10 cech starych dusz – czy jesteś jedną z nich?

Ostatnia aktualizacja: 1 października, 2022

Opublikowano:

Jeśli możesz się identyfikować z poniższymi dziesięcioma cechami osobowości, to najprawdopodobniej jesteś starą duszą.

Być może przez całe życie czułeś się inaczej, jakby twój umysł i duch znacznie wyprzedzały starzenie się twojego ciała fizycznego. Ludzie mogli mówić o tym, jaki jesteś mądry lub jak bardzo dojrzały, a ty prawdopodobnie się z nimi zgadzałeś.

To, co czyni cię starą duszą, czyni cię również bardzo piękną osobą; sposób, w jaki postrzegasz świat i jak się zachowujesz, to bardzo piękne cechy. Powinieneś być dumny z tego, że jesteś starą duszą, bo choć czasem trudno jest wcielić się w tę rolę, to wiąże się ona z wielką mocą i odpowiedzialnością.

Oto dziesięć najbardziej godnych uwagi cech charakteru starej duszy, które czynią cię wyjątkowym.

1. Poszukujesz mądrości i wiedzy

Jedną z najbardziej uderzających cech, które odróżniają stare dusze od innych, jest ich nienasycony apetyt na mądrość i – w mniejszym stopniu – wiedzę. Prawdopodobnie będziesz jak gąbka, chłonąc nauki mądrych głów, które przyszły przed Tobą, abyś mógł lepiej zrozumieć swoje miejsce w kosmosie.

W Twoim domu jest prawdopodobnie tyle samo książek, co cegieł, z ogromnymi bibliotekami literatury już przeczytanej lub czekającej na skonsumowanie. Przywiązujesz dużą wagę do tego, by poszerzać swój umysł i uczyć się nowych rzeczy, nie zadowalając się tym, że spoczywasz na laurach, zanim dowiesz się wszystkiego.

2. Tęsknisz za rozwojem osobistym i duchowym

Masz taki apetyt na informacje, ponieważ czujesz palącą potrzebę osobistego odkrywania i rozwoju. Twój umysł jest pełen pytań, na które chciałbyś znaleźć odpowiedź, a podróż w poszukiwaniu tych odpowiedzi postrzegasz jako wielki cel w swoim życiu.

Ciągle podważasz swoje przekonania, udoskonalając to, co cenisz, czego pragniesz i po co żyjesz.

3. Dużo myślisz

Aby znaleźć w sobie mądrość i umożliwić opisany powyżej rozwój, często siedzisz i zastanawiasz się nad wszechświatem i wszystkim, co się w nim znajduje. Twój sposób myślenia jest głęboki, znacznie głębszy niż ten, który jest w stanie osiągnąć większość ludzi.

Nie jest niczym niezwykłym, że jesteś tak pochłonięty myślami, że świat zewnętrzny zdaje się niemal znikać na pewien czas.

4. Często odrzucasz to, co normalne

Kultura celebrytów, muzyka popularna, fast food, moda – to tylko niektóre z rzeczy, którymi trudno Ci się ekscytować. Jesteś obojętny, a czasem wręcz przeciwny pokusom popularnych rzeczy i postrzegasz je jako przeszkody na drodze do prawdziwej wolności.

Bardziej pociągają Cię kręgi alternatywne, świadomy konsumpcjonizm i bardziej zdrowy styl życia.

5. Cenisz sobie czas spędzony na łonie natury

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w mieście, na przedmieściach czy na wsi, czujesz głębokie poczucie więzi z naturą i bardzo cenisz sobie czas spędzony wśród niej.

Najłatwiej odnajdujesz spokój w przyrodzie i czujesz się ożywiony i zachwycony za każdym razem, gdy masz możliwość obcowania z nią w większym stopniu. Widzisz, że pewnego dnia będziesz mieszkał blisko natury, by móc codziennie cieszyć się jej kojącym działaniem.

6. Ufasz swojej intuicji

Mądra głowa, która siedzi na twoich ramionach, sprawia, że doceniasz znaczenie intuicji. Rozumiesz, że nieświadomy umysł mieści w sobie ogromne bogactwo informacji i doświadczeń, a to oznacza, że ufasz swojej intuicji, gdy przychodzi do podejmowania decyzji.

Wiesz, że zawsze będzie miała na uwadze Twój najlepszy interes i że będzie Cię trzymać na ścieżce, która jest dla Ciebie właściwa.

7. Jesteś świetnym słuchaczem

Twoi przyjaciele i bliscy często przychodzą do Ciebie po radę, ponieważ masz naturalną umiejętność słuchania. Poświęcasz czas, by naprawdę zastanowić się nad problemami, z jakimi borykają się inni, i starasz się udzielić im jak najskuteczniejszej porady, bazując na zdobytej mądrości i pragnieniu, by inni byli szczęśliwi.

8. Nie gromadzisz dóbr

Trudno jest Ci się ekscytować rzeczami materialnymi, a zamiast tego kierujesz się bardzo prostym gustem, który przedkłada praktyczność nad wygląd. Nie jesteś materialistą i nie czujesz potrzeby, by oddawać się konsumpcji bardziej niż to konieczne.

Nie posiadasz wielu ubrań, nie widzisz potrzeby wydawania pieniędzy na luksusy, a Twój dom jest urządzony prosto i oszczędnie.

9. Widzisz szerszy obraz

Niezależnie od tego, ile lat jesteś na tej planecie, zawsze potrafiłeś patrzeć na życie przez szerszy pryzmat niż większość ludzi. Zdajesz sobie sprawę, że twoje życie jest tylko krótką iskrą w nieskończonym pokazie fajerwerków, jakim jest wszechświat.

Ta zdolność do szerszego spojrzenia na sprawy oznacza, że jesteś bardziej otwarty na wiele możliwości, które istnieją wokół Ciebie. Twój wzrok jest często skierowany daleko poza bańkę, którą zajmujesz fizycznie, na nieustanną symfonię życia w innym miejscu.

10. Doceniasz wzajemne powiązania we wszechświecie

Już dawno zrozumiałeś, że świat nie jest kosmicznym zbiorem całkowicie odrębnych jednostek. Wiesz, że każdy pojedynczy element oddziałuje na siebie, tworząc nieskończenie złożoną sieć, z której wyłania się istnienie.

Mając tę wiedzę, szanujesz każdą nową nić, którą tworzysz w tym świecie, i starasz się minimalizować wszelki negatywny wpływ, jaki możesz mieć na całość. Okazujesz troskę o innych i o środowisko naturalne; jesteś zwolennikiem pokoju i przeciwnikiem przemocy; decydujesz się szerzyć jak najwięcej miłości i ciepła, ponieważ wiesz, jak daleko może ona zajść.

Avatar
O Lena Kamiński

Lena jest doświadczonym doradcą i psychoterapeutą z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz uzyskała tytuł magistra psychodynamicznego poradnictwa i psychoterapii na Uniwersytecie Middlesex.

Lena pracowała z klientami w różnym wieku, którzy borykali się z wieloma problemami, takimi jak lęk, depresja, trudności w związku, niska samoocena, problemy rodzinne i kryzys tożsamości. Lena oferuje zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe porady i wierzy, że kluczem do udanego procesu terapeutycznego jest stworzenie silnej, opartej na zaufaniu relacji z klientami.