30 destrukcyjnych cech, na które należy zwracać uwagę

Ostatnia aktualizacja: 1 października, 2022

Opublikowano:

Destrukcyjne: zdolne do spowodowania poważnych szkód dla zdrowia i samopoczucia danej osoby.

Istnieją pewne zachowania, które tylko ciągną cię w dół, powstrzymują cię i sprawiają, że cierpisz. Niezależnie od tego, czy przejawiasz je ty sam, czy inna ważna osoba w twoim życiu, zachowania te można słusznie zakwalifikować jako destrukcyjne ze względu na ich negatywny wpływ na twoje zdrowie psychiczne i samopoczucie.

Mają one moc wysysania z ciebie radości i szczęścia, zastępując je stresem, złością, smutkiem i innymi niepożądanymi uczuciami. Uwolnij się od nich, a zauważysz niesamowitą zmianę w sposobie, w jaki postrzegasz otaczający cię świat i w jaki z nim współdziałasz.

Pierwszym etapem takiego oczyszczania umysłu jest określenie, jakie destrukcyjne zachowania są obecne w twoim życiu. Poniższa lista zawiera 30 najbardziej powszechnych i najbardziej destrukcyjnych zachowań.

1. Manipulowanie innymi

Bycie manipulowanym nigdy nie jest przyjemne, a gdy sięga daleko, może zniszczyć poczucie własnej wartości. Patrząc z innej perspektywy, może się wydawać, że możesz uzyskać więcej tego, czego chcesz, wykorzystując innych, ale jesteś zwodzony obietnicą zewnętrznych cnót. Manipulowanie innymi nigdy nie zapewni ci wewnętrznego spełnienia, którego pragniesz, ponieważ twoje zyski są skażone żalem i nieszczęściem, które wyrządzasz.

2. Kłamstwa

Wszystkie rodzaje relacji są w pewnym stopniu zbudowane na wzajemnym zaufaniu, dlatego kłamstwa są w stanie wywołać takie zniszczenie i ból serca. Szczerość nie zawsze jest łatwa, ale zazwyczaj jest najlepszym rozwiązaniem dla twojego długoterminowego zdrowia i szczęścia. Nawet jeśli prawda będzie boleć, to jest to lepsze niż życie w kłamstwie lub odkrycie tego kłamstwa w późniejszym czasie. Okłamywanie samego siebie jest takim samym problemem jak okłamywanie kogoś innego; nie znajdziesz trwałego spokoju ducha, jeśli będziesz zaprzeczał temu, kim naprawdę jesteś.

3. Okrucieństwo

Zbyt łatwo jest przejawiać okrutne i złośliwe zachowania, kiedy czujesz się niepewnie i pod presją. Małe wpadki są całkiem zrozumiałe, ale kiedy zaczynasz polegać na byciu złym dla innych, by dodać sobie otuchy, może to być bardzo szkodliwe dla twojego życia. Jest to bardzo nieatrakcyjne i może sprawić, że będziesz izolowany, ponieważ inni będą się dystansować od twoich złośliwości. Jest też o wiele mniej skuteczne niż bardziej pozytywne działania, które poprawiają samopoczucie.

4. Samolubność

Chociaż nie powinieneś zmieniać swojej osobowości w zależności od tego, jak będą cię postrzegać inni, to równie szkodliwe dla twojego dobrostanu psychicznego jest postępowanie w sposób egoistyczny i egocentryczny. Takie postępowanie tylko odpycha ludzi, nawet tych, którym kiedyś bardzo na tobie zależało. Skupianie się na własnym interesie niszczy zaufanie i szacunek oraz prowadzi do powierzchownych relacji z innymi ludźmi.

5. Poczucie uprawnienia

Kiedy idziesz przez życie, wierząc, że świat jest ci coś winien, będziesz doświadczał niekończącego się poczucia braku. Większość z nas ma szczęście, że ma czystą wodę, dach nad głową i jedzenie na stole, ale nie istnieje żadne prawo naturalne, które określałoby minimalny standard życia, do którego każdy ma prawo. Możesz pragnąć mieć więcej pieniędzy, lepsze warunki życia i bardziej wystawne doświadczenia, ale powinieneś oczekiwać, że będziesz musiał na to ciężko pracować.

6. Oszukiwanie

Zarówno oszukiwanie drugiej osoby w związku, jak i oszukiwanie w innych dziedzinach życia nie przyniesie ci żadnych korzyści psychicznych. Nawet jeśli nie zostanie to odkryte, zawsze będziesz wiedział, że oszukiwałeś i będzie to ciążyło na twoim umyśle do końca życia. Możesz czerpać z tego krótkotrwałe korzyści, ale zdrada w jakiejkolwiek formie będzie cię prześladować.

7. Arogancja

Jednym z głównych powodów, dla których oceniamy innych, jest to, że padamy ofiarą własnej arogancji. Przekonanie, że jest się lepszym lub ważniejszym od innych, to cecha, którą większość ludzi określiłaby jako niepożądaną. Aroganckie zachowanie odpycha ludzi, zwłaszcza że często wiąże się z brakiem współczucia i opisanym powyżej egoizmem.

8. Nadmierna rywalizacja

Jedną z głównych dróg prowadzących do arogancji jest silna skłonność do rywalizacji. Choć nie jest ona z natury zła czy niezdrowa, to jednak rywalizacja może czasem powodować konflikty z innymi ludźmi. Jeśli posuniesz się za daleko, staniesz się osobą, z którą trudno będzie się związać.

9. Zazdrość

Kiedy czujesz się zazdrosny, uważasz, że związek lub posiadanie czegoś jest zagrożone przez osobę trzecią. Nie chcesz, by ktoś inny zdobył to, co ty już posiadasz i może to się przejawiać w złośliwych próbach odmówienia mu dostępu. Różni się to od zazdrości, kiedy nie zazdrościsz komuś przyjemności, ale sam chciałbyś jej doświadczyć (patrz pierwszy punkt dotyczący porównywania się z innymi).

10. Obwinianie innych za swoje niepowodzenia

Może nie zawsze wszystko układa się tak, jak byś chciał, i będą chwile, kiedy cały świat będzie się wokół ciebie walił, ale zwalanie winy na kogoś innego nie sprawi, że poczujesz się lepiej. Jeśli zawsze jest to czyjaś wina, zaczynasz czuć się bezsilny i nie możesz wybrać swojego kierunku podróży.

11. Trzymanie urazy

Kiedy ktoś cię skrzywdzi, instynkt może kazać ci trzymać urazę przez dłuższy czas. Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że dopóki nie będziesz w stanie wybaczyć tej osobie wyrządzonej krzywdy, będziesz ją nosił w swoim umyśle i sercu. Ciężar krzywdy będzie ci bardziej ciążył, dlatego dar przebaczenia dajesz sobie sam.

12. Nieszczerość

W każdej interakcji ze światem musisz dokonać ważnego wyboru: możesz być sobą albo udawać. Możesz myśleć, że twoje prawdziwe „ja” nie jest tym, co ludzie chcą widzieć i że będziesz miał większy sukces, ukrywając je, ale nie ma prawdziwej radości i pokoju w oszukiwaniu siebie i innych. Kiedy będziesz postępował szczerze, uczciwie i rzetelnie, znajdziesz większe zadowolenie i przyciągniesz ludzi, którzy pokochają cię za to, kim naprawdę jesteś.

13. Upór

Świat jest miejscem chaotycznym i wysoce nieprzewidywalnym, dlatego posiadanie nieelastycznego sposobu myślenia może stać się problemem. Kiedy twoje poglądy i opinie stają się sztywne nawet w obliczu przytłaczających dowodów przeciwnych, w końcu żyjesz w kłamstwie. Upór uniemożliwia ci dostosowanie się do świata, który ciągle się zmienia; jeśli nie będziesz ostrożny, zmieni się on nie do poznania i pozostawi w tobie uczucie urazy.

14. Osądzanie innych

Możesz doświadczać świata tylko ze swojej perspektywy i chociaż możesz obserwować działania i wybory innych ludzi, nigdy nie będziesz w stanie w pełni zrozumieć ich powodów. Dlatego kiedy osądzasz innych za to, jak żyją, robisz to, mając zaledwie fragmenty szerszego obrazu. Rzucasz na nich swoje własne doświadczenia i przekonania, mimo że są one słabym substytutem prawdziwych okoliczności. Takie osądy są bardziej odzwierciedleniem ciebie niż drugiej osoby.

15. Granie ofiary

W swoim życiu mogłeś doświadczyć wielu niepożądanych przeżyć, ale nie powinieneś pozwolić, by wykształciło się w tobie nastawienie ofiary. Bez względu na to, co przyniosła przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są w pewnym stopniu pod twoją kontrolą. Jeśli utożsamiasz się z ofiarą, będziesz miał większą skłonność do zachowywania się w ten sposób, a takie zachowanie może uniemożliwić ci realizację twojego potencjału.

16. Poszukiwanie uwagi

Poszukiwanie uwagi innych osób, często związane z walidacją i zadowalaniem się ludźmi, o których była mowa wcześniej w artykule, rzadko jest zdrowym zachowaniem na dłuższą metę. Jeśli pozwolisz, by pochwały i rozbawienie gapiów stanowiły podstawę twojej wartości, nigdy nie będziesz w stanie cieszyć się chwilami, kiedy tej uwagi nie będzie. Twoja potrzeba bycia w centrum wydarzeń stanie się nienasycona i w końcu będziesz podejmował coraz większe wysiłki, by zdobyć to, czego pragniesz.

17. Szukanie uznania u innych

Życie zależy w dużej mierze od ludzi, z którymi je spędzasz, ale nie powinieneś polegać na nich, by czuć się szczęśliwym. Jeśli stale będziesz szukał aprobaty i potwierdzenia ze strony osób trzecich, nigdy nie znajdziesz prawdziwego spokoju. Zamiast tego musisz zdać sobie sprawę, że jedyne opinie, które naprawdę się liczą, to te, które masz o sobie. Nikt inny nie może dać ci pewności siebie i wiary w siebie, której pragniesz.

18. Uczestnictwo w dramacie

Drama może istnieć tylko wtedy, gdy są ludzie, którzy chcą w niej uczestniczyć. Kiedy pozbawisz dramat swojej energii i uwagi, zniknie on w zapomnieniu. Dlatego twoja reakcja na daną sytuację ma ogromne znaczenie, ponieważ decyduje o tym, jak ostatecznie potoczą się sprawy. Dokonaj świadomego wyboru, by nie dolewać oliwy do ognia, ale działać ze spokojem i opanowaniem, a dramat stanie się przeszłością.

19. Porównywanie się do innych

Być może najbardziej uniwersalnym ze wszystkich destrukcyjnych zachowań jest potrzeba porównywania się z innymi ludźmi. To pragnienie, by patrzeć na innych i porównywać ich życie z własnym, jest całkowicie daremnym ćwiczeniem ze względu na całkowitą subiektywność istnienia. Wygląd fizyczny, bogactwo materialne i doświadczenia życiowe nie mogą ujawnić, jak dana osoba się czuje i co myśli. Prawdziwe zadowolenie pojawia się tylko wtedy, gdy jesteś wdzięczny za wszystko, czym zostałeś obdarzony.

20. Negatywna mowa o sobie

Sposób, w jaki mówisz do siebie i o sobie, ma znaczący wpływ na to, jak się czujesz. Jeśli zawsze używasz języka ograniczającego siebie i wierzysz, że stanie się najgorsze, nie będziesz w stanie cieszyć się i doceniać dobrych rzeczy, które pojawiają się w Twoim życiu. Negatywne myśli prowadzą do negatywnych działań i prędzej czy później wpadniesz w spiralę niepotrzebnej energii, oczekiwań i doświadczeń.

21. Zawsze służ innym

Kontynuacją poprzedniego punktu jest kwestia robienia wszystkiego tylko po to, by zadowolić innych ludzi. Kiedy bez uzasadnienia przedkładasz potrzeby i pragnienia innych nad swoje własne, działasz z miejsca, w którym brakuje ci poczucia bezpieczeństwa. Takie zachowanie może prowadzić do tego, że ludzie będą cię wykorzystywać, a ty będziesz czuł się urażony, kiedy nie otrzymasz podziękowania i aprobaty, której oczekujesz.

22. Perfekcjonizm

Nie ma nic złego w dążeniu do tego, by robić coś jak najlepiej, ale jeśli we wszystkim, co robisz, dążysz do perfekcji, to skazujesz się na całe życie pełne frustracji i rozczarowań. Doskonałość w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu jest mitem; można formułować opinie i osiągać konsensusy wśród pewnych grup ludzi, ale nikt nie może się do niej odwoływać w żadnej formie. Wszyscy mamy ograniczenia i rzeczywistość jest taka, że w niektórych rzeczach będziesz lepszy niż w innych.

23. Branie spraw osobiście

Niektóre niemiłe działania i komentarze mogą być skierowane do nas, ale istnieje też niezdrowa tendencja do brania rzeczy osobiście, nawet jeśli tak nie jest. Kiedy zakładasz, że złość, irytacja, smutek czy niezadowolenie danej osoby to twoja wina, rozpoczynasz niebezpieczny proces myślowy. Sprawia to, że zaczynasz wierzyć, że jesteś dla tej osoby ciężarem, że ona cię nie lubi lub nie kocha i że nie zasługujesz na jej szacunek. Biorąc odpowiedzialność za rzeczy, które nie mają z tobą wiele wspólnego, zmniejszasz swoje poczucie własnej wartości.

24. Przeżywanie przeszłości

Przeszłości nie da się cofnąć i nie da się jej zmienić; staje się ona faktem, gdy tylko się wydarzy. Pozwalanie swojemu umysłowi na wracanie do przeszłych wydarzeń ma więc bardzo małą wartość. Pomijając lekcje, jakich może Cię to nauczyć, rozpamiętywanie tego, co już minęło, tylko przedłuża negatywne emocje, które z tym wiążesz. Ogólnie rzecz biorąc, przeszły ból jest odczuwany znacznie żywiej niż przeszła przyjemność, więc przeszłość najlepiej zostawić w spokoju.

25. Martwienie się o przyszłość

Tak jak przeszłości nie da się cofnąć, tak i przyszłości nie da się przewidzieć. Również w tym przypadku skutki negatywnych emocji są dużo większe niż ich pozytywnych odpowiedników. Martwienie się i niepokój mogą łatwo opanować twój umysł, ale nigdy nie możesz doświadczyć szczęścia z powodu rzeczy, które dopiero nastąpią. Posiadanie celów, marzeń, planów i aspiracji nie musi być złe, ale należy je traktować jako możliwości, a nie pewniki; to samo powinno dotyczyć przyszłego ryzyka.

26. Nadużywanie technologii

Wraz z szybkim tempem postępu technologicznego wpływ, jaki wywiera on na nasze życie, rośnie niemal z dnia na dzień. Choć wiele z tych innowacji jest niezwykle pomocnych i ogólnie nieszkodliwych, zdarzają się przypadki, w których korzystanie z technologii – a w końcu uzależnienie od niej – staje się problemem. Od gier komputerowych po media społecznościowe – przynęta technologii może być bardzo uzależniająca, jeśli nie jest trzymana pod kontrolą.

27. Ignorowanie dbania o siebie

Bardzo oczywistym zachowaniem, które może prowadzić do długotrwałych komplikacji i nieszczęścia, jest zaniedbywanie dbania o swoje zdrowie. Niezależnie od tego, czy chodzi o fizyczne skutki nadużywania ciała, czy o brak uwagi dla stanu umysłu, wszyscy jesteśmy winni tego, że nie dbamy o siebie tak, jak powinniśmy. Jeśli jednak pozwolisz, by to zaszło za daleko, skutki i szkody mogą być nieodwracalne.

28. Nie mówienie głośno

Nie wszystkie destrukcyjne zachowania są związane z twoimi działaniami; czasami to właśnie brak działania może mieć negatywny wpływ na twoje samopoczucie. Jednym z takich przykładów jest sytuacja, w której nie zabierasz głosu, kiedy nie zgadzasz się z kimś lub z czymś. Nie robiąc tego, pozwalasz innym dyktować warunki, według których będziesz musiał żyć; pozwalasz, by przechodzili nad tobą, nie zważając na twoje opinie i uczucia.

29. Trzymanie się straty

Życie nie może być pozbawione strat; są one ważnym czynnikiem, czy nam się to podoba, czy nie. W różnych momentach naszego życia tracimy ludzi, bezpieczeństwo, a nawet własną niezależność. Kiedy opłakujemy tę stratę, pomaga nam ona zaakceptować ją i ruszyć dalej, ale jeśli odmawiamy puszczenia tego, co minęło, utrzymujemy się w stanie wiecznego smutku. Dopóki nie uwolnisz się od tego, co minęło, będziesz tkwił w miejscu, nie mogąc posunąć się naprzód na drodze życia.

30. Opieranie się nowym doświadczeniom

Z obawami o przyszłość nierozerwalnie związany jest opór, jaki możesz mieć przed próbowaniem nowych rzeczy. Znajdujesz się w strefie komfortu, która – choć nie zawsze negatywna – może ograniczać Twoją radość z życia. Możesz unikać nowości na rzecz tego, co znane, nawet jeśli to pierwsze zwiększyłoby Twoją ogólną satysfakcję.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.