10 rzeczy, które czynią człowieka wyjątkowym

Ostatnia aktualizacja: 1 października, 2022

Opublikowano:

Każda osoba jest unikalną układanką złożoną z kawałków osobowości, doświadczeń życiowych, wiedzy i emocji.

Każda osoba ma swoją własną perspektywę i światopogląd, które w dużej mierze wynikają z tego, jak doświadczyła świata i jak się w nim poruszała.

Niezależnie od tego, jaką dokładnie ścieżką podążyło życie danej osoby, podróż ta odciska na niej swoje piętno i kształtuje jej dzisiejszy sposób interakcji ze światem.

Nie jesteśmy jednak skazani na konkretny wynik.

Cechy, które sprawiają, że każdy człowiek jest wyjątkowy i interesujący, można doskonalić, poprawiać i rozwijać w trakcie naszej życiowej podróży.

Oto kilka rzeczy, które sprawiają, że jesteś wyjątkowy w tym świecie.

1. Twoja osobowość

Osobowość człowieka jest czymś, co kształtuje się od momentu jego narodzin aż do chwili obecnej.

Każde dobre i złe doświadczenie, każdy triumf i porażka, każda chwila siły i słabości, każda odrobina wiedzy i mądrości, którą zdobywamy..

…to wszystko prowadzi nas do tego, jak poruszamy się po świecie.

Nikt inny nie może i nie będzie miał twojego dokładnego zbioru wiedzy, doświadczeń i spostrzeżeń, które sprawiają, że jesteś tym, kim jesteś.

Nikt inny nie zareaguje na to, czego doświadczyłeś, tymi samymi emocjami i myślami, które ty miałeś.

Nikt nie będzie dokonywał takich samych wyborów jak ty.

Twoja osobowość jest jedyna w swoim rodzaju.

2. Twoje nastawienie

Postawa osoby dyktuje jej sposób postrzegania życia i działań ludzi wokół niej.

Zarówno pozytywne, jak i negatywne nastawienie może być zaraźliwe, wpływając na ludzi wokół ciebie i pociągając ich w ogólnym kierunku tego, co wnosisz do świata.

Na tym opierają się materiały samopomocowe i motywacyjne, które mówią o tym, że twoje nastawienie może naprawdę ograniczyć to, co możesz osiągnąć w życiu.

Prawda jest bowiem taka, że osoby o pozytywnym nastawieniu mają tendencję do odsuwania się od osób o bardziej neutralnym lub negatywnym nastawieniu.

Twoje nastawienie jest kształtowane przez twój krajobraz emocjonalny, chyba że dokonasz aktywnego wyboru, by zmienić je w coś lepszego i bardziej sprzyjającego szczęśliwej teraźniejszości i przyszłości.

3. Twoje doświadczenia

Przeszłe i przyszłe doświadczenia danej osoby mają bez wątpienia największy wpływ na kształtowanie tego, kim ona jest jako unikalna jednostka.

Każde doświadczenie pomaga nam określić, w jaki sposób będziemy wchodzić w interakcje ze światem i innymi ludźmi.

Osoby z negatywnymi doświadczeniami mogą odczuwać niepokój i przyjmować postawę obronną w sytuacjach podobnych do tych, w których zostały skrzywdzone, lub gdy próbują uniknąć krzywdy w przyszłości.

Ludzie szukają pozytywnych doświadczeń, które pomogą im lepiej zrozumieć świat, ludzi w nim żyjących oraz to, jak najlepiej prowadzić szczęśliwe i pełne zadowolenia życie.

Nie oznacza to, że jesteś skazany na bycie zakładnikiem swoich doświadczeń.

Niektóre negatywne doświadczenia często zawierają strzępy mądrości, którą możesz wykorzystać, by znaleźć lepszą drogę, podejmować lepsze decyzje i dążyć do bardziej pozytywnej przyszłości.

4. Twoje nawyki

Nawyk to czynność, którą wykonujemy z dużą regularnością. Nawyki, które mamy, kształtują i określają, jakie aspekty naszej unikalnej osoby rozwijamy.

Zły nawyk jedzenia niezdrowego jedzenia i braku aktywności fizycznej spowoduje senność i słabe zdrowie fizyczne.

Dobry nawyk mycia zębów dwa razy dziennie i używania nici dentystycznej sprawi, że twoja jama ustna będzie zdrowa i wolna od bólu.

Wyrabianie nawyków, takich jak czytanie, medytacja, ćwiczenia czy próbowanie nowych rzeczy, może poprawić zdrowie psychiczne i samopoczucie.

Carl Jung słynnie powiedział: „Jesteś tym, co robisz, a nie tym, co mówisz, że zrobisz”, a jego słowa w dużej mierze mówią o tym, jak nasze działania i nawyki determinują osobę, którą się stajemy.

5. Twoja kreatywność

Kreatywność to interesująca rzecz, ponieważ istnieje tak wiele różnych jej rodzajów.

Istnieje wiele dziedzin sztuki, które wykorzystują kreatywną stronę mózgu, od malarstwa i rysunku po taniec i śpiew.

Kreatywność występuje też w innych formach, takich jak opracowywanie skutecznych systemów, własnoręczne budowanie regału na książki czy planowanie estetycznego krajobrazu.

Każda osoba ma swój unikalny, twórczy dar, na który wpływa jej własna wizja tego, czym jest piękno.

Czasami piękno nie jest czymś skomplikowanym. Czasami kreatywność i piękno to prosta skuteczność.

6. Twoja perspektywa

Czy ktoś inny na świecie widzi świat dokładnie tak, jak ty?

Nie.

Nikt inny nie przeżył twoich dwudziestu czterech godzin dziennie, siedmiu dni w tygodniu, trzystu sześćdziesięciu pięciu dni w roku.

Nikt inny nie doświadczył życia w taki sam sposób, jak ty.

Nikt inny nie posiada dokładnie takiej samej wiedzy, jaką ty posiadasz.

Perspektywa każdej osoby jest wyłącznie jej własna.

Dlatego tak ważne jest, by być otwartym na opinie i pomysły innych ludzi..

…niekoniecznie po to, by zaakceptować je jako słuszne lub niesłuszne, ale po to, by pomóc wypełnić luki i rozwijać swoje unikalne postrzeganie świata.

Wymiana poglądów z właściwą osobą na temat twojego postrzegania świata może odblokować realizację i mądrość, więc nie unikaj słuchania i dzielenia się własnymi perspektywami i opiniami.

7. Twój gust

Co lubisz? Czego nie lubisz?

Choć możemy znaleźć wspólny język z innymi ludźmi na temat tego, co stanowi o jakości lub pięknie, to jednak gusta są w dużej mierze unikalnym aspektem naszej osobowości.

Upodobania danej osoby wpływają na wiele jej życiowych wyborów, niezależnie od tego, jakie jedzenie chce jeść, czy z jakimi ludźmi chce się związać.

Poznawanie różnych smaków świata, we wszystkich ich formach, jest doskonałym sposobem na poszerzanie horyzontów, uczenie się nowych rzeczy i rozwijanie się jako osoba.

Otwarty umysł i gotowość do przyjęcia smaków innych ludzi mogą cię wprowadzić w tak wiele wspaniałych rzeczy.

8. Twoje cele

Cele danej osoby generalnie określają, jak spędza ona swój czas, energię i wysiłek.

Obszary życia i przedsięwzięcia, w które inwestujemy nasz czas, energię i wysiłek, będą tymi, o których myślimy najczęściej, co wpłynie na to, co dajemy i bierzemy od świata.

Cele krótko-, średnio- i długoterminowe zapewniają nam kierunek i motywację, gdy czujemy się zagubieni lub gdy potykamy się na naszej drodze.

Każdy może lepiej wykorzystać swoje życie, rozwinąć się jako osoba i znaleźć wyraźniejszy kierunek, jeśli znajdzie cele, nad którymi będzie pracować.

Dziennikarstwo jest doskonałym uzupełnieniem nastawienia na rozwój, ponieważ jest miejscem, w którym możesz swobodnie wypowiedzieć swoje zdanie, określić, czego dokładnie chcesz, i opracować plan, jak to osiągnąć.

9. Twoje hobby

Co lubisz robić dla przyjemności?

Jest to częste pytanie, które ludzie wykorzystują do przełamywania lodów i które mówi o tym, jakim typem osoby jesteś.

Hobby z pewnością nie definiuje osoby, ale to, na co poświęcasz swój czas, informuje innych o tym, jakim jesteś człowiekiem.

Czy lubisz łamigłówki? Oglądanie seriali na Netflixie? Sport? Wolontariat? Ogrodnictwo? Gotowanie? Granie na komputerze?

Wszystkie te rzeczy mówią coś o tobie jako o wyjątkowej jednostce, o twoich wartościach i o tym, jak szukasz szczęścia lub sensu w życiu.

Oznacza to również, że wypróbowywanie i przyswajanie nowych hobby może ułatwić wzrost i rozwój osobisty.

10. Twoja pasja

Pasja jest wspaniałą częścią ludzkiego doświadczenia.

Jest tak wiele rzeczy, którymi można się pasjonować – sztuka, natura, ludzkość, by wymienić tylko kilka.

Pasje mogą zapewnić bardzo potrzebne ukierunkowanie na cel lub doświadczenie, które pozwoli nam pozostawić nasz własny, niepowtarzalny ślad na świecie.

Rzeczy, które wzbudzają najgłębsze emocje w duszy, mogą mówić o wyższym powołaniu do zrobienia czegoś większego od nas samych, nawet jeśli znajdujemy się w miejscu mentalnym lub emocjonalnym, w którym w danej chwili nie jest najlepiej.

Zrozumienie swoich pasji może pomóc Ci znaleźć bezpośrednią, wyraźną ścieżkę, która będzie się kierować Twoimi wartościami i unikalnym postrzeganiem świata.

Nie pozwól im ostygnąć do zera. Od czasu do czasu podsycaj te płomienie, aby nadal płonęły i oświetlały Twoją drogę.

Wszyscy jesteśmy wyjątkowymi jednostkami. Wszyscy mamy coś wyjątkowego i wartościowego do wniesienia do świata. Odnalezienie tego, co masz wnieść, może zająć trochę czasu.

Najbardziej liczy się mieszanka

Istnieją indywidualne elementy Ciebie jako osoby, które dzielisz z innymi.

Możesz lubić tę samą kuchnię, mieć wspólne hobby, wyznawać podobne poglądy i wierzenia jak inni ludzie.

Tym, co odróżnia daną osobę od innych, nie są te elementy same w sobie, ale ich kombinacja, którą masz tylko ty.

Jesteś wyjątkowy. Nie ma co do tego wątpliwości.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.