Jak okazywać szacunek innym (+ dlaczego jest to ważne w życiu)

Ostatnia aktualizacja: 1 października, 2022

Opublikowano:

Trudno byłoby usłyszeć słowo „szacunek” lub zobaczyć artykuł o szacunku i nie pomyśleć o królowej soulu, Arecie Franklin, która niestety odeszła od nas niedawno w wieku 76 lat.

Aretha zrobiła niezwykłą karierę, zdobywając 18 nagród Grammy i sprzedając ponad 75 milionów płyt na całym świecie.

Oczywiście, jej popisowa piosenka nosiła tytuł „Respect”

Jeśli z tej piosenki możemy wynieść tylko jedną rzecz, to to, że szacunek jest ważny . Ale czym właściwie jest szacunek?

Przeanalizujmy to trochę dokładniej, dobrze?

Jak okazujemy szacunek innym?

Jak więc okazujemy szacunek innym? Jak wygląda szacunek? Jak go rozpoznać, kiedy go widzimy? Jak rozpoznać, kiedy go nie ma?

Nie ma tu miejsca, by wymienić wszystkie, a nawet większość z nich, ale oto 6 sposobów okazywania szacunku, które możesz rozważyć i – miejmy nadzieję – wykorzystać.

1. Słuchaj

Słuchanie tego, co ma do powiedzenia inna osoba, to podstawowy sposób na okazanie jej szacunku. Każdy chce mieć coś do powiedzenia. Każdy chce czuć, że jest słuchany. Nie chodzi o to, czy mają coś głębokiego do powiedzenia. Ludzie chcą być wysłuchani… i kropka.

Kiedy poświęcasz drugiej osobie swój czas, uwagę i ucho, potwierdzasz jej wartość. A to oznacza szacunek.

Dopóki nie wysłuchasz obaw innej osoby, nie będziesz wiedział, kim ona jest i co jest dla niej ważne. Szacunek zaczyna się od słuchania.

2. Afirmuj

Kiedy kogoś afirmujemy, dajemy dowód, że ta osoba ma znaczenie. Że ma wartość. Że jest ważna. I że zasługuje na szacunek.

Samo afirmowanie kogoś praktycznie gwarantuje, że go szanujesz. Aby kogoś afirmować, wystarczy zauważyć coś pozytywnego w tej osobie i wyrazić to spostrzeżenie.

„W ciągu ostatnich dwóch lat wykazałeś się ogromną determinacją, aby rozkręcić swój biznes”

„Byłeś niesamowicie cierpliwy i wyrozumiały w tej trudnej sytuacji”

„Sprawiasz, że się uśmiecham za każdym razem, kiedy cię widzę”

Możesz nie szanować każdego aspektu tego, kim są i co robią, ale możesz okazać im odpowiedni szacunek na poziomie, który ich afirmuje. Afirmacja jest kluczowym sposobem okazywania szacunku innym.

3. Służyć

Angielsko-amerykański poeta W.H. Auden powiedział kiedyś: „Wszyscy jesteśmy tu na ziemi, by pomagać innym; po co są tu inni, nie wiem”

Życie na ziemi polega na służeniu innym. W rzeczywistości nasze zawody, nasze kariery i nasze miejsca pracy powinny obracać się wokół pragnienia służenia innym. Dawać innym z powrotem. Wykorzystywać nasze talenty i zdolności, aby uczynić życie lepszym dla innych.

Służenie pokazuje, że nam zależy. A troska pokazuje, że szanujemy. Służba jest ważnym elementem okazywania szacunku.

4. Bądź uprzejmy

Choć życzliwość i służba są pierwszymi kuzynami, nie są identyczne. Możemy służyć, nie będąc życzliwym. Ale bardzo trudno jest być uprzejmym bez służenia.

Kiedy jesteśmy dla kogoś mili, dajemy z siebie wszystko. Dajemy komuś coś, co może wykorzystać. Może coś, czego potrzebują. Może coś, czego bardzo potrzebują.

Życzliwość jest wyrazem szacunku. Szacunku dla faktu, że ktoś inny jest po prostu w potrzebie. Wszyscy byliśmy w potrzebie. I jaka to była ulga, gdy ktoś okazał nam życzliwość. Życzliwość jest namacalnym sposobem okazywania szacunku.

5. Bądź uprzejmy

To przerażające, że we współczesnym świecie jesteśmy świadkami upadku grzeczności. Czy to na autostradzie, w sklepie spożywczym, na parkingu, na boisku sportowym, na Facebooku czy w retoryce politycznej – uprzejma rozmowa i interakcja szybko stają się sztuką utraconą.

A przecież tak łatwo jest być uprzejmym. I jest to również bardzo tanie. Akt uprzejmości może dosłownie zmienić dzień danej osoby. Może nawet zmienić życie danej osoby.

Może natychmiast podnieść na duchu. Może pomóc im przetrwać to, co może być trudne. Niektóre kultury na świecie są znane z uprzejmości. Inne kultury są znane z chamstwa.

Które z nich przekazują szacunek, a które nie? Jeśli chcesz okazać komuś szacunek, zacznij od bycia uprzejmym.

6. Bądź wdzięczny

Jeśli William James miał rację, że istoty ludzkie pragną uznania, to wdzięczność jest sposobem, w jaki to potwierdzamy.

Kiedy ktoś robi dla ciebie coś, co jest korzystne. Albo mówi ci coś, co jest w jakiś sposób pomocne. Albo szczerze cię potwierdza w jakiś sposób, który jest dla ciebie ważny. Wtedy powinieneś im podziękować.

I znowu, wdzięczność staje się coraz rzadsza w naszym świecie.

Przytrzymuję ludziom drzwi, a oni przechodzą obok mnie, nawet tego nie zauważając. Wpuszczam ludzi na mój pas ruchu, żeby zaoszczędzić im czasu. Patrzą na mnie tak, jakby to było ich przyrodzone prawo. Pomagam ludziom w inny sposób, który na pewno był dla nich cenny. Nie słyszę jednak żadnych podziękowań.

Nie chodzi o to, że potrzebujemy podziękowań. Chodzi o to, że chcemy czuć, że to, co zrobiliśmy, miało znaczenie. Kiedy nie ma wdzięczności za coś, co zrobiliśmy, lub nawet za to, kim jesteśmy, czujemy brak szacunku.

Szacunek nie zawsze wymaga wdzięczności. Ale często tak jest. To tylko kolejny sposób, w jaki okazujemy szacunek. Jest to kolejny sposób, w jaki czujemy się szanowani.

Dlaczego szacunek jest ważny w życiu

Co jest takiego wspaniałego w szacunku? Dlaczego ma on znaczenie w wielkim planie rzeczy?

1. Okazywanie szacunku jest właściwą reakcją w społeczeństwie obywatelskim.

Jedną z cech społeczeństwa obywatelskiego jest okazywanie szacunku współobywatelom. Przekonanie, że inni członkowie rodziny, miejscowości, miasta, narodu czy regionu świata są godni szacunku.

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w Paryżu w 1948 roku. Jej celem było przyznanie statusu godnego szacunku wszystkim istotom ludzkim na całym świecie. Żadna istota ludzka nie jest wyłączona.

Okazywanie szacunku życiu ludzkiemu i istotom ludzkim jest podstawą społeczeństwa obywatelskiego i świata obywatelskiego.

2. Szacunek potwierdza tych, którzy są godni szacunku.

Kiedy szanujemy innych, potwierdzamy ich prawo do szacunku i to, że są godni szacunku. Z drugiej strony, kiedy odmawiamy szacunku innym, sugerujemy, że są go niegodni.

To może wywołać spadek, który jest niezwykle trudny do zatrzymania i zakończenia. Kiedy już powszechnie uważa się, że pewna rasa, grupa etniczna, narodowość, kolor skóry, płeć czy wiek nie zasługują na szacunek, otwierają się wrota do nadużyć.

Widzieliśmy to wiele razy, zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Naturalnym i logicznym skutkiem pozbawiania szacunku poszczególnych klas jest najpierw odrzucenie, potem dyskryminacja, potem nadużycia, a w końcu ludobójstwo.

Wszystko zaczyna się od braku szacunku. To kolejny powód, dla którego szacunek powinien być powszechny wśród wszystkich ludzi na całym świecie i dla którego szacunek jest tak ważny.

3. Zachęca on do zachowań pełnych szacunku.

Kiedy ktoś żyje w sposób, który przynosi mu uznanie, honor i szacunek, zachęca do takiego życia. Nie zawsze, ale zazwyczaj. Zachowanie, które jest nagradzane, ma tendencję do powtarzania się.

Inaczej mówiąc: „Co jest nagradzane, to będzie robione”

To, że chcielibyśmy, aby zachowanie godne szacunku było powszechne bez zachęty, mija się z celem. W ludzkiej naturze leży robienie tego, co jest nagradzane i unikanie tego, co nie jest nagradzane.

4. Stanowi to solidny fundament dla relacji.

Powinna istnieć poważna niechęć do utrzymywania relacji, w której nie ma szacunku. Ludzie nie lubią być źle traktowani. Nie lubią być poniżani, dewaluowani, hańbieni i nieszanowani.

Jeśli w związku brakuje szacunku, to prawie na pewno jest to związek zły. Niezdrowe związki prawie zawsze mają brak szacunku jako wspólny element.

W znaczących, zdrowych i korzystnych dla obu stron związkach występuje wzajemny szacunek. To podstawa.

5. Bez szacunku tracimy serce.

Szacunek jest tak podstawowym elementem ludzkiego dobrobytu, że przy jego braku ludzie nie rozwijają się. Nie muszą mieć szacunku u wszystkich – ale są pewne osoby, u których szacunek jest praktycznie obowiązkowy.

Ojciec współczesnej psychiatrii, William James, powiedział: „Najgłębszą zasadą ludzkiej natury jest pragnienie bycia docenianym”. Ci, którzy nie są doceniani, nie czują się szanowani. To przygnębiające.

Historia walki o prawa obywatelskie na całym świecie to walka o zdobycie szacunku ze strony innych. Amerykańscy Ojcowie Założyciele wyrazili to w Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych w następujący sposób:

„Uważamy za oczywiste te prawdy, że wszyscy ludzie są stworzeni równymi, że zostali obdarzeni przez Stwórcę pewnymi niezbywalnymi prawami, że wśród nich jest życie, wolność i dążenie do szczęścia”

Szacunek dla człowieka wiąże się z przyznaniem, zachowaniem i ochroną tych praw. Bez szacunku tych praw będzie brakować. A jeśli zabraknie tych praw, zabraknie też szacunku. Istnieją one razem.

Wniosek

Zobaczyliśmy, czym jest szacunek. Zobaczyliśmy, jak okazywać szacunek w praktyczny sposób. Zobaczyliśmy też, dlaczego szacunek jest ważny.

Miejmy nadzieję, że nie tylko widzimy, że szacunek jest ważnym aspektem życia, ale też widzimy, dlaczego ważne jest jego konsekwentne okazywanie. Każdemu należy się szacunek z racji tego, że jest człowiekiem.

Każdy chce szacunku. Każdy powinien okazywać szacunek. Miejmy więc nadzieję, że każdy otrzyma należny mu szacunek i będzie okazywał go innym.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.