20 poważnych problemów w związku, których nie należy ignorować

Ostatnia aktualizacja: 1 października, 2022

Opublikowano:

Są rzeczy, które mogą oznaczać koniec każdego związku.

Dlatego ważne jest, by zdecydować, jak ważne są te problemy.

Zastanawiasz się, czy coś, co wydarzyło się lub właśnie się dzieje w Twoim związku, jest na tyle poważne, że warto z tego powodu zerwać?

Nie jesteśmy tu po to, by podejmować za Ciebie decyzje, ale jeśli czytając poniższą listę wielokrotnie kiwasz głową, to prawdopodobnie nadszedł czas, by ruszyć dalej..

… niezależnie od tego, jak bardzo niechętnie chcesz to zaakceptować.

1. Są egoistami.

Jeśli ich priorytetem jest ich własna przyjemność i szczęście we wszystkich dziedzinach życia, to jest to ogromny znak ostrzegawczy.

Kiedy kogoś kochamy, cenimy go i postrzegamy jego potrzeby jako równie ważne jak nasze własne.

Jeśli nie ma dawania i brania, to nie ma szacunku, a jeśli nie ma szacunku, to nie ma fundamentu dla waszego związku.

Nikt nie lubi czuć się jak opcja, a nie jak priorytet dla swojego partnera.

2. Nie przedstawili cię swoim przyjaciołom ani rodzinie.

Żaden mężczyzna ani kobieta nie jest samotną wyspą, a nasze rodziny i przyjaciele stanowią ogromną część naszego życia. Jeśli kogoś kochamy, powinniśmy chcieć, by nasi bliscy o tym wiedzieli.

Nie powinieneś oczekiwać zaproszenia na niedzielny obiad z rodzicami zaraz po pierwszej randce i starać się być wyrozumiałym, jeśli dana osoba ma skomplikowaną sytuację rodzinną.

Jednak w miarę rozwoju związku okazje do poznania ważnych osób w życiu drugiej osoby powinny pojawiać się w sposób naturalny.

Jeśli osoba jest zdeterminowana, by oddzielić Cię od innych osób w swoim życiu, powinieneś być ostrożny co do jej motywacji.

3. Nie ma ich, kiedy ich potrzebujesz.

Jeśli przechodzisz przez trudny okres lub po prostu potrzebujesz ich pomocy, a oni nie byli przy tobie, jest mało prawdopodobne, że będą przy tobie, kiedy będziesz ich potrzebował w przyszłości.

Dobry związek opiera się na zdrowym poziomie zależności w tym sensie, że potrzebujesz kogoś, na kim możesz polegać w obliczu wyzwań lub gdy doświadczasz bólu serca i straty.

Oczekiwanie pomocy i pocieszenia od partnera jest w porządku, więc jeśli nie jest on w stanie zapewnić ci jednego i drugiego, musisz zadać sobie pytanie, czy to jest właśnie ten rodzaj związku, w którym chcesz być.

4. Nie cenią twojego zdania.

Jeśli odrzucają twoje uwagi z góry i widać, że nie szanują twojego punktu widzenia, to znaczy, że nie uważają cię za równego sobie.

Być może podejmują wszystkie decyzje dotyczące waszego wspólnego życia. Może to dotyczyć zarówno codziennych spraw, takich jak to, co zjecie danego wieczoru, jak i poważnych decyzji, takich jak przeprowadzka do nowego miasta.

Mimo że dzielisz życie z tą osobą, nadal jesteś indywidualnością i możesz mieć wpływ na to, jak potoczy się Twoje życie. Partner powinien Cię wysłuchać, wziąć pod uwagę Twoje zdanie i znaleźć sposób na kompromis z Tobą, tak abyście oboje byli szczęśliwi.

Jeśli nigdy nie masz prawa decydować o pewnych sprawach, być może nadszedł czas, by się uwolnić. Nie będziesz w stanie cieszyć się życiem, gdy to nie Ty będziesz decydował, jak je spędzić.

5. Mają problemy z gniewem.

Jeśli twój partner ma problemy z gniewem i nie jest gotowy, by nad nimi pracować, a ty kiedykolwiek czujesz, że się go boisz lub że może na coś zareagować, to w twojej głowie powinny włączyć się poważne sygnały alarmowe.

Prawdziwa miłość nie wymaga, byś w jakikolwiek sposób akceptował strach lub zastraszenie jako coś normalnego. Przemoc, zarówno słowna, jak i fizyczna, to czerwona linia, której nie należy przekraczać. Jeśli tak się dzieje, a twoje bezpieczeństwo lub dobrostan emocjonalny są zagrożone, powinieneś opuścić związek.

Nawet jeśli przemoc jest na niskim poziomie i jest nieregularna, musisz poważnie zastanowić się, czy jesteś gotowy znosić ją w czasie, gdy osoba będzie pracować nad sobą lub szukać pomocy w związku ze swoim gniewem.

6. Nie dbają o siebie.

Nikt nie powinien wymagać od swojego partnera, by ciągle nakładał warstwy makijażu lub spędzał każdą wolną godzinę na siłowni, by utrzymać „idealne” ciało..

…ale istnieją podstawowe poziomy czystości i prezencji, których rozsądnie jest od niego oczekiwać.

Jeśli twój partner zaniedbuje swoją higienę osobistą i nie podejmuje żadnych starań o swój wygląd, okazuje brak szacunku dla siebie i dla ciebie.

Niewielkie zastrzeżenie dotyczy tego, że osoba cierpiąca na problemy ze zdrowiem psychicznym nie zawsze chce lub może dbać o swój wygląd lub higienę osobistą. W takich przypadkach powinieneś być cierpliwy, dopóki nie uzyska pomocy w rozwiązaniu swoich problemów.

Jeśli osoba ta nie podejmie żadnej próby uzyskania pomocy w rozsądnym czasie, nie musisz pozostawać z nią z poczucia odpowiedzialności lub z innego powodu, jeśli nie chcesz.

7. Są zbyt wymagający.

Z drugiej strony, jeśli nie robią nic poza martwieniem się o swoją opaleniznę i stan włosów na ciele, to znak, że są płytcy. W życiu liczy się coś więcej niż sztuczne paznokcie i idealne włosy.

Bycie z kimś, kto przywiązuje tak dużą wagę do swojego wyglądu, nieuchronnie oznacza, że twój wygląd stanie się obszarem, na którym skupi się jego uwaga.

Jeśli kiedykolwiek ktoś sprawi, że poczujesz się brzydki lub powie ci, że powinieneś poprawić swój wygląd za pomocą operacji, powinieneś uznać to za wielką flagę ostrzegawczą.

Dobry związek polega na akceptowaniu siebie nawzajem i jednoczesnym zachęcaniu partnera do rozwoju. Nie chodzi o to, żeby zmieniać kogoś do swoich wymagań fizycznych, kiedy nie jest to tym, czego on chce.

8. Nie mają nic przeciwko długotrwałym związkom na odległość.

Czasami okoliczności, na które nie mamy wpływu, mogą doprowadzić do zakończenia związku.

Oczywiście, niektórzy ludzie nie mają nic przeciwko związkom na odległość na czas nieokreślony i uważają, że dobrze im to wychodzi.

Ale większość ludzi nie planuje pozostawać w związku na odległość na zawsze.

Niektóre pary zakoch ują się w sobie, mimo że mieszkają daleko od siebie, podczas gdy inne zostają nagle rozdzielone przez okoliczności.

Te pary, które są sobie oddane, zazwyczaj mają plan, kiedy będą mogły się ponownie połączyć i zbudować wspólne życie.

Jeżeli twój partner z daleka odmawia rozmowy o tym, jak moglibyście być razem, albo ciągle znajduje wymówki, żeby to odłożyć, to czas poważnie zastanowić się, czy ten związek ma przyszłość.

9. Nie łączycie się na poziomie fizycznym.

Niezależnie od tego, jak na to spojrzysz, seks jest ważną częścią większości związków. Łączy nas w sposób, w jaki niewiele innych rzeczy jest w stanie to zrobić.

Nie powinieneś oczekiwać, że każde spotkanie seksualne z twoim partnerem będzie wstrząsające..

…ale jeśli seks jest stale rozczarowujący, nie ma w nim iskry lub partner nie wkłada wysiłku w to, żebyś się dobrze bawił, nawet na początku, to musisz rozważyć, czy warto zakończyć związek.

Powinieneś też zastanowić się, jak Twój popęd seksualny ma się do popędu drugiej osoby. Jeśli lubisz regularny seks lub jesteś zadowolony z tego, że uprawiasz go tylko raz na jakiś czas, nie jest dobre dla ogólnego związku łączenie się w pary z kimś, kogo potrzeby i pragnienia są przeciwne do twoich.

10. Nie czujesz tego samego w stosunku do dzieci.

Chociaż wasze marzenia na przyszłość mogą się zmienić, to jeśli jesteście pewni, że nie chcecie mieć dzieci, to prawdopodobnie nie powinniście być w związku z kimś, kto jest pewien, że chce je mieć.

Oboje próbujecie zmienić zdanie drugiej osoby lub jedna osoba poddaje się i idzie za tym, czego chce druga – to przepis na katastrofę.

Silnie różniące się poglądy na coś tak fundamentalnego, jak wydanie na świat istoty ludzkiej, nigdy nie będą się wzajemnie uzupełniać.

11. Nie czujesz tego samego w kwestii religii.

Nie wszystkie pary o różnych poglądach religijnych są skazane na zagładę, ale jeśli jedno lub oboje partnerów ma silne poglądy religijne, które nie idą w parze z poglądami drugiej osoby, może to spowodować wiele tarć w przyszłości, zwłaszcza jeśli chodzi o małżeństwo lub posiadanie dzieci.

Jeśli religia jest dla ciebie ważna lub szybko widać, że jest ważna dla drugiej osoby, musicie odbyć wiele rozmów na wczesnym etapie związku, aby ustalić, czy wasze poglądy mogą się połączyć w sprawne partnerstwo.

Bardzo możliwe jest, że można mieć pełen szacunek dla wiary drugiej osoby, a mimo to nie chcieć być z nią w związku.

12. Przekonasz się, że poświęcasz swoje cele zawodowe.

Zaangażowane związki zawsze będą w pewnym stopniu wymagały kompromisu.

Na przykład jedno z partnerów może zgodzić się na zmianę miejsca zamieszkania, gdy drugie otrzyma propozycję wspaniałej pracy.

Ale jeśli ta wspaniała praca jest w miejscu, w którym drugi partner będzie kręcił kciuki i zaniedbywał swoje cele zawodowe, może pojawić się uraza.

Oboje powinniście w równym stopniu wspierać się nawzajem na ścieżkach kariery i być skłonni do kompromisu, wiedząc, że w przyszłości partner odwdzięczy się tym samym.

13. Mają fatalne podejście do pieniędzy.

Choć byłoby wspaniale, gdyby pieniądze nie były ważną sprawą, nie da się uniknąć ich znaczenia.

Jeśli twój partner uporczywie nie radzi sobie z zarządzaniem pieniędzmi i nie chce zmienić swoich nawyków ani nauczyć się większej roztropności, doprowadzi to do nieopisanych problemów.

Jeśli Twoja wizja przyszłości z partnerem obejmuje długi i zmartwienia finansowe, zrób sobie przysługę i odejdź, póki jeszcze możesz.

Z drugiej strony, choć bycie oszczędnym ma swoje miejsce, to bycie zbyt skąpym też może uruchomić alarm.

14. Są nieuprzejmi.

Może być miły dla Ciebie, ale czy jest uprzejmy dla innych?

Jeśli zauważysz, że źle traktują kelnerów, nigdy nie przedstawiają Cię ludziom, nie mówią „proszę” i „dziękuję” i ogólnie nie zachowują się jak sprawni członkowie rasy ludzkiej, to znak, że nie cenią ludzi wokół siebie.

Nie powinieneś się nigdy obawiać, że przedstawisz komuś swoją drugą połówkę w przekonaniu, że cię zawstydzi.

Powinieneś być dumny, że możesz stać obok swojego partnera, wiedząc, że zrobi on wszystko, by nigdy Cię nie zawieść i będzie okazywał zwykłą przyzwoitość wszystkim ludziom, z którymi się styka.

15. Nie mają pracy.

Wszyscy czasami przechodzimy ciężkie chwile, więc Twój partner, który jest obecnie bezrobotny, ale aktywnie poszukuje pracy lub pracuje nad jakimś projektem z gotowym planem, nie musi być powodem do zmartwień.

Jeśli jednak wydaje się, że nie może utrzymać pracy lub ma trudności ze znalezieniem kogoś, kto by go zatrudnił, możesz zadać sobie pytanie, czy jest to dla Ciebie wystarczający powód do zakończenia związku.

Jeśli myślisz o kimś poważnie, musisz wiedzieć, że zawsze będzie on w stanie utrzymać się finansowo. To znaczy, chyba że odpowiada ci to, że jest kurą domową lub mężem domowym, którego utrzymujesz dzięki swojej pracy i dochodom.

Poza tym, powiedzmy sobie szczerze, ambicja to bardzo atrakcyjna cecha.

16. Mają obsesję na punkcie swojej pracy.

Z drugiej strony, choć ekscytacja tym, co robisz, by zarobić na życie, jest czymś wspaniałym, istnieje pewna granica.

O ile ktoś, kto ma przed sobą świetlaną przyszłość zawodową, może być bardzo pociągający, o tyle jeśli nie jest w stanie zostawić swojej pracy w biurze i ciągle sprawdza telefon służbowy, gdy jesteście na randce, powinieneś zadać sobie pytanie, jakie jest twoje miejsce na liście priorytetów.

Są ludzie, dla których rozwój kariery jest tak ważny, że zaniedbują wszystko i wszystkich innych w swoim życiu. Nie musisz potępiać tego poświęcenia dla ich pracy, ale też nie musisz go akceptować u partnera, jeśli nie chcesz.

17. Są negatywnie nastawieni.

Wszyscy mamy prawo od czasu do czasu dobrze się wyżalić, ale jeśli ktoś jest uporczywie negatywnie nastawiony, nie jest dla ciebie zdrową osobą, z którą możesz przebywać.

Jeśli nie potrafimy spojrzeć na jasną stronę, dostrzec srebrnej obwódki czy jakkolwiek by to nie brzmiało, życie będzie wyglądało bardzo szaro.

I niezależnie od tego, jak bardzo jesteś naturalnie radosny i pozytywny, przebywanie w obecności kogoś, kto osądza, jest cyniczny lub ogólnie żałosny w stosunku do wszystkiego, będzie się na tobie odbijać i cię męczyć.

Nieszczęście kocha towarzystwo, więc pozwól negatywnym ludziom tworzyć własne związki i trzymaj się kogoś, kto podziela twój optymistyczny pogląd.

18. Nie interesują się twoim życiem.

Ich świat kręci się wokół nich. Chętnie rozmawiają o tym, co dzieje się w ich życiu, ale nie zadają Ci pytań o siebie.

To Ty podtrzymujesz rozmowę, ciągle pytając o ich dzień lub chcąc ich lepiej poznać, a oni nie odwdzięczają się tym samym.

To znak, że ich priorytetem są oni sami i że – choć trudno to zaakceptować – nie uważają ciebie ani twojego życia za interesujące.

Możesz z przyjemnością słuchać ich opowieści i dowiadywać się o nich wszystkiego, ale nadejdzie czas, kiedy będziesz chciał, żeby to oni słuchali ciebie i poświęcili tobie i twojemu życiu lub problemom całą swoją uwagę.

Nikt nie chce być ignorowany lub pomijany przez swojego partnera.

19. Zdradzają lub zdradzali.

Każda para ustala swoje własne granice. Ważne jest, żebyście omówili, co w waszym związku stanowi zdradę, bo to, co dla ciebie jest akceptowalnym zachowaniem, dla innych może być zdradą.

Jeśli jednak ktoś przekroczy ustaloną przez was granicę, może być wam trudno odbudować zaufanie i mieć pewność, że to się już nigdy nie powtórzy.

Jeśli dowiesz się, że ktoś zdradził zaufanie w poprzednim związku, może to być dla Ciebie powodem do wątpliwości, czy nie zrobiłby tego samego wobec Ciebie.

20. Brakuje im poczucia humoru.

Jeśli nie rozśmieszacie się nawzajem, to być może nie jesteście dla siebie przeznaczeni.

Jeśli nie widzą zabawnej strony rzeczy lub ich poczucie humoru działa ci na nerwy, czeka cię dość nudna lub irytująca przyszłość z nimi.

Nie chodzi o to, że dana osoba jest dobra czy miła, ale o to, że trzeba znaleźć zgodność w subiektywnej naturze humoru i komedii.


Posłuchaj swojego przeczucia

To, co dla Ciebie może być wielkim problemem, dla innej osoby może nie być wielkim problemem..

…więc chociaż zawsze dobrze jest przedyskutować te sprawy z dobrym przyjacielem, którego osądowi ufasz, to ostatecznie tylko Ty możesz podejmować takie decyzje.

Miłość nie zawsze wystarcza, by utrzymać związek na powierzchni, więc jeśli w głębi duszy masz wątpliwości co do swojego związku, musisz być ze sobą szczery i stawić czoła problemom.

Nie będzie to łatwe, ale pewnego dnia podziękujesz sobie za to.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.