10 powodów, dla których jesteś tak zmęczony po pracy (+ jak tego uniknąć)

Ostatnia aktualizacja: 2 października, 2022

Opublikowano:

Czy czujesz się wyczerpany, kiedy wracasz do domu po pracy?

Jest ku temu powód – lub kilka, prawdopodobnie.

Uczucie zmęczenia po dniu pracy jest normalne, ale są też sposoby, by je złagodzić i zmniejszyć zmęczenie.

Przedstawiamy dziesięć powodów, dla których jesteś tak zmęczony po pracy – oraz sposoby na ich zwalczenie i rozwiązanie problemów!

1. Za dużo czasu spędzasz przy ekranie.

Jeśli pracujesz w biurze, prawdopodobnie przez kilka godzin dziennie siedzisz przy komputerze. Choć dla wielu z nas stało się to normą, nie jest to zdrowe!

Nasze oczy mogą się zmęczyć od wpatrywania się w ekran przez cały dzień, a kolory ekranu mogą wpływać na nasz nastrój.

Walcz z tym: Rób przerwy w pracy! Tak, to takie proste. Daj odpocząć swoim oczom, odwracając wzrok od ekranu – lub zamykając oczy – na około minutę, co 20 minut lub w razie potrzeby.

Dzięki temu mięśnie Twoich oczu odpoczną od wysiłku związanego z czytaniem tekstu lub skanowaniem obrazów. Dzięki temu Twój mózg również będzie miał trochę czasu na odpoczynek.

Jeśli regularnie cierpisz na bóle głowy, umów się na badanie wzroku u optyka – być może potrzebujesz okularów do pracy.

2. Wszystkie interakcje międzyludzkie cię wyczerpują.

Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś towarzyski i otwarty, to normalne, że czujesz się nieco zmęczony kontaktami z innymi – zwłaszcza tymi, które niekoniecznie sprawiają nam przyjemność!

Wielogodzinne rozmowy z przyjaciółmi nie są męczące, bo ich kochasz.

Wymienianie zdawkowych zdań z kolegami lub siedzenie na spotkaniach z kierownikami to już nie to samo.

To może mieć negatywny wpływ na Twój poziom energii. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli jesteś introwertykiem.

To normalne, że czujesz się wyczerpany po całodziennych kontaktach z ludźmi, ale są sposoby, by dodać sobie energii..

Walcz z tym: W miarę możliwości staraj się ograniczać kontakty z ludźmi. Rób herbatę lub kawę, kiedy kuchnia jest pusta, a nie kiedy jest w niej tłok.

Weź lunch do biura i podłącz słuchawki, aby jeść przy biurku (powiedz ludziom, że pracujesz, jeśli chcesz uniknąć wyproszenia!).

Spotkania powinny być jak najkrótsze, a jednocześnie uprzejme.

Może się to wydawać trochę niezręczne, ale nikt nie pomyśli, że jesteś niegrzeczny, bo od czasu do czasu masz chwilę spokoju, a to bardzo pomoże Ci w podniesieniu poziomu energii.

3. Masz stresującą pracę.

Jeśli pracujesz w stresującym środowisku, na pewno pod koniec dnia będziesz czuł się wyczerpany i zmęczony.

Kiedy jesteśmy zestresowani, zużywamy tak dużo energii – czasami nawet spalamy więcej kalorii i możemy mieć fizyczne objawy, takie jak bóle.

Nie powinno więc dziwić, że nasze ciała i umysły szybciej się męczą pod wpływem stresu.

Walcz z tym: Spróbuj znaleźć sposób na odstresowanie się podczas pracy. Może to oznaczać robienie częstszych przerw, zdrowe jedzenie lub nawet włączenie uspokajającej playlisty.

Możesz posłuchać kojącej muzyki, wyjść na zewnątrz i zadzwonić do kogoś, kogo kochasz, jeśli potrzebujesz małej motywacji, albo pójść do łazienki i poćwiczyć przez kilka minut medytację.

Wszystko, co możesz zrobić, żeby zmniejszyć poziom stresu w pracy, naprawdę wpłynie na twój poziom energii po pracy.

4. Wykonujesz pracę fizyczną.

Być może masz pracę, która ma wiele fizycznych aspektów – może jesteś na nogach przez cały dzień, musisz nosić ciężkie rzeczy lub nosić restrykcyjny uniform, np. PPE.

Jeśli Twoja praca oznacza, że ciągle się przemieszczasz, nic dziwnego, że po powrocie do domu jesteś wyczerpany!

Nasze ciała nie są stworzone do ciągłego ruchu, więc długie chodzenie i stanie może naprawdę odbić się na poziomie energii.

Walcz z tym: Postaraj się zjeść przed pracą coś zrównoważonego i pożywnego i znajdź czas na szybką przekąskę dodającą energii, np. owoce lub orzechy.

Rozciągaj się dobrze – zwłaszcza te mięśnie, których używasz najczęściej – zarówno przed, jak i po zmianie. Po powrocie do domu weź krótki, gorący prysznic, żeby się zrelaksować.

Upewnienie się, że Twoje ciało jest przygotowane na dzień pracy fizycznej, w znacznym stopniu zmniejszy ogromne zmęczenie, którego doświadczysz po powrocie do domu.

5. Nie używasz wystarczająco dużo mózgu i jesteś znudzony.

Bycie bardzo zajętym może sprawić, że będziemy wyczerpani – ale tak samo może sprawić, że nie będziemy wystarczająco zajęci!

Niesprawiedliwe, prawda?

Jeśli kończysz dzień z uczuciem wyczerpania, może to być spowodowane tym, że nie zrobiłeś wystarczająco dużo, by zająć swój umysł.

Czasami nasz mózg jest po prostu zmęczony, ponieważ nie jest używany – albo przyzwyczaił się do bycia sennym z powodu braku stymulacji, albo czujemy się wyczerpani psychicznie, ponieważ do naszego mózgu docierają sygnały znudzenia, frustracji, a nawet złości.

Jeśli denerwujesz się brakiem pracy lub tym, że czujesz się bezproduktywnie, może to być przyczyną spadku wydajności pod koniec dnia.

Zwalcz to: Czy bycie zajętym jest rzeczywiście dobre dla naszego poziomu energii? Tak! Jeśli uda Ci się znaleźć złoty środek, będziesz o wiele mniej zmęczony – i o wiele bardziej produktywny.

Spróbuj wyznaczyć sobie cele na każdy dzień (lub na każdą godzinę, jeśli to pomoże) i upewnij się, że co jakiś czas zmieniasz to, co robisz.

Spędź poranek na dotrzymaniu terminu wykonania zadania administracyjnego, a następnie przeznacz popołudnie na pracę nad arkuszem kalkulacyjnym.

Dzięki temu będziesz bardziej skupiony na tym, co robisz, a twój umysł nie będzie się rozpraszał i nudził.

6. Potrzebujesz więcej jedzenia – i składników odżywczych!

Jest to bardzo częsty problem w codziennym życiu i nie inaczej jest, gdy jesteśmy w pracy.

W porannym pośpiechu, kiedy trzeba wyjść z domu, wielu z nas nie zjada zdrowego, sycącego śniadania.

W czasie lunchu możemy być zbyt zajęci, żeby zjeść zbilansowany posiłek i w końcu sięgamy po kanapkę z supermarketu lub jakieś przekąski.

Choć jest to bardzo częste, nie jest to dobre dla naszego organizmu i może sprawić, że poczujemy się wyczerpani!

Przechodzenie przez cały dzień z pustym żołądkiem lub bez składników odżywczych ma ogromny wpływ na nasz poziom energii i może oznaczać, że zasypiamy po pracy.

Walcz z tym: Staraj się zjeść coś rano (lub przed rozpoczęciem zmiany). Jeśli możesz, przygotuj jedzenie poprzedniego dnia – owsianka na noc to łatwa i pożywna opcja, możesz też pokroić owoce.

Spróbuj też przygotować sobie lunch. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i będziesz mieć coś smacznego na cały dzień.

7. Twoja postawa sprawia, że jesteś senny.

Może to zabrzmi dziwnie, ale sposób, w jaki siedzisz, ma wpływ na Twoje ciało o wiele bardziej niż tylko na bolące plecy! Może powodować problemy z trawieniem, wpływać na Twój nastrój i powodować zmęczenie.

Jeśli często czujesz się obolały i śpiący po wyjściu z pracy, może to być spowodowane tym, że kładziesz się na krześle lub siedzisz „krzywo”

Im więcej naszych ciał znajduje się w nienaturalnych pozycjach, tym bardziej się „zachowują” i nasilają się pewne objawy.

Walcz z tym: Postaraj się popracować nad swoją postawą! Możesz ustawić w telefonie alarmy przypominające o tym, żeby siedzieć prosto lub wstać i trochę potrząsnąć kończynami.

W Twoim miejscu pracy prawdopodobnie dostępne są podnóżki, które mogą pomóc Ci w poprawieniu pozycji siedzącej, a także podpórki pod lędźwie i poduszki pod plecy, jeśli ich potrzebujesz. W niektórych krajach jest to obowiązek prawny, więc na pewno warto to sprawdzić!

8. Nie robisz wystarczających przerw.

Jeśli po powrocie z pracy czujesz się bardzo zmęczony, może to być spowodowane brakiem regularnych przerw.

Wiąże się to z kwestią czasu spędzanego przed ekranem, ale może też wynikać z przeciążenia mózgu.

Jeśli nie robisz wystarczających przerw, Twój mózg jest nieustannie zalewany mailami, muzyką, rozmowami i tak dalej!

Przeciążenie sensoryczne to prawdziwa rzecz, która wykańcza..

Walcz z tym: Ustaw alarm w telefonie i daj sobie około 5 minut na zresetowanie się i odetchnięcie.

Rozciągnij nogi, znajdź pretekst, żeby się przewietrzyć, i odśwież się w ciągu dnia, żeby mieć więcej energii, kiedy wrócisz do domu.

9. Nie dostarczasz wystarczającej ilości płynów.

Woda jest tym cudownym produktem, którego wszyscy pragniemy, ale nie przyjmujemy w wystarczającym stopniu! Pomaga naszej skórze, naszym włosom… i naszemu poziomowi energii!

Jeśli pod koniec dnia stajesz się senny, może to być spowodowane odwodnieniem. Im mniej wody w naszym organizmie, tym bardziej jesteśmy zmęczeni – to takie proste!

Walcz z tym: Kup butelkę na wodę z oznaczeniem pór dnia na boku, żebyś wiedział, ile wody powinieneś wypić w każdym momencie dnia.

Ustaw alarm w telefonie, żeby wstać i wziąć coś do picia. Ustaw sobie przypomnienia lub ściągnij aplikację, która pomoże Ci śledzić spożycie wody każdego dnia.

Cokolwiek robisz, staraj się być konsekwentny. Możesz kupić squasha bez cukru, jeśli pomaga Ci to pić więcej, lub zamrozić go na noc, jeśli wolisz zimną wodę!

10. Załamujesz się z powodu nadmiaru cukru i kofeiny.

Do około godziny 14 możesz czuć się zupełnie dobrze. Jeśli Twój dzień układa się dobrze do wczesnego popołudnia, kiedy nagle jesteś wyczerpany i półprzytomny przy biurku, nie jesteś sam.

Może to być spowodowane różnymi rzeczami – może to być fizyczny skutek zjedzenia obfitego lunchu lub spadek energii spowodowany spadkiem poziomu cukru. Jeśli po lunchu zjesz słodką przekąskę i wypijesz kawę, możesz czuć się bardzo zmęczony po powrocie do domu.

Walcz z tym: Staraj się utrzymywać zrównoważony poziom cukru i kofeiny w ciągu dnia – zwłaszcza po południu. Staraj się jeść lżejszy lunch, żeby nie być zbyt pełnym i sennym!

Szybki spacer po obiedzie może naprawdę pomóc Ci się ożywić. Jeśli czujesz, że potrzebujesz kofeiny, żeby przetrwać popołudnie, wypij najpierw szklankę zimnej wody. Czasami zmęczenie wynika z odwodnienia, więc warto wypić trochę wody, zanim sięgniesz po kawę.

Jeśli nadal masz ochotę na kawę, wybierz pojedynczą porcję (lub bezkofeinową!) i unikaj słodkich syropów.

Im bardziej zbilansujesz swój organizm po południu, tym więcej energii będziesz miał po pracy.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.