5 psychologicznych powodów obwiniania innych (+ Jak z tym skończyć)

Ostatnia aktualizacja: 1 października, 2022

Opublikowano:

Życie nie jest doskonałe.

Rzeczy się psują, popełniamy błędy, zdarzają się wypadki i życie może nie potoczyć się tak, jak byśmy chcieli.

Ale czy twoją domyślną reakcją jest szukanie kogoś lub czegoś innego do obwiniania za swoje problemy?

Wiele rzeczy, które nam się przydarzają, jest wynikiem wielu czynników i może być spowodowanych połączeniem naszych własnych działań i działań innych ludzi.

Na przykład, jeśli uderzysz w dziurę w drodze i spadniesz z roweru, to prawdopodobnie było to częściowo spowodowane tym, że droga była źle utrzymana, ale także tym, że jechałeś zbyt szybko lub nie patrzyłeś, gdzie jedziesz.

Czy gdybyś to był ty, to wrzeszczałbyś i złościł się na to, na co obecnie wydawane są twoje podatki, czy też zaakceptowałbyś rolę, jaką w tym odegrałeś, i obiecałbyś uczyć się na swoich błędach?

Jeśli próbujesz zrzucić odpowiedzialność za każdy swój błąd na innych, to prawdopodobnie w przeszłości wpędziło cię to w kłopoty..

…zwłaszcza jeśli próbujesz zrzucić winę na swojego partnera, rodzinę, najlepszych przyjaciół lub osoby, z którymi musisz blisko współpracować.

Niezależnie od tego, jak bardzo ludzie nas kochają, istnieje tylko określona liczba przypadków, w których większość ludzi będzie tolerować branie na siebie winy za coś, co naprawdę nie było ich winą.

Niezdolność do wzięcia odpowiedzialności za swoje błędy może nie tylko osłabić nasze relacje, ale także zaszkodzić nam w inny sposób.

Życie polega na popełnianiu błędów. Tylko popełniając błędy, uczymy się, jak robić je dobrze.

Jeśli nigdy nie zaakceptujemy tego, że popełniliśmy błąd, jak możemy nauczyć się robić to lepiej?

Mając to na uwadze, zastanówmy się nad niektórymi powodami, dla których możemy mieć pokusę, by obwiniać innych, a następnie przyjrzyjmy się, jak pozbyć się nawyku przerzucania winy za nasze problemy.

Powody, dla których obwiniamy innych za nasze błędy

1. Aby wyjaśnić, dlaczego coś się stało.

Jako ludzie domyślamy się, że zawsze szukamy przyczyny czegoś.

Lubimy mieć narracje, które wyjaśniają, dlaczego coś się wydarzyło, dzięki czemu możemy dodać je do naszej mentalnej opowieści o życiu.

Zamiast zwracać uwagę na siebie samych lub patrzeć na szerszy obraz i kontekst, możemy szybciej i łatwiej wyjaśnić pewne sprawy, przypisując je innym.

2. Atakować kogoś.

Przenoszenie winy na kogoś innego to subtelny sposób atakowania tej osoby.

Możemy to robić nieświadomie, ale jeśli z jakiegoś powodu żywimy do kogoś urazę – być może czujemy, że w przeszłości ta osoba nas skrzywdziła lub obwiniała – to jeśli nadarzy się okazja, by ją obwinić, może być bardzo kusząca, by z niej skorzystać.

Obwinianie ich za coś jest również taktyką, którą możemy stosować, by zranić naszych partnerów, niezależnie od tego, czy jesteśmy świadomi, że to robimy, czy nie.

3. To świetny mechanizm obronny.

Przerzucanie winy bezpośrednio na kogoś lub coś innego to doskonały sposób na uniknięcie konieczności zastanowienia się nad swoim zachowaniem lub zagłębienia się we własną psychikę.

W ten sposób możesz pozostać błogą nieświadomością własnych niedociągnięć, co może pomóc w utrzymaniu kruchego ego.

4. Tak jest łatwiej.

Po co mielibyśmy się męczyć, przeprowadzając całą tę skomplikowaną autoanalizę i podejmując kroki w celu naprawienia sytuacji, jeśli możemy po prostu zdjąć winę z własnych ramion i zrzucić ją na kogoś lub coś innego?

Czasami przekonujemy samych siebie, że to naprawdę czyjaś wina, ale czasami wiemy, że kłamiemy.

Często jednak pod wpływem chwili decydujemy, że łatwiej jest skłamać , niż zmierzyć się z konsekwencjami prawdy.

Uczymy się kłamać we wczesnym okresie życia i większość z nas jest w tym całkiem dobra. Rozważamy możliwość, że ludzie dowiedzą się, że skłamaliśmy, i konsekwencje, które musielibyśmy ponieść, gdybyśmy się przyznali, i często wybieramy łatwiejszą opcję.

5. To usuwa zahamowania.

Obwinianie innych ludzi może być dla nas wymówką do działania w krzywdzący sposób.

Jest to sposób na usprawiedliwienie naszych działań przed samym sobą, aby usunąć z naszego mózgu naturalne zahamowania, które mają nas powstrzymywać przed złym zachowaniem wobec innych.

Oznacza to, że możemy stworzyć schemat myślowy, który pozwala nam działać w sposób, którego nasz kompas moralny normalnie by nie dopuścił.

Jak uniknąć przerzucania się winą

Czy któryś z wymienionych powyżej powodów okazał się dla ciebie prawdziwy?

Jeśli zdałeś sobie sprawę, że seryjnie przerzucasz się winą, to mam dla ciebie dobrą wiadomość.

Pierwszym krokiem do zmiany swojego zachowania jest rozpoznanie i zaakceptowanie go, więc fakt, że czytasz ten artykuł, jest fantastycznym znakiem.

Oznacza to, że chcesz dokonać zmian i stać się lepszym człowiekiem, zarówno dla dobra własnego, jak i otoczenia.

Ale jak możesz zacząć zmieniać swoje wzorce zachowań?

Jak możesz zerwać z nawykiem całego życia i zacząć przyjmować na siebie winę, kiedy jest to właściwe?

Pamiętaj, że nie zalecam ślepego przyjmowania winy za wszystko, ale po prostu uświadomienie sobie, kiedy rzeczy naprawdę są twoją winą i odpowiednie postępowanie.

Oto kilka pomocnych kroków w przełamywaniu nawyku przerzucania winy na innych.

1. Weź głęboki oddech.

Kiedy wydarzy się coś, o czym wiesz, że normalnie wywołałoby negatywną, obronną reakcję, spróbuj złapać się w tym momencie.

Zanim zareagujesz lub powiesz cokolwiek komukolwiek, weź głęboki oddech – lub kilka – i zidentyfikuj uczucie, które sprawia, że chcesz zrzucić winę na innych.

Czy jest to zakłopotanie? Strach? Poczucie nieadekwatności?

Poświęcając kilka chwil na ocenę sytuacji i zastanowienie się, jaka byłaby Twoja pierwotna reakcja, możesz zamiast tego wybrać taką reakcję, która pomoże wszystkim zainteresowanym, w tym Tobie.

2. Potraktuj to jako okazję do nauki.

Nikt nigdy nie doszedł w życiu do niczego, nie doświadczając po drodze kilku poważnych porażek.

Każdy błąd, który popełniamy, zarówno ten mały, jak i ten duży, uczy nas lekcji życia i pozwala nam się rozwijać.

Dlatego następnym razem, gdy popełnisz błąd, zwalcz chęć obwiniania innych za swoje niepowodzenia, myśląc o tym, czego mógłbyś się nauczyć, gdybyś przyznał się do winy i przyjął odpowiedzialność.

Następnie możesz zastanowić się nad tym, dlaczego sprawy potoczyły się tak, a nie inaczej, i zdecydować, jak zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji.

3. Jeśli przerzucasz winę, przeproś.

Podczas gdy wciąż uczysz się przyjmować winę za popełnione błędy, bez wątpienia będziesz się poślizgiwać… wielokrotnie.

Twoim pierwszym instynktem będzie nadal kierowanie uwagi na siebie, więc prawdopodobnie przeniesiesz winę, zanim świadomie zdasz sobie sprawę z tego, co zrobiłeś.

Kiedy tak się stanie, upewnij się, że po fakcie przyznasz się do tego. Przeproś swojego partnera, przyjaciela, członka rodziny lub kolegę.

Uznaj, że to był twój błąd na początku i że popełniłeś drugi błąd, próbując uniknąć wzięcia za niego odpowiedzialności.

Dyskomfort związany z tą sytuacją prawdopodobnie zachęci cię do przyznania się przy pierwszej okazji następnym razem.

4. Zachowaj perspektywę.

Czasami możemy popełnić spektakularny błąd, ale często jesteśmy winni tego, że robimy wiele z niczego.

Nie ma sensu próbować zamieść coś pod dywan, a potem martwić się, że zostanie to odkryte, jeśli można było po prostu przyjąć odpowiedzialność i ruszyć dalej.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz wyobrażał sobie, że konsekwencje będą o wiele gorsze niż w rzeczywistości.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.