5 oznak, że jest za wcześnie na wspólną przeprowadzkę

Ostatnia aktualizacja: 2 października, 2022

Opublikowano:

Kiedy jesteś w kimś zakochany, wspólne zamieszkanie brzmi jak spełnienie marzeń.

Jest jednak kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać, zanim zaczniesz się spieszyć z czymś tak poważnym.

Wspólne mieszkanie to poważna decyzja i kamień milowy w związku. Dobrze jest być w związku przez rok lub dwa, zanim zacznie się rozważać wspólne mieszkanie.

Ale to nie wszystko..

Przed wspólnym zamieszkaniem powinniście się dość dobrze znać i mieć dobre wyobrażenie o tym, jak żyje wasz partner. Jeśli jesteście podobni, wspólne mieszkanie będzie łatwiejsze niż w przypadku, gdy jesteście bardzo różni.

Wspólne mieszkanie często kończy się na jeden z dwóch sposobów – albo bierzecie ślub, albo się rozstajecie. Ważne jest, żebyście spędzili razem wystarczająco dużo czasu przed tak ważnym wydarzeniem.

Dokładny czas będzie inny dla każdej pary. Skąd więc będziecie wiedzieć, że jesteście gotowi?

Porozmawiamy o oznakach, że jest za wcześnie na wspólne mieszkanie, o kamieniach milowych, które prawdopodobnie powinniście przejść, zanim podejmiecie tę decyzję, i o tym, jak to zrobić w odpowiednim momencie.

Jak rozpoznać, że jest za wcześnie, by zamieszkać razem

Czy jest za wcześnie na wspólne mieszkanie? Jest kilka ważnych pytań, które musisz sobie zadać. Ile czasu spędziłeś ze swoim partnerem? Jak dobrze go znasz?

Z pewnością, zanim zaczniecie rozważać wspólne mieszkanie, powinniście być w związku co najmniej od roku. Wynika to z tego, że zanim zamieszkacie razem, musicie znać się tak dobrze, jak najlepsi przyjaciele.

Choć może się wydawać, że znasz już swojego partnera, musisz naprawdę poznać go takim, jakim jest.

Kiedy będziecie mieszkać razem, zobaczysz ich w najlepszym i najgorszym wydaniu. To nie to samo, co randki, bo będziecie razem przechodzić przez życie prawie tak, jakbyście byli małżeństwem. Będziecie dzielić wzloty i upadki codziennego życia, a nie tylko dom.

Oto kilka oznak, że jest na to za wcześnie:

1. Nie mieliście jeszcze pierwszej poważnej kłótni.

Kiedy zaczynacie mieszkać razem, na pewno pojawią się jakieś kłótnie. Będziecie spędzać ze sobą o wiele więcej czasu niż dotychczas i częściej będziecie się kłócić. Jest to normalne, ale powinieneś być na to przygotowany.

Sposób, w jaki kłócicie się teraz, może dać wam wyobrażenie o tym, jak będą wyglądały wasze kłótnie, kiedy będziecie mieszkać razem. Ludzie mają różne podejście do kłótni i różne umiejętności rozwiązywania konfliktów. Niektórzy są skłonni do kompromisu, inni chcą mieć zawsze rację.

Powinieneś wiedzieć, jak twój partner reaguje na kłótnie i co robi, żeby je rozwiązać. Czy są skłonni przepraszać? Czy używa wyzwisk? Powinieneś wiedzieć te rzeczy przed zamieszkaniem razem, bo nie powinny być one zaskoczeniem, kiedy już zamieszkacie.

2. Nie rozmawialiście o finansach.

Pieniądze nie są zbyt romantyczne, ale musicie o nich porozmawiać, zanim zamieszkacie razem.

Czy będziecie dzielić się finansami? Jakie są nawyki wydatków Twojego partnera? Czy oboje macie jakieś długi? Jakie są wasze cele finansowe jako pary? Czy możecie na sobie polegać, jeśli chodzi o finanse?

To ważne pytania, na które musicie odpowiedzieć, zanim wynajmiecie razem mieszkanie.

Jest jeszcze kwestia tego, kto będzie płacił za czynsz, rachunki i jedzenie.

Porozmawiajcie o tych sprawach i postarajcie się być jak najbardziej transparentni w kwestii swoich finansów. Nie chcesz przecież, żeby twój partner dowiedział się, że nie stać cię na czynsz, kiedy przyjdzie czas jego opłacenia.

Upewnij się, że nie zamieszkacie razem z powodu finansów. Wspólne mieszkanie jest tańsze niż w pojedynkę, ale nie powinno to być źródłem twojej motywacji.

3. Wprowadzając się, testujesz swój związek lub próbujesz naprawić swoje problemy.

Czy masz jakieś problemy w swoim związku, które próbujesz rozwiązać, wprowadzając się razem? To naprawdę nie powinno być źródłem twojej motywacji.

Jeśli masz problemy z zaufaniem lub twój partner ma problemy z zaangażowaniem, nie znikną one po zamieszkaniu razem. Nie traktuj więc wspólnego mieszkania jako sposobu na naprawienie sytuacji lub sprawdzenie siły waszego związku.

Jeśli czujesz, że jest za wcześnie na wspólne zamieszkanie, zaufaj swojemu instynktowi i nie zmuszaj się do tego. Staw czoła swoim problemom przed wprowadzeniem się, a nie w trakcie wspólnego mieszkania. Kiedy już zamieszkacie razem, będziecie mieli mnóstwo innych problemów, o które będziecie musieli się martwić.

Wspólne mieszkanie zmieni wasz związek, ale nie naprawi sytuacji. Sprawi tylko, że problemy staną się bardziej oczywiste.

4. Jedno z was czuje presję, żeby zamieszkać razem.

Czy twój partner próbuje cię przekonać, że wspólne mieszkanie to dobry pomysł, podczas gdy ty masz wątpliwości?

A może to ty ciągle sugerujesz swojemu partnerowi, że powinniście zamieszkać razem?

Jeśli jedno z was czuje się zmuszone do tego, może to nie wyjść na dobre.

Skup się najpierw na własnych potrzebach. Czy jesteś pewien, że chcesz mieszkać ze swoim partnerem?

Czy czujesz, że przydałoby Ci się więcej czasu na przemyślenia i podjęcie decyzji, czy jesteś na to gotowy? Jeśli tak, to nie ma nic złego w poproszeniu partnera o trochę więcej czasu.

Zanim powiesz mu, że musisz wszystko przemyśleć, zapewnij go o swojej miłości do niego. Niech wie, że wspólne mieszkanie to poważna decyzja i że potrzebujesz trochę więcej czasu na tak duży krok.

Powiedz, że chcesz, aby między wami wszystko się ułożyło. Nie jesteś tylko pewien, czy wspólne zamieszkanie jest teraz dobre dla waszego związku. To powinno być dla nich w porządku, jeśli naprawdę im na tobie zależy.

Jeśli natomiast naciskasz na swojego partnera, żeby się do Ciebie wprowadził, zastanów się, co robisz. Nie chcesz, żeby Twój partner zamieszkał z Tobą tylko dlatego, że jest do tego zmuszany. To powinna być wspólna decyzja i coś, czego oboje w równym stopniu pragniecie. Tylko wtedy będzie to dobry wybór dla waszego związku.

5. Nie czujesz się przy nich bezpiecznie i masz obawy przed wspólnym mieszkaniem.

Zawsze powinieneś czuć się pewnie i bezpiecznie przy swoim partnerze, niezależnie od jego nastroju i tematu, o którym rozmawiacie. Nawet kiedy się kłócicie, powinieneś czuć się na tyle bezpiecznie, by móc wypowiedzieć swoje zdanie.

Jeśli nie czujesz się tak przy swoim partnerze, wspólne mieszkanie prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem. Twój partner nie zmieni się, gdy zamieszkacie razem. Po prostu będziesz spędzać z nim więcej czasu, co oznacza również więcej konfliktów.

Musisz czuć się bezpiecznie, komunikując swoje potrzeby partnerowi, nawet gdy jesteście w trakcie ostrej kłótni.

Ważne jest też, żebyś naprawdę wierzył, że wspólne mieszkanie to właściwy wybór. Jeśli masz wątpliwości lub uważasz, że nie znasz swojego partnera tak dobrze, zaufaj swojemu instynktowi.

Nie powinieneś wprowadzać się do niego, jeśli myśl o tym wywołuje u Ciebie panikę. Wspólne zamieszkanie sprawi, że poczujesz, że to właściwa decyzja.

10 kamieni milowych, które powinniście przejść, zanim zamieszkacie razem

Są pewne rzeczy, które powinny się wydarzyć w waszym związku, jeśli rozważacie wspólne mieszkanie.

Choć nie wszystkie z nich są wielkimi, prawdziwymi kamieniami milowymi, takimi jak poznanie rodziny partnera, to są one ważnymi krokami w poważnym związku.

Jeśli przeszliście przez wiele z tych rzeczy, prawdopodobnie jesteście gotowi, by spróbować zamieszkać razem. Jeśli te rzeczy jeszcze się nie wydarzyły w Waszym związku, może lepiej poczekać, aż się wydarzą.

Nie należy się spieszyć z podejmowaniem tak ważnych decyzji jak wspólne mieszkanie, więc nie spieszcie się i poznajcie się lepiej.

Już to zrobiłeś? Oto kilka oznak, że jesteście gotowi, by zamieszkać razem:

1. Przeszliście okres próbny.

Wspólne mieszkanie nie musi polegać na wynajęciu mieszkania i przeniesieniu tam wszystkich swoich rzeczy. Przynajmniej nie od razu.

Zanim zrobisz coś takiego, powinieneś spędzić kilka dni u nich, albo oni mogą przyjść do Ciebie. Wiele się dowiesz o swoim partnerze, jeśli po prostu spędzicie razem tydzień.

Jeśli naprawdę zamieszkacie razem, to być może spędzicie razem lata, a nie dni. Dlatego te kilka dni to świetny okres próbny.

Jeśli nie potraficie dobrze pracować w ciągu tygodnia, to prawdopodobnie dobrze jest odłożyć wspólne mieszkanie na później.

Kiedy tydzień się skończy, będziesz w stanie wyobrazić sobie życie z partnerem o wiele lepiej niż wcześniej. To pomoże ci podjąć właściwą decyzję dla twojego związku.

2. Podróżowaliście razem.

Wspólne podróżowanie może być magicznym doświadczeniem, ale może być też stresujące. Jeśli podróżowałeś ze swoim partnerem, prawdopodobnie wiesz, jak reaguje on w sytuacjach stresowych.

Czy są skłonni do kompromisu? Czy pogarszają sytuację, czy starają się ją poprawić? Jak się zachowują, gdy są pod wpływem stresu? Jak rozwiązują codzienne problemy i radzą sobie z konfliktami? Co robią, kiedy znajdują się w nieznanej sytuacji?

Odpowiedzi na te pytania i wiele innych poznasz, jeśli będziecie podróżować razem. Jeśli okaże się to przyjemnym doświadczeniem, być może będziecie gotowi, by zamieszkać razem.

3. Pokłóciliście się i wyszliście z tego silniejsi.

Kiedy zaczynasz się z kimś spotykać, zazwyczaj nie ma żadnych kłótni. Wszystko wydaje się wspaniałe i przebiega gładko.

Jednak kiedy spędzicie ze sobą znaczną ilość czasu, może dojść do pierwszej poważnej kłótni. Sposób, w jaki oboje radzicie sobie z konfliktami w waszym związku, może wiele nauczyć o waszej potencjalnej przyszłości z partnerem.

Kłótnie są nieuniknioną częścią wspólnego życia, więc powinieneś mieć dobre wyobrażenie o tym, co cię czeka. Kiedy już zamieszkacie razem, dowiesz się, że Twój partner ma pewne irytujące nawyki. Konflikty będą czasem dotyczyć prozaicznych spraw. Czy będziecie się kłócić w zdrowy sposób? To, jak się teraz kłócicie, da wam wskazówkę.

Ważne jest, abyś wiedział, że możesz poradzić sobie z tymi problemami i wyjść z nich silniejszy. Dlatego nie zamieszkajcie razem, dopóki nie przeżyjecie pierwszej poważnej kłótni.

4. Rozmawialiście o swojej przyszłości.

Dlaczego chcecie zamieszkać razem? Jaki będzie wasz następny krok? Gdzie będziecie mieszkać?

Zanim zamieszkacie razem, musicie dużo rozmawiać. Porozmawiajcie o swojej przyszłości i planach, które macie. Jak poradzicie sobie z finansami i innymi obowiązkami, które wiążą się ze wspólnym mieszkaniem? Upewnij się, że rozmawiacie o wszystkim, zamiast podejmować tę decyzję pod wpływem impulsu.

Czy ostatecznym celem wspólnego mieszkania jest ślub i posiadanie dzieci? Czy może jest to po prostu coś, co chcecie wypróbować, żeby zobaczyć, jak to będzie? Każde z tych rozwiązań może być dobre, ale ważne jest, żebyście byli zgodni co do swojej przyszłości i celów związku.

5. Poznaliście rodzinę i przyjaciół drugiej osoby.

Poznanie innych bliskich partnera jest ważnym krokiem milowym w waszym związku. Powinno to nastąpić przed zamieszkaniem razem.

Twój partner powinien również poznać Twoją rodzinę i przyjaciół. Ci ludzie są dla Ciebie ważni. Jeżeli twój partner ma być ważną częścią twojego życia, to powinien być ważny również dla nich.

Twój partner nie musi być najlepszym przyjacielem twoich bliskich. Powinien jednak przynajmniej podjąć wysiłek, aby spróbować się z nimi dogadać.

To samo dotyczy rodziny i przyjaciół Twoich i Twojego partnera. Poznanie partnera oznacza również poznanie innych osób, na których mu zależy.

6. Rozmawialiście o finansach.

Czy będziecie dzielić się wydatkami? Czy wasze dochody są wystarczające, by pozwolić sobie na czynsz? Czy jedno z was ma znacznie wyższe dochody niż drugie? Czy ustaliliście przedział cenowy dla nowego domu? Jaki będzie wasz miesięczny budżet na wydatki?

Rozmowa o tych sprawach z pewnością nie jest romantyczna. W rzeczywistości może to być nawet trochę niezręczne. Jednak przed zamieszkaniem razem musicie omówić finanse.

Bądź szczery i przejrzysty w kwestii swoich finansów. Nie zamieszkajcie razem, żeby rozwiązać swoje problemy finansowe. Jeśli dzielenie się wydatkami jest twoim największym powodem wspólnego mieszkania, nie dokonujesz mądrego wyboru. To powinno być coś, co robicie, bo się kochacie i uważacie, że ten związek ma przyszłość.

7. Jesteście w zaangażowanym, długoterminowym związku.

Czy powiedzieliście sobie, że się kochacie? Jeśli nie, to prawdopodobnie nie jesteście ze sobą na tyle długo, żeby rozważać wspólne mieszkanie.

Czy rozmawialiście o waszej wspólnej przyszłości? Czy umawiacie się na wyłączność? Zanim zamieszkacie razem, powinniście być w zaangażowanym, długoterminowym związku.

Jeśli Wasz związek nie jest tak poważny, lepiej poczekać z podjęciem tak dużego kroku.

Powinniście mieć już za sobą fazę miesiąca miodowego, zanim zaczniecie rozważać wspólne mieszkanie. Faza miesiąca miodowego sprawia, że myślisz, że twój partner jest idealny i że wszystko będzie z nim szło gładko.

Po zakończeniu tej fazy zaczynasz postrzegać partnera bardziej realistycznie i naprawdę go poznawać. Przed podjęciem decyzji o zamieszkaniu razem powinieneś poczekać przynajmniej do zakończenia fazy miesiąca miodowego.

8. Znacie się dobrze.

Nie wprowadzaj się do kogoś, dopóki nie będziesz doskonale wiedział o jego wadach.

Czyny mówią głośniej niż słowa, a poznanie partnera na podstawie jego działań wymaga czasu. Poznaj prawdziwego partnera, aż oboje będziecie się dobrze czuli w swoim towarzystwie.

Jeśli udajesz, że jesteś kimś, kim nie jesteś, albo że jest nim twój partner, maski spadną, gdy będziecie dzielić dom. Zapobiegnij więc niepotrzebnym niespodziankom i bądź ze sobą szczery.

Poznaj małe, irytujące nawyki swojego partnera, spędzając z nim czas i mając okres próbny. Zwróć uwagę na to, jak spędza wolny czas, co robi w ciągu dnia i co lubi robić, kiedy jest w domu.

9. Czujesz się komfortowo, dzieląc tę samą przestrzeń, nawet jeśli dochodzi do konfliktów.

Kiedy mieszkasz z kimś, będziecie dzielić tę samą przestrzeń, niezależnie od tego, czy jesteście na siebie zdenerwowani, źli, smutni czy wściekli. Dlatego ważne jest, aby nawet w takich sytuacjach nadal panował między wami komfort.

Czasami nie zgadzasz się ze swoim partnerem lub denerwujesz się na niego. Kiedy tak się dzieje, powinieneś móc się z nim swobodnie porozumieć.

Twój dom jest miejscem, w którym powinieneś czuć się swobodnie i dobrze. Aby tak było, musisz czuć się swobodnie przy swoim partnerze, nawet gdy nie jesteś z nim zadowolony.

Nie wprowadzaj się do kogoś, kto wyrzuci cię z domu, gdy będzie na ciebie zły. Powinniście być w stanie współistnieć razem, nawet jeśli się nie dogadujecie.

10. Rozmawialiście o wspólnym mieszkaniu i jesteście tym podekscytowani.

Jeśli zamierzacie zamieszkać razem, powinniście być już szczęśliwi w tym związku. Nawet jeśli trochę się denerwujecie, to oboje jesteście entuzjastycznie nastawieni do pomysłu wspólnego mieszkania.

Jesteście podekscytowani tym kolejnym rozdziałem waszej historii miłosnej. Rozmawialiście o wszystkim, przemyśleliście wszystko i nadal uważacie, że to świetny pomysł.

Choć nie jest to dokładnie kamień milowy, może się tak wydawać. Uświadomienie sobie, że jesteś pewien, że postępujesz właściwie, jest dla Ciebie wielkim kamieniem milowym. Wspólne mieszkanie może być kolejnym, jeśli oboje jesteście podekscytowani tym pomysłem.

Jeśli zamiast tego czujesz się zaniepokojony i pełen wątpliwości, nie naciskaj na to, zanim przyjdzie na to czas.

10 sposobów na to, by dobrze wyczuć czas

Nie rozpaczaj, jeśli jest zbyt wcześnie, by zamieszkać razem. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby idealnie wyczuć czas. Wyczucie czasu jest bardzo ważne w takich sytuacjach i często może zadecydować o losach związku.

Czy jesteś gotowy na tak duży krok w swoim związku? Jeśli rozważacie wspólne zamieszkanie, to niezależnie od tego, czy jesteście na to gotowi, czy nie, podejmijcie pewne kroki zapobiegawcze.

Oto, co możecie zrobić przed zamieszkaniem razem, żeby mieć pewność, że wszystko skończy się dobrze:

1. Porozmawiajcie o waszej przyszłości.

Niektóre pary nie rozmawiają o tym, dokąd chciałyby, żeby ich związek zmierzał, zanim zamieszkają razem.

To błąd.

Musicie być zgodni, jeśli chodzi o to, co wspólne zamieszkanie oznacza dla waszego związku.

Ludzie zazwyczaj zakładają, że jest to droga do zawarcia małżeństwa. Czy ty i twój partner zgadzacie się z tym? Czy rozmawialiście o małżeństwie?

Przedyskutujcie cele waszego związku przed zamieszkaniem razem. Niektórzy ludzie nie chcą się żenić i uważają, że wspólne mieszkanie wystarczy.

Porozmawiaj ze swoim partnerem, aby upewnić się, że oboje chcecie, aby ten związek zakończył się w ten sam sposób, nawet jeśli nie będzie to małżeństwo, ale wspólne zamieszkiwanie przez całe życie jako poważna para.

2. Bądźcie u siebie nawzajem.

Kiedy myślisz o tym, że możesz być gotowy do zamieszkania razem, wypróbuj to trochę. Zatrzymaj się u swojego partnera i zaproś go do siebie. Rób to tak często, jak to możliwe i tak długo, jak to możliwe.

Spędzajcie razem weekendy i doświadczajcie, jak to jest mieszkać razem. Umawiajcie się na nocne randki, podróżujcie razem. Nawet jeśli będziecie „mieszkać razem” tylko przez krótki czas, da wam to wyobrażenie o tym, jak to będzie działać w dłuższej perspektywie.

Będziecie budować intymność i łączyć się bardziej niż gdybyście tylko chodzili ze sobą. Doświadczysz niekomfortowych sytuacji i zobaczysz, jak reaguje na nie Twój partner. Nie będziecie zachowywać się najlepiej, ale w ten sposób lepiej się poznacie.

Jeśli po tym wszystkim wasz związek nadal kwitnie, jesteście gotowi, by zamieszkać razem.

3. Porozmawiajcie o swoich obawach.

Wspólne mieszkanie wiąże się z wieloma obawami. Wiele osób boi się zakończenia związku i tego, co by to oznaczało.

Ale nie tylko. Możesz obawiać się, że wpadniesz w rutynę lub stracisz swoją niezależność.

Te obawy są normalne, ale powinieneś porozmawiać o nich ze swoim partnerem.

Otwórzcie się przed sobą, porozmawiajcie o ryzyku, o tym, co was dzieli, o ogólnym planie. Ta rozmowa nie musi być negatywna. Porozmawiajcie o tym, jak pokonacie te problemy i jak będziecie sobie radzić w trudnych sytuacjach.

Co się stanie, jeśli się rozstaniecie? Porozmawiajcie o tym, co zrobicie, jeśli do tego dojdzie. Omówcie sposoby, w jakie oboje będziecie starali się zachować niezależność w związku.

Bądźcie ze sobą otwarci i przygotowani na wszystko. Kiedy macie solidny plan gry, łatwiej będzie wygrać.

4. Rozważcie możliwość spróbowania.

Nie jesteś pewien, czy mógłbyś mieszkać razem przez lata? Spróbujcie zamieszkać razem przez miesiąc!

Rozważ okres próbny przed podpisaniem umowy długoterminowej. Wystarczy jeden miesiąc. Wystarczy, żebyście zapoznali się z wzajemnymi zwyczajami i zaaklimatyzowali się.

Dowiesz się o nich prawie tyle samo, ile normalnie dowiedziałbyś się, gdybyście mieszkali razem. Jedyna różnica polega na tym, że w ten sposób zarządzasz swoimi oczekiwaniami.

Nie mówisz, że wspólne mieszkanie musi się skończyć małżeństwem lub rozstaniem. Mówisz, że spróbujmy tego przez miesiąc, żeby zobaczyć, jak to będzie.

Zawsze możesz wrócić do tego, co było, jeśli się nie uda. Będzie to oznaczało, że potrzebujesz więcej czasu. Jeśli napotkacie jakieś problemy, będziecie mieli wystarczająco dużo czasu, żeby nauczyć się, jak sobie z nimi radzić, zanim zamieszkacie razem na poważnie.

5. Zmień swoje miejsce w swój dom.

Kiedy zdecydujesz, gdzie będziesz mieszkać, zamień to miejsce w swój dom.

Jeśli Twój partner będzie mieszkał z Tobą, pozwól mu dodać swój własny akcent do tego miejsca. Jeśli idziesz do nich, poproś ich, żeby pozwolili Ci sprawić, że miejsce to będzie wyglądało jak Twoje. Możecie nawet razem przemeblować.

Miejsce, w którym zamieszkasz, nie powinno być postrzegane jako miejsce tylko dla nich lub tylko dla Ciebie. Powinno być jak wasz dom, w którym żyjecie jako para.

I tak też powinno wyglądać. Oboje powinniście mieć swój wkład w to, jak będzie wyglądał wasz dom, kiedy już stanie się wasz. Powinien być bezpieczną przestrzenią, w której czujecie się komfortowo, będąc sobą.

6. Zapewnijcie sobie wystarczająco dużo czasu dla siebie.

Mieszkanie razem nie oznacza, że musicie spędzać razem każdą sekundę każdego dnia.

Upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu dla siebie, aby uniknąć współuzależnienia. Nie chcesz zaniedbywać swoich zainteresowań, hobby i przyjaciół, podobnie jak Twój partner.

Nawet jeśli przez jakiś czas będziecie przebywać w osobnych pokojach, upewnij się, że masz czas na robienie swoich rzeczy i bycie samemu. Jest to ważne w związku, a mieszkając razem, musisz zachować swoją niezależność. To jest dobre dla Ciebie i Twojego związku.

7. Komunikuj się i wyznaczaj granice.

Jasno komunikuj swoje potrzeby i zapoznaj się z granicami partnera. Niektórzy ludzie są spontaniczni, a inni bardziej zaplanowani.

Takie rzeczy mogą być przyczyną problemów, kiedy zamieszkacie razem. Na przykład może Twojemu partnerowi nie spodobałoby się, gdybyś zaprosił znajomych bez uprzedzenia. W takich sytuacjach dowiecie się wiele o granicach drugiej osoby.

Możecie jednak również wcześniej o nich porozmawiać. Im więcej będziecie mówić o swoich potrzebach, tym łatwiej będzie Twojemu partnerowi je zaspokoić. Ustalcie też jasne granice. Jeśli Twój partner nie okazuje szacunku, upewnij się, że to rozumie. Rozmawiajcie o tych sprawach jeszcze zanim zamieszkacie razem.

8. Podzielcie się obowiązkami i stwórzcie rutynę.

Kto będzie gotował, a kto zmywał? Kiedy będziecie wyprowadzać psa na spacer? Jest milion takich pytań, które pojawią się, kiedy będziecie dzielić dom.

Upewnij się, że podzielisz się obowiązkami i stworzysz rutynę. Stwórzcie razem zrównoważony styl życia i miejcie funkcjonujące harmonogramy.

Zanim zdecydujecie się zamieszkać razem, porozmawiajcie o tym, jak będziecie sobie radzić z obowiązkami. Upewnij się też, że w waszym harmonogramie znajdą się również wieczory randkowe. To, że mieszkacie razem, nie oznacza, że powinniście przestać się spotykać.

Utrzymujcie iskrę przy życiu i zapewnijcie sobie romantyzm, nawet jeśli zostaniecie w domu i obejrzycie film.

9. Poznajcie się jeszcze lepiej.

Niezależnie od tego, jak dobrze znasz swojego partnera, mieszkając razem dowiesz się o nim jeszcze więcej. Dlatego postaraj się wcześniej dowiedzieć jak najwięcej.

Zachęcaj go, by się przed Tobą otworzył i pokazał Ci swoje prawdziwe oblicze. Rozmawiajcie o ich planach zawodowych, o dzieciństwie, o ich małych zwyczajach.

Jeśli nie znasz swojego partnera tak dobrze, odłóż wspólne zamieszkanie do czasu, gdy się dowiesz.

10. Zastanów się, czy oboje jesteście na to gotowi.

Czy oboje jesteście gotowi, by zamieszkać razem? Wspólne mieszkanie często decyduje o tym, czy związek będzie funkcjonował przez dłuższy czas, czy nie. Bycie z partnerem 24/7 to coś zupełnie innego niż umawianie się z nim na randki.

W rzeczywistości będziesz miał całkiem dobre wyobrażenie o tym, jak wyglądałoby małżeństwo. Dlatego właśnie wspólne mieszkanie często pomaga nam dowiedzieć się, czy powinniśmy się pobrać, czy nie.

Jeśli uważasz, że jesteś gotowy, by zamieszkać razem, podejmij środki ostrożności, by upewnić się, że twój związek jest solidny. Jeśli nie jesteś pewien, czy to dobry pomysł, powiedz o tym swojemu partnerowi. Podkreśl, że nadal chcesz z nim być, a nawet kiedyś zamieszkać, tylko potrzebujesz więcej czasu.

Powinien być w stanie zrozumieć, że przed zamieszkaniem razem musicie się lepiej poznać. Kiedy już w końcu zamieszkacie razem, znajdź sposób na podtrzymanie waszego związku, żeby osiągnąć jego pełny potencjał.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.