17 znaków, że on już cię nie kocha: jak się upewnić

Ostatnia aktualizacja: 1 października, 2022

Opublikowano:

Masz złe przeczucia. Twój chłopak nie był ostatnio taki sam i zaczynasz myśleć, że już Cię nie kocha.

I jesteś rozdarta.

Rozdarta między chęcią dowiedzenia się, czy jego uczucia się zmieniły, a chowaniem głowy w piasek w nadziei, że jeśli nie stawisz czoła sytuacji, to wszystko wróci do poprzedniego stanu.

Przecież wiesz, że jeśli zdasz sobie sprawę, że on cię nie kocha, będziesz musiała coś z tym zrobić.

Chociaż okoliczności łagodzące sprawiają, że niektórzy ludzie decydują się pozostać w związkach bez miłości, to jeśli nie łączy cię z tym facetem nic poza miłością do niego, to być może nadszedł czas, by odejść.

Zanim jednak zaczniemy wyprzedzać samych siebie, najpierw trzeba się dowiedzieć, czy jego uczucia rzeczywiście się zmieniły, czy też jego zachowanie może wynikać z czegoś innego.

To może być trudna lektura, jeśli nadal jesteś w nim zakochana, ale jeśli on przestał cię kochać, to im szybciej się z tym zmierzysz, tym lepiej.

Oto najważniejsze oznaki tego, że Twój chłopak już Cię nie kocha.

1. Nie interesuje się Twoim życiem.

Kiedyś interesował się Twoim dniem. Twoją pracą. Twoimi przyjaciółmi. Twoją rodziną. Twoje aspiracje i marzenia.

Kiedyś mogliście rozmawiać godzinami i wciąż mieliście o czym.

Ale ostatnio on po prostu nie chce wiedzieć.

Nie zadaje Ci pytań, a kiedy już zapyta, jak minął Ci dzień, nie bardzo słucha i prawie zawsze zapomina, co mu powiedziałeś.

Kiedy przejmujesz inicjatywę i zaczynasz opowiadać mu o tym, co się stało z twoim najlepszym przyjacielem albo co powiedział dziś w biurze twój współpracownik, w jego oczach widać, że nie zwraca na to uwagi i nie uważa twojego życia za interesujące.

2. Spędza z tobą jak najmniej czasu.

Jeśli nie kocha cię tak jak kiedyś, to nie będzie się starał spędzać z tobą czasu.

Zawsze będzie w pracy, z przyjaciółmi lub rodziną i nie będzie próbował włączyć Cię w swoje życie towarzyskie.

Jeśli mieszkacie razem, może być w domu, ale będzie całkowicie zamknięty w swoim własnym świecie.

Posiadanie własnej przestrzeni jest ważne w każdym związku, ale jeśli on ciągle jest przyklejony do swojej pracy, serialu lub gry, a wy nawet nie jecie razem posiłków lub nie odpoczywacie razem wieczorami, tak jak kiedyś, to na pewno coś się dzieje.

3. Nie traktuje cię priorytetowo.

Kiedy mężczyzna cię kocha, wiesz o tym, bo jesteś ogromną częścią jego świata. Może mieć zajęte życie i inne zobowiązania, ale w pewnym stopniu nadal będzie traktował cię priorytetowo.

Jeśli zdałaś sobie sprawę, że teraz jesteś na dole jego listy priorytetów, po pracy, przyjaciołach, rodzinie, hobby, a może nawet psie, to znaczy, że jego uczucia do ciebie nie są takie, jakie powinny być.

4. Snuje plany, które nie uwzględniają ciebie.

Oczywiście bardzo ważne jest, aby obie pary miały swoje zainteresowania i przyjaciół, a nie tylko pozwoliły, aby związek przejął nad nimi kontrolę.

Ale on teraz przenosi to na wyższy poziom. Zawsze robi plany ze swoimi przyjaciółmi i rodziną, w których ty nigdy nie uczestniczysz.

Jest zajęty wieczorami i w weekendy, aby nie musiał przebywać w Twoim towarzystwie i myśleć o tym, że Cię nie kocha.

5. Nie inicjuje kontaktu.

W pierwszym okresie miłości większość par ma tendencję do rozmawiania ze sobą 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jeśli nie ma ich przy sobie, to są w kontakcie cyfrowym.

To normalne, że w miarę rozwoju związku, gdy oboje się rozluźnicie i będziecie bardziej pewni tego, co czujecie.

Ale kiedy on zbytnio się rozluźnia, może to być zły znak.

Jeśli zauważysz, że to ty zawsze inicjujesz kontakt w ciągu dnia i proponujesz rozmowy telefoniczne, kiedy jesteście osobno, to może być coś nie tak.

6. Nie jest czuły.

Twój chłopak po prostu nie jest już dla Ciebie fizycznie czuły.

Może nigdy nie był szczególnie czuły na dotyk, a może kiedyś przytulał się do Ciebie w łóżku każdej nocy, ale tak czy inaczej teraz w ogóle nie jest czuły.

I nie reaguje dobrze, gdy próbujesz mu okazać czułość, odtrącając cię, zamykając się w sobie lub wprost mówiąc, że wolałby, żebyś tego nie robiła.

Mogą być inne powody, dla których faceci przestają być dla ciebie czuli, zwłaszcza jeśli są zestresowani lub przechodzą przez trudny okres, ale takie zmiany są zdecydowanym sygnałem ostrzegawczym, że coś jest nie tak.

7. Nie jest zainteresowany seksem.

Jakkolwiek wyglądało wasze życie seksualne, teraz jest zupełnie nie do poznania. On nie wydaje się już zainteresowany uprawianiem seksu z tobą.

Seks jest niezwykle intymnym aktem i jeśli on już cię nie kocha, ale jeszcze się z tym nie pogodził, może się obawiać, że ten rodzaj intymności zupełnie go odrzuci.

Może reaguje, kiedy to ty inicjujesz, ale jest to prawdopodobnie dość mechaniczne i oderwane od rzeczywistości.

Może jednak szuka wymówek i sposobów, żeby się wymigać, gdy jasno dasz do zrozumienia, że chcesz zaciągnąć go do łóżka.

A może mimo wszystko starasz się inicjować, wiedząc, że coś jest między wami nie tak.

8. Nie zwraca uwagi na Twój wygląd.

Kiedyś uwielbiał, kiedy ubierałaś się na wieczorne wyjście albo mówił ci, że promieniejesz.

Ale teraz wydaje się, że nigdy tego nie zauważa. Masz wrażenie, że mogłabyś ogolić głowę, a on nawet by tego nie skomentował.

9. Nigdy nie spędzacie razem czasu o wysokiej jakości.

Jeśli związek ma się udać, oboje musicie nad nim popracować, a to oznacza wyznaczanie sobie wieczorów randkowych lub czasu, kiedy jesteście skupieni wyłącznie na sobie, bez żadnych przeszkód.

On może być skłonny obejrzeć z Tobą film, bo nie będziecie musieli rozmawiać, ale widać, że stara się uniknąć konieczności siedzenia naprzeciwko Ciebie w restauracji i prowadzenia właściwej rozmowy.

10. Jego emocje szybko się zmieniają

Jeśli zdał sobie sprawę, że już Cię nie kocha lub próbuje z tym walczyć, to prawdopodobnie jest w trakcie jazdy na rollercoasterze, a Ty będziesz tego świadkiem.

Będzie się wahał między poczuciem, że nadal Cię kocha, a uświadomieniem sobie, że czegoś mu brakuje. Kiedy poczuje to pierwsze, będzie prawdopodobnie kochający i czuły w stosunku do ciebie.

A kiedy uświadomi sobie to drugie, nagle stanie się wobec Ciebie zimny lub zacznie na Ciebie warczeć z powodu frustracji, którą odczuwa.

Będziesz w stanie stwierdzić, że ma zły stan umysłu.

11. Zawsze jest na ciebie zirytowany.

Po prostu nie potrafisz już nic zrobić dobrze. Zawsze irytują go najmniejsze rzeczy, a dziwactwa, które kiedyś w tobie uwielbiał, działają mu na nerwy.

I nie stara się ukryć swojego zdenerwowania. Zawsze robi krzywdzące uwagi, które głęboko cię ranią. Mógłby to robić tylko wtedy, gdyby już cię nie kochał.

12. Obgaduje cię w obecności innych.

Nie robi takich uwag tylko na osobności. Chętnie krytykuje Ciebie i Twoje zachowanie lub robi sobie z Ciebie żarty przy innych ludziach, podkopując Twoją pewność siebie.

13. Nie jest skłonny do zrobienia czegoś dla ciebie.

Kiedy pierwszy raz się kochaliście, zrobiłby wszystko, żebyś był szczęśliwy. Przewidywał twoje potrzeby, a jeśli prosiłaś go o przysługę, był bardzo chętny.

Ale teraz nie mógłby być mniej chętny. Sprawia wrażenie, jakbyś prosił go o cały świat, kiedy tylko masz najmniejszą prośbę, a on zawsze potrafi wymyślić wymówki, dlaczego nie może lub nie chce pomóc.

14. Nie pójdzie dla ciebie na kompromis.

Kiedy kogoś kochasz, zdajesz sobie sprawę z tego, że oboje macie różne pragnienia i potrzeby, i podejmujesz wysiłek, by znaleźć środek.

Ale on już tego nie robi. Coraz częściej twój chłopak wybiera drogę albo autostradę.

15. Nie rozmawia o przyszłości.

Dni, kiedy oboje marzyliście o tym, gdzie będziecie mieszkać, jakie będziecie mieć dzieci i jakie przygody przeżyjecie, już minęły.

Teraz udaje mu się unikać wszelkich rozmów o przyszłości, zarówno bliskiej, jak i dalekiej, bo po prostu nie wierzy, że taka będzie.

16. Nie chce pracować nad rzeczami.

Być może próbowałaś już rozmawiać z nim o tym, co dzieje się w waszym związku.

Jeśli nadal Cię kocha, to jego reakcją na Twoje obawy powinno być wyjaśnienie, co jest przyczyną jego zachowania i rozmowa o tym, jak możecie przez to przejść.

Ale jeśli on po prostu zamyka się w sobie i nie chce się angażować ani rozmawiać o waszych problemach, to jest to dość wyraźny znak, że już cię nie kocha.

17. Twoje jelita mówią ci, że coś jest nie tak.

Dobra, nasze jelita nie zawsze mówią nam prawdę i czasami możemy zacząć się martwić, że ktoś nas już nie kocha tylko z powodu naszej niskiej samooceny.

Jeśli on ma zły czas w pracy lub z rodziną, może to spowodować, że będzie rozproszony i zdystansowany wobec ciebie, nawet jeśli nie ma to nic wspólnego z tobą.

Jeśli jednak w głębi duszy coś ci mówi, że on przestał cię kochać, to rozpakuj to uczucie i sprawdź, skąd się bierze.

Jeśli to tylko twoja paranoja, to jest to coś, nad czym musisz popracować.

Jeśli jesteś przekonany, że chodzi o coś więcej, zaufaj swojemu przeczuciu i zastanów się nad kolejnym krokiem.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.