15 sygnałów, że w twoim związku ktoś bierze cię za pewnik

Ostatnia aktualizacja: 1 października, 2022

Opublikowano:

Czasami trudno jest się zorientować, czy w twoim związku ktoś traktuje cię jako kogoś oczywistego..

…a czasem jest to rażące.

Tak czy inaczej, jeśli podejrzewasz, że Twój partner nie docenia Cię tak bardzo, jak powinien, prawdopodobnie masz rację.

Być może twoi przyjaciele wciąż wskazują ci znaki ostrzegawcze, a może sprawy uległy zmianie i teraz czujesz się niedoceniany.

Jesteśmy tu po to, by pomóc ci ustalić, co tak naprawdę się dzieje i co robić dalej.

Oto 15 oznak, że Twój partner traktuje Cię jako coś oczywistego.

1. Nie zawsze traktuje Cię z podstawowym poziomem szacunku.

Szacunek jest bardzo ważny w znaczących związkach, ale podstawy wciąż się liczą.

Proste rzeczy, takie jak potwierdzenie, że zrobiłeś coś dobrego dla partnera, choćby najmniejszego, mają ogromny wpływ na to, jak się czujesz w związku.

Zwykłe „dziękuję„, kiedy ugotowałeś posiłek lub posprzątałeś, może wydawać się nieistotne, ale wiele mówi o tym, co czuje do Ciebie Twój partner.

Uwzględnianie cię w planach jest również oznaką szacunku. Jeśli tak się nie dzieje, to jest to wielka oznaka braku szacunku.

Oczywiście nie mówimy, że partnerzy muszą spędzać ze sobą każdą wolną chwilę..

…ale ważne jest, żebyście oboje byli bardzo świadomi wzajemnej obecności.

Troszczenie się o siebie nawzajem i upewnianie się, że oboje czujecie się komfortowo, jeśli chodzi o plany, jest ważne w zdrowym związku.

Jeśli organizujesz wieczór z własnymi przyjaciółmi, nie powinieneś czuć się winny… ale powinieneś poinformować o tym swojego partnera.

Robisz plany w imieniu swojego partnera? Porozmawiaj z nim najpierw! Twój partner powinien powiedzieć Ci, czy zapisał Cię na wieczór z kolegami z pracy lub kolację z członkami rodziny – to podstawowa, przyzwoita uprzejmość.

Anulowanie planów w ostatniej chwili jest również wielkim zakazem, jeśli chodzi o szanowanie kogoś. Jeśli twój partner często to robi, to znak, że nie docenia cię tak bardzo, jak powinien.

Raz czy dwa jest to zrozumiałe – rzeczy dzieją się poza naszą kontrolą! Ale – i tu właśnie pojawia się szacunek – te zmiany muszą być zakomunikowane drugiej osobie.

To, że chcesz wiedzieć, co się dzieje lub dlaczego twoje plany nagle uległy zmianie, nie czyni cię potrzebującym czy zdesperowanym.

Oczekujesz, że zostaniesz poinformowany o zmianach w innych planach, niezależnie od tego, czy chodzi o spotkanie z szefem, które zostało odwołane, czy o wieczór z przyjaciółmi, który został przełożony.

Jeśli twój partner nie stara się poinformować cię o tym, dlaczego zmienia plany, albo robi to bez wyraźnego powodu, to znaczy, że traktuje cię jak pewnik, zakładając, że nie będziesz robić zamieszania.

2. Nie angażują cię w swoje życie i nie są zainteresowani byciem zaangażowanym w twoje życie.

To może wydawać się głupie – oczywiście, że jesteś zaangażowany w życie swojego partnera.

…ale czy naprawdę?

Jasne, że rozmawiacie/pisujecie przez cały dzień i spędzacie razem czas, ale czy rzeczywiście jesteś częścią reszty ich życia?

Czy rozmawiają z Tobą przed podjęciem decyzji dotyczących ich życia?

Częścią bycia z kimś jest docenianie jego obecności w swoim życiu. Oznacza to, że możesz prosić go o radę, chcieć jego wkładu w różne sprawy i zwracać się do niego, kiedy potrzebujesz wsparcia.

Jeśli twój partner tego nie robi, tracisz ogromną część jego życia.

Nie mówimy, że powinieneś wtajemniczać się w każdy aspekt życia swojego partnera, ale dobrze jest być poinformowanym i na bieżąco z jego życiem.

Jeśli nie mówi Ci, co robi lub nie angażuje Cię w różne sprawy, to znak, że bierze Cię za pewnik i być może nie docenia Cię tak, jak byś chciał.

Czy oni też angażują się w twoje życie?

Czy pytają, jak wygląda Twoja praca, Twoje hobby i co słychać u Twoich przyjaciół?

Oczywiście, nie muszą znać intymnej wiedzy o Olivii z recepcji i jej problemach w związku, ale powinni wiedzieć przynajmniej, kim są Twoi przyjaciele!

Zdrowy związek to dwie niezależne osoby… ale to nie znaczy, że wasze życie powinno być całkowicie od siebie oddzielone.

Jeśli twój partner nie podejmuje żadnych starań, by włączyć cię w swoje życie, a unika angażowania się w twoje, to znaczy, że traktuje cię jak pewnik i nie docenia cię tak, jak powinien.

To proste.

3. Nie przykładają się do pracy.

To może być trudne, bo jest tyle „obowiązków”, kiedy jesteś z kimś.

Zastanów się, co dana osoba wnosi i jak to się ma do tego, co ty wnosisz.

Na przykład, czy pod względem finansowym płacisz więcej czynszu i rachunków niż ta osoba? Czy to ty gotujesz każdego wieczoru, mimo że on jest w domu? Kto częściej wykonuje prace domowe?

Oczywiście, pary nabierają nawyków i jedna osoba często zajmuje się konkretnym zadaniem, bo po prostu… to robi!

Może twój partner jest tak przyzwyczajony do tego, że ty gotujesz, że uważa, że sprawia ci to przyjemność i nie widzi w tym problemu.

Upewnij się, że w pewnym sensie wszystko jest wspólne. Jeżeli Twoją „rolą” jest gotowanie każdego wieczoru, partner powinien mieć swój udział w innych czynnościach, takich jak zmywanie naczyń czy wynoszenie śmieci.

Jeśli istnieje nierówny lub niesprawiedliwy podział obowiązków, musisz zastanowić się, co to oznacza.

Może to być niewinne przeoczenie lub znak, że osoba uważa, że jest ponad tobą lub że nie musi „męczyć się” pomagając ci w pracach domowych.

Inne pytanie, które warto zadać, to: Czy wystarczająco wspierają Cię emocjonalnie?

Odpowiedź na to pytanie może być niezwykle trudna.

Żeby było jasne – nie jesteś „potrzebujący”, bo chcesz uwagi od swojego partnera. Pragnienie intymności i miłości nie czyni cię nat rętnym czy zdesperowanym.

Oczywiście, są pewne granice, które powinny być respektowane, ale nigdy nie powinieneś czuć się tak, jakbyś nie miał prawa do bycia otoczonym opieką.

Dobry związek oznacza bycie dla siebie nawzajem, dbanie o siebie i wspieranie partnera.

Jeśli masz wrażenie, że to ty dajesz z siebie wszystko, a nie dostajesz wiele w zamian, to znaczy, że twój partner traktuje cię jako kogoś oczywistego.

4. Nie wkłada w to wysiłku.

Nie powinieneś oczekiwać kwiatów i kolacji przy świecach każdego wieczoru (chociaż należy oczekiwać wysiłku przy specjalnych okazjach!), ale dobrze jest, gdy partner wykonuje drobne gesty każdego dnia, aby przypomnieć Ci, że jesteś kochany i chciany.

Czułość i uwaga są ogromnym elementem bycia z kimś i są tym, czego powinieneś oczekiwać jako minimum – i na co zasługujesz.

Czułość nie jest czymś, z czym każdy czuje się dobrze przez cały czas, ale dla wielu osób jest to bardzo ważny aspekt związków.

Oczywiście istnieją powody, dla których niektórzy ludzie nie są zadowoleni z okazywania lub otrzymywania uczuć. Należy je zawsze szanować.

Jeśli jednak brak czułości nie ma prawdziwych powodów, może to być znak, że twój partner traktuje cię jako kogoś oczywistego.

Nie trzeba wymagać zbyt wiele, by od czasu do czasu trzymać się za ręce z ukochaną osobą lub chcieć, by cię przytulono, gdy wyrazisz, że masz zły dzień.

Jeśli twój partner nie chce być z tobą w fizycznej intymności, to prawdopodobnie ma wrażenie, że nie zależy mu na tym wystarczająco, albo że potencjalnie wstydzi się widzieć cię z tobą w miejscu publicznym.

Może tak nie jest, ale ich zachowanie nie powinno sprawić, że nawet nie pomyślisz, że to może być wytłumaczenie!

Jeśli zauważysz, że tylko ty wyrażasz emocje i intymność w swoim związku (i że często jest to odrzucane lub odrzucane), musisz naprawdę zastanowić się, czy twój partner cię ceni.

5. Nie jest ci wierny.

Jeśli twój partner cię zdradza, to jest oczywiste, że traktuje cię jako coś oczywistego.

Dla wielu osób natychmiastowym rozwiązaniem jest zakończenie sprawy. Wiemy jednak, że nie zawsze łatwo jest porzucić związek, osobę, którą się kocha i której się poświęciło.

Ludzie zdradzają z różnych powodów – ale żaden z nich nie jest słuszny. Jeśli wiesz, że twój partner cię zdradza, a ty nadal z nim jesteś, musisz zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje.

Nie mówimy, że takie związki nie mogą się udać, bo mogą, ale musisz zastanowić się, dlaczego decydujesz się zostać z kimś, kto cię zdradzał lub zdradza.

Jeśli jesteś w związku małżeńskim, masz dzieci lub jesteś z nimi związana finansowo (np. kredyt hipoteczny, wspólne konto bankowe, wspólna firma), to są powody, żeby spróbować to wyjaśnić.

Jeśli pozostajesz ze swoim mężem, żoną lub partnerem, bo boisz się zostać sam, musisz przemyśleć swoje postępowanie. Możesz mieć wrażenie, że nie masz wyboru, ale musisz zobaczyć, jak jest naprawdę.

Twój partner prawdopodobnie uważa, że zdradzanie cię może mu „ujść na sucho”, ponieważ tak naprawdę nigdy nie zostaje za to „ukarany” – nie ma żadnych konsekwencji jego działań.

W tym przypadku wykorzystuje Ciebie i Twoją dobrą naturę. Twój partner nie docenia cię ani nie szanuje, a ty zasługujesz na coś więcej.

W takim związku może być jeszcze dużo miłości, ale jest to miłość destrukcyjna i nie jest zdrowym pozostawać z kimś, kto traktuje cię w ten sposób.

Jeśli myślisz, że twój partner może cię zdradzać, ale nie masz pewności, to jest to znak, że w twoim związku ktoś może traktować cię jako kogoś oczywistego.

Strach przed byciem zdradzonym ma wiele różnych źródeł. Niektóre osoby były zdradzane przez swoich partnerów w przeszłości i teraz obawiają się, że to się powtórzy. Inni wierzą, że ich partnerzy mogą zdradzać z powodu głębokiej niepewności lub problemów z zaangażowaniem.

Nie mówimy, że te uczucia nie są ważne, bo są, ale nie są to oznaki zdrowego związku.

Jeśli twój partner zachowuje się w sposób, który sugeruje, że go zdradza (jest bardzo skryty i zaborczy w stosunku do swojego telefonu/ laptopa, znika bez wyjaśnienia, nie odpisuje na ciebie dłużej niż zwykle, kiedy jest poza domem itp

Nie znaczy to, że cię zdradza, ale takie zachowanie jest nieuczciwe i krzywdzące.

Jeśli zwróciłeś uwagę na to, że takie zachowanie sprawia, że czujesz się niekomfortowo i że, mimo że im ufasz, te działania sprawiają, że czujesz się zdenerwowany lub niepewny, powinni spróbować ci w tym pomóc.

Nie muszą całkowicie zmieniać tego, co robią (powinni nadal czuć, że mogą spędzać czas na przykład z koleżankami), ale muszą dostrzec, że jest ci ciężko i wspólnie z tobą znaleźć rozwiązanie.

Jeśli nie podejmuje żadnych wysiłków, by złagodzić twoje uczucia lub zapewnić cię, że podejmuje działania, to znaczy, że jesteś wykorzystywany, a twój partner nie traktuje cię z szacunkiem, na jaki zasługujesz.

6. Przyczynia się do niskiej samooceny lub jest jej przyczyną.

Jeśli cierpisz na niską samoocenę, zastanów się, jaki wpływ na nią ma twój partner.

Może być tak, że czułeś się tak już wcześniej, ale zadaj sobie pytanie, w jaki sposób partner pomaga ci uporać się z tymi uczuciami, czy może je pogarsza.

Może się zdarzyć, że te problemy pojawiły się w trakcie trwania związku, a wtedy naprawdę musisz zadać sobie pytanie, dlaczego tak jest.

W niektórych związkach ludzie mogą stać się bardzo terytorialni lub kontrolujący, co może wiązać się z braniem partnerów za pewnik.

Oczywiście partnerzy czasami zdają sobie z tego sprawę i sami wychodzą z takich związków. W przypadku innych osób te kontrolujące zachowania narastają i bardzo trudno jest się rozstać ze związkiem, niezależnie od tego, jak bardzo jest on destrukcyjny.

W takich związkach strona kontrolująca będzie szukała sposobów, by umniejszyć swojego partnera, by obniżyć jego poczucie własnej wartości i sprawić, by był od niej zależny.

Powszechnym sposobem na to jest mówienie partnerowi, że jest bezużyteczny, nieatrakcyjny i nigdy nie znajdzie nikogo, kto go pokocha.

Mogą też mówić, że nikt inny nigdy ich nie zechce, że sami są bezwartościowi i mają szczęście, że kocha ich partner.

Jest to przerażające zachowanie, które niektórzy ludzie wykorzystują, by uwięzić swojego partnera w związku. Partner czuje, że nie ma wyjścia i że nikt inny nigdy go nie zaakceptuje ani nie pokocha.

Jest to znak, że jesteś traktowany w swoim związku jako oczywistość, a także oznaka emocjonalnego znęcania się, z którego musisz znaleźć wyjście.

7. Manipulują Tobą emocjonalnie.

Wiąże się to z powyższym punktem dotyczącym destrukcyjnych cyklów niszczenia poczucia własnej wartości.

Jeśli zauważysz, że jesteś emocjonalnie manipulowany, musisz się zastanowić, czy jesteś w odpowiednim związku.

Może się okazać, że zawsze musisz przepraszać za to, co powiedziałeś lub zrobiłeś, albo że to ty zawsze musisz iść na kompromis.

Mogą to być drobne rzeczy, jak to, gdzie pójdziecie na obiad, lub większe problemy, jak brak możliwości spędzania czasu z niektórymi przyjaciółmi lub wychodzenia bez partnera.

Wydaje się, że mają kontrolę nad związkiem i w pewnym stopniu nad Tobą.

Losowo decydują, że nie chcą z Tobą być i wymuszają rozstanie. Wtedy też zdecydują, kiedy chcą do Ciebie wrócić.

Będą trzymać Cię w niepewności, czy jesteś „bezpieczny” i znajdą sposób, żeby utrzymać Cię w niepewności – dając wskazówki, że powinieneś „uważać na swoje zachowanie” lub dać im „trochę przestrzeni”

Jeśli w twoim związku występuje jakakolwiek forma manipulacji emocjonalnej, musisz zadać sobie pytanie, dlaczego to znosisz – albo dlaczego jesteś zbyt przerażony, żeby poruszyć ten temat.

To nie jest zdrowe zachowanie i wcale nie jest tym, na co zasługujesz. Zawsze są sposoby na wyjście z tego typu relacji i zawsze znajdziesz potrzebne wsparcie.

8. Zmienił się poziom intymności fizycznej.

Kolejnym znakiem, na który należy zwrócić uwagę, jest zmiana w poziomie intymności fizycznej. Może to iść w każdym kierunku, ale jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o bycie traktowanym jako oczywistość.

Jeśli twój partner wydaje się mieć znacznie większą ochotę na seks, ale nie daje ci żadnej intymności emocjonalnej, może to oznaczać, że cię wykorzystuje.

Może nie być skłonny do dzielenia się z tobą uczuciami i czułością, co jest znakiem, że związek nie jest tak zdrowy, jak powinien być.

Nigdy nie powinieneś czuć się tak, jakbyś był coś winien swojemu partnerowi, zwłaszcza jeśli chodzi o relacje seksualne z nim.

Jeśli partner daje Ci poczucie, że musisz uprawiać z nim seks, żeby otrzymać uwagę lub uczucie, musisz zastanowić się, jak doszło do tego punktu.

Twój partner nie powinien sprawiać, że będziesz kwestionował swoją wartość jako osoby, ani zmuszać cię do rozważania używania seksu jako „waluty” do nawiązania więzi emocjonalnej.

Nigdy nie powinieneś czuć się zmuszany lub naciskany do czegokolwiek fizycznego. To powinien być sposób na dzielenie się waszą więzią, a nie karta przetargowa, bo chcesz czuć się blisko niego.

Jeśli dzieje się odwrotnie i Twój partner nie angażuje się już fizycznie, tak jak kiedyś, musisz zastanowić się, dlaczego tak się dzieje.

Komunikacja jest kluczowa w związkach, zwłaszcza jeśli chodzi o intymność seksualną, ponieważ dla niektórych osób może ona szybko stać się wielkim problemem.

9. Nie jesteś ich priorytetem.

Ale oni oczekują, że będą twoim.

Chociaż nie zawsze możesz być najpilniejszą rzeczą w ich życiu, powinieneś być na szczycie ich listy priorytetów częściej niż zwykle.

Jeśli regularnie przedkłada inne sprawy i innych ludzi nad Ciebie, nie będzie to zbyt dobre uczucie.

Być może złamie obietnicę, że będzie przy Tobie podczas ważnego wydarzenia rodzinnego. Albo nie wywiązuje się z innych zobowiązań, które masz w kalendarzu od dawna.

Jest to znak, że przywiązują większą wagę do czegoś innego niż do Ciebie i Twoich wspólnych planów.

Częściej niż to rozsądne zostajesz w pracy do późna?

Jasne, może musisz się wyluzować, jeśli zbliża się naprawdę ważny termin, ale jeśli przez większość tygodnia jesz wieczorny posiłek sam, to znaczy, że przedkłada swoją karierę nad wasz związek.

A może rezygnują z planów z tobą, kiedy jeden z ich przyjaciół dzwoni i mówi, że ma bilety na ostatni mecz piłki nożnej?

Tak, dobrze jest utrzymywać silne przyjaźnie, nawet będąc w związku, ale jeśli nigdy nie odrzucają możliwości zrobienia czegoś bez ciebie, musisz zadać sobie pytanie, dlaczego.

Prawda jest taka, że dobry związek wymaga pewnego poziomu poświęcenia.

Oczywiście, jeśli odwrócisz sytuację i zachowasz się w taki sposób wobec nich, oni się zdenerwują i albo nie pozwolą ci odejść, albo każą ci za to zapłacić.

10. Nie biorą pod uwagę twoich uczuć.

Wszyscy od czasu do czasu popełniamy błędy, które czasami mogą zranić tych, na których nam zależy.

W zależności od okoliczności, takie wpadki są często wybaczalne.

Ale czy Twój partner regularnie lekceważy Twoje uczucia?

Czy zachowuje się w sposób, który Cię denerwuje, nie zastanawiając się nad tym, co robi?

Może żartuje z Ciebie przy innych. Albo opowiada Ci wszystko o swoim dniu, a potem zajmuje się czymś innym, nie pytając o Twój.

Niekoniecznie robią to ze złośliwości, ale są tak pochłonięci swoim własnym małym światem, że nie zastanawiają się nad Twoimi uczuciami.

Być może z natury są roztargnieni, ale kiedy naprawdę cenisz drugą osobę w związku, starasz się jak najbardziej postawić w jej sytuacji i od czasu do czasu okazać odrobinę empatii.

Jasne, niektórym ludziom nie przychodzi to łatwo, ale nawet jeśli nie potrafią stworzyć głębszej więzi, powinni przynajmniej być w stanie intelektualnie zastanowić się, jak możesz się czuć, biorąc pod uwagę ich działania.

11. Nie słuchają i nie zaspokajają twoich potrzeb.

Wszyscy mamy potrzeby. Rzeczy, które chcielibyśmy, żeby inni ludzie dla nas zrobili lub przynajmniej pomogli.

W silnym związku opartym na szacunku oboje partnerzy starają się zaspokoić potrzeby drugiej osoby najlepiej, jak potrafią.

To dobry znak, że jesteś traktowany jako oczywistość, kiedy twój partner nie tylko nie stara się zaspokoić twoich potrzeb, ale nawet nie zwraca uwagi na to, kiedy jasno wyrażasz swoje potrzeby.

Świadczy to o tym, że nie uważa twoich potrzeb za ważne i warte działania.

Mogą to być potrzeby emocjonalne, praktyczne, a nawet fizyczne.

Być może nie próbują cię pocieszyć, kiedy czujesz się słabo. A może zostawiają cię na pastwę losu, kiedy z łatwością mogliby cię odebrać ze stacji kolejowej późno w nocy.

W sypialni mogą nalegać na pozycje, które są najlepsze dla ich przyjemności, nie zastanawiając się, czy jesteś w stanie osiągnąć podobny poziom przyjemności.

12. Nie próbują zrozumieć twojego punktu widzenia.

Pary nie muszą się zgadzać we wszystkim przez cały czas. Różnice zdań nie oznaczają, że związek jest skazany na zagładę, a kłótnie mogą być nawet do pewnego stopnia zdrowe.

Ważne jest jednak, by starać się brać pod uwagę punkt widzenia partnera, nawet jeśli myślisz inaczej.

Dzięki lepszemu zrozumieniu, dlaczego ktoś myśli lub czuje tak, jak myśli, można osiągnąć zdrowe kompromisy, które pozwolą obu stronom czuć się usatysfakcjonowanymi, że zostały wysłuchane.

Jeśli twój partner nie wykazuje zainteresowania próbą zrozumienia twojego punktu widzenia, jest to kolejny znak, że nie ceni i nie szanuje twojego zdania.

Czy stara się wyłamywać każdy argument, który próbujesz przedstawić?

Nie chcą się zgodzić na odmowę i do ostatniego tchu upierają się, że mają rację?

Jeśli tak, to nic dziwnego, że nie czujesz się doceniany przez swojego partnera.

13. Nigdy nie prosi Cię o radę.

Twój partner może nie zwracać się do Ciebie o radę w sprawie problemów, z którymi się boryka.

Może zmagać się z tym sam lub nawet prosić innych ludzi o pomoc, a nie Ciebie.

Może to wynikać z tego, że nie chce wyjść na słabego lub niezdolnego. Być może nie czują się komfortowo z bezbronnością, która jest wymagana, gdy proszą o pomoc ciebie, swojego partnera.

Może też nie postrzegają was jako równych sobie intelektualnie i nie widzą, w jaki sposób prośba o opinię w jakiejś sprawie mogłaby pomóc. Przecież gdybyś mógł wymyślić rozwiązanie, oni już by o tym pomyśleli.

Oczywiście nigdy nie brakuje im słowa lub dwóch rad dla ciebie. Nie mają nic przeciwko udzielaniu lekcji, ale nie są chętni do ich przyjmowania.

14. Traktują innych lepiej niż ciebie.

Widać, że twój partner traktuje swoją rodzinę, przyjaciół, a nawet kolegów z pracy lepiej niż ciebie.

Okazuje im szacunek, którego nie ma w waszym związku.

Słuchają innych, pomagają im, okazują uznanie, zwracają uwagę na ich potrzeby i ogólnie zachowują się wobec nich bardziej przychylnie.

Być może nie jesteś jedyną osobą, która to zauważyła.

Jeśli twoi przyjaciele i rodzina wyrażają swoje obawy co do tego, jak jesteś traktowany, musi być ku temu dobry powód.

Nie mówiliby źle o Twoim partnerze tak po prostu.

15. Po prostu nie czujesz się doceniony.

Coś w twoim wnętrzu mówi ci, że twój partner nie docenia cię tak, jak byś chciał.

Często twoje uczucia wiedzą, że coś jest nie tak, zanim twój umysł zidentyfikuje problem. Jeśli więc od jakiegoś czasu czujesz, że coś jest nie tak w Twoim związku, to jest szansa, że masz rację.

Może próbowałeś rozmawiać o tym z partnerem, ale nic się nie zmieniło.

Jeśli nie możesz pozbyć się wrażenia, że jesteś traktowany jako oczywistość, czas zaakceptować, że tak właśnie jest.


Pozostań silny

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać w tym wszystkim, jest to, że masz wybór.

Możesz pozostać w swoim związku i poruszać te kwestie ze swoim partnerem lub możesz zdecydować się na odejście z niego.

Niektóre aspekty, które poruszyliśmy, mogą mieć uzasadnione wytłumaczenie – ich popęd seksualny mógł się obniżyć z powodu stresu w pracy, a może nie rozmawiają z Tobą o różnych sprawach, bo nie chcą Cię martwić itp.

Otwarta i szczera komunikacja to jedyny sposób, by dowiedzieć się, co tak naprawdę się dzieje, i dopiero wtedy możecie podjąć decyzję, jak dalej postępować.

Jeśli jesteś zbyt zaniepokojony lub przestraszony, by rozmawiać o tego typu sprawach, to masz kolejny problem – twój związek jest bardzo niezdrowy i destrukcyjny.

Zawsze istnieją sposoby wyjścia ze związku, niezależnie od tego, jak bardzo czujesz się uwięziony lub jak wiele od niego zależy, np. małżeństwo czy dzieci. Rozważ skontaktowanie się z jedną z wielu organizacji i organizacji charytatywnych, które mogą pomóc.

Przypomnij sobie, że zasługujesz na zdrowy związek, w którym czujesz się szczęśliwy i komfortowy.

Żaden związek nie jest w 100% idealny ani nie jest idealny przez 100% czasu, ale zasługujesz na to, by czuć się kochany i bezpieczny.

Jeśli nie otrzymujesz tego od swojego partnera, musisz zdecydować, czy możesz nad tym popracować, czy też musisz odejść.

Tak czy inaczej poradzisz sobie i przejdziesz przez to, niezależnie od tego, jak bardzo nieładne będzie rozstanie, ile łez wypłaczesz i ile lodów Ci to zajmie.

Bądź silny i rób to, co jest dla Ciebie najlepsze.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.