Dlaczego kłamstwo przez zaniechanie jest szkodliwe dla związków

Ostatnia aktualizacja: 1 października, 2022

Opublikowano:

Kłamstwo przez zaniechanie to sytuacja, w której osobapomija ważne informacje lub nie poprawia wcześniejszych błędnych przekonań, aby ukryć prawdę przed innymi.

„Nie skłamałem, po prostu ci nie powiedziałem”

Niektórzy ludzie uważają pomijanie informacji za coś więcej niż tylko białe kłamstwa, ale za jawne kłamstwo, ponieważ pomijając informacje, przestajesz być przejrzysty.

Brak wrażliwości i przejrzystości utrudnia komunikację i niszczy bezpieczeństwo, którego oczekuje się we wszystkich bliskich związkach – czy to w przyjaźni, czy w romantycznym partnerstwie.

Kłamstwo przez zaniechanie nie zawsze ma być szkodliwe; często myśli się o nim jako o działaniu podejmowanym po to, by oszczędzić odbiorcy bólu lub wstydu. Jednak nadal może mieć szkodliwy wpływ na związek.

Nawet jeśli szkody nie są natychmiastowe, pominięte informacje w końcu wyjdą na jaw. Skutki tego mogą spowodować więcej problemów, niż gdyby informacja została przekazana natychmiast, a osoba, która się nią podzieliła, wzięła za nią odpowiedzialność.

Dlaczego pomijamy ważne informacje?

Istnieją zazwyczaj trzy powody, dla których ludzie kłamią przez zaniechanie:

  • Strach (przed gniewem, represją lub karą)
  • Poczucie winy (z powodu działania, które spowodowało kłamstwo)
  • Wstyd (z powodu zniszczenia reputacji i tego, jak będą postrzegani, jeśli cała prawda wyjdzie na jaw)

Jak ludzie kłamią przez zaniechanie?

Nie chodzi tylko o pominięcie jakiegoś szczegółu, kłamstwo przez zaniechanie może przybrać inną formę: manipulowania odpowiedzią w celu zdobycia sympatii lub ochrony własnych interesów.

Każda historia ma dwie strony – czy dzielisz się tylko swoją? Jeśli dostosowujesz swoje odpowiedzi tak, by pominąć negatywne aspekty tego, co naprawdę się wydarzyło, nie jesteś szczery, a to jest kłamstwo.

Bardziej zależy ci na tym, jak wypadniesz w towarzystwie, niż na podzieleniu się prawdą, a to wpływa na to, jak inni będą na ciebie reagować. Co to oznacza? Po pierwsze, nie poznajesz ich szczerych opinii, ponieważ nie przekazujesz im wszystkich informacji – półprawdy dają połowiczne odpowiedzi.

Na przykład, jeśli opowiesz przyjacielowi o kłótni z matką i o tym, że była nierozsądna, bo pociąg się opóźnił, przez co spóźniłeś się o godzinę na jej urodzinowe przyjęcie, prawdopodobnie skiną głową i będą współczuć, bo czasem to nie nasza wina. Różne rzeczy się zdarzają, technologia zawodzi, pociągi się psują lub zmienia się ich trasa.

Gdybyś jednak zaniedbał powiedzieć przyjacielowi, że wyszedłeś z domu z półgodzinnym opóźnieniem, bo byłeś zajęty przeglądaniem Twittera, potem zorientowałeś się, że musisz się spieszyć, a następnie okłamałeś matkę, że pociąg się opóźnił… jak zareagowałby?

Nie przedstawiłeś pełnego obrazu sytuacji, ponieważ obawiasz się, jak mógłbyś wyglądać zarówno dla nich, jak i dla swojej matki. Dla twojej mamy wyglądałoby to tak, jakby przeglądanie mediów społecznościowych było ważniejsze od niej (ponieważ spóźnienie się oznacza, że mogę nie szanować cię i nie doceniać twojego czasu). Dla twojego przyjaciela wyglądałbyś na nieczułego i niegrzecznego, i taka jest prawda.

Wiesz też, że twój przyjaciel prawdopodobnie wziąłby stronę matki, gdyby wszystkie fakty zostały ujawnione, więc opowiadasz mu zmontowaną wersję wydarzeń. W ten sposób twoja matka wygląda jak ta zła, a ty w porównaniu z nią wyglądasz dobrze.

To tylko mały przykład tego, jak ludzie kłamią każdego dnia. W rozmowach na milion różnych sposobów pomija się drobne informacje. To, co otrzymujemy, to połowa historii i pozornie nieistotne rzeczy, które później nas prześladują.

Kpisz: „Jak kłamstwo na temat opóźnienia pociągu może kogoś prześladować?” W jaki sposób pomijanie informacji szkodzi tobie i twoim relacjom?

W jaki sposób kłamstwo przez zaniechanie szkodzi?

Szkodzi twojemu zdrowiu

Większość ludzi myśli, że pomijając ważne szczegóły, oszczędza drugą stronę, ale nie zdaje sobie sprawy, że w ten sposób nieumyślnie szkodzi sobie.

Utrzymywanie tajemnic jest stresujące. Może powodować utratę snu i zwiększony niepokój. Dlaczego? Ponieważ jesteś pochłonięty próbami utrzymania problemu w tajemnicy i utrzymywaniem za każdym razem tej samej historii, a jednocześnie obawiasz się, co się stanie, jeśli sekret wyjdzie na jaw.

Powiedzenie „prawda cię wyzwoli” nigdy nie było bardziej odpowiednie. Będąc w pełni otwartym i szczerym wobec drugiej osoby, uwalniasz się od ciężaru ukrywania tej informacji i martwienia się o skutki.

Utrata snu i stres mają w końcu szkodliwy wpływ na twoje zdrowie fizyczne. Najsmutniejsze jest to, że można temu zapobiec i jest to w twoich rękach.

Szkodzi ci emocjonalnie

Kłamstwo przez zaniechanie może pozostawić zły smak w twoich ustach. Oprócz stresu i problemów ze snem może sprawić, że poczujesz się nieautentyczny. Czujesz się jak fałszywy, a to może mieć negatywny wpływ na twoją samoocenę.

Czy czujesz się dobrze po tym, jak przedstawiłeś swoją matkę jako nieracjonalnego tyrana? Czy jest to dla Ciebie dobre? Być może uratowałeś swoją reputację u przyjaciela, ale nieumyślnie sprawiłeś, że twoja matka została źle odebrana twoim kosztem.

Jeśli masz choć odrobinę przyzwoitości, w pewnym momencie poczujesz się z tego powodu źle. Chronienie siebie kosztem tego, że ktoś inny źle wygląda, będzie cię zawsze prześladować. Wiesz, że szkodzisz tej osobie i wpływasz na to, jak inni będą ją postrzegać. Są rzeczy, których nie można kupić za pieniądze, a szacunek do samego siebie jest jedną z nich.

Niszczy twoją wiarygodność

Kłamstwo przez zaniechanie rodzi brak zaufania. Kiedy osoba, przed którą ukrywałeś pewne rzeczy, dowie się o tym, prawdopodobieństwo, że ponownie ci zaufa, jest zerowe.

Nieważne, czy było to dla ich dobra, czy dla ochrony, będzie to postrzegane jako wymówka, czy też to, czym naprawdę jest: chęć uniknięcia kłopotów.

W oczach tej osoby kłamstwo jest kłamstwem. Nie ma odcieni szarości, gdy ktoś czuje, że został okłamany. Właśnie to umyka ludziom, którzy uważają, że pomijając coś, nie kłamią, ale poruszają się po jakiejś magicznej, mglistej strefie prawdomówności.

Kiedy informacja jest już ujawniona, twoja wiarygodność jest stracona, a odzyskanie jej zajmie dużo czasu (jeśli w ogóle).

To egoistyczne

Wreszcie, co nie mniej ważne, kłamstwo przez zaniechanie jest egoistyczne jak diabli. Przyznaj się. W głębi duszy w pomijaniu czegoś nie chodzi o uczucia drugiej osoby, ale o ochronę siebie przed złym wyglądem.

Jeśli naprawdę zastanowisz się nad niepokojem i strachem związanym z pominięciem jakiejś informacji, to w dziewięciu przypadkach na dziesięć wiesz, że chodzi o ratowanie własnej skóry.

Mówienie, że to po to, by „chronić drugą osobę”, jest często wymówką. To tylko wygodny sposób na zniwelowanie swojej potrzeby kontrolowania wyniku sytuacji, w której możesz być potencjalnie negatywnie postrzegany.

Po co robić to wszystko sobie i ludziom, na których Ci zależy? Nie ma nic lepszego niż móc spojrzeć komuś w twarz, wiedząc, że jesteś najbardziej autentyczną wersją siebie.

Bycie szczerym świadczy też o głębokiej dojrzałości i współczuciu. Kiedy nie jesteś zajęty ratowaniem twarzy kosztem innych i jesteś w pełni odpowiedzialny za swoje działania, jest to nie tylko niezwykle wzmacniające, ale też niezwykle empatyczne.

Pokazuje siłę poprzez bezbronność. Popełnianie błędów jest rzeczą ludzką – wszyscy błądzimy w życiu. Na tej planecie nie ma ludzi idealnych, więc porzućmy fasadę, przyznajmy się do naszych błędów i zacznijmy żyć uczciwie i w pełni.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.