niektórzy ludzie myślą, że nigdy nie znajdą miłości, bo na nią nie zasługują.

Z radością mogę Ci powiedzieć, że jesteś w błędzie.

Zasługujesz na miłość tak samo jak każdy inny. Kiedy zdasz sobie sprawę z tego faktu, może to zdjąć z Twoich ramion ciężar i skierować Cię na ścieżkę miłości i romansu.

Widzisz, tak długo, jak będziesz miał tę dręczącą cię wątpliwość, że jesteś w jakiś sposób niegodny bycia kochanym przez inną osobę, nie będziesz otwarty na możliwości miłości, które pojawią się na twojej drodze.

Być może w przeszłości spotkałeś ludzi, którzy mogliby być jedną z wielkich miłości twojego życia (być może trwałą wielką miłością twojego życia), ale ponieważ nie widziałeś takiej możliwości, nie skorzystałeś z niej.

Pamiętaj więc, że zasługujesz na miłość i wypatruj każdej okazji, by ją urzeczywistnić.

9. Możesz zwiększyć swoje szanse na znalezienie miłości.

Miłość nigdy nie rzuca się pewnego dnia na kolana. Jasne, możesz przypadkowo spotkać osobę, która wydaje się kompatybilna, ale nawet to jest tylko pierwszym krokiem na drodze do miłości.

Nie musisz jednak czekać na te przypadkowe spotkania. Możesz aktywnie wychodzić z domu i poznawać ludzi z własnej woli.

Oczywiście, być może już tego próbowałeś. Ale musisz próbować dalej. Nie możesz rezygnować z poszukiwania miłości tylko dlatego, że byłeś na 100 nieudanych randkach. Kto wie, randka numer 101 może być początkiem całego życia pełnego miłości i troski.

Aplikacje randkowe, szybkie randki, grupy towarzyskie… nawet pójście do baru i porozmawianie z kilkoma nieznajomymi – im więcej się wystawisz, tym większa szansa, że spotkasz kogoś, kto w końcu zostanie Twoim partnerem.

Nie możesz biernie siedzieć i czekać na miłość. Tak się nie stanie.

Musisz przejąć kontrolę nad swoim życiem miłosnym, kręcić kołem raz za razem, aż w końcu wyląduje na miłości.

10. Atrakcyjność fizyczna nie jest warunkiem miłości.

Możesz wierzyć, że nie jesteś wystarczająco przystojny, by ktoś inny uznał cię za atrakcyjnego. I że ponieważ nikt nie uważa cię za atrakcyjnego, nie znajdziesz miłości.

I znów muszę ci powiedzieć, jak bardzo się mylisz.

Atrakcyjność fizyczna nie jest najważniejsza w życiu, ani w miłości. Ludzie o wszystkich kształtach, rozmiarach i wyglądzie znajdują miłość. Nie ma tu żadnej bariery poza tą w twoim umyśle.

Fizyczna strona rzeczy jest tylko jedną z części całego pakietu atrakcyjności, a nawet nie najważniejszą. Osobowość osoby, jej inteligencja, wartości, poczucie humoru – to one sprawiają, że związek trwa przez długi czas.

Przestań przywiązywać tak wielką wagę do wyglądu – swojego i innych. Spójrz poza powierzchnię na to, co naprawdę się liczy.

11. Inni ludzie chcą widzieć Cię szczęśliwym – pozwól im sobie pomóc.

Obiecuję ci, że na tym świecie jest mnóstwo ludzi, którzy chcą widzieć cię szczęśliwym i zakochanym.

Czy to twoja rodzina, czy przyjaciele – wszyscy oni chcą, byś doświadczył miłości, na którą – jak wiedzą – zasługujesz. Nigdy nie zapominaj, że są oni tu po to, by pomóc Ci znaleźć miłość.

Optymizm co do znalezienia miłości będzie bardziej naturalny, jeśli będziesz polegać na innych ludziach i słuchać tego, co Ci mówią – mianowicie, że znajdziesz ją, jeśli będziesz dalej szukać.

Poproś ich o pomoc w rozmowie na czacie, o pewność siebie, o profile randkowe, nawet o strój na randkę.

Poproś o zorganizowanie randki z przyjaciółmi lub osobami, które znają.

Poproś ich, aby od czasu do czasu dali ci mały impuls, jeśli masz ochotę zrezygnować z miłości.

Pozwól im sobie pomóc, a nie będziesz się już bał, że nigdy nie znajdziesz miłości.

12. Twój strach może Cię zmotywować.

Jeśli czytasz ten artykuł, czujesz strach – strach, że nigdy nie znajdziesz miłości.

Być może punktem zwrotnym będzie dla Ciebie uświadomienie sobie, że strach może być wykorzystany do popychania Cię do przodu z taką samą siłą, jak do powstrzymywania Cię.

To tylko kwestia odwrócenia strachu.

Zamiast obawiać się, że nigdy nie znajdziesz miłości, powinieneś obawiać się, że brak działania sprawi, że potencjalna miłość przeminie.

Ten nowy strach sprawi, że staniesz się odważny. Da Ci ten mały bodziec, którego potrzebujesz, aby się przywitać, rozpocząć rozmowę, opowiedzieć dowcip, trochę poflirtować, wykonać ruch i zrobić wszystkie inne rzeczy, które składają się na stworzenie kochającego związku z kimś.

Nie patrz na momenty „co by było, gdyby?” i ludzi z twojej przeszłości. Spójrz na momenty „co by było, gdyby?” i ludzi z Twojej teraźniejszości i podejmij działania, aby dowiedzieć się, co może się stać, jeśli coś powiesz, zrobisz, spróbujesz.

W końcu nie będziesz miał już żadnych momentów „co by było, gdyby?”, w których mógłbyś żałować, ponieważ już odpowiedziałbyś na to pytanie.

13. Możesz kształtować swoje własne życie.

Wyobraź sobie, że przez chwilę możesz spojrzeć w przyszłość i wiedzieć na pewno, że nigdy nie znajdziesz miłości.

Co byś zrobił inaczej? Czy poświęciłbyś więcej swojej miłości rodzinie i przyjaciołom? Czy chciałbyś mieszkać na każdym kontynencie? Czy wróciłbyś na studia? Czy podjąłbyś więcej ryzyka?

Nigdy nie zatrzymujemy się i nie uświadamiamy sobie, że myśl o tym, że w końcu kogoś spotkamy i będziemy musieli dostosować się do jego potrzeb, jest dla nas ograniczeniem… zanim jeszcze go poznamy.

Kiedy się to przeanalizuje, wydaje się szaleństwem, że chcemy przeżyć nasze życie, czekając na tę mityczną osobę, planując ją z wyprzedzeniem.

Pewność, że w końcu zostaniemy sami, a nie tylko strach przed tym, przynosi ostateczne wyzwolenie.

Żyj tak, jakby romantyczna miłość nigdy nie była jego częścią, a będziesz wierny sobie i temu, czego naprawdę chcesz.

Oczywiście nie ma kryształowej kuli, w którą moglibyśmy spojrzeć, ale życie tak, jakbyś nigdy nie miał znaleźć miłości, oznacza, że jeśli jej nie znajdziesz, dokonasz niesamowitych rzeczy.

A jeśli kogoś spotkasz, wybierzesz go z właściwych powodów, ze względu na to, co może dodać do twojego życia (i nie pozwolisz mu niczego z niego zabrać).


Czy niektórzy ludzie nigdy nie znajdą miłości?

Szczera odpowiedź brzmi: tak, część populacji przejdzie przez życie, nigdy nie doświadczając prawdziwie kochającego związku.

Czy to oznacza, że powinieneś spanikować? Nie.

Możesz się obawiać, że skończysz jako jedna z tych osób, samotna i nieszczęśliwa przez całe życie.

Jeśli jednak przeczytałeś ten artykuł (a jeśli nie przeczytałeś, to przewiń do góry i zrób to teraz), to zrozumiesz, że miłość nie jest wszystkim, a życie w pojedynkę ma swoje plusy.

Poza tym wiele osób ma wrażenie, że nigdy nie znajdzie miłości… dopóki jej nie znajdzie. Nie wiesz, kiedy to się stanie. Nie jest to coś, co można dokładnie przewidzieć.

Musisz tylko pozostać otwarty na tę możliwość, zamiast akceptować swoje życie jako pozbawione miłości.

Jeśli znalazłeś ten artykuł po niedawnym wyjściu ze związku, możesz mieć wrażenie, że już nigdy nie znajdziesz miłości. Tylko że… raz ci się udało, co ma cię powstrzymać przed ponownym znalezieniem miłości?

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.