25 cech dobrego przyjaciela: ludzie, którym możesz zaufać

Ostatnia aktualizacja: 1 października, 2022

Opublikowano:

Kiedy to piszę, mam na myśli pewną przyjaciółkę. Jest ona bardziej siostrą niż przyjaciółką. Jest bardziej rodziną niż moim rodzeństwem.

Nie wiem, jak udało mi się trafić na tak niesamowitą istotę ludzką, ale tak się stało i to jest wspaniałe.

Nie ma dnia, żebym nie był wdzięczny za to, że razem przemierzamy kosmos na tej wielkiej, różnorodnej Ziemi.

To połączenie nie zostało po prostu wyciągnięte z eteru, nie utrzymuje się też dzięki iskrom i tęczom.

Są pewne cechy, które trzeba dzielić, aby stworzyć więzy dobrej i prawdziwej przyjaźni.

1. Są życzliwi

Wydawałoby się, że jest to oczywiste w przypadku każdego rodzaju kontaktów międzyludzkich, ale życzliwość jest często pomijana.

Prawdopodobnie doświadczyliśmy takiej życzliwości, która – szczerze mówiąc – sprawia, że ludzie czują się trochę nieswojo.

Życzliwość dobrego przyjaciela jest raczej odmianą „zawsze możesz na ciebie liczyć”. Zamiast prawić ci płytkie komplementy, upewni się, że twoje potrzeby są zaspokajane, tak abyś nigdy nie musiał doświadczać świata w samotności.

2. Są uczciwi

Kolejną z głównych cech dobrego przyjaciela jest to, że da Ci znać, kiedy zostanie przez Ciebie zraniony, zdezorientowany Twoim postępowaniem i potrafi powiedzieć, kiedy coś ukrywasz.

Wiele osób nie chce robić żadnej z tych rzeczy. Łatwiej jest im ukryć się za słowami „nie chcę zranić Twoich uczuć”

Rzecz w tym, że dobrzy przyjaciele się dzielą. Nawet bólem. Dyskomfort pojawia się wszędzie w życiu; nieuczciwe byłoby udawanie, że omija on przyjaźń w ogóle.

3. Są indywidualni

Poczucie tożsamości tworzy niesamowite więzi. Dobrzy przyjaciele nie próbują stać się tobą, są w pełni sobą.

Ich poczucie indywidualności współgra z Twoim własnym, a nawet uwydatnia te obszary w Was obu, które wcześniej mogły pozostać niezauważone.

I chociaż marzenia, cele i temperamenty są często podobne, to nawet w najlepszych przyjaźniach zdarzają się sytuacje, w których każda z osób musi się odsunąć, aby zastanowić się i stawić czoła wyzwaniom na własną rękę.

4. Są żądni przygód

Nuda to brak stymulacji, czy to umysłowej, emocjonalnej, czy fizycznej.

Dobrzy przyjaciele zaspokajają wszystkie te trzy obszary; są żądni przygód, ponieważ lubią robić różne rzeczy, myśleć, czuć i dzielić się tym z Tobą.

Nie musi to oznaczać wspinaczki górskiej czy skoku na bungee; wystarczy wycieczka do nowej restauracji.

Pragnienie i chęć poznawania świata jest nieodłączną częścią przyjaźni, ponieważ mówi „weź mnie za rękę i zobaczmy, co tam jest!”

5. Są zabawni

Gdyby nie dobrzy przyjaciele, w szkole mleko nigdy nie leciałoby Ci z nosa; nie miałbyś nawet połowy tak wielu opowieści o rzeczach, które robiłeś na uniwersytecie; połowa z tych opowieści nie zawierałaby nagości w taki czy inny sposób, a dziś, jako dorośli, nadal istnieje szansa, że z Twojego nosa będą lecieć płyny. Tyle że teraz jest to wino.

Przyjaciele robią nam kawały. Rozśmieszają nas w najbardziej nieodpowiednich momentach, a uchwycenie błysku w ich oczach jest jak obietnica świątecznego poranka.

6. Są Ochroną

Jimi Hendrix prawdopodobnie myślał o dobrym przyjacielu, kiedy wymyślił słowa piosenki: „Stoję obok góry, ścinam ją krawędzią dłoni”

Dobrzy przyjaciele nie chronią cię w sposób egoistyczny, zaborczy; chronią cię, wszystkie dziwnie ukształtowane, cenne, wewnętrzne kawałki, które składają się na twoją podróżującą duszę, ponieważ są to kawałki, które naprawdę przyciągają nas do jasnych, błyskotliwych dusz.

Jest to misja, którą biorą na siebie, często nie wiedząc, że to robią, ale będą to robić od tego miejsca do wieczności, niezależnie od tego, czy stoją na górze, czy osłaniają cię przed zbliżającą się krzywdą, czy nawet czasami chronią cię przed samym sobą.

7. Są godni zaufania

Są ludzie, którym ufamy tylko tak długo, jak długo ich widzimy. To nie są dobrzy przyjaciele.

Są też tacy, którym włożylibyśmy do jajka wszystko, co czyni nas „nami”, dali im je i pozwolili ścigać się po polu pełnym pułapek i gruzu, podczas gdy my popijalibyśmy lemoniadę w oczekiwaniu na ich zwrot.

Ufamy, że nasi dobrzy przyjaciele są dobrymi ludźmi. Jeśli nie: żegnamy się.

8. Są opiekuńczy

Tak, dobry przyjaciel odsuwa włosy na bok, kiedy ty dokonujesz odwrotnego zjadania, ale upewnia się też, że jesz wystarczająco dużo, wystarczająco dużo odpoczywasz, przynajmniej raz w miesiącu bierzesz kąpiel z bąbelkami i słuchasz z szeroko otwartymi oczami, kiedy opowiadasz mu o swoim ostatnim osiągnięciu lub nowo odkrytym celu.

Dobrzy przyjaciele stają się przyjaciółmi, rodzicami, kochankami, lekarzami i powiernikami w jednym, a przy tym nie wydają się trudni ani kłopotliwi.

9. Słuchają

Współczucie i empatia sprawiają, że nasi dobrzy przyjaciele są doskonałymi słuchaczami.

Dobrze jest milczeć i pozwolić przyjaciołom, aby wypełnili nas sobą, tak jak oni nas.

Inną kluczową cechą dobrego przyjaciela jest to, że słucha twoich nadziei, obaw, pytań, marzeń, głupot, rozmyślań, dumy i innych rzeczy nie z obowiązku, ale dlatego, że naprawdę mu zależy.

10. Są pomocni

Dobry przyjaciel cię wspiera. Nie w potrzebie. Zawsze.

Jeśli jesteś zmęczony, oni biorą na siebie twoje brzemię. Jeśli potrzebujesz pomocy w rozgryzieniu czegoś, są twoimi partnerami w badaniach. Nie liczą ani nie żałują, a jeśli jedna rzecz jest już zrobiona, a ty potrzebujesz ich więcej, nie mają problemu, żeby tam być. Kropka.

11. Potrafią czytać w myślach

Może nie jest to jasnowidzenie na poziomie Stephena Kinga (ale nie zaszkodzi), ale dobrzy przyjaciele często wiedzą, czego potrzebujesz, zanim ty tego potrzebujesz.

W cudowny sposób dzwonią właśnie w tym momencie dnia pracy, kiedy masz ochotę rzucać zszywaczami jak gwiazdami, a potem natychmiast uspokajają Cię na tyle, żebyś zdążył na jeszcze jedno spotkanie przed końcem pracy.

Czy jest to tylko funkcja znajomości twoich nastrojów i zwyczajów, czy też w grę wchodzi głębszy związek? Zabawa w pewne tajemnice polega na tym, że nawet nie próbujemy ich rozgryźć.

12. Są optymistyczni, ale praktyczni

„Laissez les bons temps rouler!” – Niech żyją dobre czasy – to okrzyk wszystkich przyjaciół, ale dobry przyjaciel łagodzi go świadomością, że nietrwałość jest częścią życia.

Dobre chwile kończą się lub czasem muszą poczekać, ale nie przeszkadza to w czerpaniu radości z tego, że przyjaciel mieszka w twoim sercu.

13. Są pełni szacunku

Szanuje Ciebie, szanuje Twój czas, szanuje Twoje prawo do popełniania błędów: to są cechy charakterystyczne dla kogoś, kogo warto wpuścić do swojego życia.

Szanują to, co kochasz, to, czego się boisz, to, czego unikasz. Bez szacunku przyjaźń staje się kolejnym lustrem narcyzmu: widzisz drugą osobę jako niewiele więcej niż przedłużenie ciebie, dopóki nie przestanie być użyteczna.

14. Nieustraszenie dają się przytulać

Przytulanie jest bardzo potrzebne w tym życiu. Dobry przyjaciel to taki, który przytulił cię wczoraj, przedwczoraj i nie widzi powodu, dla którego miałby nie przytulić się dzisiaj.

Każdy z nas ma inną częstotliwość przytulania, ale życie w taki sposób, jakby nie istniała żadna zasada zabraniająca seryjnego przytulania, to scenariusz, w którym wszyscy wygrywają.

15. Są otwarci

Przyjaźń jest jak sport ekstremalny polegający na połączeniu duszy z duszą: poruszamy się po tej ziemi, nigdy nie wiedząc, gdzie się odbijemy i kim są ludzie, których spotykamy.

Trzeba mieć odwagę, żeby otworzyć się na kogoś, kto czuje się tak samo przypadkowo umieszczony na tej planecie jak ty. Ale dobrzy przyjaciele to robią. Otwierają swoje serca, odsłaniają swoje dusze i zostawiają miejsce, w którym możesz schować kawałek siebie na przechowanie.

To długa podróż, to ekstremalne uczłowieczenie; dobrzy przyjaciele nie tylko czynią tę podróż znośną, ale przekształcają ją w szaloną, dziką, absolutną rozkosz.

16. Wokół nich możesz być prawdziwym sobą

Jedną z często pomijanych cech dobrego przyjaciela jest to, że akceptuje on to, kim jesteś – to, co dobre, złe i brzydkie. Dzięki temu czujesz się przy nich całkowicie komfortowo i możesz ujawnić każdy aspekt swojej osobowości.

Niezależnie od tego, czy chodzi o sposób, w jaki tańczysz, kiedy jesteś szczęśliwy, czy o impulsywną naturę twojego pijanego ja, nie czujesz potrzeby powstrzymywania się, kiedy jesteś w ich towarzystwie.

17. Potrafisz siedzieć w ciszy bez niezręczności

Kolejnym dobrym znakiem głębokiej przyjaźni jest umiejętność dzielenia się chwilą lub okresem ciszy. Kiedy przyjaźń jest bardziej powierzchowna, cisza jest często głucha i napięta, co sprawia, że należy jej unikać.

Zawsze uważam, że dobrym testem przyjaźni jest wspólne mieszkanie (lub wspólny wyjazd na wakacje). Kiedy spędzacie wystarczająco dużo czasu w swoim towarzystwie, na pewno pojawią się chwile ciszy, a to, jak się podczas nich czujecie, jest wskaźnikiem tego, jak bardzo jesteście sobie bliscy.

18. Szczerze się cieszycie, kiedy dzieją się dobre rzeczy

Kiedy widzisz kogoś, kto ma to, czego ty chcesz, instynktownie czujesz zazdrość; dotyczy to większości powierzchownych przyjaźni.

Jednak kiedy ta osoba jest prawdziwym przyjacielem, bardzo się z nią cieszysz i nie żałujesz jej szczęścia. Jeśli znajdzie miłość, chcesz poznać nową osobę w jej życiu; jeśli osiągnie sukces w karierze, chcesz usłyszeć wszystkie szczegóły; a jeśli kupi ładny dom, nie możesz się doczekać, żeby go odwiedzić.

Jeśli żałujesz, że nie jesteś na ich miejscu lub wierzysz, że to oni mają szczęście, to prawdopodobnie nie jest to jeden z Twoich najbliższych przyjaciół.

19. Rozmowa wykracza poza small talk

W pewnym towarzystwie będziesz czuł się zobowiązany do utrzymywania lekkich rozmów i unikania dyskusji, które mogą naruszyć bariery osobiste lub rzucić światło na różnice zdań.

Jednak jedną z głównych cech dobrego przyjaciela jest to, że możecie rozmawiać prawie o wszystkim. Nie spotykacie się tylko po to, żeby porozmawiać o tym, co obaj robiliście lub co sądzicie o najnowszym programie telewizyjnym; temat rozmowy sięga znacznie głębiej.

Możecie rozmawiać o ważniejszych sprawach w życiu: o waszych marzeniach, lękach, religii, polityce, sensie istnienia. Debaty nie są rzadkością, a nawet mogą być nieco gorące, ale wasze rozmowy z pewnością nie są nudne.

20. Konfrontują się z Tobą, jeśli sam się sabotujesz

Ponieważ prawdziwa przyjaźń to taka, w której możecie porozumiewać się na najgłębszych poziomach i taka, która jest ucieleśnieniem zaufania w najpełniejszym tego słowa znaczeniu, przyjaciel zawsze będzie starał się zapobiec wyrządzeniu sobie krzywdy.

To oni znają cię na tyle dobrze, że zauważają, kiedy nie zachowujesz się jak należy. Widzą, kiedy za dużo pijesz, za mało jesz, lekkomyślnie ryzykujesz swoim bezpieczeństwem i samopoczuciem, narażasz swoją karierę lub robisz coś innego, czego później będziesz żałować.

Choć może być im trudno skonfrontować się z Tobą w takich sprawach, to oznaką prawdziwego przyjaciela jest to, że jeszcze trudniej jest im siedzieć z założonymi rękami i patrzeć, jak kapitulujesz.

21. Będzie raczej zachęcał cię do próbowania nowych rzeczy niż je odrzucał

Twoje zainteresowania, upodobania i opinie z czasem na pewno się zmienią, a twoi przyjaciele bez wątpienia będą mieli coś do powiedzenia na ten temat.

Ci, którzy kwestionują to, że próbujesz nowych rzeczy; ci, którzy śmieją się z samej perspektywy – nie są twoimi prawdziwymi przyjaciółmi.

Prawdziwy przyjaciel będzie wspierał cię i twój rozwój jako osoby. Niezależnie od tego, czy uczysz się salsy, w wolnym czasie pracujesz jako wolontariusz na rzecz organizacji charytatywnej, czy odkrywasz swoją duchową stronę, będzie cię z całego serca zachęcał, byś to zrobił.

A jeśli później zmienisz zdanie, nie będą tymi, którzy powiedzą: „A nie mówiłem?”, ale tymi, którzy pogratulują ci, że dałeś z siebie wszystko.

22. Wybaczy ci (prawie) wszystko

Jedną z najważniejszych cech dobrego przyjaciela jest to, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby wybaczyć ci, kiedy zrobisz coś złego. Postarają się zrozumieć powody, dla których zachowałeś się tak, jak się zachowałeś, porozmawiają z Tobą o tym i pomogą Ci rozwiązać wszelkie problemy, z którymi możesz się borykać.

Nie oznacza to, że pozwolą ci na wszystko. Jednym czynem można zniszczyć przyjaźń, niezależnie od tego, jak bardzo jest ona prawdziwa i głęboka.

Mogą wybaczyć ci to, co zrobiłeś, nawet jeśli zdecydują, że najlepiej będzie się rozstać.

23. Szczerze cieszysz się na ich widok

Czy kiedykolwiek umówiłeś się na spotkanie z tak zwanym przyjacielem, ale miałeś cichą nadzieję, że on odwoła spotkanie? Jeśli tak, to prawdopodobnie nie zaliczasz go do grona swoich bliskich przyjaciół.

Z drugiej strony, kiedy planujesz spotkać się z prawdziwym przyjacielem, jesteś psychicznie i fizycznie podekscytowany tym spotkaniem. A jeśli on z jakiegoś powodu musi odwołać spotkanie, czujesz się tym gorzko rozczarowany.

24. Nie czujesz się winny, że odrzucasz ich zaproszenie

Jakkolwiek dziwnie to brzmi, jeśli czujesz się winny, kiedy nie chcesz iść na imprezę przyjaciela, to być może nie jesteście tak blisko, jak myślisz.

Prawdopodobnie martwisz się, jak oni przyjmą twoją odmowę i co sobie o tobie pomyślą z tego powodu. Podejrzewasz, że mogą mieć do Ciebie pretensje lub doszukiwać się w tym jakiejś obelgi i to właśnie spowoduje poczucie winy. Może to nawet zmusić cię do zrobienia rzeczy, których wolałbyś nie robić – to nie jest cecha przyjaźni.

Z drugiej strony, kiedy prawdziwy przyjaciel zaprasza cię na coś, a ty czujesz potrzebę odmówienia, zawsze masz poczucie, że zrozumie to bezwarunkowo. W głębi duszy wiesz, że nie będzie miał ci tego za złe ani nie będzie miał innego zdania o tobie czy o waszej przyjaźni.

25. Czujesz się wystarczająco komfortowo, by poprosić go o przysługę

Jeśli chętnie poprosiłbyś kogoś o przysługę, to istnieje duża szansa, że uważasz tę osobę za bliskiego przyjaciela.

Dzieje się tak dlatego, że jesteś pewien, iż ta osoba zrobi wszystko, co w jej mocy, by ci pomóc, a jeśli nie będzie w stanie pomóc, nie potraktujesz tego jako odrzucenia. Jeśli poprosisz o przysługę kogoś z bardziej przypadkowych znajomych, a on odmówi, możesz się zastanawiać, jakie są tego powody.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.