11 rzeczy, które możesz zrobić, by przestać czuć się znudzonym życiem

Ostatnia aktualizacja: 1 października, 2022

Opublikowano:

Idea, że życie jest krótkie, jest powszechnie podawana jako powód do przyjęcia teraźniejszości, do przyjęcia wszystkiego, co trzeba zrobić, żeby znaleźć swoje szczęście w chwili obecnej.

Weźmy na przykład ten cytat z Paulo Coelho:

Pewnego dnia obudzisz się i nie będzie już czasu na robienie rzeczy, których zawsze chciałeś. Zrób to teraz.

Ale czy życie jest naprawdę krótkie?

To prawda, że życie może zostać skrócone z powodu tragedii, choroby lub niespodziewanych okoliczności, które pojawiają się znikąd, ale dla wielu ludzi życie nie będzie krótkie.

Będzie długie.

Długie na dziesiątki lat.

Jeśli podążasz tradycyjną ścieżką życia, będziesz chodził do szkoły przez większość pierwszych 20 lat swojego życia, a może i dłużej.

Potem wskoczysz na rynek pracy, gdzie będziesz pracował, aby być może kupić dom, założyć rodzinę i oszczędzać na emeryturę przez 30 lub 40 lat.

A potem, miejmy nadzieję, przejdziesz na emeryturę i przeżyjesz swoje srebrne i złote lata w spokoju i komforcie dzięki pracy, którą włożyłeś w ciągu swojego życia.

Przynajmniej taki powinien być plan – życie nie zawsze układa się tak, jak sobie zaplanujemy.

Ale i tak jest to długi czas, niezależnie od tego, czy wszystko idzie zgodnie z planem, czy nie.

Robienie w kółko tego samego, dzień po dniu, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu, rok po roku staje się monotonne.

Ludzie potrzebują różnorodności w swoim życiu, nawet ci, którzy dobrze czują się w przewidywalnej, zorganizowanej egzystencji.

Brak różnorodności powoduje, że ludzie czują się znudzeni i w końcu może spowodować załamanie w wielu lub wszystkich aspektach ich życia.

W tym artykule zagłębimy się w tę podstępną nudę. Dowiemy się, jak wygląda, co ją powoduje i jak ją przezwyciężyć.

A więc przejdźmy od razu do rzeczy, dobrze?

Jak to jest być znudzonym życiem?

Znudzenie życiem to nie jest zwykła nuda.

Kiedy życie jest nudne, budzisz się rano w świecie pozbawionym kolorów, piękna i stymulacji.

Czujesz się pozbawiony kierunku. Potykasz się w ciągu dnia, robiąc rzeczy, których wymaga od ciebie społeczeństwo, a potem kładziesz się do łóżka i zapadasz w niespokojny sen.

Nawet weekend – często miejsce odpoczynku od monotonii tygodnia pracy – nie daje ci radości.

Każda część ciebie chce, żeby twoje życie się zmieniło, ale nie możesz wymyślić, jak chcesz, żeby się zmieniło, i nie możesz się zmusić do zmiany.

Wiesz tylko, że tak musi być… jakoś.

Do tego czasu jesteś dryfującym drewnem, unoszącym się na morzu życia, które tylko płynie z prądem.

Możesz nawet mieć życie, którego inni ci zazdroszczą – stały związek, dobrą pracę, szczęśliwe dzieci, ładny dom, wymarzone rzeczy – ale wciąż pozostaje w tobie niedosyt.

Możesz być kochany przez wielu i mieć innych, którzy na tobie polegają, ale czujesz, że w życiu musi być coś więcej niż to.

I to uczucie nie ogranicza się tylko do umysłu..

Znudzenie życiem przenika także do ciała. Może to powodować między innymi bóle głowy, napięcie mięśni, problemy z trawieniem i ogólny brak energii.

Czy to znudzenie jest tożsame z depresją?

Krótka odpowiedź brzmi: nie zawsze.

Możesz doświadczać głębokiej nudy, nie będąc w depresji w sensie klinicznym.

Możesz też cierpieć na depresję i nie być całkowicie znudzonym swoją codzienną egzystencją.

Te dwie grupy się pokrywają i może istnieć interakcja między nudą a depresją.

Depresja może mieć jednak poważniejsze konsekwencje, więc jeśli nie jesteś pewien, czy możesz mieć depresję, warto porozmawiać z lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego.

Jaką rolę odgrywa technologia w powodowaniu naszego znudzenia?

Interesujące jest to, że pomimo wielu dostępnych nam możliwości rozrywki, nadal jesteśmy znudzeni i niezaangażowani.

Nosimy w kieszeni urządzenie, które daje nam dostęp do natychmiastowej rozrywki i zbiorowej wiedzy ludzkości.

Jak to się dzieje, że jesteśmy tak znudzeni, mając to na wyciągnięcie ręki?

Przyczynia się do tego nadmierna stymulacja. Niekończąca się liczba możliwości wyboru rozrywki może sprawić, że wszystkie wydadzą się nam oklepane i nudne.

Po pewnym czasie siedzimy na kanapie, bez celu przeglądamy media społecznościowe lub próbujemy znaleźć kolejną rzecz do obejrzenia, zamiast wyjść z domu i zaangażować się w życie.

Większość doświadczeń internetowych opiera się na natychmiastowej gratyfikacji. W rezultacie przeciętna długość uwagi ulega skróceniu.

To utrudnia angażowanie się w trudniejsze działania, które mogą nadać sens, dostarczyć emocji lub prawdziwej rozrywki. Opanowanie każdego przedsięwzięcia wymaga czasu.

Musimy być wystarczająco cierpliwi, aby budować i dążyć do rzeczy, których pragniemy, niezależnie od tego, czy jest to kariera, rodzina czy bardziej znaczące życie.

Dlaczego posiadanie sensownego życia jest tak ważne?

Idea chronicznego niezadowolenia polega na tym, że dana osoba jest regularnie niezadowolona z tego, jak przebiega jej życie lub z jego obecnej ścieżki.

Nie możemy uciec od wszystkich przykładów codziennej monotonii. Nikt nie lubi stać w kolejkach, tracić czasu na stanie w korkach czy próbować udawać zainteresowanie podczas bezsensownych spotkań.

Ale czasami jest to niezbędny element poruszania się po życiu.

Brzydka prawda jest taka, że nikt nigdy nie będzie szczęśliwy przez cały czas. To nieracjonalne oczekiwanie, które prowadzi do kolejnych nieszczęść i niezadowolenia.

Chroniczne niezadowolenie pojawia się wtedy, kiedy osoba jest niezadowolona ze swoich ogólnych doświadczeń życiowych.

Być może osoba ta prowadziła spokojne życie, skacząc od bezsensownej pracy do bezsensownej pracy, płytkiej przyjaźni do płytkiej przyjaźni, pustego związku do pustego związku.

Trudno jej znaleźć radość w czymkolwiek, ponieważ wszystko wydaje się tak płytkie i bezcelowe.

Ta pustka może napędzać wiele niezdrowych zachowań i chorób – w tym nadużywanie narkotyków i alkoholu, depresję i lęki.

Czasami jest odwrotnie – depresja jest przyczyną braku radości i szczęścia w życiu.

Te puste uczucia mogą powodować, że osoba angażuje się w zachowania autodestrukcyjne, aby tylko spróbować przełamać nudę swojego życia.

Może rozbijają związek doszczętnie, bo są nieszczęśliwi, albo sabotują inne obszary swojego życia, żeby stworzyć jakiś dramat.

Nie oznacza to, że wszelkie przestoje czy nuda są czymś złym. Nie jest.

Trzeba poświęcić czas na odpoczynek i regenerację sił, zanim rzuci się w wir kolejnego hobby, przedsięwzięcia czy przygody. Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz, że się wypalisz i znajdziesz się z powrotem na początku. Ważne jest, by zachować równowagę.

Co oznacza dla ciebie sensowne życie?

Sensowne życie to takie, które daje osobistą satysfakcję, poczucie spełnienia i pewien stopień szczęścia.

Wbrew mediom społecznościowym i głośnym opiniom, należy być ostrożnym w łączeniu szczęścia z sens em życia. Te dwa pojęcia nie zawsze są ze sobą skorelowane.

Przykładem może być pracownik socjalny, który jest głęboko zaangażowany w pomoc swoim podopiecznym w poprawie ich życia.

Może to przynosić wiele osiągnięć i satysfakcji, ale trudno jest patrzeć, jak ludzie cierpią dzień po dniu.

Dziwnie byłoby pomyśleć, że można znaleźć szczęście w walce i ciemnych stronach życia, ale niektórzy ludzie tak robią. Niektórzy się tym zachwycają.

Niektórzy wolą być w konflikcie i walczyć o coś, co coś dla nich znaczy, być częścią czegoś większego niż oni sami. To z kolei daje im pewien stopień osobistej satysfakcji i szczęścia, ale nierozsądnie byłoby tego oczekiwać.

Regularne przebywanie w cierpieniu i obserwowanie go może łatwo wpędzić osobę w depresję, jeśli nie potrafi ona wyodrębnić sobie miejsca i zadbać o siebie.

Ludzie znajdują znaczenie na różne sposoby.

Dla jednych będzie to praca zawodowa, z której są zadowoleni i podekscytowani. Inni mogą znaleźć sens w opiece nad kochającą rodziną i w jej wychowaniu.

Inni mogą znaleźć je w służbie innym lub osobom bezbronnym. Artyści mogą znaleźć je w tworzeniu. Naukowcy mogą znaleźć je w odkrywaniu. Istnieje nieskończona liczba dróg, z których każda jest w jakimś stopniu realna.

Nie ma ustalonej, jedynej ścieżki do szczęścia, znaczenia i poczucia zadowolenia z życia. Twoja ścieżka będzie unikalna dla Ciebie.

Może być podobna do innych ludzi, ale twoim zadaniem będzie dowiedzieć się, jaka ścieżka ma dla ciebie największy sens i podążać nią.

Nie oznacza to, że musisz iść przez to sam lub że nikt nie może ci pomóc na twojej drodze, ale po prostu nie powinieneś oczekiwać, że ktoś inny po prostu poda ci to w zgrabnym opakowaniu z kokardką na wierzchu. Jest to mało prawdopodobne.

Jak mogę dowiedzieć się, co zapewni sens i szczęście w moim życiu?

Rób rzeczy.

To jest tak proste.

Brzmi to pretensjonalnie, ale jedynym sposobem, by naprawdę dowiedzieć się, co zapewni ci szczęście, zadowolenie i znaczenie w życiu, jest aktywne zaangażowanie się w życie i robienie rzeczy.

„Ale co, jeśli mi się to nie spodoba?”

Wtedy nie. I przechodzisz do innej rzeczy.

Nawet jeśli robisz rzeczy, które niekoniecznie lubisz, poszerzasz swoją wiedzę i perspektywę świata, co daje ci możliwość kontaktu z większą liczbą osób i ułatwia lepsze zrozumienie tego, co lubisz, a czego nie.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zrobisz wiele rzeczy, których nie lubisz, zanim znajdziesz sensowne rzeczy, które lubisz.

A może wcale tak nie będzie! Może spróbujesz czegoś nowego i odkryjesz, że to daje ci zadowolenie i spełnienie.

„Ale mnie na to nie stać!”

To nie musi być drogie. Nie musisz wyjeżdżać na kosztowną wycieczkę do jakiegoś tropikalnego raju, żeby odnaleźć siebie.

Załóż kartę biblioteczną, przeczytaj lub posłuchaj kilku książek. Pracuj jako wolontariusz z osobami niepełnosprawnymi lub zwierzętami. Bądź mentorem dla kogoś, kto szuka swojej drogi. Zapisz się na kurs sztuki w lokalnym domu kultury.

To wszystko są stosunkowo niedrogie sposoby na rozwój osobisty i doświadczanie nowych rzeczy bez robienia sobie selfie na Machu Picchu.

Najważniejsze jest to, żeby robić rzeczy. Wszystko jest lepsze niż nic. Jeśli coś ci nie wychodzi, zmień to, co robisz, i spróbuj czegoś nowego.

A co z oczekiwaniami społeczeństwa wobec mnie?

Idealiści, artyści, wolnomyśliciele mogą czuć się znudzeni i ograniczeni czasem rygorystyczną strukturą społecznego konformizmu.

Problem ten pogłębia presja społeczna wywierana przez rówieśników i grupy, by dopasować się do łatwego do zrozumienia, wygodnego pudełka.

Dla niektórych ludzi pudełko jest wygodnym miejscem. Są ludzie, którzy z przyjemnością przyjmują tradycyjną perspektywę tego, czego oczekuje od nich społeczeństwo, ponieważ oferuje ona jasną ścieżkę, która ich zdaniem zapewni im szczęście i zadowolenie.

Problem w tym, że nie każdy pasuje do tego pudełka.

Co gorsza, społeczeństwo lubi wstydzić się, krytykować i szydzić z każdego, kto zdecyduje się wyróżnić z tłumu i zakwestionować status quo.

Niefortunna prawda jest taka, że to się raczej nie zmieni. Wolne duchy świata muszą umieć zrzucić z siebie wrogie oczekiwania i nieuzasadnioną krytykę, jeśli mają nadzieję znaleźć w życiu sens i zadowolenie, ponieważ utarta ścieżka nie jest dla nich przeznaczona.

Może powinni robić coś więcej. Może mają wnosić światło w ciemne miejsca, zachęcać do swobodnego myślenia i pomagać w przełamywaniu barier społecznych, które negatywnie wpływają na innych ludzi.

Wolny duch może popaść w stagnację i uschnąć w represyjnym, ustrukturyzowanym środowisku, takim jak hierarchia korporacyjna lub praca jako rodzic w domu.

Czy mogą robić te rzeczy? Oczywiście. Ludzie mogą robić wiele rzeczy, do których niekoniecznie się nadają. Czy powinni? Na to pytanie może odpowiedzieć tylko ta osoba.

Nawet jeśli tak, to chcąc zachować zainteresowanie i zaangażowanie w życiu, muszą mieć możliwość rozwijania swojej kreatywności i ducha.

Może to oznaczać coroczne wakacje w jakimś ciekawym miejscu, zajęcia plastyczne lub taneczne, albo coś, co naprawdę pobudzi ich ducha i zapewni stymulację intelektualną.

Co możemy zrobić, żeby przełamać nudę życia?

Zanim zaczniesz szukać najwłaściwszych sposobów zwalczania nudy, powinieneś zbadać jej przyczyny.

Czy jesteś po prostu znudzony monotonią swojego życia? Bo jesteś samotny? Bo nie czujesz się wyzwaniem?

Czy twoje życie jest nudne, bo ludzie w twoim życiu cię nudzą? Czy w twojej przyszłości nie ma nic, czym mógłbyś się ekscytować?

Czy czujesz się ograniczony przez okoliczności, nie możesz sprawować kontroli nad swoim życiem?

Czy masz niewykorzystane zasoby energii i potencjału, które potrzebują ujścia?

Czy prowadzisz nieautentyczne życie, próbując być kimś, kim nie jesteś?

Im lepiej uda ci się ustalić przyczynę (przyczyny) twojego znudzenia życiem, tym lepiej będziesz mógł się nim zająć.

Oto kilka rzeczy, których możesz spróbować, by złagodzić swoje znudzenie.

1. Zaangażuj się w wolontariat lub dołącz do nowej organizacji.

Wolontariat to świetny sposób na poszerzenie horyzontów, poznanie nowych ludzi i wniesienie czegoś pozytywnego do świata.

Jest wiele organizacji, które potrzebują wszystkiego, od dorywczej pracy po pracę wykwalifikowaną. Możesz nawet wykorzystać swoje umiejętności i wiedzę zawodową w pracy na rzecz ważnej sprawy.

Inną możliwością jest dołączenie do organizacji zawodowej związanej z Twoją dziedziną. Pomaga to nie tylko przełamać nudę i monotonię, ale także nawiązać kontakty z nowymi osobami, z którymi być może uda Ci się nawiązać relacje zawodowe.

2. Naucz się nowego zestawu umiejętności.

Istnieje wiele sposobów na zdobycie nowych umiejętności. W Internecie znajdziesz mnóstwo filmów i poradników na temat tego, jak zacząć wykonywać różne czynności.

Możesz też zdecydować, że dobrym pomysłem jest powrót na studia, by wziąć udział w dodatkowych kursach.

Kursy w college’u zapewniają strukturę, wskazówki i dostęp do kogoś, kto zna się na umiejętności, której się uczysz.

Kursy online mogą ułatwić uczęszczanie na zajęcia, jeśli masz zabiegane życie.

3. Rozwijaj nowe przyjaźnie w środowiskach społecznych.

Gdzie możesz znaleźć nowych przyjaciół? Być może organizowane są lokalne zajęcia, podczas których możesz poznać innych ludzi z twojej okolicy lub grupy hobbystyczne, w których odbywają się regularne spotkania.

Osoby religijne mogą chcieć uczestniczyć w regularnych nabożeństwach lub zajęciach organizowanych przez ich miejsce kultu.

Dobrym miejscem do znalezienia zajęć lub spotkań mogą być też lokalne grupy w mediach społecznościowych.

4. Podróżuj do miejsca, w którym nigdy nie byłeś.

Podróże nie muszą być dalekie i odległe, żeby wnieść do twojego życia trochę emocji.

Może to być tak proste, jak wyjazd za miasto do miejsca, w którym możesz się dobrze bawić i zrelaksować.

Może koncert za miastem i noc w hotelu?

Wycieczka do parku narodowego lub innej atrakcji przyrodniczej?

A może zaoszczędzić trochę pieniędzy i wyruszyć w dalszą drogę, aby bardziej zmienić scenerię.

Nawet jednodniowa wycieczka może być miłą odskocznią od codzienności.

5. Poszukaj nowej pracy lub zmień zawód.

Nie jest niczym niezwykłym, że ludzie w końcu nudzą się swoim wyborem pracy lub kariery.

Może się nawet okazać, że dokonali złego wyboru kariery i muszą rozważyć inne możliwości.

Decyzja o rezygnacji z pracy i/lub zmianie ścieżki kariery nigdy nie jest łat wa, ale może być konieczna, by znaleźć więcej szczęścia i spokoju w swoim życiu.

Niektóre z nich są po prostu zbyt wymagające, jeśli chodzi o czas i energię emocjonalną. Inne mogą nie zapewniać wystarczającej stymulacji lub nie dawać Ci możliwości rozwoju, którego naprawdę pragniesz.

Jeśli nie jesteś szczęśliwy lub zadowolony ze swojej kariery, być może nadszedł czas, by zacząć szukać zmiany.

6. Bądź aktywny i ćwicz.

Aktywność i ćwiczenia są bardzo korzystne dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Lekarze określają siedzący tryb życia jako nowe palenie, jeśli chodzi o ryzyko dla zdrowia.

A ponieważ w wielu miejscach pracy przez większą część dnia siedzimy za biurkiem, nic dziwnego, że ludzie są coraz bardziej przygnębieni.

Ludzie potrzebują ćwiczeń, które pomogą zwiększyć ilość substancji chemicznych poprawiających samopoczucie, które organizm wytwarza, kiedy się angażuje.

Zacznij od małych kroków i ustal cele, które pozwolą Ci wyjść z domu i rozpocząć aktywność fizyczną. A jeśli już jesteś aktywny, postaw sobie ambitniejsze cele – np. ukończenie maratonu lub poprawienie swoich możliwości.

7. Stwórz jakąś sztukę.

Artyści na świecie często mają potrzebę tworzenia w taki czy inny sposób. Jest wiele osób, które ulegają wykolejeniu z powodu opinii innych lub dlatego, że życie po prostu nie daje im na to czasu.

Artysta, który przestał tworzyć, powinien rozważyć powrót do tworzenia. Sztuka pomaga uelastycznić twórczy umysł i daje poczucie dumy i spełnienia z wykonanej pracy.

Dołącz do zdrowej społeczności artystów uprawiających to samo medium i pracuj nad ulepszaniem i wykańczaniem swoich prac.

Nie musisz być w tym świetny. Bardzo niewiele osób jest w tym świetnych. Ważne jest, byś oddał się swojej sztuce, jeśli przynosi ci ona szczęście.

8. Spędzaj więcej czasu z bliskimi i pozbądź się negatywnych ludzi.

Powszechnie wiadomo, że spędzanie większej ilości czasu z bliskimi powoduje, że umysł wytwarza kilka substancji chemicznych poprawiających samopoczucie, takich jak endorfiny.

Zbyt łatwo jest zapomnieć o przyjaźniach i związkach, kiedy wszyscy są zajęci życiem.

Trzeba starać się utrzymać te relacje w nienaruszonym stanie, podejmując wysiłki, by pozostać w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną.

Często oznacza to chodzenie na spotkania i rzeczy, na które niekoniecznie ma się ochotę.

Istnieje wspólny wątek, że nie chcesz się udzielać społecznie lub jesteś zbyt zmęczony, by w tym uczestniczyć, ale jeśli wpadniesz w ten schemat, życie zostawi cię w tyle.

Uczestnicz w wydarzeniach, na które jesteś zaproszony, lub spróbuj zorganizować własną imprezę, jeśli nie masz zbyt wiele do zrobienia.

Zastanów się też nad usunięciem ze swojego życia negatywnych osób, jeśli takie istnieją. Są one szkodliwe dla szczęścia i spokoju umysłu.

9. Znajdź cel lub sprawę większą od siebie.

Ludzie lubią przynależeć. Lubią też przyczyniać się do czegoś większego niż oni sami.

Znalezienie celu lub sprawy, z którą można związać siebie i swoje umiejętności, może dać poczucie dumy i szczęścia z tego, że zmienia się świat.

Może to brzmi łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale naprawdę jest wiele ruchów i grup, które próbują dokonać pozytywnych zmian w świecie, a ty możesz być ich częścią.

10. Wyznaczaj i realizuj cele, które dadzą ci poczucie spełnienia.

Wyznaczanie celów jest istotną częścią samodoskonalenia i poczucia, że coś w życiu osiągamy.

Łatwo jest dryfować bez celu i kierunku, ale takie postępowanie pozbawia cię możliwości poczucia, że wybrałeś coś, co chciałeś zrobić i że to osiągnąłeś.

Istnieje wiele podejść do wyznaczania celów, ale ogólnie rzecz biorąc, ktoś chciałby wyznaczyć krótko-, średnio- i długoterminowe cele dla swojego życia.

Mogą one dotyczyć zdrowia, kariery, życia osobistego lub hobby.

11. Przestań robić rzeczy, które nie przynoszą Ci radości.

Wcześniej mówiliśmy o próbowaniu nowych rzeczy, aby znaleźć te, które przynoszą ci szczęście i znaczenie.

Ale co z tymi wszystkimi rzeczami, które robisz teraz, a które nie dostarczają Ci żadnego z tych uczuć?

Rozważ ich zaprzestanie.

Nie oznacza to, że możesz zrezygnować ze wszystkich swoich obecnych obowiązków. W końcu, jeśli masz innych ludzi, którzy polegają na tobie w kwestii utrzymania i/lub opieki nad nimi, musisz wypełnić te zobowiązania.

Spójrz jednak na swoje życie i na rzeczy, które robisz, i zadaj sobie pytanie, czy one naprawdę coś dla Ciebie znaczą.

Być może robisz zakupy tylko dla samego robienia zakupów.

Albo oglądasz co wieczór wiadomości, żeby wypełnić czas.

A może imprezujesz ostro w każdy piątek wieczorem tylko dlatego, że wszyscy twoi znajomi tak robią i ty zawsze tak robiłeś.

Jeśli coś nie wydaje ci się już warte twojego czasu, nie rób tego.

Uwaga: zanim zrezygnujesz z rzeczy, które kiedyś mogły sprawiać ci radość, koniecznie porozmawiaj ze specjalistą, by ustalić, czy cierpisz na depresję. Jak wspomniano wcześniej w artykule, depresja może być powodem tego, że czujesz się znudzony i pozbawiony radości.

Życie bez nudy..

to życie, które ma swój cel. Nie ma znaczenia, jaki jest twój cel, jeśli tylko potrafisz go znaleźć.

Najlepszym sposobem na znalezienie go jest wyjście z domu i rozpoczęcie działania.

Może się okazać, że to, co robisz, niekoniecznie prowadzi Cię do ekscytacji czy szczęścia, ale może dostarczyć Ci wiedzy, doświadczenia lub ludzi, których potrzebujesz, by wejść na inną ścieżkę.

Nie pozwól, aby złe samopoczucie lub depresja wykoleiły Cię. Daj światu jeszcze jedną szansę i próbuj dalej, aż pokonasz nudę.

Najczęściej zadawane pytania

Czy życie powinno być nudne?

Nic nie mówi, że życie musi być nudne, ale większość ludzi przechodzi przez okresy w swoim życiu, które są znacznie mniej ekscytujące niż inne. Cechą ludzkiego umysłu jest to, że spędzamy nieskończone godziny na porównywaniu rzeczy – w tym przypadku różnych doświadczeń i różnych etapów naszego życia.

Trudno jest utrzymać wysoki poziom aktywności stymulującej umysł przez dłuższy czas. Niektórzy ludzie potrafią sobie z tym poradzić, ale dla innych będą to chwile, kiedy w życiu nie będzie się działo wystarczająco dużo, by dostarczyć im emocji, których pragną.

Czy z wiekiem życie staje się nudne?

Różne etapy życia mają różne elementy, które mogą sprawić, że ktoś poczuje się znudzony lub pobudzony. Niektórzy młodzi ludzie lubią się uczyć, a inni nie, więc niektórzy mogą uważać szkołę za bardzo nudną. Ale bycie młodym oznacza też, że masz przed sobą wiele życia i wiele doświadczeń. Mając tyle „pierwszych” doświadczeń, życie może być bardzo ekscytujące.

Z wiekiem, gdy robisz różne rzeczy po raz kolejny, ich nowość się wyczerpuje, a to może sprawić, że niektóre rzeczy staną się mniej przyjemne. Twoja praca może być powtarzalna i mniej zróżnicowana niż w czasie nauki, co może sprawić, że będzie nudna. Z wiekiem zmniejsza się też krąg osób towarzyskich, co oznacza, że spędzasz więcej czasu z tymi samymi ludźmi, robiąc te same rzeczy.

Nie musisz akceptować tego, że życie będzie coraz nudniejsze, im dłużej trwa. To od Ciebie i od Twoich wyborów zależy, czy życie będzie stymulowane umysłowo. W granicach rozsądku i możliwości finansowych możesz zdecydować się na robienie rzeczy, których nie robiłeś wcześniej. Możesz też robić te same rzeczy, ale z nową grupą ludzi.

Kiedy przejdziesz na emeryturę lub kiedy Twoje dzieci dorosną i opuszczą dom, prawdopodobnie będziesz miał najwięcej wolności osobistej w swoim życiu. Miejmy nadzieję, że będziesz bardziej zabezpieczony finansowo niż w młodości i będziesz miał więcej wolnego czasu na zabawę. Ten wolny czas może być przekleństwem, jeśli z trudem go wypełniasz, lub błogosławieństwem, jeśli wykorzystujesz go na rzeczy, które stymulują Twój umysł.

Czy to normalne, że się nudzimy?

Powszechne jest odczuwanie nudy i przechodzenie przez okresy znudzenia w swoim życiu. Nie oznacza to, że jest to „normalne” lub że powinieneś zaakceptować swoją nudę i nie próbować jej naprawić.

Nie powinieneś obwiniać się o to, że doświadczasz chronicznej nudy, ale powinieneś uświadomić sobie, że masz siłę, by ją pokonać. Pomijając chorobę psychiczną, bez wątpienia jest wiele rzeczy, które mógłbyś robić, a które sprawiłyby ci przyjemność i sprawiłyby, że znów byłbyś podekscytowany życiem.

Nie utożsamiaj więc powszechności nudy z tym, że jest ona naturalnym porządkiem rzeczy.

Czy rutyna czyni życie nudnym?

Kiedy masz wrażenie, że twoje życie jest powtarzane, może to prowadzić do przytłaczającego poczucia nudy. Kiedy każdy dzień roboczy i weekend wygląda tak samo, a każdy rok przebiega według tego samego schematu, chwile radości i szczęścia mogą umknąć uwadze.

Rutyny i nawyki mogą być bardzo pomocne w organizowaniu naszego życia i pomagać nam w załatwianiu spraw, ale kiedy nie są zrównoważone okresami spontanicznej aktywności, mogą spowodować, że nasz umysł zamgli się od znużenia powtarzalnością.

To nie rutyna powoduje, że życie jest nudne, ale brak przerw od niej, które pozwoliłyby naładować baterie. Jeśli regularnie uciekasz od swojego nawykowego życia, możesz wyrwać swój umysł z otępienia, w którym może się znaleźć, gdy każdy dzień jest taki sam.

Jakie inne uczucia wiążą się z nudą życia?

Znudzenie życiem może powodować lub być wynikiem innych uczuć lub stanów psychicznych, takich jak apatia i obojętność, senność i zmęczenie, złość i irytacja czy oderwanie.

Często związek między tymi zjawiskami jest dwukierunkowy, co oznacza, że jedno nie musi powodować drugiego, ale oba wzajemnie się napędzają.

Apatia i obojętność to sytuacja, w której nie odczuwasz zbyt wielu emocji, zainteresowania lub troski wobec czegoś lub wszystkiego. Jeśli wszystko cię nudzi, prawdopodobnie będziesz mniej zainteresowany życiem.

Letarg i zmęczenie wiążą się z niskim poziomem energii fizycznej i psychicznej, z którą możesz zmierzyć się z nadchodzącym dniem. Nuda może pozbawić Cię energii.

Złość i irytacja oznaczają, że wyładowujesz się na innych. Kiedy jesteś znudzony życiem, możesz doświadczać wzmożonych negatywnych uczuć wobec innych ludzi lub sytuacji, w których się znajdujesz.

Oderwanie ma miejsce, kiedy nie czujesz już związku z kimś lub czymś. W bardziej ogólnym sensie poczucie oderwania od życia oznacza, że czujesz się tak, jakby twoje działania nie miały żadnego znaczenia.

Jak mogę być zadowolony z mojego życia?

Bycie zadowolonym z życia oznacza, że nie życzymy sobie, żeby było inne niż jest. Nie oznacza to, że nie chcesz się rozwijać jako osoba i doświadczać nowych rzeczy, ale po prostu nie chcesz żyć w jakiejś alternatywnej chwili obecnej, w której miałbyś inne, bardziej ekscytujące doświadczenie.

Znalezienie zadowolenia w swoim życiu w dużej mierze sprowadza się do sposobu myślenia, który przyjmujesz w stosunku do niego. Oznacza to, że nie musisz ciągle koncentrować się na negatywnych aspektach lub trudnościach, których doświadczasz, i nie możesz ignorować ani minimalizować dobrych rzeczy, za które możesz być wdzięczny. Może nie wszystko jest idealne, ale istnieje duża szansa, że jest lepsze, niż się uważa.

Wiąże się to ze starym powiedzeniem, że trawa jest bardziej zielona po drugiej stronie płotu. Możesz obserwować życie innych ludzi lub wyobrażać sobie inne życie dla siebie i być przekonanym, że byłbyś w nim szczęśliwszy. W rzeczywistości każdy stawia czoła wyzwaniom i każdy przeżywa dobre chwile – liczy się to, jak podchodzisz do wzlotów i upadków.

Pomaga też przypomnieć sobie, że wiele rzeczy w tym życiu jest przejściowych. W rzeczywistości wszystkie rzeczy w końcu przyjdą i odejdą. Trzymając się przeszłości i chcąc do niej wrócić, ignorujesz piękno dnia dzisiejszego. Podobnie, jeśli nie możesz doczekać się zakończenia obecnej trudnej sytuacji, będziesz z trudem znajdował radość nawet w małych rzeczach w tym okresie. A ten okres może nie zawsze kończyć się tak szybko, jak byś chciał, co oznacza, że pozostaniesz niezadowolony i w końcu znudzony życiem.

Znudzili mnie ludzie w moim życiu. Co powinienem zrobić?

Jeśli część twojego ciągłego znudzenia wynika z ludzi, z którymi spędzasz czas, możesz mieć wrażenie, że nie możesz nic z tym zrobić. W końcu kochasz i dbasz o niektóre z tych osób i chcesz je zatrzymać w swoim życiu – po prostu czasami uważasz je za trochę nudne.

Są dwie rzeczy, które możesz zrobić. Pierwsza to wyprowadzić swoje obecne związki z dołka, w którym się znalazły. Nie musisz cały czas się z kimś kłócić, żeby związek stracił swój blask. Wymaga to wyrwania się ze schematów tego związku, jeśli chodzi o to, co razem robicie i jakie macie nastawienie.

Być może z daną grupą przyjaciół zawsze robisz to samo i zawsze rozmawiacie na te same tematy. Może są oni negatywnie nastawieni do swojego życia i masz dość słuchania ich narzekań na te same rzeczy tydzień po tygodniu. Przejmij inicjatywę w tej grupie i zorganizuj się, żeby przy następnym spotkaniu zrobić coś innego i bardziej ekscytującego. Róbcie to regularnie – umówcie się, że przynajmniej raz w miesiącu wszyscy znajdziecie coś ciekawego i nowatorskiego do zrobienia razem.

Oczywiście, jeśli wyrosłeś z danego przyjaciela lub grupy, nie ma wstydu w dystansowaniu się od nich, jeśli przebywanie w ich towarzystwie nie przynosi ci już takiej radości lub poczucia przynależności, jak kiedyś.

Jeśli chodzi o Twój romantyczny związek lub związek z rodziną, również możesz być proaktywny i dążyć do robienia rzeczy, które sprawiają wszystkim przyjemność. Od czasu do czasu możesz uwolnić się od rutyny i zrobić coś, co jest zupełnie inne i na granicy twojej strefy komfortu, aby naprawdę cię zmusić. Z czasem zauważysz różnicę w sposobie myślenia o tych relacjach. Nie będą one już źródłem nudy, ale ekscytacji.

Drugą rzeczą, którą możesz zrobić, jeśli jesteś znudzony ludźmi w swoim życiu, jest zmiana sposobu myślenia. Nie obwiniaj ich za swoje znudzenie. Nie zrzucaj na ich barki ciężaru swojej stymulacji umysłowej. To nie ich wina, że się nudzisz, i możesz zmienić sposób myślenia o nich, by to odzwierciedlić.

Sprowadza się to do mylenia poczucia komfortu z poczuciem stagnacji. To są dwie różne rzeczy. Wiele długotrwałych związków – czy to romantycznych, czy rodzinnych lub przyjacielskich – w końcu osiada w pewnym schemacie. Jest w tym komfort i bezpieczeństwo. Ale wiedza o tym, czego można oczekiwać od swoich związków, to miecz obosieczny. Z jednej strony, poczucie bezpieczeństwa w tych związkach jest dobre dla twojego spokoju ducha. Z drugiej strony odbiera ci to potencjalne źródło radości. Stabilność to mniejszy dreszczyk emocji, dlatego niektórzy ludzie uwielbiają dramaty i szukają ich lub wywołują tak często, jak tylko mogą.

Nie musisz być źródłem dramatu, żeby zmienić swoje spojrzenie na związki. Możesz docenić to, co zyskujesz, mając w swoim życiu stabilne, pełne miłości związki. Możesz wziąć odpowiedzialność za swoją nudę i być siłą napędową pozytywnych zmian.

Jak mogę pokonać strach przed brakiem zainteresowania (FOMO)?

Jeśli nudzisz się, bo czujesz, że omija cię tyle fajnych rzeczy, to właśnie lęk przed pominięciem jest tym, czym powinieneś się zająć. Kiedy widzisz, że ludzie żyją w sposób bardziej przedsiębiorczy i ekscytujący, może to wpłynąć negatywnie na Twój własny pogląd na życie. Możesz myśleć, że nie wykorzystujesz w pełni czasu, który masz, i że z tego powodu nie radzisz sobie w życiu.

Prawda jest taka, że bardzo niewiele osób żyje w stanie ciągłej zabawy i stymulacji. Większość ludzi musi pracować, aby zarobić na życie. Wiele osób musi zajmować się codziennymi sprawami związanymi z życiem rodzinnym. A to, że co drugi weekend wyjeżdżają na wakacje do miasta, nie oznacza, że są w pełni spełnieni.

Jeśli porównujesz swoje życie z tym, co widzisz w mediach społecznościowych, zawsze będziesz widzieć swoje życie w niekorzystnym świetle. Nikt nie umieszcza w mediach społecznościowych zdjęć z czyszczenia toalety czy odprowadzania dzieci na zajęcia gimnastyczne. Zamieszczają tylko swoje najbardziej lubiane momenty. Przestań więc mówić sobie, że brakuje ci życia, bo inni ludzie bawią się lepiej – pamiętaj, że oni też muszą znosić mniej ekscytujące aspekty życia.

Jak mogę sobie poradzić z rozczarowaniem, jakie przyniosło mi dotychczasowe życie?

Czy są w życiu konkretne rzeczy, którymi jesteś rozczarowany? Może nie dostałeś ocen, których potrzebowałeś, żeby pójść na studia i nie udało Ci się zrobić wymarzonej kariery. A może nadal jesteś samotny w wieku 30 lat i to Cię dołuje.

Rozczarowanie jest w głowie i to jest pierwsze miejsce, w którym należy się nim zająć. Musisz zastanowić się, czy przywiązujesz swój „sukces” lub jego brak do rzeczy materialnych, dobrej pracy lub liczby krajów, które odwiedziłeś. Czyim standardom starasz się sprostać? Czy masz mniejszy dom niż twoi rówieśnicy i uważasz, że z tego powodu ponosisz porażkę? Czy czujesz, że inni oceniają cię surowo z powodu tego, co osiągnąłeś w życiu?

Po pierwsze, musisz przerwać w swoim umyśle powiązanie między wartością siebie a sukcesami, które odnosisz. Nie jesteś definiowany przez to, co osiągnąłeś.

Po drugie, powinieneś zwracać większą uwagę na rzeczy, w których jesteś dobry, oraz na ludzi i rzeczy, które masz w swoim życiu. Praktykując wdzięczność, możesz zmienić swój sposób myślenia i przestać się tak bardzo nad sobą użalać.

Po trzecie, powinieneś przestać przywiązywać tak wielką wagę do tego, jak myślisz, że inni cię postrzegają. Jeśli ktoś chce cię osądzać lub patrzeć na ciebie z góry, to jest to jego problem, nie twój. Może robić, co chce, a Ty możesz go całkowicie zignorować, jeśli chcesz. Nie dawaj im władzy nad swoimi uczuciami, nie zasługują na nią!

Wreszcie, możesz poradzić sobie z rozczarowaniem z przeszłości, wyznaczając cele na przyszłość i aktywnie podejmując kroki niezbędne do ich osiągnięcia. Wykorzystaj swoje rozczarowanie jako motywację do zmiany swojego życia w pozytywny sposób. Nawet jeśli to rozczarowanie jest nieuzasadnione, może być dla ciebie energią do udowodnienia, że wątpiący się mylą – w tym ty sam!

Jak mogę sprawować większą kontrolę nad swoim życiem?

Kontrola sprowadza się do jednej rzeczy: wyborów. Każdego dnia dokonujesz wyborów i to one decydują o tym, jak rozwija się twoje życie. Większość wyborów nie ma wielkiego wpływu, ale niektóre mają i to właśnie na nich powinieneś się najbardziej skupić.

Kiedy poczujesz, że masz większą kontrolę nad swoim życiem, zaczniesz się nudzić. Wzmocnienie pozycji jest antidotum na złe samopoczucie, które odczuwasz.

Nie musisz być bierny i dokonywać tylko tych wyborów, do których zmusza Cię życie. Możesz być proaktywny i dokonywać wyborów, które w jakiś sposób poprawią Twoje życie, nawet wtedy, gdy możliwe jest kontynuowanie status quo.

Przyjrzyj się obszarom swojego życia, które najbardziej cię nudzą, a następnie rozważ wszystkie możliwe sposoby, by coś z nimi zrobić. Nienawidzisz swojej pracy? Czy mógłbyś znaleźć nową w tej samej dziedzinie? Czy mógłbyś zmienić ścieżkę kariery? Czy mógłbyś założyć własną firmę?

Masz dość miejsca, w którym mieszkasz? Czy uważasz, że nowy horyzont mógłby poprawić Twoje samopoczucie psychiczne? Dokąd chciałbyś się przeprowadzić? Na ile jest to realne? Czy byłoby cię na to stać? Czy mógłbyś znaleźć tam pracę?

Kiedy będziesz szukał sposobów na sprawowanie większej kontroli nad swoim życiem, na pewno je znajdziesz.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.