13 znaków, że masz silną osobowość, która może niektórych przestraszyć

Ostatnia aktualizacja: 1 października, 2022

Opublikowano:

Powiedziano Ci, że masz silną osobowość i wiesz, że to prawda.

Choć niektórzy mogą zakładać, że taka etykieta to tylko grzeczny sposób na powiedzenie, że jesteś głośny, obcesowy, dominujący lub jesteś dupkiem, to w rzeczywistości istnieje duża różnica między tymi cechami a bardziej ogólną siłą charakteru.

I owszem, masz pewne cechy, które dla innych są zupełnie obce – nawet przerażające – ale wiesz, że to właśnie one czynią cię tym, kim jesteś. To one sprawiają, że błyszczysz i wyróżniasz się z tłumu.

Ten artykuł celebruje Twoją silną osobowość i ma na celu edukację ludzi, by mogli lepiej zrozumieć osobę kryjącą się za etykietą.

1. Masz swoje zdanie i jesteś przekonujący, ale nie arogancki

Znasz swoje zdanie i niełatwo ulegasz wpływom innych. Lubisz dyskutować z ludźmi o ważnych sprawach i jesteś kompetentny w argumentowaniu swoich racji. Mimo to bardzo chętnie słuchasz opinii innych i nie lekceważysz ich ani nie sprawiasz wrażenia aroganckiego.

Chociaż często przekonujesz ludzi do swojego sposobu myślenia dzięki spójnym i dobrze przemyślanym argumentom, nie jesteś w żaden sposób rozczarowany, jeśli nie uda ci się przekonać danej osoby. Szanujesz tych, którzy myślą i czują inaczej niż ty.

2. Jesteś zdecydowany

Owszem, starannie rozważasz różne opcje, ale nie popadasz w paraliż analityczny. Ufasz swojemu umysłowi i instynktowi, by podejmować właściwe decyzje, i frustruje Cię, gdy inni tracą czas na zastanawianie się.

Dla Ciebie mądrość polega na byciu odważnym i podejmowaniu działań, a nie na czekaniu, aż życie lub ktoś inny dokona wyboru za Ciebie.

3. Bardziej kierujesz się rozsądkiem niż emocjami

Możesz kierować się instynktem, ale robisz to dzięki bardzo racjonalnemu podejściu do rozwiązywania problemów. Pozwalasz, by emocje miały wpływ na to, jak się sprawy mają, ale większość władzy spoczywa w rękach logicznej, opartej na informacjach części Twojego mózgu.

Jesteś typem osoby, która przestudiowałaby deklaracje wszystkich kandydatów w czasie wyborów i wybrała tego, który według Ciebie daje najlepsze rezultaty dla Ciebie i reszty społeczeństwa. Nie dałbyś się zwieść sztuczkom, gorącemu powietrzu i obietnicom, których nie da się dotrzymać.

4. Trzymasz się swojej moralności

Wiesz, za czym się opowiadasz, i z pasją postępujesz zgodnie ze swoimi przekonaniami. Nikt nie jest w stanie przekonać Cię do zrobienia czegoś, czego nie czujesz.

Twoja moralność określa, jakie działania innych są dla Ciebie do przyjęcia, a jakie nie.

5. Nie jesteś przesadnie zainteresowany tym, by zadowolić innych

Zamiast starać się, by wszyscy inni byli po twojej stronie, nie boisz się podjąć walki, jeśli oznacza to bycie prawdziwym sobą. Masz najwyższą wiarę w siebie i nie czujesz potrzeby wychodzenia poza ramy, by zadowolić lub zaimponować innym.

Traktujesz ludzi wokół siebie z szacunkiem, ale w żadnym wypadku nie ulegasz ich ego, by się wybić. Chcesz osiągnąć sukces, pokazując swoje prawdziwe oblicze, a jeśli inni ludzie uważają to za przerażające, to ich problem, nie twój.

Z tego powodu jesteś dość wybredny, jeśli chodzi o to, kogo dopuszczasz do swojego wewnętrznego kręgu. Nie masz czasu ani energii, by tracić ją na ludzi, którzy chcą, byś się z nimi zgadzał przez cały czas.

6. Wiesz, czego chcesz w życiu

Od najmłodszych lat masz silne poczucie, że wiesz, w jakim kierunku zmierzasz. Z wiekiem utrzymujesz jasną wizję tego, co chcesz osiągnąć w życiu i nie wahasz się ani nie uważasz tego za nierealne, niezależnie od tego, jakie przeszkody napotkasz na swojej drodze.

7. Jesteś bardzo zorientowany na cele

Ponieważ masz mocno nastawiony na konkretne sukcesy w życiu, lubisz wyznaczać sobie cele pośrednie, które pozwolą ci w szybkim tempie podążać drogą.

Nie masz nadziei, że pewnego dnia twoje marzenia staną się rzeczywistością, ale wiesz, jakie kroki musisz podjąć i skupiasz się na osiąganiu tych mniejszych, mądrzejszych celów, by dotrzeć do upragnionego celu.

8. Nie rozpamiętujesz przeszłości

Dla Ciebie to, co minęło, minęło i nie ma sensu poświęcać zbyt wiele czasu na myślenie o tym. O wiele bardziej interesuje Cię to, co dzieje się teraz i jak to wpłynie na Twoją przyszłość.

Te przyszłe cele, o których właśnie wspomnieliśmy, są tym, co pobudza Cię do działania w teraźniejszości i wolisz kierować swoją energię na teraz niż na przeszłość.

9. Potrafisz uczyć się na błędach

Nawet jeśli nie lubisz patrzeć wstecz na to, co już się wydarzyło, nie oznacza to, że nie wyciągasz z tego wniosków. Potrafisz określić, gdzie coś poszło nie tak i dostosować swoje działania tak, by to się nie powtórzyło.

Trudno ci zrozumieć ludzi, którzy kręcą się w kółko, powtarzając w kółko te same niepożądane zachowania, mimo że przysięgają, że za każdym razem będzie to ostatni raz.

10. Potrafisz przyznać się do błędu

Nie jesteś na tyle uparty, by wierzyć, że zawsze masz rację – w rzeczywistości nie mógłbyś uczyć się na błędach, gdybyś nie potrafił przyznać się do błędu.

A kiedy robisz coś złego innym ludziom, szybko to zauważasz i starasz się to naprawić.

11. Nie użalasz się nad sobą

W życiu nie zawsze wszystko układa się tak, jak byś chciał – wiesz, że to prawda. Nie roztrząsasz jednak tych spraw i nie użalasz się nad sobą z tego powodu. Zamiast tego wykorzystujesz te sytuacje jako okazję do rozwoju i nauki, dzięki czemu możesz iść do przodu, zamiast grzęznąć w negatywnych myślach.

Słowa „dlaczego ja?” lub „mam takiego pecha” raczej nie cisną się na usta i trochę się wzdrygasz, kiedy słyszysz, jak inni ubolewają nad stanem swojego życia.

12. Starasz się zrozumieć problemy i brzydzisz się ignorancją

Przyznajesz, że nie możesz wiedzieć wszystkiego, ale zawsze starasz się zrozumieć daną kwestię na wszystkie możliwe sposoby. Nie wygłaszasz opinii, które opierają się jedynie na propagandzie i retoryce pozbawionej faktów, ale budujesz swoje poglądy na solidnym zrozumieniu argumentów obu stron.

Co więcej, nie znosisz ludzi, którzy wydają wyroki, nie przestając się uczyć, oceniać i myśleć o tym, co mówią, z zachowaniem obiektywizmu.

13. Jesteś nieustraszony

Właściwie ta rubryka jest trochę niepoprawna – powinna mówić o tym, że chociaż masz lęki, nie pozwalasz im stać na drodze ani dyktować swojego życia.

Jesteś gotów stawić czoła swoim lękom, by je pokonać, i rozumiesz, że robienie tego w inny sposób jest ograniczaniem swojego życia i możliwości doświadczania nowych rzeczy.


Te i inne cechy definiują silną osobowość, a teraz, kiedy je znasz, powinieneś być w stanie lepiej ją rozpoznać, kiedy ją spotkasz. A może właśnie uświadomiłeś sobie swoją własną silną osobowość i to, jak wpływa ona na sposób, w jaki żyjesz.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.