Jak znów komuś zaufać: 10 sposobów, by nauczyć się ufać ludziom

Ostatnia aktualizacja: 2 października, 2022

Opublikowano:

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia doświadczył bólu emocjonalnego. Wszyscy czujemy, że nasze zaufanie zostało nadszarpnięte, i zastanawiamy się, czy kiedykolwiek będziemy w stanie zaufać komuś ponownie.

Te doświadczenia mogą być bardzo bolesne, a uczucia te są całkowicie normalne.

Boisz się zaufać ponownie z obawy przed przyszłym bólem. To ma sens….

Zdrada ze strony bliskiej osoby wywołuje najsilniejszy ból, jaki można sobie wyobrazić.

Jednak zaufanie jest podstawą wszystkich znaczących relacji i nie można go tak po prostu pominąć.

Dobra wiadomość jest taka, że może nauczysz się ponownie ufać.

Ale..

Niefortunna prawda jest taka, że pewnego dnia możesz zostać ponownie zraniony.

Zaufanie to decyzja, którą musisz podjąć, wiedząc, że nigdy nie ma gwarancji, że w przyszłości znów nie będziesz się tak czuł.

Mając to na uwadze, możesz zapytać, jak możesz nauczyć się ponownie komuś ufać?

To proste. Musisz dokonać wyboru i spróbować jeszcze raz. Musisz opuścić gardę i pozbyć się strachu.

Nie jest to łatwe i nie stanie się to z dnia na dzień. Będziesz musiał nad tym popracować.

Oto kilka wskazówek, które pomogą ci ponownie zaufać komuś po bolesnym doświadczeniu.

1. Przyjmij podatność na zranienie

Podatność jest jedną z Twoich największych zalet.

Jako ludzie mamy tendencję do uważania, że zbyt wiele ryzykujemy, wystawiając się na niebezpieczeństwo, ale w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie.

Jeśli nie wystawiasz się na ryzyko i nie podejmujesz go, to w końcu tracisz tak wiele. Życie jest chaotyczne, ale musi takie być, żeby było warte przeżycia.

Budowanie murów ochronnych, za którymi można się schować – w sensie emocjonalnym – może wydawać się dobrym pomysłem, ale te mury nie rozróżniają pozytywnych i negatywnych uczuć.

Życie, które jest wolne od zdrady, jest również wolne od miłości. Miłość to decyzja o powierzeniu komuś swojego serca.

Możesz ćwiczyć okazywanie swojej emocjonalnej wrażliwości w bezpiecznym otoczeniu. Porozmawiaj z kimś z bliskiej rodziny lub dobrym przyjacielem i otwórz się na to, co czujesz.

Być może domyślnie im ufasz, ale akt otwarcia się pokazuje to w bardzo realny sposób i wzmacnia w twoim umyśle przekonanie, że zaufanie jest dobrą rzeczą.

2. Naucz się ufać sobie

Aby móc kiedykolwiek zaufać drugiej osobie, musisz najpierw zaufać sobie. Zaufaj swojemu osądowi i zdolności do dokonywania dobrych wyborów.

To, że ktoś, kogo kochałeś, skrzywdził cię, nie oznacza, że masz zły osąd sytuacji lub że popełniłeś błąd, dopuszczając tę osobę do siebie.

Twój instynkt jest potężny i nie powinieneś wątpić w siebie na podstawie tego jednego doświadczenia. Zwróć uwagę na swoje instynkty i ufaj sobie dziś, jutro i każdego dnia.

Dobrym ćwiczeniem, które możesz wypróbować, jeśli chcesz odbudować zaufanie do siebie, jest przyjrzenie się wszystkim decyzjom, które podjąłeś i które miały pozytywne skutki.

Zacznij od decyzji o zakończeniu znajomości z osobą, która złamała twoje zaufanie. Jeśli wiedziałeś, że już nigdy nie będziesz w stanie jej zaufać, odejście z tego związku było zdecydowanie właściwą decyzją.

Spójrz na swoje dalsze życie i na wszystkie rzeczy, które się w nim dobrze układają. Z pewnością dokonałeś wielu wspaniałych wyborów, które przyniosły pozytywne skutki.

Dobre wybory finansowe, dobre wybory dotyczące kariery, dobre wybory dotyczące zdrowia, dobre wybory dotyczące przyjaźni – zrób listę i przypomnij sobie, jak silny jest Twój instynkt.

3. Wybierz przebaczenie

Przebaczenie jest ważne. Niekoniecznie musisz wybaczać osobie, która cię zraniła (choć to też może być terapeutyczne), ale przynajmniej wybacz sobie.

Naturalne jest obwinianie siebie za to, że pozwoliłeś komuś się skrzywdzić. Możesz myśleć, że byłeś głupi, że na to pozwoliłeś lub że powinieneś wiedzieć lepiej.

Pamiętaj, że byłeś odważny, otwierając się na bezbronność w pierwszej kolejności. Nie można cię winić za czyjeś działania.

Działałeś z najlepszymi intencjami. Dotrzymałeś swojej umowy w związku.

Jasne, mogłeś nie zgadzać się ze swoim partnerem, a nawet czasem się na niego denerwować, ale nie zasłużyłeś na to, by złamać swoje zaufanie.

Żaden związek nie jest idealny. Zrobiłeś wszystko, co w twojej mocy, żeby się udało. Nie mów sobie, że jest inaczej.

Wybacz sobie.

4. Daj sobie czas na żałobę

Tak, zranienie przez kogoś wymaga przejścia przez cały proces żałoby.

Żałujesz relacji, którą miałeś z tą osobą. Żałujesz osoby, którą wydawało ci się, że znasz, ale która okazała się kimś innym.

Żałujesz życia, które miałeś i życia, które myślałeś, że będziesz miał z tą osobą w przyszłości.

Żałoba zazwyczaj obejmuje 5 etapów: zaprzeczenie, gniew, negocjacje, depresję i wreszcie akceptację.

Nie walcz z żadnym z tych etapów, ponieważ są one naturalne i ważne.

5. Nie przypisuj sobie etykiety ofiary

Bardzo łatwo jest czuć się źle po zranieniu. Choć możesz potrzebować dnia lub dwóch, by zostać w łóżku, jeść lody i płakać do smutnych historii miłosnych w telewizji, postaraj się szybko to zakończyć.

Nie pomoże Ci to w przezwyciężeniu bólu.

Nie pozwól sobie na pogrążanie się w cierpieniu z powodu zdrady. Jeśli skupiasz się wyłącznie na obwinianiu osoby, która cię zdradziła, robisz z siebie ofiarę.

Owszem, osoba ta mogła postąpić w sposób, który Cię zranił i złamał Twoje zaufanie, ale to wszystko należy do niej – nie do Ciebie.

Nie jesteś ich ofiarą. Nie jesteś ofiarą. Nie jesteś ofiarą.

Jeśli na to pozwolisz, mentalność ofiary może przeniknąć do wszystkich obszarów Twojego życia. Może pozbawić cię pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Czy chcesz dać drugiej osobie taką władzę nad sobą nawet wtedy, gdy nie ma jej już w twoim życiu?

Podejmij wysiłek, aby to przezwyciężyć. Tak, możesz to przezwyciężyć. Masz większą kontrolę, niż myślisz. Daj sobie trochę zaufania.

Następnym krokiem jest..

6. Utrzymać wysokie oczekiwania

Tylko dlatego, że zostałeś zraniony przez kogoś, kogo kochałeś, nie musisz obniżać swoich oczekiwań w przyszłości.

Wręcz przeciwnie, powinieneś zachować te same oczekiwania, a nawet podnieść poprzeczkę!

Nie akceptuj przyszłego oszustwa lub niewierności, bo się na nie znieczuliłeś, uważasz, że na nie zasługujesz lub uważasz je za część każdego związku.

Wyraźnie przedstaw swoje poglądy na temat zaufania każdemu przyszłemu partnerowi i daj mu do zrozumienia, że nie będziesz tolerował łamania tego zaufania.

7. Zostaw przeszłość za sobą

Uświadom sobie, że Twoja przeszłość jest inna niż Twoja przyszłość. Złe zachowanie jednej osoby nie jest odzwierciedleniem całej ludzkości.

Chociaż dobrze jest unikać tych samych osób i sytuacji, w których Twoje zaufanie zostało naruszone, nie powinieneś nigdy pozwolić, by przeszłe doświadczenia wpłynęły na Twoje oczekiwania na przyszłość.

Obserwuj swoje zachowanie i bądź czujny na wszelkie oznaki tego, że przeszłość może mieć wpływ na to, jak reagujesz na ludzi teraz.

Nie rzutuj swoich własnych uczuć niepewności na potencjalnych nowych partnerów, bo w przeciwnym razie możesz odczytywać w ich zachowaniu rzeczy, które tak naprawdę nie istnieją.

Pamiętaj: zasługujesz na to, by kogoś kochać, a on zasługuje na twoje zaufanie.

8. Zastanów się nad alternatywą

Pomyśl przez chwilę o życiu bez miłości i towarzystwa. Nie brzmi to zbyt atrakcyjnie, prawda?

Być może najlepszym powodem, by nauczyć się ponownie ufać ludziom, jest to, że alternatywa jest gorsza. Bez znaczących relacji życie traci wiele ze swojej żywiołowości i blasku.

Wybiegnij w przyszłość o 30 lat i wyobraź sobie, że jesteś sam i nadal masz problemy z zaufaniem. Pomyśl o wszystkich osobach, które w tym czasie pojawiły się i odeszły, i o tych, które zostałyby, gdybyś tylko dał im szansę.

Pomoże Ci to zaakceptować fakt, że potencjał miłości jest wart ryzyka złamania serca. W rzeczywistości szala nie jest nawet bliska równowagi – jest przechylona zdecydowanie na korzyść miłości.

9. Rozważ wszystkie możliwości na przyszłość

Jasne, kochałeś poprzednią osobę. Ale widocznie los ma dla Ciebie inny plan.

Może trudno Ci teraz o tym myśleć, ale jest ktoś, kto jest dla Ciebie lepszy.

Skup się na tym, kogo spotkasz w przyszłości. Być może jeden związek zakończył się po to, by mógł rozpocząć się kolejny.

Wyobraź sobie wszystkie pierwsze chwile, które nadejdą: pierwszy raz, gdy spojrzysz na kogoś, pierwsze słowa, pierwsze motyle, pierwszy pocałunek, pierwszy moment, w którym zdasz sobie sprawę, że się w nim zakochałeś.

Pozwól sobie na ekscytację tymi pierwszymi wydarzeniami. Ekscytacja jest tak skutecznym tonikiem na strach. Zmiata strach na bok i napełnia cię nadzieją i optymizmem, że jest ktoś wyjątkowy, kto czeka, aż go spotkasz.

Ekscytacja zachęci Cię do przyjęcia możliwości w każdej chwili i pozwoli Ci pozwolić innym ludziom zbliżyć się do siebie.

Jeśli zdecydujesz się nie zaufać komuś ponownie, możesz w końcu stracić kogoś naprawdę niesamowitego. Tak jak my wszyscy, pewnego dnia spojrzysz wstecz i będziesz wiedział, że był powód tego, co się stało.

10. Opowiedz swoją historię

Pewnego dnia, kiedy znajdziesz tę idealną osobę i poczujesz, że jesteś gotowy jej zaufać, upewnij się, że otwarcie mówisz o swoich doświadczeniach z przeszłości i o tym, że obawiasz się złamania serca w przyszłości.

Szczera komunikacja na początku nowego związku jest nie tylko zdrowa, ale może się okazać, że nowa osoba ma podobną historię i obawy.

Nauczenie się wrażliwości i ponownego zaufania po głębokim bólu może czasem wydawać się prawie niemożliwe. Możesz myśleć, że lepiej jest pozostać samemu z jedyną osobą, której możesz naprawdę zaufać (sobą).

Jednak relacje są niezbędne, by żyć na wysokim poziomie. Bez trudnych chwil nie bylibyśmy w stanie docenić tych dobrych. Dlatego najlepiej jest zdecydować się na otwartość i zaufanie, nawet jeśli zostałeś zdradzony i zraniony.

Miłość może prowadzić do najbardziej intensywnego bólu, ale może też być najwspanialszą rzeczą, jakiej kiedykolwiek doświadczysz. W końcu nikt nie powiedział, że miłość będzie łatwa.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.