8 cech osoby dojrzałej duchowo

Ostatnia aktualizacja: 2 października, 2022

Opublikowano:

Czy szukasz spokoju i szczęścia poprzez duchowość?

Czy starasz się lepiej zrozumieć swoje miejsce we wszechświecie?

Czy zastanawiasz się, jaką rolę pełnisz w wielkim planie rzeczy?

Można się wiele nauczyć, przyglądając się doświadczeniom innych, którzy szli drogami przed nami, zostawiając znaki, które pomagają znaleźć drogę. Korzystanie z wiedzy innych osób w celu poszerzenia i pogłębienia własnej duchowości jest czymś, co najlepiej robić pośrednio. Najlepsi nauczyciele mówią ci, gdzie szukać, ale niekoniecznie tego, czego szukać.

Dlaczego? Ponieważ..

1. Rozumieją, że każdy idzie swoją własną ścieżką.

Życie może być skomplikowaną plątaniną obowiązków i stresu. Każdy radzi sobie z życiem na różne sposoby, w różnym tempie.

Osoba dojrzała duchowo rozumie, że każdy jest indywidualnością i że to, co jest najlepsze dla niej, może nie być najlepsze dla innych. To wpływa na sposób, w jaki udziela wsparcia i rady innym ludziom.

Poświęca czas, aby przyjrzeć się drugiej osobie, jej perspektywie, potrzebom i pragnieniom, i stara się pomóc jej znaleźć rozwiązania dla siebie.

Nie oznacza to, że nigdy nie udzielają wskazówek czy bezpośrednich rad – czasem jest to konieczne, by wprowadzić kogoś na właściwą drogę! Ale nie jest to ich domyślna postawa. Zamiast tego chcą widzieć szerszą perspektywę, która może pomóc drugiej osobie znaleźć rozwiązanie najlepiej pasujące do jej drogi.

2. Nie przejmują się religią innych.

Namiętne przekonania religijne i duchowe mają tendencję do kształtowania się w sposób, do którego trudno jest się odnieść innym ludziom. Nie chodzi o innych wyznawców, którzy mogą znaleźć wspólny język, ale o osobisty związek z wszechświatem i stworzeniem.

Ludzie mogą przychodzić na religię, ponieważ próbują zrozumieć swoje miejsce we wszechświecie lub przeżywają moment rozpoznania i przebudzenia, który przyciąga ich bliżej.

Jednak osoba o głębokiej dojrzałości duchowej będzie świadoma tego, że religia danej osoby nie ma znaczenia.

Uprzejmość, rozwaga, przebaczenie i miłość to cechy głoszone przez prawie każdą religię i wiele ścieżek duchowych. I nie trzeba być religijnym, żeby wcielać w życie te cechy i regularnie je praktykować. Tolerancja i szacunek dla przekonań innych budują mosty i zrozumienie.

3. Regularnie praktykują życzliwość i dobroć.

Zdefiniowanie zakresu miłości wykracza poza ramy tego artykułu. Ale jednym z małych elementów miłości jest działanie.

Miłość to nie tylko coś, co się czuje, to coś, co wymaga pracy i wysiłku. Czasami decyzja o praktykowaniu miłości, o okazywaniu życzliwości i dobroci ludziom, którzy mają mniej szczęścia lub zmagają się z problemami, może być trudna, zwłaszcza jeśli samemu miało się złe doświadczenia z tego powodu.

Nie wszyscy doceniają dobroć, zrozumienie czy miłosierdzie. Niektórzy w ogóle się tym nie przejmują lub próbują to wykorzystać, ponieważ postrzegają życzliwość jako słabość. Ale życzliwość nie jest słabością. Życzliwość jest siłą, ponieważ łatwo jest być zimnym i zdystansowanym w tym chaosie, który nazywamy ludzkością.

4. Rozumieją, że muszą kochać zarówno siebie, jak i innych.

Miłość nie jest czymś, co dajemy tylko innym. Osoba dojrzała duchowo będzie również praktykować zdrową miłość do siebie.

Co to znaczy?

Oznacza to zrozumienie, że dobrze jest mieć granice i ograniczenia; dobrze jest nie pozwalać sobie na złe traktowanie czy deptanie po piętach; dobrze jest przedkładać swoje potrzeby nad życzenia i pragnienia innych.

Osoby, którym naprawdę zależy na tobie i twoim samopoczuciu, nie będą chciały, żebyś dla nich wywrócił się do góry nogami. A osoba dojrzała duchowo będzie uważała miłość do siebie za konieczność.

Miłość własna to nie tylko poczucie własnej wartości czy dobre samopoczucie. To także aktywne ograniczanie ilości szkód, jakie może wyrządzić ci ktoś inny.

Idea bezinteresowności jest romantyczna, sprawdza się w filmach i książkach, ale nie sprawdza się w praktyce. Ufaj, ale sprawdzaj. Bądź sceptyczny, jeśli coś wydaje Ci się nie tak lub nie czujesz się dobrze w danej sytuacji.

5. Są świadomi, że istnieje wiele prawd i perspektyw.

Osoba dojrzała duchowo wie, że nikt nie może mieć wszystkich odpowiedzi na tę zagadkę, którą nazywamy istnieniem. Większość ludzi nie zna nawet fragmentu odpowiedzi.

Lekarz może chodzić do szkoły przez 8-10 lat, spędzić trochę czasu na stażu i zrobić długą i znakomitą karierę na wybranej przez siebie ścieżce. Ta wiedza i perspektywa bardzo się liczy! Ale nawet ta wiedza, którą zdobyli, może nie mieć zastosowania do wyzwania, przed którym stoisz.

Osoba świadoma duchowo rozumie, że na świecie istnieje wiele prawd i nikt nie jest w stanie poznać ich wszystkich. Nie tylko wie, że nie może tego obiecać innym, ale też nie może tego oczekiwać.

6. Nie marnuje czasu na złość i bezsensowne kłótnie z innymi.

Złość jest ważną ludzką emocją. Nie jest też zbyt pożyteczna, jeśli nie jest wykorzystywana do jakiegoś sensownego, korzystnego działania.

Jaki jest sens złościć się lub kłócić z innymi? Czy ktoś, kto na niego krzyczy, kiedykolwiek zmienił zdanie? Czy oburzenie przynosi komuś bezpośrednie korzyści? Czasami, ale nie zazwyczaj.

Ludzie świadomi duchowo rozumieją, że gniew musi być konstruktywny. W przeciwnym razie stajesz się zgorzkniały i zmęczony.

7. Są świadomi, że miłość i współczucie nie zawsze przychodzą łatwo.

Wiele się pisze o cieple i świetle miłości i współczucia. Niewiele pisze się o ciemnych stronach miłości.

Kochanie i troszczenie się o kogokolwiek oznacza, że trzeba będzie poradzić sobie z bólem i smutkiem. Życie jest trudne i często stawia przed nami niespodziewane wyzwania, które mogą wyrządzić nam krzywdę.

Szczerze mówiąc, łatwo jest dobrze się bawić z każdym, jeśli tylko bardzo się postarasz. Ludzie często płyną na falach zauroczenia i pożądania, myśląc, że miłość to czyste szczęście.

Tak nie jest.

Miłość to także siedzenie w ciemności z ludźmi, na których ci zależy, a oni robią to samo dla ciebie.

Dlaczego tak jest?

8. Rozumieją, że miłość to coś więcej niż uczucie – to wybór.

A czasami wybór ten może być trudny.

Innym razem wybieramy niewłaściwą osobę, której chcemy ją dać, ponieważ ta osoba nie chce dać ci jej. Nie oznacza to, że wybieramy osoby, do których mamy wspaniałe, ciepłe uczucia. W większości przypadków nie można tego wybrać.

Wybieramy natomiast to, z kim jesteśmy gotowi współcierpieć i dlaczego. Powód nie musi być skomplikowany.

My, jako społeczeństwo, zrobiliśmy z miłości ogromny rollercoaster z bajkami, szczęściem i szczęśliwymi zakończeniami, ale tak nie jest. Akty miłości nie muszą być wielkie. Mogą być tak proste, jak przedkładanie potrzeb dosłownie każdej innej osoby nad własne pragnienia.

Osoba świadoma duchowo rozumie, że wybór małych aktów miłości może mieć ogromny wpływ na życie innej osoby, niezależnie od tego, czy przyniesie jej to korzyści, czy nie.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.