15 etapów przechodzenia od przyjaciół do kochanków (+ 10 wskazówek, jak to zrobić)

Ostatnia aktualizacja: 1 października, 2022

Opublikowano:

Niektóre z najlepszych historii miłosnych zaczęły się od zwykłej przyjaźni.

Przejście od przyjaciół do kochanków to wspaniałe doświadczenie. Związek ma ogromny potencjał, ponieważ już teraz zależy wam na sobie nawzajem.

Jednak kiedy najlepsi przyjaciele stają się czymś więcej, pojawia się pewne ryzyko, o którym należy pamiętać. Kiedy będziecie przechodzić przez etapy stawania się parą, jedno lub oboje z was może zdać sobie sprawę, że to nie jest to, czego chcecie.

Z drugiej strony, jeśli oboje chcecie być kimś więcej niż tylko przyjaciółmi, to macie świetny początek. Możesz jeszcze skorzystać z kilku wskazówek dotyczących przejścia od przyjaciół do kochanków, o których przeczytasz w dalszej części artykułu.

Teraz skupmy się na etapach, przez które prawdopodobnie przejdziecie, gdy z przyjaciół staniecie się partnerami.

15 etapów, przez które przejdziesz, przechodząc od przyjaciół do kochanków

Wszystkie historie miłosne zaczynają się w podobny sposób: chłopak poznaje dziewczynę, chłopak i dziewczyna zakochują się w sobie.

Ale co się stanie, jeśli chłopak i dziewczyna najpierw zostaną przyjaciółmi? Cóż, zanim staną się parą, prawdopodobnie przejdą przez następujące etapy.

Uświadomienie sobie, że podoba ci się twój przyjaciel, może być dezorientujące. Ale jest to też piękne doświadczenie, które może doprowadzić do prawdziwej miłości.

Oto, jak to może wyglądać:

1. Zaczynacie częściej rozmawiać i spędzać razem więcej czasu.

Jesteście przyjaciółmi, więc zwykle wysyłaliście do siebie SMS-y, dzwoniliście do siebie i spędzaliście razem czas.

Ale nie tak często.

Jeśli zaczynacie być kimś więcej niż przyjaciółmi, prawdopodobnie będziecie częściej rozmawiać i spędzać razem więcej czasu.

Wasze rozmowy będą długie i znaczące. Poczujesz, że masz głęboką więź ze swoim przyjacielem. To połączenie może być pierwszym sygnałem, że Wasza relacja nie jest czysto platoniczna.

Z przyjemnością będziesz dzielić się z nim rzeczami i pozwalać mu być częścią swojego życia. Kiedy będziecie spędzać razem czas, nie będziecie się po prostu spotykać. Będziecie się czuć, jakbyście naprawdę się spotykali, mimo że wciąż jesteście tylko przyjaciółmi.

Porównaj, jak często kontaktowaliście się wcześniej i jak często kontaktujecie się teraz. Zwróć też uwagę na to, ile czasu spędzacie z innymi przyjaciółmi. Porównaj to z tym, jak często i jak długo spędzacie razem czas.

Prawdopodobnie będziesz spędzał znacznie więcej czasu ze swoim wyjątkowym przyjacielem niż z innymi przyjaciółmi, jeśli zmierzasz w kierunku związku z nim.

2. Nagle zaczynasz odczuwać zazdrość.

Kiedy byliście tylko przyjaciółmi, nie przeszkadzało ci, kiedy twój przyjaciel mówił o swoim byłym lub romantycznym zainteresowaniu. Teraz nagle czujesz się zazdrosny o ich ewentualnych przyszłych partnerów.

Nie lubisz, gdy rozmawiają z przedstawicielami swojej preferowanej płci. Czujesz się niekomfortowo, kiedy mówią o innych osobach, które mogłyby ich zainteresować.

Może oni czują to samo do ciebie. Nie lubią, kiedy poświęcasz uwagę innym osobom swojej preferowanej płci. Są zazdrośni, kiedy mówisz o swoim byłym.

Zazdrość jest kolejnym wczesnym wskaźnikiem tego, że twoje uczucia do przyjaciela przestały być tylko przyjacielskie.

Nie chcesz wyobrażać sobie swojego przyjaciela z kimś innym, bo chcesz być z nim kimś więcej niż tylko przyjacielem. Może on też nie chce być tylko twoim przyjacielem. Jeśli tak, to jesteście na drodze do romantycznego związku.

3. Niewinne dotknięcia są jakoś inaczej odczuwane.

Kiedy Wasz związek przestaje być platoniczny, Wasze ciała wiedzą o tym nawet wcześniej niż Wy. Pojawiają się więc znaki mowy ciała, które pokazują, że coś się zmieniło.

Niewinne dotknięcia twojego przyjaciela będą w jakiś sposób odczuwane inaczej. Będziesz wiedział, że nie są one tylko przyjacielskie, a przynajmniej, że nie chcesz, żeby były tylko przyjacielskie. Prawdopodobnie będziecie angażować się w dotyk fizyczny znacznie częściej niż wcześniej.

Będzie jasne, że twój przyjaciel jest dla ciebie wyjątkowy. W końcu z innymi przyjaciółmi nie angażujesz się tak często w dotyk fizyczny.

Prawdopodobnie będziecie starali się siedzieć lub stać bliżej siebie i odczuwać potrzebę dotykania się częściej niż kiedyś. Sposób, w jaki na siebie patrzycie, może również ujawnić wasze ukryte pragnienia.

Wyczujesz, że twój przyjaciel cię pragnie, kiedy nawiązuje intensywny kontakt wzrokowy i delikatnie cię dotyka.

4. Traktujesz go inaczej niż innych przyjaciół.

Jeśli jesteście tylko przyjaciółmi, traktujesz go jak każdego innego przyjaciela. Ale oni nie są już dla Ciebie tylko przyjaciółmi i będzie widać, że traktujesz ich inaczej.

Może nie spędzasz tyle czasu z innymi przyjaciółmi, nie dotykasz ich tak często lub nie mówisz o nich tak dużo. Z pewnością nie jesteś zazdrosny, kiedy któryś z Twoich pozostałych przyjaciół rozmawia z kimś atrakcyjnym.

Sposób, w jaki ty i twój przyjaciel traktujecie się nawzajem, zmieni się, kiedy staniecie się kimś więcej niż przyjaciółmi. Będziecie poświęcać sobie nawzajem więcej uwagi i traktować się priorytetowo. Będziesz chciał z nimi rozmawiać przez cały czas, a kiedy nie będziesz z nimi rozmawiał, będziesz mówił o nich.

W zasadzie będziecie wykazywać wszystkie normalne oznaki zakochania, nawet jeśli nadal będziecie starali się zachowywać jak przyjaciele. W większości przypadków inni ludzie zauważą to znacznie wcześniej niż Ty, ale o tym później.

5. Zaczynasz flirtować.

Oczywiście, zaczniecie flirtować, zanim przejdziecie od przyjaźni do randki. Będziecie sobie prawić komplementy i nawiązywać subtelny kontakt wzrokowy. Możecie nawet żartować o byciu parą lub dokuczać sobie nawzajem, że się sobie podobacie.

Wasz flirt może nawet wydawać się nieszkodliwy, jakby to było tylko przyjacielskie przekomarzanie się, ale prawdopodobnie tak nie jest. Przyjaciele prawią sobie nawzajem komplementy, ale możesz odróżnić, kiedy jest to przyjazny komplement, a kiedy ktoś cię podrywa.

Nawet jeśli nie potrafisz wskazać palcem, co dokładnie sprawiło, że było inaczej, będziesz wiedział, że Twój przyjaciel z Tobą flirtuje. A ty odwzajemnisz flirt, ale oboje prawdopodobnie nadal będziecie się obawiać, że to tylko przyjacielskie przekomarzanie się.

Potrzeba czasu, zanim niewinny flirt między przyjaciółmi przerodzi się w coś poważnego. Również w tym przypadku ludzie wokół ciebie prawdopodobnie zorientują się, że będziecie się zaczepiać wcześniej, niż ty będziesz tego świadomy.

6. Doświadczasz pożądania.

Największą różnicą między przyjaciółmi a kochankami jest pożądanie.

Będziesz miał ochotę na swojego przyjaciela w postaci uczucia pożądania. Kiedy tak się dzieje, jesteście zdecydowanie na drodze do stania się czymś więcej niż tylko przyjaciółmi.

Jeżeli twój przyjaciel jest dla ciebie atrakcyjny seksualnie, będzie to widoczne w jego języku ciała i sposobie, w jaki się przy tobie zachowuje. Jeśli więc wydaje ci się, że w powietrzu unosi się niewypowiedziane napięcie seksualne, gdy tylko się do siebie zbliżacie, to znaczy, że nie jesteście tylko przyjaciółmi.

Warto zauważyć, że na tym etapie kończy się okres przejściowy dla niektórych przyjaciół. Zamiast zostać parą, postępują zgodnie ze swoimi pożądliwymi uczuciami i stają się przyjaciółmi z korzyścią.

Jeśli oboje tego chcecie, nie ma nic złego w takim związku. Jednak jeśli chcesz mieć coś prawdziwego i poważnego ze swoim przyjacielem, to lepiej unikaj bycia tylko przyjacielem z korzyścią. Możesz to zrobić, jeśli nie będziesz się spieszyć, ale o tym później.

7. Znajdujecie sposoby, żeby pobyć razem.

Przyjaciele często spotykają się w grupach. Teraz jednak Ty i Twój przyjaciel znajdujecie różne wymówki, żeby pobyć razem.

Nawet kiedy jesteście z grupą przyjaciół, siadacie blisko siebie i wychodzicie, żeby pobyć razem. Może twój przyjaciel poprosi cię o spacer, kiedy jesteście na imprezie, albo po prostu skupi na tobie całą swoją uwagę. Jeśli nie możecie pobyć sami ze sobą, prawdopodobnie skupicie się bardziej na sobie niż na innych obecnych przyjaciołach.

Ustalając terminy spotkań, staraj się też wygospodarować trochę czasu dla siebie z dala od innych ludzi. Może spędzicie czas u nich, oni przyjdą do Ciebie, albo pójdziecie gdzieś, gdzie będziecie mieli prywatność i czas dla siebie.

To wszystko wskazuje na to, że przechodzicie przez jeden z etapów przekształcania przyjaźni w związek.

8. Stawiasz ich na pierwszym miejscu.

Twój przyjaciel jest dla Ciebie najważniejszy i widać, że nikt inny nie jest dla Ciebie tak ważny jak on.

Zmieniasz swoje plany, żeby dopasować się do jego harmonogramu, ignorujesz innych przyjaciół, żeby się z nim spotkać, rzucasz pracę, żeby mu pomóc. Zawsze jesteś przy nich, kiedy potrzebują pomocy lub po prostu słuchasz, jak mówią o swoich problemach.

Kiedy chcą się z tobą spotkać, rzucasz wszystko inne, żeby z nimi być. W zasadzie robisz wszystko, co możesz, by być z nimi jak najczęściej i sprawić, by byli szczęśliwi.

Stali się oni Twoim priorytetem, w przeciwieństwie do innych Twoich przyjaciół. Jest to wyraźny znak, że Twoje uczucia do nich nie są tylko przyjacielskie. Jeśli oni też stawiają cię na pierwszym miejscu, to prawdopodobnie czują do ciebie to samo.

9. Nadajecie sobie nawzajem słodkie przezwiska.

Przyjaciele mogą nadawać sobie nawzajem przezwiska, ale zazwyczaj są to rzeczy głupie. Kiedy twój przyjaciel zaczyna nazywać cię przezwiskami typu „kochanie”, związek może nie być już tak platoniczny.

Przezwiska to świetny sposób na wyrażenie uczuć, a pary używają ich cały czas. Przyjaciele – już nie tak bardzo. Kiedy ty i twój przyjaciel zaczynacie nazywać się nawzajem słodkimi przezwiskami, prawdopodobnie chcecie stać się czymś więcej.

Twój przyjaciel może nawet nadać Ci specjalne przezwisko, które odnosi się do jakiegoś wewnętrznego żartu. Jeśli macie dla siebie nawzajem imiona, których nikt inny nie rozumie lub nawet o nich nie wie, to znaczy, że łączy was głęboka więź. Jeśli te imiona są również czymś, co zwykle jest zarezerwowane dla par, to równie dobrze możecie się już spotykać.

10. Częściej o sobie mówicie.

Każda rozmowa w jakiś sposób prowadzi do tego, że wspominasz o swoim przyjacielu. Jego imię pojawia się w przypadkowych rozmowach, które nawet nie mają z nim nic wspólnego.

Czujesz, że musisz robić takie odniesienia, bo twój przyjaciel jest ciągle w twojej głowie. Nie możesz przestać o nim myśleć. Być może nawet zdarza Ci się marzyć o byciu z nim.

Co więcej, wiesz dokładnie, co robi w każdej chwili dnia. Nie muszą nawet informować Cię o tym, bo znasz ich i myślisz o nich tak często.

Kiedy nie wiesz, co robią, myślisz o tym i czujesz pokusę, żeby ich zapytać. Jeśli ktoś jest w twoim umyśle 24 godziny na dobę, to znaczy, że się w nim zakochujesz, nawet jeśli na razie jest tylko przyjacielem.

11. Czujesz się inaczej przy tej osobie.

Nagle przebywanie z przyjacielem wydaje się inne niż wcześniej. Denerwujesz się i czujesz się niezręcznie w ich towarzystwie, a w powietrzu unosi się napięcie.

Czujesz potrzebę zaimponowania im, tak jak byś to robił w przypadku kogoś, z kim się spotykasz. Bardzo przejmujesz się tym, co oni o tobie myślą i czujesz pożądanie, kiedy są w pobliżu.

Jeśli oni również zachowują się inaczej w Twoim towarzystwie, być może czują to samo. Coś się zmieniło. To prawdopodobnie romantyczne uczucia, które pojawiły się w Twoim platonicznym związku.

Kiedy coś takiego się dzieje, możesz to wyczuć, a powietrze wokół Ciebie wydaje się inne. Będziesz wiedział, że to dlatego, że nie jesteście już tylko przyjaciółmi.

12. Twoi przyjaciele zaczynają to zauważać.

Kiedy coś się zmieni między Tobą a Twoim przyjacielem, inni przyjaciele będą w stanie wyczuć to nawet przed Tobą.

Nie chodzi tylko o to, że zauważą, że coś się dzieje – nie zawahają się poruszyć tego tematu. Twoi przyjaciele prawdopodobnie będą się z Wami przekomarzać lub próbować wyjaśnić, że ewidentnie się do siebie przyciągacie. Mogą starać się, żebyście siedzieli obok siebie, kiedy będziecie się spotykać w grupie. Prawdopodobnie będą robić inne rzeczy, żebyście w końcu zaczęli się spotykać.

Przyjaciele lubią pomagać swoim przyjaciołom w nawiązywaniu relacji, czy to z innymi ludźmi, czy ze sobą. Kiedy widzą, że dwoje z nich coś do siebie czuje, zrobią wszystko, żeby to wykorzystać.

13. Martwisz się, że stracisz swoją przyjaźń i czujesz się zdezorientowany.

Kiedy stanie się dla ciebie jasne, że twoje uczucia do przyjaciela nie są tylko przyjacielskie, możesz czuć się zdezorientowany, a nawet zaniepokojony.

Czy wejście w związek sprawi, że stracisz przyjaciela? Czy lepiej będzie, jeśli pozostaniesz przyjacielem, jeśli chcesz zatrzymać go w swoim życiu na zawsze? Co się stanie, jeśli wejdziecie w związek i zerwacie? Możesz martwić się o te wszystkie rzeczy, zanim zaczniesz działać zgodnie ze swoimi uczuciami.

Same uczucia mogą sprawić, że poczujesz się zdezorientowany. To dziwne, gdy nagle widzisz kogoś inaczej. Tak bardzo przywykłeś do postrzegania tej osoby jako przyjaciela, że dziwnie się czujesz, gdy nagle widzisz ją jako potencjalnego partnera.

Czy powinieneś działać zgodnie ze swoimi uczuciami? Czy oni czują to samo do Ciebie? A co, jeśli oni chcą pozostać tylko przyjaciółmi? To przejście będzie dla Ciebie dezorientujące, zanim zdecydujesz, że bycie z kimś, kto Ci się podoba, jest warte ryzyka.

14. Jesteś gotowy, żeby zaryzykować.

Po pewnym czasie dezorientacji dojdziesz do wniosku, że bycie z przyjacielem jest warte ryzyka. Będziesz gotów zaryzykować utratę przyjaciela, by zyskać partnera.

To dobra rzecz. W końcu nie możesz wrócić do bycia tylko przyjacielem, skoro już się w nim zakochałeś. Jeśli zamiast tego zostaniecie partnerami, nic nie tracisz, tylko zyskujesz.

Miłość zawsze jest warta ryzyka, a kiedy kochasz swojego przyjaciela, związek ma ogromny potencjał. Jest on twoim przyjacielem, więc już się o ciebie troszczy. Już jesteście zespołem, więc teraz pozostaje tylko wprowadzić romantyczne uczucia do waszego istniejącego związku.

15. Umawiacie się na prawdziwą randkę.

Oczywiście ostatnim etapem przejścia od przyjaciół do kochanków jest wyjście na prawdziwą, romantyczną randkę. To może jednak nie być takie oczywiste. Jeśli nikt nie używa słowa „randka”, będziesz się zastanawiać, czy to jest randka, czy po prostu przyjaciele spędzający ze sobą czas. Nie bój się pytać, jeśli nie jesteś pewien!

Jeśli randka jest romantyczna, to na pewno jest to randka. Jest to doskonała okazja, żeby powiedzieć o swoich uczuciach i stać się parą. Kiedy w końcu się spikniecie – to jest to – nie jesteście już tylko przyjaciółmi. Jesteście czymś więcej niż przyjaciółmi.

A skoro wasz związek zaczął się od przyjaźni, to ma ogromny potencjał i ma szanse na powodzenie.


10 wskazówek, jak przejść od przyjaźni do randki

Czy przyjaciele mogą stać się kochankami? Tak, mogą. Kiedy pojawiają się niezbędne uczucia i jest odpowiedni czas, jest absolutnie możliwe, żeby przyjaźń przerodziła się w związek.

W czasie, gdy zmieniacie się z kumpli w bratnie dusze, przydadzą się wam pewne wskazówki, które sprawią, że wasz związek się uda.

Najważniejsze, żebyście oboje tego chcieli i nie spieszyli się z tym. Czytaj dalej, aby poznać te i wiele innych wskazówek dotyczących przechodzenia od przyjaźni do związku.

1. Upewnij się, że oboje chcecie tego samego.

Najważniejszą częścią tego wszystkiego jest to, żebyście byli po tej samej stronie. Twój przyjaciel powinien czuć do ciebie to samo, co ty do niego.

Jeśli oboje chcecie być kimś więcej niż przyjaciółmi, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście rozpoczęli związek. Jednak jeśli tylko jedno z was do tego dąży, to nic z tego nie wyjdzie.

Upewnij się, że oboje tego chcecie, zanim staniecie się kimś więcej niż przyjaciółmi. Jeśli tylko jedno z was naprawdę tego chce, prawdopodobnie skończycie w jednostronnym związku.

Utrata przyjaciela poprzez stanie się partnerem jest warta ryzyka, ale tylko wtedy, gdy oboje chcecie tego samego. Możesz szukać oznak, że twój przyjaciel też się w tobie zakochał, a nawet zapytać go o to wprost. Upewnij się, że zrobisz to przed zainicjowaniem czegoś więcej niż przyjaźń.

2. Poznaj ryzyko.

Jakie jest ryzyko związane z byciem kimś więcej niż tylko przyjacielem? Oczywiście istnieje ryzyko, że ktoś nie czuje do Ciebie tego samego, ale prawdopodobnie już wiesz, że tak jest.

Największe ryzyko, z jakim się spotykasz, to utrata ich jako przyjaciół, jeśli wasz związek nie wypali. Jeśli się rozstaniecie, w waszym kręgu towarzyskim przynajmniej przez jakiś czas będzie niezręcznie.

Czy warto ryzykować? Cóż, jeśli podoba ci się twój przyjaciel, to nie jest on już dla ciebie tylko przyjacielem. Nie można stracić przyjaźni, gdy już przerodziła się w coś więcej.

Możecie pielęgnować tę relację lub nabrać dystansu, by móc wrócić do bycia przyjaciółmi. Ale kiedy twój przyjaciel już się w tobie zadurzy, raczej nie będzie już tylko przyjacielem. Możesz więc tylko coś zyskać, a nie stracić.

3. Nie spiesz się.

Twoje uczucia mogą być nagłe, silne i intensywne, ale twój związek nie powinien być taki.

Nie spiesz się z nawiązywaniem relacji z przyjacielem, gdy tylko zaczniesz żywić do niego romantyczne uczucia. Daj sobie trochę czasu i przeanalizuj swoje uczucia. Pozwól, by sprawy rozwijały się naturalnie i we własnym tempie.

Nigdy nie próbuj naciskać na przyjaciela, żeby był z Tobą. Spędzaj z nim czas i nie spiesz się, żeby go jeszcze lepiej poznać.

Nawiąż kontakt na poziomie emocjonalnym, zanim wprowadzisz do waszego związku intymność fizyczną. W przeciwnym razie ryzykujesz, że staniecie się przyjaciółmi z korzyścią, a nie partnerami.

Podejdź do sprawy powoli, tak jak w przypadku każdej innej osoby, z którą dopiero zaczynasz się spotykać. Oni nigdzie się nie wybierają i jest mnóstwo czasu, żebyście mogli wykorzystać nowo odkryte uczucia.

Bądź cierpliwy, bo chemia i uczucia nie wystarczą, żeby wasz związek się udał.

4. Pozostańcie przyjaciółmi, nawet jeśli jesteście kochankami.

Kiedy byliście przyjaciółmi, prawdopodobnie dobrze się razem bawiliście. Wychodziliście z domu, oglądaliście filmy, imprezowaliście i chodziliście do restauracji. Może uprawialiście to samo hobby lub sport.

Cokolwiek robiliście, gdy byliście przyjaciółmi, nie powinno się skończyć, gdy zostaniecie parą. Zachowaj to, co było zabawne i ekscytujące, tak jak wtedy, gdy po prostu się spotykaliście.

Bycie w związku może wywierać na Was dodatkową presję, ale starajcie się być tak samo beztroscy jak wtedy. Czujcie się swobodnie wokół siebie. Bądź przy nich sobą, bądź z nimi szczery, nie wahaj się być figlarny i żartować.

Pamiętaj, że nie przestaliście być przyjaciółmi. Teraz jesteście również partnerami, ale nadal powinniście być przyjaciółmi.

5. Nie czuj się zbyt komfortowo w związku.

Podczas randki powinniście czuć się przy sobie swobodnie. Nie powinniście jednak czuć się zbyt komfortowo.

Kiedy byliście przyjaciółmi, mogło być w porządku spotykać się z nimi, nie wkładając żadnego wysiłku w to, żeby dobrze wyglądać. Teraz, kiedy się spotykacie, powinniście zachowywać się tak samo, jak w przypadku poprzednich partnerów. Postaraj się zrobić wrażenie na sobie nawzajem, bo teraz jesteście już więcej niż przyjaciółmi.

Jeśli zamiast tego nadal będziecie zachowywać się jak przyjaciele, możecie wrócić do bycia tylko przyjaciółmi. Powinniście być przyjaciółmi, ale nie tylko. Upewnij się, że zachowujesz się tak samo, jak gdybyś spotykał się z kimś innym.

Bycie przyjaciółmi nie wymaga wiele wysiłku, ale romantyczny związek już tak, więc pamiętaj o tym. Bądź gotów zrobić dla nich dodatkową milę i postaraj się, żeby wszystko się udało.

6. Chodź na prawdziwe, romantyczne randki.

Może się wydawać, że dziwnie jest być zakochanym w swoim przyjacielu, nawet jeśli teraz się z nim spotykasz. Może Cię kusić, żeby po prostu oglądać filmy i spędzać czas tak, jak wtedy, gdy byliście tylko przyjaciółmi.

Nie rób tego.

Postaraj się chodzić na prawdziwe randki i spraw, by były one romantyczne. Kolacja przy świecach stwarza idealny nastrój do budowania emocjonalnej intymności. Intymność jest tym, na czym powinieneś się teraz skupić.

Twoje randki nie muszą mieć charakteru seksualnego ani kończyć się seksem. Upewnij się tylko, że są romantyczne i pracuj bardziej nad intymnością emocjonalną niż fizyczną.

Nawiążcie kontakt na głębszym poziomie niż kiedykolwiek wcześniej i nie wahajcie się kochać. Nie jesteście już kumplami, jesteście partnerami, więc zachowujcie się tak, żeby nie utknąć w strefie przyjaciół. Upewnij się, że naprawdę się spotykacie, a nie tylko spędzacie czas.

7. Bądź szczery, ale nie mów im wszystkiego, co powiedziałbyś przyjacielowi.

Twój przyjaciel zna już prawdziwą Ciebie, więc możesz być z nim szczery w kwestii swoich uczuć. Pokaż swoje prawdziwe oblicze i otwórz się przed nimi.

Pamiętaj jednak, że nie jest on już tylko przyjacielem. Nie rozmawiaj z nim tak, jak z przyjacielem. Chociaż powinieneś być szczery ze swoim partnerem, nie mów komuś, z kim się spotykasz, tych samych rzeczy, które mówisz swoim przyjaciołom.

Zbyt osobistymi, a nawet rażącymi szczegółami na swój temat możesz dzielić się tylko z przyjaciółmi. Na przykład możesz powiedzieć przyjacielowi, że nie goliłeś się od miesiąca, ale na pewno nie powiesz tego komuś, z kim się spotykasz. Dostosuj swoje rozmowy do statusu swojego związku.

8. Powiedz wspólnym znajomym, że chodzisz na randki.

Twój związek może być prywatny, kiedy dopiero się zaczyna, ale nie trzymaj innych przyjaciół w niewiedzy przez długi czas. Daj im znać, że chodzicie na randki, kiedy oboje będziecie pewni, że tego właśnie chcecie.

Nie masz powodu, by to przed nimi ukrywać, a jeśli to zrobisz, może być niezręcznie. Twoi przyjaciele prawdopodobnie będą Ci kibicować i cieszyć się, że jesteście razem. Nie ma więc nic złego w mówieniu im o tym.

Utrzymywanie waszego związku w tajemnicy przed nimi zmusi was do ponownego zachowywania się jak przyjaciele. Nie jesteście już tylko przyjaciółmi i nie powinniście wracać do tego, co było.

Pracujcie nad wspólną przyszłością i nie wracajcie do czasów, kiedy nie było to możliwe.

9. Nie zostańcie przyjaciółmi z korzyścią.

Zostanie partnerem po przyjaźni jest ryzykowne, ale przyjaźń z korzyścią jest jeszcze bardziej ryzykowna.

Jest bardzo prawdopodobne, że w pewnym momencie jedno z was zacznie żywić do drugiej osoby głębsze uczucia. Jedno z was może poznać kogoś innego i zdecydować, że chce mieć z nim prawdziwy związek.

Niektórym się to udaje, ale ci, którym się to udaje, w końcu przechodzą od znajomości z korzyścią do związku. W większości sytuacji najlepiej jest pominąć część dotyczącą korzyści i przejść od razu do bycia zaangażowaną parą, jeśli tego właśnie chcecie. Jeśli nie, najlepiej będzie po prostu pozostać przyjaciółmi.

10. Wykorzystaj rzeczy, które o niej wiesz.

Ponieważ przyjaźniłeś się z tą osobą, prawdopodobnie wiesz wiele o niej i jej przeszłości. Możesz wykorzystać te informacje teraz, kiedy się z nią spotykasz.

Na przykład może wiesz, że jej były partner okłamał ją i zdradził jej zaufanie. Możesz wziąć to pod uwagę i być z nim jak najbardziej transparentnym.

Zapamiętaj wszystkie bodźce i wykorzystaj tę wiedzę, żeby poprawić wasz związek. Traktuj ich z empatią i rozwagą, pamiętając o rzeczach, którymi już się z Tobą podzielili.

Prawdopodobnie wiesz już, jakiego rodzaju związku szukają. Pozwól im mieć ten związek z Tobą i spraw, by byli szczęśliwi.

Przejście od przyjaciół do kochanków może być trudne, ale nie musi. Jeśli tylko oboje jesteście po tej samej stronie i zastosujecie się do tych wskazówek, prawdopodobnie uda wam się stworzyć udany związek!

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.