„Nie mam przyjaciół” – 21 rzeczy, które możesz zrobić, gdy czujesz się tak jak teraz

Ostatnia aktualizacja: 1 października, 2022

Opublikowano:

Jeśli nie masz nikogo, kogo mógłbyś nazwać prawdziwym przyjacielem, samotność może być trudna do zniesienia, ale są rzeczy, które możesz zrobić, by zaradzić tej sytuacji.

Nieważne, czy czujesz, że w ogóle nie masz przyjaciół, czy po prostu nie masz przyjaciół w szkole, na studiach lub w pracy, nie powinieneś pozwolić sobie na przekonanie, że jesteś nielubiany.

Musisz po prostu zbadać możliwe powody, dla których jeszcze się z nikim nie zaprzyjaźniłeś, i spróbować je usunąć.

Oto 21 bardzo skutecznych wskazówek, jak zdobyć więcej przyjaciół w swoim życiu.

Uwaga: Jeśli jesteś osobą otwartą i towarzyską, ale twoja sytuacja osobista uległa zmianie i brakuje ci przyjaciół – może zmieniłeś miejsce zamieszkania, porzuciłeś pracę, by urodzić dziecko, niedawno przeszedłeś na emeryturę lub jeszcze coś innego – rady zawarte w tym artykule są nadal aktualne i warto je zastosować.

1. Sprawdź, czy nie blokujesz nowych znajomości.

Jeśli czytasz ten artykuł, to istnieje prawdopodobieństwo, że brakuje Ci przyjaciół i często czujesz się samotny. Może więc wydawać się dziwne pytanie, czy rzeczywiście uniemożliwiasz nawiązywanie nowych znajomości.

Możesz słusznie zapytać: „Nie mam przyjaciół, więc dlaczego miałbym wchodzić sobie w drogę?”

Odpowiedź jest taka, że możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że to robisz.

Umysł jest skomplikowany i wiele rzeczy, które robimy, pochodzi z miejsca znacznie poniżej poziomu świadomości. Robimy je automatycznie i nie zastanawiamy się, jak mogą wpływać na nasze życie.

Te zachowania, które są przed tobą ukryte, zwykle powstają z powodu nierozwiązanych problemów osobistych.

Nie musisz doświadczyć poważnej traumy emocjonalnej lub fizycznej, czy też znęcania się, żeby w swoim nieświadomym umyśle trzymać jakąś głęboką krzywdę.

Pozornie nieistotne wydarzenia z przeszłości mogą wpływać na Twój obecny sposób myślenia i powodować, że stawiasz bariery przed przyjaźnią.

Być może zostałeś wychowany w środowisku, które zachęcało do niezależności i samozachowawczości, co teraz oznacza, że nie czujesz się w stanie polegać na innych ludziach w jakiejkolwiek sprawie – w tym w kwestii przyjaźni czy zabawy.

Być może w przeszłości zawiedli Cię ludzie i desperacko próbujesz zapobiec powtórzeniu się tego samego poczucia krzywdy. Boisz się zdrady i rozczarowania, więc trzymasz ludzi na dystans, by uniknąć takiego ryzyka.

Czy po prostu czujesz się niegodny przyjaźni innych, bo we wczesnych latach życia byłeś ofiarą znęcania się i molestowania?

To tylko trzy przykłady tego, jak możesz stawiać psychiczne przeszkody w nawiązywaniu znaczących przyjaźni i dlaczego możesz nie mieć już przyjaciół.

Przekonania, które wyznajesz i myśli, które z nich wynikają, mogą utrudniać innym ludziom zaprzyjaźnienie się z tobą. Zadaj sobie pytanie, czy tak jest w twoim życiu.

2. Nie dawaj ludziom złych wiadomości.

Ludzie są zazwyczaj otwarci na zawieranie nowych znajomości, ale muszą czuć, że ta druga osoba chce być także ich przyjaciela.

Oceniają sytuację, czytając znaki, zanim zdecydują, czy spróbować nawiązać kontakt z daną osobą, czy nie.

Musisz więc zadać sobie pytanie, czy nie dajesz złych sygnałów osobom, które mogą być potencjalnymi przyjaciółmi.

Możesz powiedzieć „nie mam przyjaciół”, ale czy unikasz zaproszeń na spotkania towarzyskie? Czy robiłeś tak w przeszłości? Jeśli tak, to musisz zdać sobie sprawę, że ludzie wkrótce przestaną pytać, jeśli będziesz ciągle je odrzucał.

Po prostu założą, że nie jesteś zainteresowany lub że masz lepsze rzeczy do zrobienia.

Jest jeszcze język ciała i wpływ, jaki może mieć na innych ludzi.

Jeśli wyglądasz na zamkniętego, ze skrzyżowanymi ramionami i spuszczoną głową, nie zachęca to ludzi do przychodzenia i rozmawiania z Tobą.

Jeśli wyglądasz, jakbyś nie chciał się zaangażować, ludzie będą się trzymać z daleka, żeby uniknąć niezręcznej interakcji lub potencjalnego odrzucenia; w końcu oni też są ludźmi.

Kiedy ktoś się do ciebie odezwie, jak na to zareagujesz? Ludzie lubią rozmowy, które przebiegają naturalnie i nie sprawiają wrażenia wymuszonych.

Jeśli będziesz udzielał wymijających odpowiedzi i nie będziesz starał się przedłużać dyskusji, to po chwili ciszy będą musieli się pożegnać.

3. Ucz się umiejętności społecznych i często je ćwicz.

Kiedy już zorientujesz się, w jaki sposób możesz stać na drodze do zawarcia nowych przyjaźni, musisz zająć się odkrytymi problemami.

Tak jak w przypadku każdej innej umiejętności, musisz podjąć kroki, by nauczyć się podstaw kontaktów towarzyskich, a następnie codziennie ćwiczyć, by być w tym coraz lepszym.

Możesz zacząć od małych rzeczy, nawet od przywitania się ze znajomą twarzą raz dziennie, ale im częściej będziesz próbował, tym szybciej zobaczysz rezultaty.

Powinieneś wybierać takie działania, które dotyczą konkretnych obszarów, na które zwróciłeś uwagę w kroku pierwszym.

Jeśli więc niezależność jest powodem, dla którego nie masz przyjaciół, powinieneś spróbować jak najczęściej prosić o pomoc.

Jeśli zwykle odrzucasz propozycję szybkiego drinka po pracy, dlaczego nie zapytać, czy możesz się przyłączyć, kiedy następnym razem twoi koledzy pójdą do baru.

Wystarczy, że zostaniesz na jednym drinku przed wyjściem, ale w sytuacji towarzyskiej poznasz ich o wiele lepiej niż w środowisku pracy.

Jeśli rozmowy nie przychodzą Ci łatwo, może zapamiętaj krótką listę wskazówek, które będziesz mógł wykorzystać, gdy rozmowa wyschnie.

Rozmawiaj na tematy ogólne, np. co ktoś robił w weekend lub jakie ma plany na najbliższe wakacje w kalendarzu.

Takie proste rzeczy mogą przedłużyć rozmowę i zbudować pierwsze nici przyjaźni między tobą a drugą osobą.

4. Naucz się akceptować dyskomfort i odrzucenie.

Istnieje prawdopodobieństwo, że kontakty towarzyskie nie przychodzą ci łatwo. Prawdopodobnie przez większość czasu czujesz się trochę niezręcznie i niekomfortowo.

Choć może tak być, nie możesz pozwolić, by ten dyskomfort zniechęcił cię do podjęcia próby. Jeśli chcesz tego, czego obecnie nie masz, musisz być gotów wyjść poza swoją strefę komfortu, aby to osiągnąć.

Faktem jest, że nie każda Twoja interakcja społeczna będzie pozytywnym doświadczeniem. I to jest w porządku. Możesz się z kimś nie dogadać. Rozmowa może się nigdy nie rozwinąć lub ucichnąć po krótkim czasie. Osoba ta może wymówić się od wyjścia. Takie rzeczy się zdarzają, ale mają znaczenie tylko wtedy, gdy w nie wierzysz.

Z dyskomfortem jest tak, że im bardziej się z nim zmierzysz i przyjmiesz, tym mniej intensywnie będziesz go odczuwał następnym razem. W końcu ten dyskomfort stanie się tylko małym uczuciem w głębi duszy, które nie będzie ci przeszkadzać. Może nawet zacząć być odczuwane jako podniecenie.

I chociaż odrzucenie może czasem być bolesne – zwłaszcza ciągłe odrzucenie – to jeśli nie będziesz przywiązywał wagi do konkretnych wyników w kontaktach towarzyskich, nie będziesz przywiązywał tak dużej wagi do bycia zaakceptowanym. Będziesz w stanie poradzić sobie z odrzuceniem w sposób rzeczowy, postrzegając je jako coś, co się wydarzyło, a nie jako osąd twojej osoby.

5. Wkładaj wysiłek w utrzymanie więzi.

Kiedy między tobą a drugą osobą wytworzy się choćby najmniejsza więź, możesz zacząć wkładać więcej wysiłku w tę przyjaźń. Nie możesz oczekiwać, że druga osoba wykona całą pracę, by nawiązać z Tobą kontakt tylko dlatego, że jesteś nieśmiały lub introwertyczny.

Musisz być inicjatorem komunikacji i spotkań osobistych, jeśli chcesz rozwinąć tę więź w coś znaczącego. Druga osoba może mieć innych przyjaciół lub zajęcia towarzyskie i chociaż z radością przyjmie przyjaźń z Tobą, może mieć mniejszy bodziec do jej nawiązania ze względu na istniejące kontakty.

Zakładając, że połączyło was jakieś szczególne hobby lub zainteresowanie, powinieneś przynajmniej raz na jakiś czas napisać do nich wiadomość, żeby o tym porozmawiać. Zapytaj, co u nich słychać, żeby być uprzejmym, ale potem spróbuj zaangażować ich w małą wymianę zdań na temat tego, co was łączy.

Czy kibicujecie tej samej drużynie sportowej? Porozmawiajcie o meczu lub przekażcie plotki.

Lubisz komiksy? Poproś o polecenie nowych do przeczytania.

Dzielicie zamiłowanie do pieczenia? Wyślij im zdjęcie swojej ostatniej partii karmelowych ciasteczek z białą czekoladą i zapytaj, czy chcieliby przepis (albo czy mogliby przyjść i spróbować!)

Ale nie możesz utrzymywać tylko tego cyfrowego kanału komunikacji. Jeżeli chcesz, żeby przyjaźń rozwinęła się gdziekolwiek, musisz inicjować spotkania fizyczne. Również w tym przypadku możesz zaproponować coś, co wiąże się z tym, co was łączy, np. wspólne wyjście na mecz, wyjazd na konwent komiksowy czy spotkanie w kawiarni na kawałek ciasta i filiżankę.

Bądź proaktywny. Nie czekaj, aż oni przyjdą do ciebie. Ani przez chwilę nie myśl, że skontaktowaliby się z Tobą, gdyby naprawdę chcieli. To nie jest tylko ich obowiązek, to jest także twój obowiązek. Na początku możesz być tym, który popycha sprawy do przodu. W końcu, owszem, będziesz chciał nawiązać wzajemną przyjaźń, w którą obie strony będą zaangażowane w równym stopniu, ale to Ty możesz być źródłem tej początkowej iskry starań.

Jednocześnie nie wymuszaj czegoś, co nie działa. Jeśli wkładasz wiele energii przy różnych okazjach, a oni nie odwzajemniają tego wysiłku, powinieneś wiedzieć, kiedy zaakceptować, że przyjaźń nie jest przeznaczona i przenieść swój wysiłek na coś lub kogoś innego.

6. Zamień swoje pasje w źródła nowych przyjaciół.

Wspólne zainteresowania są często dobrym budulcem dla rodzącego się towarzystwa, więc dlaczego nie wykorzystać zajęć, które lubisz robić i zamienić je w sposób na zawieranie nowych znajomości?

Korzystaj z serwisów takich jak Meetup.com, aby znaleźć w swojej okolicy osoby/grupy o podobnych zainteresowaniach, a następnie dołącz do nich, aby oddawać się temu, co sprawia wam wszystkim przyjemność.

Piękno opierania przyjaźni na pasjach polega na tym, że łatwo jest o nich rozmawiać nawet najbardziej niezręcznej społecznie osobie. Będziesz znał temat na wylot i prawdopodobnie będziesz miał wiele opinii na ten temat. Nie będziesz się zastanawiać, co powiedzieć; rozmowa będzie płynąć naturalnie.

Ta wskazówka jest tak prosta, że nawet jeśli dziś nie masz żadnych przyjaciół, w krótkim czasie zaczniesz prowadzić życie towarzyskie.

7. Dołącz do aplikacji o przyjaźni.

Aby zdobyć przyjaciela, bądź przyjacielem dla kogoś, kto jest samotny, odizolowany lub po prostu szuka towarzystwa.

Istnieje mnóstwo aplikacji pomagających ludziom w nawiązywaniu przyjaźni. Tworzysz profil i dopasowujesz się do innych osób, które mogą mieć podobne zainteresowania.

Istnieją aplikacje do nawiązywania przyjaźni, aplikacje dla osób uprawiających sport i dbających o kondycję fizyczną, aplikacje dla świeżo upieczonych mam, aplikacje dla właścicieli psów/spacerowiczów, aplikacje do nawiązywania kontaktów z sąsiadami oraz aplikacje dla osób, które chcą po prostu napić się kawy z kimś nowym.

To świetne podejście dla osób z lękiem społecznym. Nie musisz próbować poznawać nowych ludzi osobiście i zastanawiać się, kto też może szukać nowego przyjaciela. Ludzie korzystający z tych aplikacji są na nich, bo chcą znaleźć nowych przyjaciół. Pozwalają one uniknąć niezręczności związanych z początkowymi rozmowami i momentem „zostańmy przyjaciółmi”.

8. Bądź szczery.

Ludzie łączą się z osobami, które okazują otwartość i wrażliwość. Nie oznacza to, że musisz komuś wylać swoje serce – oznacza to, że musisz być sobą, pokazać siebie i nie wstydzić się swoich dziwactw.

Ludzie lubią dziwactwa. Kiedy ktoś chce pokazać swoje dziwactwa, sprawia, że osoby z jego otoczenia stają się bardziej zrelaksowane. W końcu każdy z nas ma coś, co uważa za „dziwne” i często stara się tego nie pokazywać. Ale jeśli ktoś inny już pokazuje swoje, czujemy się bardziej komfortowo, pokazując swoją dziwność – nawet ją celebrując.

Bycie autentycznym sobą jest też o wiele łatwiejsze. Nie musisz zastanawiać się, jak powinieneś się zachowywać lub co powinieneś powiedzieć – po prostu robisz i mówisz to, co przychodzi ci naturalnie.

Ludzie potrafią rozpoznać, kiedy ktoś jest autentyczny. Tak samo potrafią powiedzieć, kiedy ktoś jest nieautentyczny. Jeśli będą musieli wybrać, za każdym razem wybiorą osobę autentyczną. Po prostu poczują się bardziej prawdziwie.

9. Bądź dobrym przyjacielem.

Ludzie, których spotykasz, i przyjaciele, których nawiązujesz, nie pozostaną przy tobie długo, jeśli będziesz dla nich złym przyjacielem.

Upewnij się, że dajesz tyle, ile bierzesz. Bądź miły, hojny, niezawodny i elastyczny. Bądź szczery, godny zaufania, szanuj innych i bądź pozytywny.

Bądź dobrym słuchaczem i pozwalaj innym wyrażać siebie i swoje uczucia bez osądzania, bez krytykowania ich wyborów i bez prób kontrolowania ich.

Bierz odpowiedzialność, gdy zrobisz coś, co ich zdenerwuje. Przeproś i powiedz to szczerze. Bądź wyrozumiały i współczujący, kiedy ktoś pokaże swoją ludzką stronę i cię zdenerwuje.

Podnoś innych na duchu, nie sprowadzaj ich na ziemię. Świętuj z nimi, kiedy w ich życiu dzieje się coś dobrego. Nie zazdrość im sukcesu ani nie próbuj ich prześcignąć.

Ciesz się na ich widok, ale bądź szczery. Nie bądź źródłem dramatów w ich życiu, ale bądź kimś, kto wnosi pozytywny wkład. Wspieraj ich, kiedy potrzebują pomocy lub ramienia, na którym mogą się wypłakać.

Bądź takim przyjacielem, jakim chciałbyś, żeby oni byli dla ciebie.

10. Zacznij od małych kroków.

Jeśli twoja nieśmiałość lub lęk społeczny to duża przeszkoda do pokonania, nie próbuj robić wszystkiego na raz. Możesz zacząć od osób, które już znasz w jakimś kontekście.

Ćwicz z nimi swoje umiejętności słuchania i rozmowy. Przyzwyczaj się do tego, jak przebiega rozmowa tam i z powrotem. Nie musisz rozmawiać z nimi przez długi czas, ale staraj się regularnie angażować w rozmowę i obserwuj, jak wasze rozmowy stają się coraz dłuższe i bardziej otwarte.

Następnie spróbuj powiedzieć coś do nieznajomego (lub krewnego nieznajomego, np. sąsiada). Zacznij od przelotnego komentarza na temat pogody, od szybkiej rozmowy, która nie prowadzi donikąd. Zwróć uwagę na to, jak prosta była ta interakcja i jak świetnie się udała (bo na pewno tak będzie).

Następnie przejdź do nieco dłuższej interakcji – może pochwal kogoś za ubranie lub biżuterię, którą nosi, i zapytaj, skąd ją ma.

Za każdym razem świadomie notuj wynik. Zakładając, że był on pozytywny, wykorzystaj to jako przypomnienie na następny raz, aby pokonać ewentualny niepokój. Będziesz mógł przeciwstawić myśli o tym, że wszystko może pójść źle, wspomnieniom o tym, że w przeszłości wszystko poszło dobrze.

Jeśli masz negatywne doświadczenia, zapytaj, co mogło się stać lub jak mógłbyś postąpić inaczej w przyszłości. Czy ta osoba spieszyła się, żeby gdzieś dotrzeć?

Gdy masz dobrą interakcję, przybij sobie piątkę. Zauważ, jak dobrze się czujesz. Może nawet nagradzaj się po interakcjach z pięcioma różnymi osobami w ciągu jednego dnia.

Im więcej małych kroków zrobisz, tym łatwiej będzie Ci to przychodziło. Twoje obawy mogą nigdy całkowicie nie zniknąć i możesz pozostać nieco nieśmiały, ale im więcej będziesz ćwiczył, tym bardziej będziesz przygotowany do działania pomimo swoich obaw.

11. Pamiętaj, że masz do czynienia z drugim człowiekiem.

Kiedy chcesz nawiązać lub pogłębić przyjaźń, zawsze pamiętaj o tym, że masz do czynienia z drugim człowiekiem. Ma to wiele konsekwencji.

Po pierwsze, kiedy wchodzisz z nimi w interakcję, oni też mogą czuć się trochę zdenerwowani. Może to nie dotyczyć osób bardzo otwartych, ale wiele osób odczuwa pewne zdenerwowanie, gdy przebywa w towarzystwie osób, których nie zna zbyt dobrze. Chociaż twoje nerwy mogą być na innym poziomie, nie jesteś sam w ich odczuwaniu.

Po drugie, ta druga osoba będzie popełniać błędy. Może zapomnieć odpisać na Twoją wiadomość, odwołać plany, zdenerwować Cię na wiele sposobów. Nie musi to oznaczać, że nie chce być twoim przyjacielem. Oznacza to tylko, że nie zawsze są idealni. Oczywiście, jeśli takie sytuacje zdarzają się regularnie, możesz zastanowić się, czy ta osoba będzie wartościowym przyjacielem.

Po trzecie, ta osoba ma inne sprawy w swoim życiu. Możesz bardzo lubić jej towarzystwo i chcieć spędzać z nią cały swój czas, ale musisz szanować jej inne zobowiązania. Czasami może być niedostępna przez jakiś czas, ponieważ jest zajęta innymi sprawami. Zaprzyjaźnij się z tą osobą, ale nie rób z niej centrum swojego świata.

12. Nie bądź zdesperowany.

Możesz czuć się zdesperowany, by zdobyć kilku przyjaciół, ale jest różnica między odczuwaniem desperacji a byciem zdesperowanym.

Bycie zdesperowanym oznacza nadmierne staranie się. To znaczy, że przejawiasz zachowania związane z potrzebą, a nie naturalne. A ludzie mają tendencję do odsuwania się od potrzeb i kurczowego trzymania się.

Nie przesadzaj z komplementami. Nie staraj się cały czas zadowalać innych, poświęcając się w niezdrowy sposób. Wszystko sprowadza się do bycia szczerym. Ludzie nie mają nic przeciwko temu, że od czasu do czasu ktoś się odezwie, bo wiedzą, że nawet najlepsi przyjaciele mogą się ze sobą nie zgadzać.

Dobrze jest wyrazić swoje preferencje lub podzielić się opinią na jakiś temat, nawet jeśli inni ludzie nie zawsze się z tym zgadzają.

W rzeczywistości, jeśli zawsze starasz się zadowolić innych, możesz przyciągnąć do swojego życia niewłaściwych ludzi – takich, którzy wykorzystają twoje ugodowe podejście, by tobą manipulować lub cię wykorzystać.

Zachowaj szacunek dla samego siebie i upewnij się, że inni ludzie również traktują cię z szacunkiem. Jeśli Twoje pomysły lub sugestie są zawsze ignorowane lub odrzucane, musisz szczerze zastanowić się, czy ta osoba jest dla Ciebie odpowiednim przyjacielem.

13. Nawiązuj znajomości w sieci, ale nie pozwól, by byli to twoi jedyni przyjaciele.

Myśli „nie mam przyjaciół” często towarzyszy inna myśl „i nie wiem, gdzie ich znaleźć”

Ale tam jest mnóstwo możliwości. Dzięki milionom różnych forów, grup na Facebooku, czatów, stron internetowych i innych miejsc, w których można się zaangażować w sieci, często łatwiej jest znaleźć osoby o podobnych poglądach za pośrednictwem tego cyfrowego medium.

Nie jest to w żadnym wypadku złe i może pomóc Ci w ćwiczeniu umiejętności społecznych w bezpiecznym środowisku, ale nie polegaj zbytnio na tego typu znajomościach.

14. Bądź zainteresowany drugą osobą.

Wspaniała wskazówka, jak być kimś, z kim inni chcą spędzać czas, to okazywać szczere zainteresowanie tymi ludźmi i ich życiem.

Ludzie lubią czuć się interesujący, a nie ma lepszego sposobu niż to, by ktoś słuchał, co masz do powiedzenia. Ty możesz być tym kimś. Możesz być tym wspaniałym słuchaczem, z którym ludzie chcą rozmawiać.

Zadawaj pytania na podstawie tego, co druga osoba już powiedziała, pozwalając jej rozwinąć te kwestie. Pamiętaj o rzeczach, które zostały powiedziane w poprzednich rozmowach i kontynuuj je – to pokaże, że naprawdę słuchałeś i przejmowałeś się tym, co mówili.

Większość ludzi będzie chciała naturalnie włączyć Cię w rozmowę, pytając o Twoje życie. Jeśli tak się stanie, a rozmowa – i przyjaźń – będzie przebiegać w obie strony, to jesteś na wygranej pozycji.

15. Przyczyniaj się i znajdź swoją rolę.

Kiedy znajdziesz grupę ludzi i zaczniesz się z nimi przyjaźnić, możesz stworzyć dla siebie rolę w tej grupie. Wiąże się to z wniesieniem do niej swoich unikalnych umiejętności, talentów lub cech osobowości.

Może masz talent do organizacji. Bądź osobą, do której grupa zwraca się z prośbą o zaplanowanie wydarzeń lub dokonanie rezerwacji.

Być może jesteś szczególnie inteligentny. Możesz być mózgiem grupy – osobą, do której inni zwracają się po fakty, informacje lub odpowiedzi na pytania!

Jesteś spokojny i opanowany? Możesz być osobą, która mediuje spory między członkami grupy lub sprowadza dyskusje, które mogą przerodzić się w konflikt, na bardziej neutralny grunt.

Kiedy wnosisz do grupy jakąś szczególną wartość, stajesz się niezbędny.

16. Buduj krąg społeczny przez wzajemne zapoznawanie się z przyjaciółmi.

Kiedy już zdobędziesz jednego lub dwóch przyjaciół, możesz pomóc wzmocnić łączące cię z nimi więzi, przedstawiając ich sobie nawzajem.

Jeżeli oni lubią twoje towarzystwo, to jest duża szansa, że będą lubić także siebie nawzajem. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli wszyscy macie wspólne zainteresowania lub podobne temperamenty.

Zrób to skutecznie, a stworzysz krąg przyjaciół, który jest bardziej odporny i ma szansę przetrwać.

17. Dąż do przyjaźni, które mają głębszą więź.

Istnieją różne rodzaje przyjaźni i jednym z kluczowych sposobów, w jaki się one różnią, jest poziom intymności.

Łatwiej o powierzchownych przyjaciół niż o takich, przed którymi możesz się swobodnie otworzyć i podzielić swoimi najczarniejszymi myślami.

Jeśli obecnie nie masz żadnych przyjaciół, może być kuszące, by zdecydować się na bardziej powierzchowne znajomości, które niosą ze sobą mniejsze ryzyko i są łatwiejsze/szybsze do stworzenia.

Jednak najważniejsze są te przyjaźnie, które przetrwają próbę czasu i w znaczący sposób poprawią twoje życie.

Postaraj się więc zamienić jedną lub dwie osoby z grona znajomych w bliskich przyjaciół.

18. Nie uganiaj się za przyjaciółmi.

Nawet jeśli nie masz żadnych przyjaciół i możesz czuć się samotny, ważne jest, abyś nie próbował zbyt mocno uczynić kogoś swoim przyjacielem, jeśli nie ma prawdziwej więzi.

Uganiać się za ludźmi i próbować wymusić na nich przyjaźń nigdy się nie uda.

Dlatego, choć zawsze powinieneś dać ludziom czas, by sprawdzić, czy istnieje potencjał głębszej więzi, o której właśnie mówiliśmy, wiedz, kiedy przestać próbować.

To trochę tak, jak z randkami – jeśli po jakimś czasie nie wydaje Ci się, że poważny związek (w tym przypadku przyjaźń) jest w planach, nie musisz czuć się winny, gdy się rozstaniesz.

19. Liczby nie mają znaczenia.

Kiedy dosłownie nie masz żadnych przyjaciół, liczba, którą uda ci się zdobyć, nie ma znaczenia. Jeden przyjaciel jest lepszy niż żaden.

Nie próbuj więc nawiązywać kontaktów z wieloma osobami naraz. Skup się na niewielkiej liczbie osób – być może na jednej lub dwóch – i powoli zwiększaj ich liczbę.

Jeśli zauważysz, że nie możesz utrzymać przyjaciół po ich nawiązaniu, zastanów się, czy nie poświęcasz im zbyt wiele czasu i uwagi.

Jest to szczególnie ważne, gdy zaprzyjaźniasz się z kimś po raz pierwszy. Regularny kontakt jest tym, co tworzy silne więzi.

20. Spójrz poza bariery wieku, rasy, klasy i płci.

Dorosłym, którzy nie mają przyjaciół, łatwo jest myśleć, że najprawdopodobniej zaprzyjaźnisz się z osobami w podobnym wieku, o podobnym pochodzeniu społecznym lub płci, ale prawda jest taka, że te rzeczy mają mniejsze znaczenie, niż myślisz.

Ważne są wspólne zainteresowania, wspólne wartości i zgodne osobowości.

Nie ograniczaj się więc w poszukiwaniu nowych przyjaciół; wyjdź poza bariery, które oddalają ludzi od siebie i odkryj cały świat potencjalnych towarzyszy.

21. Szukaj pomocy w przypadku depresji, lęku lub innych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Czy twoje zdrowie psychiczne utrudnia ci życie towarzyskie? Depresja, lęk (zwłaszcza społeczny), stres, problemy z porzuceniem i wiele innych czynników mogą sprawić, że przyjaźń i spotkania towarzyskie wydadzą się zbyt trudne do zniesienia.

Jeśli cierpisz na któreś z tych zaburzeń – lub myślisz, że cierpisz – upewnij się, że otrzymujesz pomoc w radzeniu sobie z ich skutkami. Nieleczone lub nieleczone, a także w przypadku, gdy wypróbowane metody leczenia nie pomagają, będą stanowić przeszkodę w nawiązywaniu i utrzymywaniu znajomości.

Nie oznacza to, że musisz się „wyleczyć” z problemów ze zdrowiem psychicznym, zanim będziesz mógł prowadzić aktywne życie towarzyskie. Chodzi o to, by mieć odpowiednie mechanizmy radzenia sobie z sytuacjami, które mogą wywołać pewne uczucia.

Kiedy uda ci się je opanować, będziesz bardziej pewny siebie i pewniejszy w kontaktach z innymi ludźmi.


W tej chwili, kiedy to czytasz, może Ci się wydawać, że nie masz prawdziwych przyjaciół i nikt Cię nie lubi. Pamiętaj, że nie musi tak być.

Masz w sobie siłę, by nawiązać nowe przyjaźnie i stworzyć sieć społeczną ludzi, którzy cię doceniają.

Budowanie tych przyjaźni wymaga czasu i determinacji, ale kiedy już to zrobisz, nagrody są ogromne.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.