Jak przestać mieć obsesję na czyimś punkcie: 16 porad, które naprawdę działają!

Ostatnia aktualizacja: 1 października, 2022

Opublikowano:

Kiedy ktoś cię pociąga, często spędzasz mnóstwo czasu, myśląc o nim i fantazjując o tym, co będziecie razem robić.

Ale jest taki moment, w którym przekraczasz granicę niezdrowej obsesji.

A co, jeśli ta druga osoba po prostu nie jest tak bardzo zainteresowana Tobą? Co, jeśli ciągle myślisz o kimś, z kim nie możesz być, na przykład o swoim byłym albo o sekretnej miłości?

Kiedy ktoś nie odwzajemnia Twoich uczuć, te żywe marzenia o Was dwojgu razem stają się raczej torturującymi koszmarami, bo wiesz, że nie mogą się spełnić.

A może faktycznie jesteś w związku z tą osobą, ale jest ona niedostępna emocjonalnie i nie jest tak bardzo zaangażowana w związek jak ty.

Właśnie wtedy musisz przejąć kontrolę i zacząć wprowadzać zmiany w swoim życiu. Skończenie z obsesyjnymi myślami o kimś, kto nie czuje się tak mocno związany z Tobą, jest bardzo ważne dla Twojego dobrego samopoczucia.

W tym artykule omówimy oznaki tego, że to, co przeżywasz, stało się niezdrową obsesją. Następnie przyjrzymy się potencjalnym przyczynom tej obsesji. Na koniec podamy wiele skutecznych wskazówek, jak przestać mieć obsesję na czyimś punkcie.

12 oznak, że masz obsesyjne uczucia wobec kogoś

Czy to jest prawdziwa miłość, którą czujesz, czy też miłość obsesyjna?

Jeżeli wykazujesz wiele z poniższych oznak, to nie jest to do końca miłość, którą czujesz. Możesz mieć do czynienia z większym problemem.

Nie jest to nic, czego nie mógłbyś pokonać przy odrobinie wysiłku, więc nie panikuj. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy Twoje uczucia do ukochanego, byłego lub partnera stały się obsesyjne.

Jest to szczególnie ważne, jeśli czujesz to do kogoś, kogo nie znasz lub ledwo znasz, ponieważ Twoje myśli i uczucia są oparte raczej na czystej fantazji niż na konkretnym związku.

1. Nie możesz pozbyć się tej osoby z głowy.

Spójrzmy prawdzie w oczy, wszystko, czego naprawdę chcesz, to spędzać każdą minutę z tą osobą i myślisz o niej cały czas.

Myślisz o niej nawet w tej chwili. Ich imię, ich uśmiech, ich oczy… Czy nie wziąłeś właśnie teraz głębokiego oddechu lub nie uśmiechnąłeś się, kiedy to wszystko pojawiło się w Twojej głowie?

Jeśli myślenie o nich nie pozwala ci funkcjonować tak dobrze jak kiedyś, musisz z tym skończyć.

Czy wiesz na pewno, że spędzasz tyle samo czasu w ich myślach, co oni w Twoich? Jeśli nie, musisz porzucić te myśli.

2. Fantazjujesz o byciu z nimi.

Gdyby tylko oni czuli to samo do ciebie, mielibyście najwspanialszą randkę i skończylibyście w długoterminowym związku. Wkrótce kupilibyście dom i może mielibyście psa, a potem dwójkę dzieci – chłopca i dziewczynkę. Mielibyście swój rozum i dowcip, a także swój dobry wygląd i urok.

Zaraz, co?

Jeśli już zacząłeś wymyślać imiona dla dzieci lub wyobrażać sobie siebie przed ołtarzem z osobą, która być może nawet nie wie, że istniejesz, zatrzymaj się w tej chwili.

Dobra, może jeszcze nie wymyśliłeś imion dla dzieci, ale czy spędzasz całe dnie na marzeniach o przytulaniu się do tej osoby, jakby to była jedyna rzecz, która mogłaby Cię uszczęśliwić?

3. Idealizujesz tę osobę.

Najprawdopodobniej stawiasz tę osobę na piedestale, na którym z pewnością nie jest.

Czy jest to najwspanialsza osoba na świecie bez jednej skazy? Oczywiście, jesteś na tyle racjonalny, że wiesz, iż nie jest ona idealna, ale dla ciebie jest idealna i pokochałbyś każdą jej wadę. Albo tak sobie myślisz, bo spędziłeś wiele godzin na fantazjowaniu o tym, kim naprawdę jest ta osoba, nie mając wiele do powiedzenia.

Nawet jeśli wiesz o niej więcej niż kilka rzeczy, zakochałeś się w jej obrazie, który stworzyłeś w swoim umyśle, a nie w osobie, którą naprawdę jest. Jesteś pijany miłością. To właściwie zauroczenie, więc nie myl go z prawdziwą miłością, na którą zasługujesz!

4. Jesteś wobec nich zaborczy.

Jedną z oznak obsesyjnego uczucia do kogoś jest to, że nie wyobrażasz sobie tej osoby z nikim innym. Nie chcesz też nigdy zobaczyć jej z kimś innym. Nie musi to być nawet ktoś, kto mógłby być zainteresowany.

Ponieważ wydaje ci się ona idealna, wyobrażasz sobie, że jest o wiele bardziej pożądana niż w rzeczywistości, i myślisz, że wszyscy to widzą i pragną jej tak samo jak ty.

Czy nie byłoby wspaniale, gdybyście we dwójkę znaleźli się na bezludnej wyspie, gdzie mielibyście ich tylko dla siebie na zawsze? Cóż, prawdopodobnie nie byłoby to wspaniałe i musisz zdać sobie z tego sprawę.

5. Bardzo zależy Ci na ich opinii.

Opinie tej osoby znaczą dla Ciebie cały świat i wpływają na sposób, w jaki żyjesz.

Nigdy w życiu nie kupiłeś nawet znaczka, ale teraz pasjonujesz się zbieraniem znaczków. Wolałbyś być nagi niż nosić biały kolor, ale nagle codziennie chodzisz w białym t-shircie. Nietrudno zgadnąć, kto tutaj naprawdę lubi białe koszulki i zbieranie znaczków.

Kiedy nie możesz być z kimś, kogo tak bardzo pragniesz, możesz ulec pokusie, by spróbować stać się tą osobą lub przynajmniej sprawić, by ona polubiła ciebie, lubiąc rzeczy, które ona lubi.

6. Czujesz potrzebę chronienia tej osoby.

Może wydaje Ci się, że chronisz ją, próbując nastawić ją przeciwko jej przyjaciołom lub sprawić, by przestała chodzić w miejsca, które lubi. Ale czy wiesz, co tak naprawdę próbujesz zrobić? Chcesz kontrolować i izolować tę osobę, a to są wyraźne znaki, że masz obsesyjne uczucia wobec kogoś.

Twoja potrzeba ochrony tej osoby nie wynika ze szczerej troski o jej bezpieczeństwo, jak mogłoby się wydawać. Po prostu chcesz mieć ich wszystkich dla siebie, a to nie jest dobre dla żadnego z was.

7. Jesteś zazdrosny, kiedy widzisz ich z kimś innym.

Jak już się nauczyłeś, twoja zaborczość zmieni się w irracjonalną zazdrość. Będziesz zazdrosny o każdego przedstawiciela płci przeciwnej, z którym rozmawiają. Ale nie tylko o nich. Będziesz zazdrosny o każdego, kto z nim rozmawia, niezależnie od jego płci i zainteresowania tą osobą.

W Twoim sposobie myślenia oni zabierają Ci ją na jakiś czas. Jesteś zazdrosny o czas i uwagę, które poświęcają innym, ponieważ tak bardzo pragniesz ich dla siebie, a oni nie chcą dać ci tego, czego potrzebujesz.

8. Nie potrafisz zaakceptować ich odrzucenia.

Być może dali jasno do zrozumienia, że nie są Tobą zainteresowani lub stało się to jasne poprzez ich działania. Tak czy inaczej, nie możesz przyjąć odmowy. Jesteś gotów walczyć o nich i przekonać ich do siebie, bez względu na to, co będzie trzeba zrobić.

W innym scenariuszu można by to uznać za romantyczne, ale kiedy dana osoba jasno powiedziała, że nie chce, abyś ją gonił, nie zmuszaj jej do ucieczki.

Nie każdy będzie cię lubił, a czasem osoba, która cię nie lubi, jest tą, którą uwielbiasz. To boli, ale musisz zaakceptować odrzucenie i ruszyć dalej ze swoim życiem, jeśli nie chcesz, żeby jedynym wspomnieniem po tym związku był zakaz zbliżania się.

9. Ciągle próbujesz się do nich odezwać.

Mówiąc o zakazie zbliżania się, ciągłe dzwonienie i wysyłanie SMS-ów do tej osoby może sprawić, że będzie ona chciała o niego wystąpić. Jeden niewinny tekst zamienia się w trzy kolejne i pijany telefon o 4 nad ranem.

Zastanów się, czy oni kiedykolwiek kontaktują się z Tobą pierwsi? Jeśli nie, to dlaczego? Czy każą Ci czekać na odpowiedź, odpowiadają tylko kilkoma słowami lub w ogóle nie odpowiadają? Czy zablokowali Cię w mediach społecznościowych?

Cóż, nie da się tego wyjaśnić bez wspomnianego wcześniej zakazu zbliżania się.

10. Przez tę osobę zaniedbujesz innych ludzi w swoim życiu.

Odkąd masz obsesję na punkcie tej osoby, wszyscy inni przestali istnieć. A przynajmniej tak się wydaje.

Chcesz być tylko z tą osobą i nie masz czasu dla innych ludzi w swoim życiu, bo jesteś zajęty planowaniem, jak to osiągnąć.

Jeśli spotykasz się z przyjaciółmi i krewnymi, nie możesz powstrzymać się od rozmowy o osobie, na punkcie której masz obsesję.

Zaniedbujesz nawet swoje obowiązki zawodowe i hobby, bo nie możesz się skupić, a ta osoba stała się twoim głównym priorytetem. Nie chcesz, żeby ona kiedykolwiek uznała cię za niedostępnego, bo pewnego dnia zadzwoni, a ty musisz być gotowy.

11. Analizujesz wszystko, co robi i mówi.

Prawda jest taka, że prawdopodobnie nie ma żadnych ukrytych wiadomości w tym, co ta osoba mówi do ciebie lub robi wokół ciebie. Jednak mimo to szukasz ich w nadziei, że znajdziesz odpowiedź, którą chcesz usłyszeć.

Chcesz zobaczyć znaki, że cię lubi i że łączy was jakaś szczególna więź, więc analizujesz jej słowa i działania, żeby znaleźć dowód. Kiedy nie ma dowodów, możesz nawet wymyślić jakieś i błędnie zinterpretować ich słowa lub zachowanie jako znak, że czują to samo do Ciebie.

12. Zaczynasz ich prześladować.

W końcu obsesyjne uczucia często prowadzą do prześladowania, a jest to znacznie łatwiejsze i bardziej powszechne, gdy mówimy o mediach społecznościowych. Może nie kręcisz się w krzakach w pobliżu miejsca pracy tej osoby, ale jak często sprawdzasz jej profil w mediach społecznościowych?

Czy pytasz o nich? Czy byłeś w miejscach, które często odwiedzają, mając nadzieję, że na nie wpadniesz? Może nie jest to stalking, jaki sobie wyobrażałeś, ale technicznie rzecz biorąc jest to stalking, prawda?

6 przyczyn obsesyjnych uczuć wobec kogoś

Przyczyny obsesyjnych uczuć wobec kogoś mogą być różne, więc nie pozwól, żeby poniższe przyczyny cię przestraszyły. Nie musisz mieć problemów ze zdrowiem psychicznym, żeby mieć na czyimś punkcie obsesję.

Być może łączenie się z tą osobą stało się twoim nawykiem. Uczyniłeś ją priorytetem i zacząłeś odczuwać silne emocje i ogromne pożądanie. Dowiedziałeś się jednak, że ta osoba nie odwzajemnia twoich uczuć i pozostały ci obsesyjne myśli, bo potrzebujesz czasu, żeby to sobie poukładać.

Z drugiej strony może istnieć jakiś problem, który uniemożliwia ci przeżycie zdrowej miłości. Czy to pierwsza osoba, na punkcie której masz obsesję, czy też nie jest to dla Ciebie nic nadzwyczajnego? Problem może mieć korzenie w twojej przeszłości, więc czytaj dalej.

1. Zaburzenia przywiązania.

Tworzenie zdrowych więzi z innymi zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Jednak osoby, które miały niewłaściwych lub niestabilnych rodziców lub opiekunów, mogą wykształcić nieprawidłowe wzorce, które w dorosłym życiu objawiają się jako zaburzenia przywiązania.

Osoby te często stają się lękliwe, kontrolujące lub obsesyjne w związkach i mają tendencję do nadmiernego lęku przed utratą. Z powodu tego lęku często pozostają w agresywnych związkach lub same stają się agresywne, ponieważ chcą zatrzymać swojego partnera.

2. Trauma z przeszłości.

Tendencje obsesyjne mogą się rozwinąć w wyniku traumy z przeszłości, która nie jest związana z dzieciństwem. Na przykład osoba, która poniosła wielką stratę, np. zmarł jej partner, może być przerażona utratą przyszłych partnerów.

Niestety, nasze przeszłe związki mogą poważnie wpłynąć na nasze przyszłe relacje, niezależnie od tego, czy były to związki z naszymi rodzicami, partnerami, przyjaciółmi czy współpracownikami.

3. Strach przed porzuceniem.

Niektórzy ludzie są tak przerażeni możliwością bycia porzuconym, że stają się obsesyjni. Również w tym przypadku może to być spowodowane problemami z dzieciństwa lub z poprzednich związków.

Osoby te boją się, że osoba, na której im bardzo zależy, w każdej chwili je opuści, więc sięgają po nią jak tonący po powietrze.

4. Zaburzenia urojeniowe.

Niektóre zaburzenia urojeniowe mogą powodować obsesyjne zaburzenia miłości, a erotomania jest jednym z nich. Osoba z tym zaburzeniem ma tendencję do wierzenia, że jej przeznaczeniem jest być z kimś i że już jest w miłosnym związku, mimo że nie są razem.

Zaburzenie to może powodować, że myślisz, że ktoś cię kocha, a tym kimś może być osoba, której nawet nie znasz. Na przykład niektórzy ludzie wierzą, że są w związku ze znaną osobą i w końcu prześladują tę osobę.

Prześladowanie, paranoja, gwałtowne i obraźliwe zachowania nie są rzadkością w przypadku erotomanii.

5. Zaburzenia osobowości typu borderline.

Osoby z zaburzeniem osobowości typu borderline mogą mieć problemy z kontrolowaniem swoich emocji i często bardzo boją się opuszczenia.

Często postrzegają ludzi jako dobrych lub złych i nie mają spójnego poczucia własnej osoby lub tożsamości. To pogarsza tendencje obsesyjne, ponieważ osoby te nie uważają się za wartościowe jako jednostki, niezależnie od swoich związków.

6. Inne problemy ze zdrowiem psychicznym.

Wiele chorób psychicznych może zmienić lub zniekształcić czyjąś perspektywę do tego stopnia, że osoba popada w depresję, obsesję lub lęk.

Na przykład osoba cierpiąca na depresję może myśleć o sobie, że jest samotna i niegodna, albo że jej związek jest jedyną wartościową rzeczą w jej życiu. To może prowadzić do obsesyjnych uczuć.

16 sposobów, by przestać obsesyjnie myśleć o kimś

Kiedy zdecydujesz, że musisz przestać obsesyjnie myśleć o kimś, kto nie odwzajemnia twoich uczuć, to znaczy, że zrobiłeś krok w dobrym kierunku.

Nawet jeśli ta osoba coś do ciebie czuje, twoje obsesyjne myśli mogły się zmienić z „bycia zakochanym” w „bycie prześladowcą” i teraz chciałbyś po prostu wrócić do tego pierwszego.

Jest to możliwe, ale wszystko zależy od ciebie i twojej determinacji. Jeśli masz obsesyjne uczucia do kogoś, to one same nie znikną, podobnie jak problem leżący u ich podstaw.

Zawsze warto porozmawiać z profesjonalistą i poznać źródło problemu, żeby w przyszłości nie powtarzać tych samych złych wzorców.

Jak wielu z tych oznak, o których przeczytałeś powyżej, doświadczasz? Jeśli potrafisz rozpoznać siebie w wielu z nich, to być może to, czego doświadczasz, nie jest zwykłymi motylami w brzuchu.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak przestać mieć obsesję na czyimś punkcie.

1. Pomyśl o swoim związku.

Wiesz, co czujesz do tej osoby, ale pytanie brzmi, co ona czuje do Ciebie? Jeśli ta osoba nie chce być z Tobą (przynajmniej w sensie romantycznym), musisz powtarzać sobie ten fakt, aż będziesz w stanie odpuścić.

Z drugiej strony, jeśli jesteś już w związku z tą osobą, a Twoje obsesyjne uczucia przeszkadzają Ci w tym, by był on zdrowy i szczęśliwy, specjalista może pomóc Ci uporać się z tym problemem.

Innym scenariuszem może być to, że ta osoba nie czuje do Ciebie tego samego, mimo że jesteście w związku, albo że Twój związek niedawno się zakończył. Jeśli jest to Twój były, daj sobie czas, żeby przestać go kochać, a jeśli jesteś w jednostronnym związku, możesz rozważyć jego zakończenie.

Kiedy już masz jasność co do relacji, jaką masz lub nie masz z tą osobą, pomyśl o relacji, jaką chciałbyś mieć. Czy nie chcesz kogoś, kto będzie myślał o tobie przez cały czas?

2. Złóż trochę dystansu między tobą a tą osobą.

Bez względu na to, co cię łączy z tą osobą, nabranie do niej dystansu jest w tym momencie prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem. Oznacza to ograniczony kontakt, jeśli w ogóle. Oznacza to również unikanie miejsc, w których wiesz, że ta osoba może się pojawić.

Zrezygnuj z pisania sms-ów i dzwonienia do późnych godzin nocnych, a nawet najlepiej będzie, jeśli nie będziesz z nimi rozmawiał, jeśli oni odezwą się do Ciebie pierwsi. Możesz dać im do zrozumienia, że potrzebujesz trochę dystansu, zanim zerwiesz wszystkie kontakty, i dać sobie czas na poradzenie sobie z uczuciami w samotności.

3. Przypomnij sobie swoje życie przed nimi.

Z pewnością miałeś jakieś życie, zanim poznałeś tę osobę, więc jak ono wyglądało? Co robiłeś z tym całym czasem, który teraz poświęcasz tej osobie?

Co najważniejsze, co robiłeś, co sprawiało Ci radość? Może lubisz czytać dobrą książkę, a twoi przyjaciele są zawsze gotowi na noc w mieście. Czy miałeś jakieś hobby, czy też spędzałeś więcej czasu, goniąc za swoimi marzeniami?

Cokolwiek robiłeś ze swoim życiem, zanim spotkałeś osobę, na punkcie której masz obsesję, niech przypomina ci to, że miałeś życie przed nią i że będziesz miał życie po niej.

4. Przestań ją idealizować.

Czy ta osoba jest naprawdę tak doskonała, jak myślisz? Zastanów się jeszcze raz. Tym razem skup się na jej niedoskonałościach, wadach, a nawet wadach, które mogłeś pominąć.

Być może nawet nie lubisz osoby, którą naprawdę jest, bo wyobrażasz ją sobie jako kogoś zupełnie innego. Może fantazjujesz o tym, że przygotuje ci romantyczną kolację przy świecach, ale czy naprawdę by to zrobił?

Kiedy tkwisz w swojej wyobraźni, zaniedbujesz to, co jest widoczne w rzeczywistości. Teraz, kiedy zauważyłeś rzeczy, których w nich nie lubisz, zadaj sobie pytanie, co tak naprawdę w nich lubisz, zwłaszcza jeśli nie znasz ich zbyt dobrze. Skup się na ich złych stronach i spróbuj spojrzeć na nich tak obiektywnie, jak pozwalają na to twoje uczucia. Następnie zapytaj: co tak naprawdę jest w nich takiego wspaniałego?

5. Pomyśl o życiu, na które zasługujesz.

Zasługujesz na to, by być z kimś, kto czuje do ciebie to samo, co ty do niego. To takie proste.

Tak, musisz też popracować nad swoimi obsesyjnymi skłonnościami, ale w tym momencie uświadom sobie, że zasługujesz na kogoś lepszego. Naprawdę zasługujesz.

Życie, które sobie wyobrażasz z kimś, kto o ciebie nie dba, może czekać na ciebie z kimś, kto odda ci swoje serce na zawsze. To prawda, a jeśli nadal będziesz gonić za kimś, kto ciągle ucieka, przegapisz wiele okazji do prawdziwego szczęścia.

Pozwól odejść osobie, która cię nie docenia, by zrobić miejsce dla kogoś, kto to zrobi. Jeśli masz stałe tendencje obsesyjne, popracuj nad nimi z profesjonalistą, aby nie zniszczyły twoich przyszłych związków.

6. Zmień swój tok myślenia.

Nie zawsze jesteśmy w stanie całkowicie powstrzymać pewne myśli przed pojawieniem się w naszej głowie, ale możemy zatrzymać ciąg myśli, który zaczyna się od imienia danej osoby, a kończy na imionach naszych dzieci.

Kiedy myślisz o tej osobie, spróbuj pomyśleć o czymś innym. Po prostu zajmij swój umysł czymś innym. Na przykład, kiedy zaczynasz myśleć o pójściu z nią na kolację, pomyśl o tym, co sami macie dziś na kolację, zamiast pozwolić, by ciąg myśli prowadził do pocałunku na koniec randki.

Chociaż fantazjowanie o wspólnej przyszłości może wydawać się niewinne, nie pozwala ci ruszyć z miejsca i utrzymuje twoje uczucia przy życiu.

7. Pozwól, by pomogli Ci bliscy.

Czy Twoja rodzina i przyjaciele mogą dać Ci wsparcie, którego teraz potrzebujesz? Może mógłbyś spędzać z nimi więcej czasu i angażować się w zabawy, które zajmą Twój umysł.

Porozmawiaj z nimi o swoim problemie, ale w większym stopniu rozmawiaj o innych sprawach. Niech przypomną Ci o wszystkich innych rzeczach, które dzieją się na świecie, podczas gdy Ty marnujesz swój czas na kogoś, kto może Cię nie doceniać (lub nawet nie wiedzieć o Twoim istnieniu!).

Może nawet wyjedźcie na wakacje, bo zmiana otoczenia i dodatkowy dystans mogą zdziałać cuda dla twojego problemu.

Co najważniejsze, pozwól swoim bliskim podzielić się swoją perspektywą w tej sprawie. Być może rzucą światło na fakty, których twoje uczucia nie pozwalają ci dostrzec. Jeśli znają osobę, na punkcie której masz obsesję, mogą nawet podać ci kilka ważnych powodów, dla których ta osoba nie jest dla ciebie odpowiednia.

8. Dowiedz się, co jest przyczyną twoich obsesyjnych uczuć.

Omówiliśmy niektóre z możliwych przyczyn obsesyjnych uczuć wobec kogoś, więc czy rozpoznałeś siebie w którymś z opisów?

Może to nie jest pierwsza osoba, do której czujesz się w ten sposób i powtarzasz negatywny schemat myślowy. Wszystko to może być spowodowane czymś z twojej przeszłości lub możesz mieć problemy, z którymi mógłby pomóc terapeuta.

Tak czy inaczej, powinieneś zidentyfikować źródło swojego problemu i popracować nad sobą. Zasługujesz na to, by być w zdrowym związku i nie musisz wnosić do niego niezdrowego bagażu, gdy przyjdzie na to czas.

9. Porozmawiaj z profesjonalistą.

Rozmowa z profesjonalistą nigdy nie jest złym pomysłem, zwłaszcza jeśli uczucia nie ustępują lub doświadczyłeś ich już wcześniej z inną osobą. Poznanie swojego stylu przywiązania może pomóc ci w tworzeniu zdrowszych relacji w przyszłości, a coś z twojej przeszłości może być kluczem do rozwiązania twoich problemów.

Rozmowa o problemie z profesjonalistą to dobry wybór, ponieważ rodzina i przyjaciele mogą nie mieć wiedzy, która mogłaby ci pomóc.

10. Zajmij się czymś innym i żyj swoim życiem.

Kiedy chcesz przestać mieć obsesję na czyimś punkcie, musisz pomyśleć o innych rzeczach, które mógłbyś zrobić ze swoim czasem.

Czy zaniedbujesz jakieś obowiązki lub hobby, czy może mógłbyś zająć się czymś więcej? Ucz się nowych rzeczy i zdecydowanie próbuj nowych rzeczy! Skup się na doskonaleniu siebie i zdobywaniu nowej wiedzy, ale nie zapominaj o zabawie.

Rozpieszczaj się trochę, kiedy czujesz się smutny, zamiast pozwolić, by to uczucie Cię przytłoczyło. Kawa z przyjaciółką, a potem kąpiel z bąbelkami i noc oglądania ulubionego serialu brzmi o wiele lepiej niż obsesja na punkcie kogoś, kto żyje swoim życiem. Ty też musisz żyć swoim.

11. Poznaj kogoś nowego.

Kiedy oddalasz się od obiektu swojej obsesji, prawdopodobnie czujesz się samotny. Kiedy przyjaciele i rodzina nie są opcją, nowi przyjaciele z pewnością są. Wyjdź z domu i poznaj nowych ludzi. Możesz nawet nawiązać prawdziwe i znaczące przyjaźnie online, jeśli tak będzie ci łatwiej.

Nie wskakuj w związek, gdy tylko ktoś Cię polubi, ale rozmawiaj z różnymi ludźmi i zdaj sobie sprawę, że masz wiele możliwości. Podczas gdy jedna osoba może cię w ogóle nie lubić, inna będzie cię absolutnie uwielbiać!

Co najważniejsze, przekonasz się, że twój ukochany, były czy partner nie jest jedyną osobą, która wyda ci się idealna dla ciebie i sprawi, że twoje serce zacznie bić. Najgorsze, co może się zdarzyć, to to, że zamiast nowego partnera od razu będziesz miał nowych przyjaciół. Zacznij więc zdawać sobie sprawę z tego, że na świecie jest wiele osób, a ty skupiasz się na tej, która nie chce skupić się na tobie.

12. Nie próbuj zagłuszyć swojego smutku.

W czasie, kiedy będziesz próbował ruszyć dalej, prawdopodobnie będziesz miał pokusę, żeby spróbować utopić swoje obsesyjne uczucia w alkoholu lub narkotykach. Wiesz już, że to zły pomysł, ale musisz sobie o tym przypomnieć, bo być może właśnie kilka kieliszków mocnego alkoholu (albo jointa lub dwóch) dzieli Cię od tego, żeby zadzwonić do tej osoby, prześladować ją lub – w najlepszym wypadku – myśleć o niej jeszcze bardziej.

Celem jest pozbycie się tej osoby z głowy, a żadna substancja, którą możesz wprowadzić do swojego ciała, nie sprawi, że tak się stanie. Prawdopodobnie tylko pogorszy sprawę.

13. Patrz na sprawy z punktu widzenia tej osoby.

Kiedy okazujesz komuś miłość, to, czy uzna to za romantyczne, czy straszne, zależy tak naprawdę od jego uczuć do ciebie.

Spróbuj spojrzeć na sprawy z ich punktu widzenia. Jak się czują z twoimi obsesyjnymi uczuciami? Jeśli te uczucia tylko odpychają drugą osobę jeszcze bardziej od Ciebie, to co osiągasz poza tym, że sprawiasz wrażenie zdesperowanego i potrzebującego?

Przypomnij sobie rzeczy, które wydarzyły się między wami, ale tym razem spróbuj spojrzeć na to z ich perspektywy. Oni nie patrzą na Ciebie z taką samą miłością i pasją, więc Twoje zachowanie wygląda dla nich inaczej, niż gdyby oni też byli na Ciebie źli.

Spróbuj przypomnieć sobie moment, kiedy ktoś, na kogo nie miałeś ochoty, był w tobie zakochany i jakie to było uczucie. Prawdopodobnie było to co najmniej niezręczne. Czy naprawdę chcesz, żeby ta osoba tak się czuła?

14. Naucz się akceptować odrzucenie.

Każdy na tym świecie powinien nauczyć się akceptować odrzucenie, bo wszyscy od czasu do czasu się z nim spotykamy. Jest to nieunikniona część gry w randki i jeśli chcesz znaleźć miłość, musisz być gotowy na wszystkie reakcje, w tym na odrzucenie.

Nie każdy będzie w tobie zakochany tak samo jak ty w nim, albo w ogóle. Taki jest po prostu fakt życia. Nie da się tego uniknąć, a wygrywasz tylko wtedy, gdy grasz uczciwie. Naucz się więc akceptować odrzucenia i ruszaj dalej, bo tylko w ten sposób dotrzesz do tej osoby, która będzie o tobie myśleć każdego dnia.

15. Pozbądź się wspomnień.

Niezależnie od tego, czy byłeś w związku z tą osobą, czy nie, możesz sobie z tym poradzić, jak z każdym innym rozstaniem. Jeśli masz jakieś fizyczne pamiątki, które przypominają Ci o tej osobie, pozbądź się ich.

Tak jak musisz pozbyć się jej z głowy, tak samo musisz pozbyć się jej z domu. Jeśli masz zdjęcia w telefonie lub w ramce, usuń je lub wyrzuć. Serwetka z restauracji, do której poszliście razem, prezent, który ci dali – pozwól im odejść.

Jeśli jest to dla Ciebie zbyt trudne, nie musisz od razu wyrzucać tych rzeczy. Po prostu włóż je do pudełka i schowaj gdzieś, gdzie nie będziesz musiał na nie patrzeć.

16. Traktuj je jako znajomości.

Ostatecznie nie powinieneś nienawidzić osoby, która Cię odrzuciła. Twoje uczucie miłości prawdopodobnie zmieni się w uczucie złości lub urazy, gdy zdasz sobie sprawę, że nie możesz sprawić, by ta osoba cię polubiła.

Jak jednak możesz ich nienawidzić? Jeśli nie zrobiła nic, co mogłoby cię skrzywdzić, nie chowaj urazy tylko dlatego, że nie była tobą zainteresowana.

W miarę możliwości nie powinieneś się z nimi spotykać przez jakiś czas. Ale po jakimś czasie możecie się znowu zobaczyć. W takim przypadku traktuj ich jako znajomych i nic więcej. Kiedy dojdziesz do punktu, w którym będziesz mógł pomachać im na ulicy i iść dalej bez żadnych emocji, będziesz wiedział, że skończyłeś z nimi na dobre.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące obsesji

Czy obsesja na punkcie kogoś jest normalna?

Każdy, w pewnym momencie swojego życia, miał „obsesję” na punkcie innej osoby. Zazwyczaj objawiało się to zauroczeniem, podczas którego spędzałeś więcej czasu niż chciałbyś przyznać, myśląc o tej osobie i zastanawiając się, jaka ona jest.

Tak więc obsesja na czyimś punkcie jest dość powszechna i całkowicie normalna.

Kto nie ma obsesji na punkcie innej osoby, kiedy jest w nowym związku i poznaje swojego nowego partnera? Albo kiedy ktoś go pociąga?

Może nawet byłeś w związku, w którym byłeś bardziej zaangażowany niż twój partner, więc sprawiałeś wrażenie, że masz lekką obsesję.

Ten rodzaj obsesji rzadko osiągał taki poziom, żeby odstraszyć drugą osobę, zmusić ją do uzyskania zakazu zbliżania się lub obawy o jej bezpieczeństwo. Zazwyczaj polegało to na tym, że wyglądałeś najlepiej, kiedy wiedziałeś, że ta osoba będzie w pobliżu, zastanawiałeś się, co ona robi, próbowałeś rozwijać podobne zainteresowania lub wymyślałeś sposoby na nawiązanie rozmowy.

Jednak kiedy obsesja zaczyna ignorować granice, przeszkadzać w codziennych czynnościach lub sprawiać, że druga osoba czuje się niekomfortowo, to nie jest to normalne. Jeśli twoje uczucia do innej osoby dominują nad wszystkimi innymi aspektami twojego życia, to przekroczyłeś granicę tego, co niezdrowe i prawdopodobnie niebezpieczne.

Skąd mam wiedzieć, czy jestem zakochany, czy mam obsesję?

Bardzo łatwo jest pomylić obsesję z miłością. Obie wiążą się z intensywnymi emocjami, ale jedna z nich jest zdrowa, a druga nie.

Jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś zakochany, czy po prostu masz obsesję na czyimś punkcie, zadaj sobie następujące pytania:

Czy Twoje uczucia są oparte na rzeczywistości?

Czy masz rzeczywisty związek z tą osobą, czy też opierasz swoje uczucia na tym, jak ją postrzegasz?

Czy spędziłeś godziny na fantazjowaniu o tym, kim według Ciebie jest ta osoba? Musi być troskliwa, bo ma kota, którym się opiekuje. Albo jest bardzo inteligentny, bo kiedyś widziałeś go z książką. Zawsze jest ze swoimi przyjaciółmi, więc musi być bardzo towarzyska.

Czy myślisz o nich tak często, że uniemożliwia Ci to funkcjonowanie w życiu tak dobrze, jak kiedyś?

Ciągle o nich myślisz, do tego stopnia, że nie możesz się skupić na pracy ani na niczym innym. Zawsze zastanawiasz się, co oni myślą lub robią. Fantazjujesz o tym, jak by to było umówić się z nimi na randkę lub porozmawiać.

Nawet nie znają twojego imienia, ale ty już zaplanowałeś, jak będzie wyglądała wasza pierwsza randka, może nawet masz już wybrane imiona dla swoich dzieci.

Czy jesteś zaborczy lub zazdrosny o to, z kim spędzają czas?

Czy jesteś irracjonalnie zazdrosny, kiedy widzisz ich z kimś innym, nawet jeśli jest to przyjaciel? Przecież są tacy wspaniali. Dlaczego ktoś inny nie miałby ich pragnąć, prawda? Czy wszyscy są postrzegani jako konkurencja dla ich miłości i/lub uwagi?

Czy zmieniasz siebie w to, czego myślisz, że oni chcą?

Czy Twój styl, zachowanie lub wygląd przeszły drastyczną przemianę, by dostosować się do tego, co myślisz, że chciałby mieć obiekt Twoich uczuć?

Może jesteś molem książkowym, ale nagle znienawidziłeś wszelkie formy czytania, bo ktoś wspomniał, że to nie jest jego ulubione zajęcie? Może zwykle ubierasz się swobodnie, ale teraz ubierasz się za każdym razem, gdy wychodzisz z domu, bo wydaje się, że taki styl lubią?

Czy trudno ci przyjąć odmowę?

Oni ładnie lub niezbyt ładnie powiedzieli Ci, że nie są zainteresowani związkiem z Tobą (może nawet więcej niż raz). Ale ty wiesz, że bylibyście razem idealni. Jesteście parą stworzoną w niebie. Oni po prostu nie wiedzą, jak bardzo Ci na nich zależy. A może myślisz, że sprawdzają cię, czy będziesz chciał walczyć o ich miłość i uwagę?

Czy wiesz o nich więcej, niż powinieneś?

Na jakimkolwiek etapie związku jesteś z tą osobą, wiesz o niej znacznie więcej, niż powinieneś. Byliście tylko na kilku randkach, ale ponieważ śledziłeś ją w mediach społecznościowych, znasz imiona wszystkich członków jej rodziny, wiesz, jaki sport lub instrument uprawiała w szkole średniej, znasz imiona jej trzech ostatnich partnerów, ulubione potrawy, a nawet hobby. Czy to, co wiesz o tej osobie, może ją odstraszać?

Czy z powodu tej osoby zaniedbujesz inne relacje w swoim życiu?

Zawsze mówisz o tej osobie wszystkim swoim przyjaciołom i rodzinie. Ponieważ ta jedna osoba zajmuje całą twoją uwagę, stałeś się emocjonalnie niedostępny dla wszystkich innych osób w twoim życiu. Wszystkie twoje zainteresowania skupiają się wokół tej osoby. Jeśli ktoś dzwoni i chce się spotkać w konkretną noc, nie możesz wyjść, bo możesz przegapić jego telefon. Ta osoba stała się twoim głównym celem w życiu.

Czy spędzasz godziny na odtwarzaniu każdej interakcji z tą osobą?

Nie uśmiechał się, kiedy witał się z Tobą rano. Czy jest na Ciebie zły? Westchnęła, zanim odpowiedziała na Twoje pytanie podczas lunchu. Co to miało znaczyć? Szukasz ukrytych znaczeń w tym, co mówią lub robią, szukasz oznak ich prawdziwych uczuć do ciebie.

Czy nie prześladujesz ich?

Nazywasz to szukaniem faktów, ale niektórzy mogą to nazwać prześladowaniem. Przeszukałeś wszystkie jego konta w mediach społecznościowych, żeby zdobyć jak najwięcej informacji o nim i jego osobowości. Zmieniłeś swój plan dnia tak, by móc chodzić w miejsca, w których bywa, próbując przypadkowo na niego wpaść.

Wiele z działań, które wywołuje obsesja, nie ma miejsca, kiedy jesteś w kimś szczerze zakochany. Obsesja to kontrola i strach. Kiedy kogoś naprawdę kochasz, pozwalasz mu być najlepszą wersją siebie, nawet jeśli nie obejmuje to bycia z tobą.

Miłość nie polega na tym, że zmieniasz siebie, żeby ktoś się w tobie zakochał. Nie zmusza cię do zaniedbywania innych obowiązków czy relacji.

Kiedy miłość jest zdrowa, ty i ta druga osoba możecie być sobą, ponieważ wasze podobieństwa i różnice dodają pikanterii waszemu związkowi. Możesz swobodnie przyjaźnić się z innymi ludźmi, bo twoja miłość opiera się na zaufaniu, a nie na potrzebie kontroli czy strachu.

Kiedy masz obsesję na punkcie kogoś, twoja tożsamość gubi się w związku lub w drugiej osobie. Skupiasz się na drugiej osobie do tego stopnia, że zaniedbujesz rzeczy i osoby, które wcześniej były dla ciebie ważne.

Przekraczasz granice dopuszczalnego zachowania i ignorujesz prośby tej osoby, by zostawić ją w spokoju. Twoje zachowanie wywołuje u nich przerażenie lub mogłoby wywołać, gdyby dowiedzieli się, do jakiego stopnia się dla nich posunąłeś.

Dlaczego mam obsesję na punkcie kogoś, kogo ledwo znam?

Jest kilka powodów, dla których możesz mieć obsesję na punkcie kogoś, kogo ledwo znasz. Niektóre z tych powodów to:

Problemy z przywiązaniem

Osoby mające problemy z przywiązaniem mają tendencję do fiksacji i idealizowania osób niedostępnych. Obsesja na punkcie osoby, którą ledwo znasz, pozwala ci mieć iluzję związku, ale tak naprawdę go nie ma. Może to skłonić kogoś do przylgnięcia do nowego partnera zbyt wcześnie w związku lub daleko po jego zakończeniu.

Zaburzenia zdrowia psychicznego

Mogą to być m.in:

a) Zaburzenia osobowości typu borderline

To zaburzenie zdrowia psychicznego wpływa na sposób, w jaki dana osoba myśli i czuje się w stosunku do siebie i innych. Może powodować trudności w funkcjonowaniu w życiu codziennym. Osoba z tym zaburzeniem może mieć problemy z samooceną, panowaniem nad swoimi emocjami i zachowaniem. Osoby te zazwyczaj mają niestabilne związki. Jeśli chodzi o miłość, to zaburzenie to może powodować, że dana osoba przechodzi od skrajnej miłości do skrajnej pogardy.

b) Urojona zazdrość

To zaburzenie opiera się na wydarzeniach lub faktach, które dana osoba uważa za prawdziwe, ale które zostały już udowodnione jako fałszywe. Urojona zazdrość może powodować, że ktoś wierzy, iż druga osoba odwzajemnia jego uczucia, nawet jeśli zostało jasno powiedziane, że to nieprawda.

c) Erotomania

Jest to połączenie urojeniowych i obsesyjnych zaburzeń miłości. Osoba cierpiąca na erotomanię myśli, że ktoś sławny lub o wyższym statusie społecznym jest w niej zakochany. Osoby z tym zaburzeniem mają tendencję do izolowania się, mają niewielu przyjaciół.

Tak jak w przypadku wszystkich zaburzeń psychicznych, tylko licencjonowany specjalista może zdiagnozować dane zaburzenie psychiczne i zaproponować leczenie.

Samotność

Być może od dłuższego czasu nie jesteś już w stałym związku i masz już dość randkowania. Kiedy spotykasz kogoś, kto wydaje ci się odpowiedni lub przynajmniej lepszy niż ludzie, z którymi ostatnio się spotykałeś, szybko przywiązujesz się i zaczynasz obsesyjnie myśleć o waszej wspólnej przyszłości.

Rozproszenie uwagi

Używasz tej osoby jako środka do odwrócenia uwagi od innych obszarów swojego życia, z których nie jesteś zadowolony. Na przykład zamiast szukać pracy, która lepiej odpowiada Twoim umiejętnościom i temperamentowi, zostajesz i zamiast tego kierujesz swoją uwagę na to nowe zainteresowanie miłością.

Znajomość

Ta osoba przypomina ci twoją pierwszą miłość lub starego chłopaka/dziewczynę, który odszedł. Jest w niej coś, co wydaje ci się znajome. Przebywanie z nią sprawia, że czujesz się tak, jakbyś znów był z tą osobą.

Atrakcyjność seksualna

Znalazłeś kogoś, kto naciska na Ciebie we właściwy sposób. Jeśli obecnie czujesz się niespełniony, będzie to miła odmiana od twojej zwykłej sfrustrowanej rzeczywistości. Myślenie o tej drugiej osobie i bycie z nią sprawia, że czujesz się podekscytowany, więc robisz to często.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.