12 skutecznych sposobów, by przestać o czymś myśleć

Ostatnia aktualizacja: 1 października, 2022

Opublikowano:

Niezależnie od tego, czy masz obsesję na punkcie dobrej, czy złej myśli, masz obsesję.

Jeśli nie możesz przestać o czymś myśleć i staje się to dla ciebie problemem, jest wiele sposobów, by się tym zająć i pójść naprzód.

Czasami trudno jest kontrolować nasze umysły i może się to wydawać niemożliwe, ale to tylko kwestia znalezienia sposobu, który będzie dla ciebie odpowiedni.

Dlatego zebraliśmy 12 świetnych sposobów na to, by przestać o czymś myśleć, a dzięki temu poczuć się zdrowszym i szczęśliwszym.

1. Zajmij się swoją obsesją.

Pierwszym krokiem, który pomoże Ci przestać o czymś myśleć, jest zajęcie się tym.

Na czym tak bardzo skupiasz się w swoim umyśle?

Poświęć trochę czasu, by dowiedzieć się, o co tak naprawdę chodzi, i nie bój się sięgnąć nieco głębiej. To, czego próbujesz uniknąć, może nie zawsze być tym, czym myślisz, że jest..

Na przykład, możesz stresować się prezentacją w pracy. Postanowiłeś, że chcesz przestać myśleć o prezentacji, ale nie wydaje się, żeby to sprawiało, że czujesz się mniej niespokojny.

Może to wynikać z tego, że prezentacja nie jest tym, co Cię martwi, ale z tego, że boisz się swojego szefa. To zupełnie inny problem, który nie zniknie bez względu na to, jak bardzo przestaniesz myśleć o prezentacji.

Zamiast tego musisz zająć się tym problemem z szefem. Czy jest sposób, w jaki możesz popracować nad relacjami z nim, czy możesz porozmawiać z działem kadr, jeśli jest to stały problem, taki jak zastraszanie lub molestowanie, czy możesz zgłosić się do kogoś innego?

Zajmując się prawdziwym problemem, jesteś o krok bliżej znalezienia prawdziwego rozwiązania.

Im bardziej uda Ci się ustalić, co wywołuje te uczucia i co sprawia, że tak bardzo chcesz czegoś uniknąć, tym większa szansa, że uda Ci się to naprawić – i że będziesz mógł przestać o tym myśleć na dobre!

2. Porozmawiaj o tym, a potem ruszaj dalej.

Czasami pomocne jest mówienie o naszych myślach, a nie trzymanie ich tylko dla siebie.

Może to oznaczać rozmowę o nich z bliską osobą, której naprawdę ufamy.

Pozwól sobie na całkowitą szczerość w kwestii tego, na czym tak bardzo się koncentrujesz – mów o tym, jak się czujesz, czym się stresujesz lub ekscytujesz, a także dlaczego chcesz przestać o tym myśleć.

Im bardziej będziesz otwarty, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz w stanie poradzić sobie z tą sytuacją.

Jeśli jest coś, o czym starasz się nie myśleć – nawet jeśli jest to dobra rzecz – upewnienie się, że twoi przyjaciele i rodzina są tego świadomi, może naprawdę pomóc.

Może to być trudne, kiedy osoby z twojego otoczenia poruszają tematy, których starasz się unikać, a poinformowanie ich, o czym nie powinni z tobą rozmawiać, może ułatwić zaprzestanie myślenia o czymś konkretnym.

Powiedz im, dlaczego starasz się unikać tych myśli, a na pewno będą cię wspierać i rozumieć.

Im mniej osób przypomina ci o tym, o czym starasz się nie myśleć, tym mniej jest „wyzwalaczy” i tym bardziej możesz się skupić na tym, żeby się uspokoić i zająć czymś innym.

3. Bądź zajęty innymi rzeczami.

Niezależnie od tego, czy starasz się unikać czegoś, co wywołuje u Ciebie niepokój, czy też starasz się zachować spokój i przestać nadmiernie ekscytować się czymś wspaniałym, pozostawanie zajętym jest doskonałym lekarstwem na myśli, które krążą w kółko.

W miarę możliwości rozpraszaj swój umysł innymi rzeczami. Może to oznaczać spędzanie dużej ilości czasu z przyjaciółmi, aktywność fizyczną, robienie czegoś prostego, np. układanie puzzli, żeby Twój mózg był na tym skoncentrowany, albo nawet oglądanie w kółko świetnego serialu.

Cokolwiek, co zajmie Twój umysł i zmęczy ciało, jest idealne!

4. Zastanów się nad możliwymi rezultatami.

Załóżmy, że unikasz myślenia o czymś, bo wywołuje to negatywne uczucia, takie jak stres, niepokój czy smutek.

Często jesteśmy tak uwikłani w nasze uczucia, zwłaszcza te, których nie lubimy, że nie badamy ich zbytnio. Jest to zrozumiałe – dlaczego miałbyś chcieć siedzieć z tymi emocjami dłużej niż to konieczne?

Jednak zajmując się tymi uczuciami, możesz znaleźć sposób na ich pokonanie.

Zrób listę wyników, których się boisz. Powiedzmy, że obawiasz się, że z jakiegoś powodu stracisz pracę. Aby przestać o tym myśleć, musisz zastanowić się nad możliwymi skutkami tego zdarzenia, rozwiązać je, a następnie ruszyć dalej.

Znajdując rozwiązania możliwych problemów związanych z twoimi uczuciami, możesz zamknąć sprawę i w końcu przestać o niej myśleć.

Na przykład utrata pracy może mieć różne skutki, w tym trudności z zapłaceniem czynszu, poczucie wstydu, trudności ze znalezieniem nowej pracy itp.

Przeanalizujmy więc te możliwe skutki..

Możesz zacząć oszczędzać pieniądze, dokonując niewielkich cięć, możesz porozmawiać z bliskimi, którzy dodadzą Ci pewności siebie i będą Cię wspierać, możesz poprawić swoje CV i zacząć rozmawiać z agencjami rekrutacyjnymi.

Nagle to, o czym starasz się nie myśleć, staje się mniej straszne, ponieważ wiesz, jakie inne problemy mogą się z tym wiązać, i wiesz, że masz plan na wypadek ich pojawienia się.

5. Nie przeceniaj pozytywnych rzeczy!

To jest podobne do powyższego punktu, ale skupia się na bardziej pozytywnych myślach, których starasz się unikać.

Może starasz się nie myśleć o zbliżającym się przyjęciu urodzinowym lub zarezerwowanym urlopie.

Możesz próbować unikać myślenia o tych rzeczach, bo boisz się, że mogą się nie wydarzyć. Jeśli tak jest, możesz zastosować podobną metodę rozwiązywania problemów.

Załóżmy, że z jakiegoś powodu impreza zostanie odwołana, jakie masz inne możliwości? Mając w głowie kilka alternatyw, nie uzależniasz wszystkiego od tego jednego wydarzenia.

Jesteś bardziej otwarty na zmiany i będziesz bardziej elastyczny i wygodny, jeśli w ostatniej chwili trzeba będzie coś zmienić.

Mając gotowe inne pomysły, nie poczujesz się od razu tak rozczarowany czy zirytowany, bo masz już gotowe wspaniałe alternatywy!

Może też być tak, że jesteś zbyt podekscytowany i chcesz po prostu wrócić do poczucia równowagi. Możesz pomóc sobie poczuć się lepiej, myśląc o tym, dlaczego jesteś tak podekscytowany.

Może nie możesz się doczekać spotkania z przyjaciółmi i to sprawia, że czujesz się bardzo podekscytowany lub nadmiernie pobudzony. Zamiast przechodzić od 0 do 100, możesz powoli zacząć zwiększać do 5 lub 10 od teraz do momentu wydarzenia.

Może to być na przykład przeprowadzenie kilku rozmów wideo z przyjaciółmi przed dużą imprezą, żebyś był mniej przytłoczony, kiedy ona się odbędzie.

Pomocne może być zrobienie kilku małych kroków w przygotowaniach do wakacji, żebyś nie był tak zafiksowany na jednym wydarzeniu – może zacznij się pakować już teraz albo ułóż plan podróży.

Tak, technicznie rzecz biorąc, oznacza to, że o tym myślisz, ale na poziomie emocjonalnym jest to o wiele łatwiejsze do opanowania. Zamiast jednego wielkiego wydarzenia, masz kilka etapów przygotowań, które pomogą Ci lepiej kontrolować emocje.

6. Fantazjuj o nowych możliwościach

Jeśli masz skłonności do fantazjowania lub skupiasz się na konkretnej fantazji na temat swojej przyszłości, to może Ci to naprawdę pomóc. Być może próbujesz stonować swoją wyobraźnię, aby nie dać się ponieść emocjom i nie zafiksować na jednym konkretnym wyniku.

Zamiast skupiać się na jednej możliwości, pozwól sobie myśleć o wielu opcjach!

W ten sposób staniesz się mniej emocjonalnie związany z tym jednym marzeniem i będzie ono miało mniejszą kontrolę nad Tobą, dzięki czemu łatwiej będzie Ci przestać o nim myśleć.

7. Medytuj i praktykuj mindfulness.

Jednym z najlepszych sposobów na oderwanie myśli od czegoś jest medytacja. Jest to świetny sposób na wyciszenie umysłu i skupienie się po prostu na istnieniu w chwili obecnej.

Niezależnie od tego, czy próbujesz przestać myśleć o czymś nieprzyjemnym, czy też starasz się nie śnić za dużo, możesz skorzystać z mindfulness.

Jednym z najlepszych sposobów praktykowania mindfulness jest tzw. notowanie. Jest to sposób zarządzania swoimi myślami i emocjami podczas medytacji.

Polega na rozpoznawaniu rozproszeń, które pojawiają się podczas medytacji, i zauważaniu, czy są to odczucia fizyczne (swędzenie nogi, ból pleców itp.), czy myśli.

Zajmując się rozproszonymi myślami, możesz pozwolić im się uwolnić – często jest tak, że kiedy za bardzo staramy się uniknąć jakiejś myśli, ona zostaje w naszym umyśle i nie możemy się powstrzymać, żeby się na niej nie skupić.

Istnieje mnóstwo wspaniałych aplikacji, które poprowadzą Cię przez medytację, jeśli jeszcze tego nie robiłeś. Włącz jakąś uspokajającą muzykę, rozsiądź się wygodnie i przygotuj się na wyciszenie!

Im regularniej będziesz medytować, tym bardziej Twój umysł przyzwyczai się do bycia wypoczętym i spokojnym. Miejmy nadzieję, że kiedy pojawią się pewne myśli, będziesz mógł po prostu pozwolić im przejść przez swój umysł, a nie fiksować się na nich lub mieć obsesję.

Wyrabiając sobie ten nawyk, nasz umysł łączy czas medytacji z byciem bardziej zrelaksowanym i nie koncentrowaniem się zbytnio na jednej myśli.

8. Odpoczywaj i skup się na dbaniu o siebie.

Jeśli trudno jest Ci odpuścić pewną myśl, aż do momentu, w którym desperacko pragniesz nie myśleć o czymś, być może potrzebujesz więcej odpoczynku!

Może to zabrzmi trochę jak wymówka, ale kiedy jesteśmy zmęczeni, nasze umysły mogą bardzo łatwo uciec od siebie.

Jeśli nie śpimy lub nie odpoczywamy wystarczająco, wzrasta nasz poziom stresu, co może oznaczać, że nasz umysł przywiązuje się do jakiejś myśli i nagle jest to wszystko, o czym możemy myśleć.

Czy zauważyłeś kiedyś, że to, o czym starasz się nie myśleć, nie jest wcale takie ważne? Zamiast tego, to właśnie ta dziwna obsesja, którą ma Twój mózg, powoduje, że czujesz się bardziej niespokojny lub zestresowany?

Jeśli brzmi to znajomo, to najprawdopodobniej jesteś wykończony psychicznie i emocjonalnie i potrzebujesz więcej odpoczynku.

Pamiętaj, że takie rzeczy jak zdrowa dieta, trochę ruchu, wystarczająca ilość wody, światła słonecznego i świeżego powietrza mają wpływ na to, jak się czujesz.

Jeśli zmagasz się ze swoimi myślami i czujesz, że nie masz teraz kontroli nad swoim umysłem, skup się na swoim samopoczuciu.

Energia, którą wkładasz w obsesję na punkcie tego, o czym myślisz? Przekieruj ją na dbanie o siebie i wypełnij swój wolny czas jogą, maseczkami na twarz, terapią, rozciąganiem, siedzeniem na słońcu.

Rób wszystko, co możesz, żeby poczuć się lepiej, a twój umysł naturalnie się zrelaksuje i pomoże ci przestać myśleć o tym, co cię dręczy.

9. Pamiętaj, że to minie.

I znowu, może to brzmi bardzo prosto lub zbyt łatwo – ale pomaga. Kiedy zdasz sobie sprawę z tego, że te myśli nie będą cię dręczyć wiecznie i że wkrótce uwolnisz się od tego, co cię dręczy, łatwiej ci będzie puścić to w niepamięć i przestać się fiksować.

Głównie w przypadku negatywnych myśli dzieje się tak, że mamy jakąś myśl, która sprawia, że czujemy się niekomfortowo, próbujemy ją odrzucić, skupiamy się na tym, jak źle się z tego powodu czujemy, myśl powraca, ponieważ skupiamy się na tym, jak się czuliśmy – i tak dalej.

To samo może dotyczyć pozytywnych myśli, ale zamiast dyskomfortu czujemy się podekscytowani lub szczęśliwi, albo też myśl ta wyzwala uwalnianie dopaminy (hormonu dobrego samopoczucia), a wtedy wpadamy w ten cykl.

Postaraj się pamiętać, że ta myśl nie będzie cię dręczyć przez dłuższy czas i będziesz w stanie przestać o niej myśleć i mieć obsesję.

10. Ćwicz bycie spontanicznym.

Niektóre z tych sugestii są skierowane raczej do osób, którym trudno jest przestać skupiać się na negatywnej myśli. Ale co zrobić, gdy próbujesz przestać myśleć o czymś, co cię ekscytuje?

Jeśli bardzo się czymś ekscytujesz, istnieje prawdopodobieństwo, że wszystko to sobie zaplanowałeś w głowie. Bycie planistą jest wspaniałe pod wieloma względami, ale może też spowodować, że staniesz się obsesyjny na punkcie drobnych szczegółów.

Jeśli próbujesz uniknąć myślenia o czymś, co zaplanowałeś, możesz zrobić kilka małych kroków.

Na przykład, spróbuj zrobić kilka nieplanowanych rzeczy! Nie musi to być nic takiego, jak pojawienie się na lotnisku i zarezerwowanie następnego lotu, nie martw się.

Może to być coś takiego, jak zadzwonienie do kogoś bez wcześniejszego zaplanowania, pójście na kawę tylko dlatego, że przechodziłeś obok miejsca, które wygląda ładnie, albo znalezienie miejsca na kolację bez wcześniejszej rezerwacji.

To kilka fajnych sposobów na przyzwyczajenie się do nieplanowania i możesz je stosować z przyjacielem, jeśli nie czujesz się jeszcze komfortowo, próbując ich w pojedynkę.

Im bardziej przyzwyczaisz się do tego, że nie planujesz rzeczy lub nie znasz dokładnych, drobnych szczegółów, tym bardziej zaczniesz ograniczać swoje obsesyjne myślenie

Jeśli masz obsesję na punkcie myślenia o czymś, co zaplanowałeś, zrobienie kroku w tył może naprawdę pomóc.

Przyzwyczaj się do bycia trochę niewygodnym i robienia rzeczy bez planowania każdej minuty wydarzenia. Dzięki temu przestaniesz myśleć o czymś, co zaprząta Twój umysł i będziesz mógł bardziej cieszyć się chwilą obecną.

11. Terapia zanurzeniowa.

To nie działa na każdego! Jednak niektórym osobom może pomóc skupienie się przez jakiś czas na myśli, której chcą uniknąć. Wiemy, że brzmi to trochę na opak, ale proszę nam wybaczyć..

Czasami trudno jest uniknąć pewnych myśli, ponieważ staramy się je uciszyć, gdy tylko się pojawią. Na przykład w twojej głowie może pojawić się twój były, ale nie chcesz zajmować się tym, co czujesz – zamiast tego wskakujesz na bieżnię, włączasz muzykę lub wychodzisz na drinka z przyjaciółmi.

Taktyka unikania może być skuteczna dla niektórych osób, a bycie zajętym może być świetnym sposobem na odwrócenie uwagi, o czym była mowa wcześniej w tym artykule. Jednak niektórzy z nas muszą w pełni usiąść ze swoimi myślami, zanim będą mogli się od nich uwolnić.

Upewnij się, że masz wokół siebie silny system wsparcia i pozwól sobie na zbadanie myśli, których próbujesz uniknąć. Takie jednorazowe zanurzenie się w myślach pomoże Ci na dłuższą metę i sprawi, że łatwiej będzie Ci przestać o nich myśleć.

Pozwól sobie na płakanie i tarzanie się w wodzie, poczuj swoje uczucia i przyznaj się do tego, co dzieje się w Twoim umyśle.

Ten czas może przynieść ci pewnego rodzaju zamknięcie, co ostatecznie ułatwi ci przestanie myśleć o tym problemie.

12. Poszukaj profesjonalnej pomocy.

Jeśli trudno Ci przestać myśleć o czymś (czy to negatywnym, czy ekscytującym) i zaczyna to wpływać na Twoje życie lub samopoczucie, warto porozmawiać z kimś, kto naprawdę może Ci pomóc.

Szukanie profesjonalnej pomocy pozwoli Ci znaleźć sposób na pokonanie obsesyjnych wzorców myślowych. Specjaliści będą mogli zaproponować Ci kilka sposobów na przerwanie cyklu myślowego, takich jak CBT (Terapia Poznawczo-Behawioralna).

Terapia ta może pomóc ci wyrobić sobie zdrowsze wzorce i nawyki, które ostatecznie pomogą ci przestać myśleć o czymś, co cię dotyka.


Sugerujemy wypróbowanie kilku różnych taktyk, żeby zobaczyć, co najlepiej się u Ciebie sprawdzi. Pamiętaj, że nie zmieni się to z dnia na dzień i że dbanie o siebie i swój umysł jest zobowiązaniem długoterminowym.

Zacznij od dziś, wprowadzając zdrowe nawyki, otaczając się bliskimi i szukając profesjonalnej pomocy, jeśli sprawy wymykają się spod kontroli.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.